Gönderen Konu: Akü Tavsiyesi (Bosch, Varta, Mutlu, İnci, vs...)  (Okunma sayısı 228060 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Ynt: Akü Tavsiyesi (Bosch, Varta, Mutlu, İnci, vs...)
« Yanıtla #420 : Ocak 10, 2019, 22:01:18 »
akü olarak ne önerirsiniz?

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #420 : Ocak 10, 2019, 22:01:18 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #421 : Ocak 10, 2019, 22:10:08 »
Evet sorunum yeni başladı 2 defa kendim sarj etmeyi denedim ama aku ilk marşa basınca biraz zorlanıyor isininca normal basiyor  ama ertesi gün aynen gene zorlaniyor
soğuklardan kaynaklı eğer aracı muhafaza lı bir yere park ederseniz daha kolay marş basar havalar ısındıktan sonra düzelir bir süre daha idare eder.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #422 : Ocak 10, 2019, 22:29:11 »
Ben fabrika çıkışı da Mutlu Akü olduğu için , yine Mutlu akü kullandım , 2 yıl garantili. Memnunum. Bir sıkıntısı yok şimdilik :)
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • corolla 1.6 terra kullanıcısıyım
  • 13 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #423 : Ocak 10, 2019, 22:31:34 »
Teşekkür ederim aracım garaj da duruyor.
1999 toyota corolla terra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #424 : Ocak 10, 2019, 22:36:53 »
72-74 amperlik aküler boyut itibari ile uyuyor mu? Yoksa 60 amperlik mi taktırabiliyoruz en fazla?
Bosch ya da Varta nın modellerinden birisini taktırmayı düşünüyorum ama...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #425 : Ocak 10, 2019, 22:54:59 »
Akü için olabilecek değer aralıkları kullanım klavuzunda yer alması gerekir.

72-74A akü aracınız için yoktur. Kastınız 72-74Ah ise, eğer araç kısa mesafeler çok kullanılıyor ise, yüksek Ah'e sahip akü daha uzun sürede dolacağından, tam şarj durumuna çoğu zaman gelemeyecek ve kapasitesi düşecektir. Bu duurmda, bir süre sonra performansını kaybedecek (örneğin %80'e ve zamanla daha aşağıya) ve 60Ah ya da daha düşük değerli bir akü davranışı gösterecektir. Ancak kısa mesafe kullanımı çok değil, araçta enerji çeken sistemler de standart üstü ise düşünülebiir. Tabi önce orijinal akü Ah değerinizi öğrenmeniz faydalı olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #426 : Ocak 10, 2019, 23:25:26 »
Akü için olabilecek değer aralıkları kullanım klavuzunda yer alması gerekir.

72-74A akü aracınız için yoktur. Kastınız 72-74Ah ise, eğer araç kısa mesafeler çok kullanılıyor ise, yüksek Ah'e sahip akü daha uzun sürede dolacağından, tam şarj durumuna çoğu zaman gelemeyecek ve kapasitesi düşecektir. Bu duurmda, bir süre sonra performansını kaybedecek (örneğin %80'e ve zamanla daha aşağıya) ve 60Ah ya da daha düşük değerli bir akü davranışı gösterecektir. Ancak kısa mesafe kullanımı çok değil, araçta enerji çeken sistemler de standart üstü ise düşünülebiir. Tabi önce orijinal akü Ah değerinizi öğrenmeniz faydalı olur.
hakan bey izninizle bir ekleme yapmak istiyorum aracın orjinal aküsünden daha büyük amperli akü takmak alternatör'e zarar verebilir fazla yük bindiği zaman alternatör kömürü veya konjektör daha erken zarar görebilir zaten toyotalarda fazla akım çeken özellik yok denecek kadar azdır,sonradan ekleme ses sistemi,anfi veya elektrik destekli klima gibi özellikler yoksa yüksek amperli aküye hiç gerek yok diğer bir konuda günümüzde ki aküler her nekadar tam bakımsız olarak adlandırılsada belirli zamanlarda asit ve saf su seviyelerinin uzman kişilerce kontrol edilmesi mantıklı olabilir bazı durumlarda akünün bakımı yapıldığı zaman bir müddet daha eski sağlıklı şeklini alabiliyor
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kilometre: 5000
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #427 : Ocak 11, 2019, 14:40:23 »
2015 Corolla da 2011 Auris de bizim 60Ah Mutlu Akü. 72 lige gercekten gerek yok. Alternatöre hocalarimin dedigi gibi zarar verebilir , tabi elektrikci dayi bana 72lik satmaya calismisti ama ANADOLU COCUGU YEMEZ BUNLARI... :D
*2015 Corolla'da ek olarak multimedya ekran,otomatik klima var Auris'e ek olarak ama gayet iyi götürüyor. Ben 260TL ye taktirmistim ama su an zam geldi tabi malesef 330TL idi son sordugumda. (Icindeki cinkoya galiba zam geliyormus ya da ona benzer bir maddeye su an tam hatirlayamadim...)
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #428 : Ocak 11, 2019, 19:48:51 »
60 ah bosch akü aldım bugün.  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 200000
  • Model Yılı: '14
  • 36 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #429 : Mart 24, 2019, 20:39:12 »
Aracım 2014 dizel otomatik corolla. Aracımın üstünde fotoğrafta attığım akü bulunuyor. Sanırım hala orjinak aküsü ve artık değiştirmenin zamanı geldi.
- Kaç amper akü tavsiye edersiniz?
- Hangi markayı tavsiye edersiniz?
- İnternetten mi alayım bayiye mi gideyim?
 Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler  :tamam:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #430 : Mart 24, 2019, 21:25:05 »
uzun beklemelerden sonra veya bekleme esnasında müzik dinlerken 4 lüler açıkken vs durumlardan sonra marş basmada sıkıntı yoksa boşa değiştirmeyin zira orjinal aküyse 7,veya 8 yıl kullananlar var.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 200000
  • Model Yılı: '14
  • 36 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #431 : Mart 24, 2019, 21:38:05 »
uzun beklemelerden sonra veya bekleme esnasında müzik dinlerken 4 lüler açıkken vs durumlardan sonra marş basmada sıkıntı yoksa boşa değiştirmeyin zira orjinal aküyse 7,veya 8 yıl kullananlar var.

Cevabınız için teşekkürler. Araç 95.000 km de...Yakın zamanda uzun yolculuğa çıkacağım için değiştireyim dedim ama şimdiye kadar aküyle ilgili problem yaşamadım.Sadece araç vites (otomatik) değiştirirken gece farlar biraz göz kırpıyo gibi. Gittiği yere kadar devam edeyim o zaman :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 12000
  • 66 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #432 : Mart 24, 2019, 22:36:35 »
ümit bey benim aracımda 2015 şuan 69000 km'de ben sulu akü olduğu için yukarıda ki resimde gözüken artı işaretli kapakları söküp su seviyesine baktım ve peteklerin üzerinde duruyor.sanirim akü hala sağlam.sizce su sevisende azalma durumunda akü ye saf su koymak ömrünü uzatır mi
Çıkarım seninle her yola 🚕🚗

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #433 : Mart 24, 2019, 23:58:49 »
ümit bey benim aracımda 2015 şuan 69000 km'de ben sulu akü olduğu için yukarıda ki resimde gözüken artı işaretli kapakları söküp su seviyesine baktım ve peteklerin üzerinde duruyor.sanirim akü hala sağlam.sizce su sevisende azalma durumunda akü ye saf su koymak ömrünü uzatır mi

Akünün gözlerindeki kurşun plakaların kuru kuru görev yapıp gözlerin bozulmasını engellemiş olacaksınız. 6 gözden birisi bile bozulsa randıman alamazsınız aküden.
Akülerin içerisinde asit ve su belirli oranda karıştırılmıştır. Akü kullanıldıkça, zamanla içerisindeki su buharlaşır ve eksilir. Fakat asit miktarı sabit kalır. Bu nedenle akülerdeki sıvı eksildiği zaman sadece su ilave ederiz.
Bir aküden elektrolit alıp diğer aküye konulmamalıdır.
Akü dilinde bahsedilen saf su süzülmüş su, kaynamış su demek değildir. Saf su distilasyon yoluyla, suyun kaynatılıp buharlaştırılması ve o buharın yoğuşmasıyla tekrar elde edilen sudur.
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #434 : Mart 25, 2019, 03:34:49 »
Cevabınız için teşekkürler. Araç 95.000 km de...Yakın zamanda uzun yolculuğa çıkacağım için değiştireyim dedim ama şimdiye kadar aküyle ilgili problem yaşamadım.Sadece araç vites (otomatik) değiştirirken gece farlar biraz göz kırpıyo gibi. Gittiği yere kadar devam edeyim o zaman :)
Vites değiştirirken göz kırpma olayına siz yinede baktırın sebebi belki farklı bir şeydir veya akü gerçekten sorunlu olabilir ilk msj'da dizel olduğunu atlamışım aracınız otomatik değil mmt robotize şanzıman yani manuel şanzımanın yazılımla ve robot ile otomatikleştirilmiş hali,sizin yerinize robot yapıyor işlemi ve Akü'den besleniyor eğer akü zayıf veya yüke bindiği zaman yükü karşılamıyorsa sorun çıkartır sizin araçta akü gayet sağlıklı olması gerekmekte ilerleyen zamanlarda o göz kırpma uyku haline dönüşebilir  :) iyisimi siz bulunduğunuz yerde işinde son derece ehil bir servis varsa oraya yoksa yetkili servise uğrayıp baktırın belki şanzıman yazılım istiyor olabilir veya başka bir neden olabilir aküde kontrol edilmiş olur.

Mesaj Birleştirildi: Mart 25, 2019, 03:40:54
ilke bey detaylı anlatmış ek olarak aküler tam bakımsız olarak adledilmekte ama düzenli aralıklarla kontrol etmek faydalı olur,kontroller esnasında eğer ki eksiklik görülürse takviye yapılmalı ama ilke beyin dediği gibi gerçek saf su ile (damıtılmış ) zaten Akü'den su eksilmesi için ya devamlı uzun yol aralıksız ayda 3 bin 5 bin km gibi yada çok uzun süre bakımsız kalması lazım veyahutta konjektör arızalı olursa aküye fazla şarj verir kaynatır zaten öyle durumda akü köprü atar yakar.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #435 : Mart 25, 2019, 03:59:12 »
Geçenlerde @Uğur Tura (33751) ile akülerin suyunu kontrol edelim dedik bir baktık dibinde azıcık bir şey kalmış benim ki 1 lt ekledik doldu :) uğurun ki ise 500 ml yetti :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • 66 kere teşekkür etti
« Yanıtla #436 : Mart 25, 2019, 07:17:12 »
Akünün gözlerindeki kurşun plakaların kuru kuru görev yapıp gözlerin bozulmasını engellemiş olacaksınız. 6 gözden birisi bile bozulsa randıman alamazsınız aküden.
Akülerin içerisinde asit ve su belirli oranda karıştırılmıştır. Akü kullanıldıkça, zamanla içerisindeki su buharlaşır ve eksilir. Fakat asit miktarı sabit kalır. Bu nedenle akülerdeki sıvı eksildiği zaman sadece su ilave ederiz.
Bir aküden elektrolit alıp diğer aküye konulmamalıdır.
Akü dilinde bahsedilen saf su süzülmüş su, kaynamış su demek değildir. Saf su distilasyon yoluyla, suyun kaynatılıp buharlaştırılması ve o buharın yoğuşmasıyla tekrar elde edilen sudur.
Çok güzel aciklamissiiniz.teşekkur ederim.
Bugün gerekli kontrolleri yapayım bakalım akümüz ne durumda

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #437 : Mart 25, 2019, 13:25:56 »
Bu arada ufak bir hatırlatma yapayım :) Fazla su eklediğiniz aküyü bir süre şarjda tutmanızı tavsiye ederim. Aküyü çıkarıp şarja takamayacaksanız. Uzun yola çıkmadan önce su ekleyin :)
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • 66 kere teşekkür etti
« Yanıtla #438 : Mart 25, 2019, 15:21:36 »
Bu arada ufak bir hatırlatma yapayım :) Fazla su eklediğiniz aküyü bir süre şarjda tutmanızı tavsiye ederim. Aküyü çıkarıp şarja takamayacaksanız. Uzun yola çıkmadan önce su ekleyin :)
Bugün kontrol ettim akü içindeki petek lerin üzerinde su yaklaşık 2cm falan sanırım sizce su eklemek gerek limi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #439 : Mart 25, 2019, 19:07:00 »
Bilgiler verilmiş zaten ve hepsi de sorununuza direk cevap olacak nitelikte.
Şu konudan faydalanmanızı da tavsiye ederim;
https://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=78183.0

Su seviyesi düşmüş ve asitliği artmış elektrolit, iç plakaların ömrünü kısaltacaktır.
Plakaların elektrolit içinde olması yeterli olur.
Akü değerlerini, linkte verdiğim şekilde ölçerseniz ve değerleri buraya yazarsanız, akü durumu ile ilgili yorumlar da alabilirsiniz.