Gönderen Konu: Akü Tavsiyesi (Bosch, Varta, Mutlu, İnci, vs...)  (Okunma sayısı 228065 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
Ynt: Akü Tavsiyesi (Bosch, Varta, Mutlu, İnci, vs...)
« Yanıtla #400 : Ekim 31, 2018, 22:20:35 »
Dediklerinize paralel başımdan geçenler. Bobinlerden başladım ölçümümde 3 tanesi 20k gösterirken, 3-5 yıl önce çıkma aldığım bobin 39 k gösterdi aha arızayı bulduk dedim cem yedek parçadan markasız bişey sipariş ettim uyar abi dediler geldi şekil aynı ama değer 6k hemen geri gönderdim iade aldılar sağolsun, sonunda çinden sipariş verdim geldi bir sevindim marka denso seri no aynı ama ölçtüm o da 6k neyse taktık çalışıyor hepsi.Hararet müşürü araştırdım Parçafilosu.com dan sipariş ettim, soket, yivli montaj kısmı aynı ama sensör kısmı azıcık kalındı değeride 200 ohm farklıydı yine de taktım, arabayla biryere gittim yaklaşık 20 dakikada fan hiç durmaz oldu göstergeye bir baktım kırmızıya dayanmış hemen söküp  eskiyi taktım normale döndü, sanırım kalın kısım devirdaimi engelledi, parçayı geri gönderdim ne iade geldi ne aradılar bu gidişle şikayetvara yazacam sonuçta itibar bizim 40 tl den önemli.
Orjinal tabiki başkadır ama fiyatlar uçuk.O yüzden son çare servis.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #400 : Ekim 31, 2018, 22:20:35 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #401 : Ekim 31, 2018, 22:51:02 »
Dediklerinize paralel başımdan geçenler. Bobinlerden başladım ölçümümde 3 tanesi 20k gösterirken, 3-5 yıl önce çıkma aldığım bobin 39 k gösterdi aha arızayı bulduk dedim cem yedek parçadan markasız bişey sipariş ettim uyar abi dediler geldi şekil aynı ama değer 6k hemen geri gönderdim iade aldılar sağolsun, sonunda çinden sipariş verdim geldi bir sevindim marka denso seri no aynı ama ölçtüm o da 6k neyse taktık çalışıyor hepsi.Hararet müşürü araştırdım Parçafilosu.com dan sipariş ettim, soket, yivli montaj kısmı aynı ama sensör kısmı azıcık kalındı değeride 200 ohm farklıydı yine de taktım, arabayla biryere gittim yaklaşık 20 dakikada fan hiç durmaz oldu göstergeye bir baktım kırmızıya dayanmış hemen söküp  eskiyi taktım normale döndü, sanırım kalın kısım devirdaimi engelledi, parçayı geri gönderdim ne iade geldi ne aradılar bu gidişle şikayetvara yazacam sonuçta itibar bizim 40 tl den önemli.
Orjinal tabiki başkadır ama fiyatlar uçuk.O yüzden son çare servis.
baki bey bakın benim anlatmak istediğimi @Ufuk Sönmez (16363) bey tecrübe ve yorum farkıyla anlatmış şimdi ufuk bey tecrübesi nedeniyle oraya uyumlu herhangi bir marka sensörü bulur takar ve tıkır tıkır çalıştırır direnç olayı çok önemli ama bizler veya gittiğimiz tamirci diye geçinen ustacıklar işi kolay kolay çözemiyor ve bu durumda en iyi çözüm servisten veya ufuk beyden şasi numarası ile uygun ürünleri alıp kullanmak en mantıklı yol olur sizin hareret müşüründe olduğu gibi orijinal parça pahalı görünse de aslında bir bakıma yine bizler karlıyız şöyle bir hesap yapacak olursak bizim araçlar 25 yaşında araba ve üzerindeki ısı sensörü büyük bir ihtimal orijinaldir ve bunca yıl sorunsuz hizmet etmiş ama değiştirdiğiniz hararet müdürü 20 km hizmet etmedi ve araca hararet ten ötürü zararda verdirebilirdi ama orjinal üründe zaman kaybı yok oldu olmadı çalışmadı sorunu yok ve uzun ömürlü yani pahalı görünse de yine biz karlıyız

Mesaj Birleştirildi: Ekim 31, 2018, 22:55:35
İşte sizin bahsettiğiniz gibi içinde dirençler var o dirençler zayıfladığı zaman ne zaman nasıl çalıştığı belli olmuyor önceki msjda bahsettiğim abimiz kaçtane servis gezdi kimisi distribütör dedi kimisi bobin kimisi beyin arızası dedi ama tek sorun ısı sensörü çıktı ve değişince bütün sıkıntılar ortadan kalktı
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #402 : Kasım 01, 2018, 00:34:48 »
Size bir fikir vermesi açısından yazıyorum...Bir elm327 ve torque programı aracılığıyla aracınıza bağlanıp arka planda neler olup bittiğine bir bakmayı deneyebilirsiniz.Elm327 ve torque programı aracılığıyla aracınıza ait birçok veriyi (devir,sıcaklık,voltaj, açık-kapalı döngü, ltft/stft vs...) cep telefonunuzdan görebilirsiniz. Isı sensörü bozuksa anlayabilirsiniz...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #403 : Kasım 01, 2018, 17:48:25 »
Isı sensörü olsa yazın hava sıcaklığı gece de 15-20 derece o zaman yapmaması lazım.Bu gün biraz daha araştırdım düşündüm, arabayı benzinde çok yüksek devirde bile kullansam tık yok, yani pompa da sağlam anlamına geliyor.Benzin regülatörü diye bir parça varmış basıncı her zaman sabit tutan, o parça geri kaçırma yaparsa benim motordaki gibi belirti oluyormuş. Şu an bizim arabalardaki yerini öğrenmeye çalışıyorum, pompadan vazgeçtim sıradaki sökeceğim parça regülatör ama nerede..Deponun içindeyse yandık.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #404 : Kasım 01, 2018, 19:07:54 »
Baki bey sensörü ilk çalışmasında sıkıntı olabilir eğer içindeki dirençler zayıflamışsa ilk etapta algılaması zayıf olabilir çıkma bir orjinal sensör alıp deneme yaparsanız belli olur zaten
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #405 : Kasım 01, 2018, 19:28:12 »
Baki bey sensörü ilk çalışmasında sıkıntı olabilir eğer içindeki dirençler zayıflamışsa ilk etapta algılaması zayıf olabilir çıkma bir orjinal sensör alıp deneme yaparsanız belli olur zaten
Fırsatım olursa mutlaka denerim, aslında benimde ilk başlarda şüphelendiğim ısı sensörleriydi araştırdıkça iş karıştı.map, egr,buji ,bobin vvti isc hepsi aşağı yukarı aynı soruna sebep oluyormuş.Nasip uğraşmaktan da bıktım 
günler kısaldı, hali hazırda idare ediyor. Regüle de deponun içindeymiş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #406 : Kasım 01, 2018, 19:59:55 »
Sadece direnç değişimi olup olmadığından ziyade hangi ısıda hangi direnç seviyesinde olduğu da önemlidir hocam :)

Bu tip ısı sensörü vs. gibi parçaların orijinal tercih edilmesinin, ve aftermarket ürün ile randıman alınmayacağı yada sorun yaşanacağı öngörüsünün en büyük sebebi işi bildiğini zanneden meslektaşlarım maalesef, soketi, soketin rengi, sensörün tipi,dişi vs. tutuyorsa tamamdır gibi bir algıya kapılıyorlar, daha doğrusu para kazanma hırsı ile hem tamirciyi hem araç sahibinin vaktini ve nakitini çalıyorlar.

Yukarıda belirttiğim gibi sensör üzerinde direnç değişimi olup olmamasından ziyade soğutma suyu ısısının hangi seviyedeyken sensörün hangi direnç seviyesinde olması gibi önemli bir konu var aslında, sensör üreticileri aynı tip, aynı soket yapısınde ve birbirinin yerine uyan yüzlerce çeşit üretirler, önemli olan sensörü araç üreticisinin belirlediği OEM koduna uygun olarak kullanmak, yoksa Yazaki, Denso, Sankei, Bosch vs. zaten OEM'e üretim yapan çok büyük firmalar, doğru ürün olduktan sonra hepsi de tercih edilebilir.
Bu konuda zamanında az uğraşmamıştım. Oldurma işlerin sonuçları bilinse...

Kullanılan iletken cinsine göre sıcaklığa bağlı olarak direnç değişimi ve bunlarlar ile ilgili hesaplamalar da mevcuttur. Örneğin 25 C derecedeki bir bakır iletkenin direnci ile 30 C derecedeki direnci aynı değildir (bakırda sıckalık ile direnç doğru orantılıdır, silikon ya da karbon dda ise ters orantılıdır).

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #407 : Kasım 01, 2018, 22:28:20 »
Size bir fikir vermesi açısından yazıyorum...Bir elm327 ve torque programı aracılığıyla aracınıza bağlanıp arka planda neler olup bittiğine bir bakmayı deneyebilirsiniz.Elm327 ve torque programı aracılığıyla aracınıza ait birçok veriyi (devir,sıcaklık,voltaj, açık-kapalı döngü, ltft/stft vs...) cep telefonunuzdan görebilirsiniz. Isı sensörü bozuksa anlayabilirsiniz...
Cihazı ilk defa duydum araştırdım, parası para değil gerçekten hoby niyetine alabilirim, merak etitğim alıp kullanan varsa yakıt basıncını gerçekten gösteriyor mu acaba..Satan sitelerde yakıt basıncı yazıyor ama, hayaller paris hayatlar somali olmasın..Maşallah uzay mekiği gibi  özellik var cihazda, direk sipariş vereyazdım.Daha doğrusu bizim 2001 1.6 vvt-i corollada yakıt basıncını ölçen sensör var mı? Sonuçta bu cihaz sensör bilgilerini gösteriyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #408 : Kasım 02, 2018, 06:44:31 »
Cihazı ilk defa duydum araştırdım, parası para değil gerçekten hoby niyetine alabilirim, merak etitğim alıp kullanan varsa yakıt basıncını gerçekten gösteriyor mu acaba..Satan sitelerde yakıt basıncı yazıyor ama, hayaller paris hayatlar somali olmasın..Maşallah uzay mekiği gibi  özellik var cihazda, direk sipariş vereyazdım.Daha doğrusu bizim 2001 1.6 vvt-i corollada yakıt basıncını ölçen sensör var mı? Sonuçta bu cihaz sensör bilgilerini gösteriyor.
Ben kullanıyorum hocam gerçektende bir sürü değeri gösteriyor. Ufak tefek arızaları siliyorum. Program birçok veriyi gösteriyor ancak sizinde belirttiğiniz gibi eğer aracınızda o veriyle ilgili bir sensör varsa o zaman okuma yapabilirsiniz, yoksa o veri gözükmez. Yani tüm verileri okuyabilirim gibi bir algı oluşmasın. Araca göre okunabilen veri sayısı değişiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
« Yanıtla #409 : Kasım 02, 2018, 20:26:51 »
Bu tekleme sorunu anladığım kadarıyla araba kanseri :) Herkes çözüm arıyor ama yok.Kelebek diyen var, map sensörü, buji, bobin, pompa,regülatör...Şu dünyada hiçbirşey dörtdörtlük olmuyor kabullenmek lazım en doğrusu,iş bulursun sorun, karı alırsın sorun, çocuk peydahlarsın sorun..Araba çalışıyor hareket ediyorsa öküz gibi binmek en iyisi..Şu elm cihazını alıp deniyecem herhalde sabah motorda ne olup bitiyor..Servise gitsen 50 gaz parası, 200-300 arıza tespit,birde arıza tamir olmazsa cabası..Benzin pompasını kendim taksam 100 tl civarı.elm ciazı 30 tl en mantıklısı şimdilik.Şu forumda bu kadar toyotacı var soğuk motor tekleme diye başlık atıp sadece orada yazsak çözüm bulan olur belki hem de derli toplu olur.Herkese katkılarından dolayı teşekkürler bu akü başlığını bırakıyorum diğer konularda görüşmek üzere...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis.. babam gibi araba:))
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 68453
  • Model Yılı: '11
  • 4 kere teşekkür etti
  • 26 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #410 : Kasım 28, 2018, 19:03:34 »
Akünün kapasitesinin yüzde elliye, yüzde otuza düşmesi nasıl tespit ediliyor? Sık kullanılmayan arabamızdaki akü zaten her zaman son bir marşlık akım saklayabiliyorsa, öncelikle 16,10 volt ile redresör şarjı, ondan sonra da normal şarja bağlayıp akabinde de belli bir süre dinlendirdikten sonra test yapılması gerekmiyor mu? 100 Amperlik maşalı ampermetreyi bağlayıp anında isyan eden böyle bir akü için kapasite sonucu vermek doğru olmaz kanaatindeyim! Bu işlemlerden sonra istenen sonuç alınamıyorsa diyecek bir şey yok.
9. 2011 Skoda Yeti 1.2 TSI DSG (capondan almana ;) )
8. Terfi: Avensis 2001 Sol/AT D4.. Bilenler bilir:) (yeni sahibinde)
7. Arabam 6 yıl kullandığım Corolla 1997 GLi
...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 105000
  • Model Yılı: '07
« Yanıtla #411 : Aralık 18, 2018, 17:30:45 »
Arkadaşlar merhaba aracımın aküsü bitti 2007 Auris 1.6 Elegant modeli hangi aküyü tavsiye edersiniz 60 amper olmalı sanırım bir de jel olacak galiba akücü birine baktirdim takviye yapamadı bu jel akü falan dedi start stoplu olacak buna dedi dedim araç sadece anahtarsız çalışıyor start stop özelliği yok o mu anlamadı ben mi anlamadim bilemedim

Mesaj Birleştirildi: Aralık 18, 2018, 17:31:47
Bir de takviye yapmaya çalışırken korna çaldı durdu marş ışığı hiç yanmadı şimdide araç kilitlenmiyor bile

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #412 : Aralık 18, 2018, 17:41:54 »
Linkini vereceğim konuya göz gezdirirseniz sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=78183.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • corolla 1.6 terra kullanıcısıyım
  • 13 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #413 : Ocak 10, 2019, 16:52:03 »
Arkadaşlar Merhaba aku sonunu hepimizin başına gelebilecek bir sorun peki siz hangi aküyü tercih ettiniz nekadar memnun kaldınız birçok arkadaşımızın sorunu olabilecek bu problemi gelin birlikte çözmeye çalışalım 

Mesaj Birleştirildi: Ocak 10, 2019, 16:53:45
Benin değişimini yaptığım aku markası çelik akü 2014 yılında almışım ve ömrünü bitirdi
1999 toyota corolla terra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #414 : Ocak 10, 2019, 18:18:49 »
mutlu,inci vb yerli aküleri tercih ediyorum.gerçi onlarında artık yabancı ortakları var ancak tr de üretiliyor.varta aküyü 7 yıl kullanmıştık,ama aldığımız 206 nın üzerinde gelmişti.yerli olsun isterse 4 yıl ömrü olsun.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #415 : Ocak 10, 2019, 18:44:53 »
mutlu,inci vb yerli aküleri tercih ediyorum.gerçi onlarında artık yabancı ortakları var ancak tr de üretiliyor.varta aküyü 7 yıl kullanmıştık,ama aldığımız 206 nın üzerinde gelmişti.yerli olsun isterse 4 yıl ömrü olsun.
Bu konuda güncellemeler oldu Tokay Bey.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #416 : Ocak 10, 2019, 20:45:30 »
Tokay abi tebrikler herkes imkan varsa yerli düşünmeli yoksa diğerlerine yönelmeli
Arkadaşlar Merhaba aku sonunu hepimizin başına gelebilecek bir sorun peki siz hangi aküyü tercih ettiniz nekadar memnun kaldınız birçok arkadaşımızın sorunu olabilecek bu problemi gelin birlikte çözmeye çalışalım 

Mesaj Birleştirildi: Ocak 10, 2019, 16:53:45
Benin değişimini yaptığım aku markası çelik akü 2014 yılında almışım ve ömrünü bitirdi
Ömer bey çelik akü mutluyla aynı fabrikada üretiliyor ve mutludan daha eski bir markadır,ömrünü tamamladı demişsiniz bir problemmi var yoksa sadece kullanım zamanı olarak sona yaklaştığınımı düşünüyorsunuz .
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 13 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #417 : Ocak 10, 2019, 21:33:19 »
Aku artık şarj tutmuyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #418 : Ocak 10, 2019, 21:51:27 »
Aku artık şarj tutmuyor
sorun yenimi başladı yoksa daha önce şarj etmeyi denedinizmi,genelde soğuk havalarda akülerin şarj gücü düşer ilk marşta ve uzun beklemelerde zorlanmalar olur yazın çok güzel marş basan bir akü havaların soğumasıyla birlikte derecenin  0 altına düşen yerlerde bir anda bitmiş gibi sorun çıkartabilir bunda akü ömrünün eski olmasınında etkisi vardır.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 13 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #419 : Ocak 10, 2019, 21:57:44 »
Evet sorunum yeni başladı 2 defa kendim sarj etmeyi denedim ama aku ilk marşa basınca biraz zorlanıyor isininca normal basiyor  ama ertesi gün aynen gene zorlaniyor