Gönderen Konu: 2015 coralla da titreme ve silkeleme  (Okunma sayısı 10210 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '15
  • 30 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
2015 coralla da titreme ve silkeleme
« : Mart 23, 2019, 17:48:00 »
Merhaba arkadaşlar, aracım 2015 coralla otomatik. Araç ısınana kadar sorun yok. Isındıktan sonra seyir halinde iken 1100/1200 devirlerde titreme ve silkeleme yapıyor. Bu devirlerin üzerine çıkınca titreme bitiyor. İzmir tokullara götürdüm arazayı bulamadılar ya da ugraşmadılar. Bilgisi olan varsa paylaşabilir se sevinirim. teşekkürler

Mesaj Birleştirildi: Mart 23, 2019, 17:49:25
Ayrıca araç tüplü ama benzinde de aynı durum var.

Toyota Club Türkiye

2015 coralla da titreme ve silkeleme
« : Mart 23, 2019, 17:48:00 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1141 kere teşekkür edildi
Ynt: 2015 coralla da titreme ve silkeleme
« Yanıtla #1 : Mart 23, 2019, 20:48:53 »
Her iki sistemde de olduğuna göre öncelik elektrik sisteminde sonra diğerlerinde aranmalı,izmir deki özel servis oğuz otonun da fikrini alın.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 30 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Mart 23, 2019, 21:30:41 »
Tokay bey Oğuz oto İzmir in neresinde acaba. Ben Ödemiş teyim. İzmir i çok bilmiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 24, 2019, 09:34:18 »
Merhaba arkadaşlar, aracım 2015 coralla otomatik. Araç ısınana kadar sorun yok. Isındıktan sonra seyir halinde iken 1100/1200 devirlerde titreme ve silkeleme yapıyor. Bu devirlerin üzerine çıkınca titreme bitiyor. İzmir tokullara götürdüm arazayı bulamadılar ya da ugraşmadılar. Bilgisi olan varsa paylaşabilir se sevinirim. teşekkürler

Mesaj Birleştirildi: Mart 23, 2019, 17:49:25
Ayrıca araç tüplü ama benzinde de aynı durum var.
sizin nezlinizde ufak bir açıklama yazmak istedim arkadaşlar soru sorarken araç bilgilerini detaylı açıklayıcı olarak yazmak daha doğru cevaplar doğurur gelelim sizin duruma Tokay abi'nin dediği gibi eğer her iki yakıttada yapıyorsa sorun ya elektriksel yada şanzıman yağıyla alakalı,sizde aracın kaç km olduğunu bakımlarının ne zaman yapıldığını yazmamışsınız malesef durum böyle olunca şanzıman hakkındaki yorum farazi oluyor eğer ki şanzıman yağı hiç değişmemişse zaten vakti gelmiş ilk onu değiştirerek işe başlayabilirsiniz zira yağ otomatik şanzımanın canıdır.
Diğer ihtimallerde ateşleme bobinlerine ve bujilere bakılabilir.
Değişim periyodu 4 yıl veya 80 bin km hangisi erken dolarsa.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1141 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 24, 2019, 10:46:28 »
Oğuz oto ,Ankara Cad.Bornova Naldöken 353/A adresinde tel:4868456 olarak biliyorum.Ödemiş'ten gelirken havaalanı,yeşildere çevre yolundan Bornova,Ankara caddesine doğru gelin.Tam yerini bilmiyorum.Benim de öğrenmem gerekecek çünkü gelecek yıl garanti zorunluluğundan çıkıyoruz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 30 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Mart 24, 2019, 14:52:58 »
Aracımın 37000 km de şanzıman yağı değişimi yapılmış.o sırada şanzıman la ilgili bazı işlemler yapılmış. Ben aracı 45000 km de aldım.aldığım zaman da problem vardı. Tabi aldıktan sonra farkettim. Expertizde filan bi sorun gözükmüyordu. İlk işim lpg filtresi filan degiştirip ayar yaptırmak oldu. O zaman sorun yok denecek kadar azaldı. Bu sefer araç arıza lambasını yaktı. Lpg ciyi aradım zengin fakir karışımından dır dendi. Tekrar ayar yaptırdım. Sorun tekrar arttı. Acaba tüpten mi şanzımandan mı diye tokullara götürdüm araçta bi sorun yok dediler. Ama var maalesef. Bu tüp ayarindaki zengin fakir karışımı böyle bir titreme yaparmı, yoksa bizim şanzıman arızalımı bilemedim. O yüzden buraya yazdım. Teşekkürler

Mesaj Birleştirildi: Mart 24, 2019, 15:08:35
Araç şu anda 59 bin km de. Bujileri tokullara söyledim 100 binde değişecek dediler. Bu arada şanzımanda konvektör değişimi, yağ değişimi ve resetleme işlemleri yapılmış.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '17
  • 20 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 31, 2019, 00:10:42 »
İzmir de iseniz bu sorun ile ilgili size yardımcı olabilecek bir lpg ustası var. Karabağlar sanayide Ozsoy lpg de Recep usta var. Benim de lpg kaynaklı problemimi cozmustu  Size de yardımcı olacaktır
2012 Honda Civic FB7 Elegance Manuel LPG
2017 Toyota Corolla Advance Multidrive S LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 30 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Mayıs 10, 2019, 19:40:52 »
Arkadaşlar araçta yaptığımız işlemleri yazayım dedim. Öncelikle sorun bitmedi. Önce İzmir tokullara götürdüm araçta hiç bir şey yok dediler. Ödemiş te yaşadığım için bir usta sordum ve önerilen ustaya gittim. Usta aracı denedi araçta performans kaybı var dedi. Motoru dinledi eksoza baktı ateşleme sisteminde sorun var dedi. Subaplar yanmış olabilir dedi. Ama emin olmak için önce bujileri orijinali ile değiştirdik. Sorun biraz azaldı ama tam bitmedi. Bu arada eski bujilerden birisi kızarık çıktı. Yeni bujilerle biraz aracı kullan gel bujilere bi daha bakalım dedi.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 10, 2019, 19:49:48
Biraz kullandıktan sonra gittim 4. Silindirdeki buji kızarık olarak çıktı. Bobin ile sorunlu bujiyi 1. Silindire aldı 4. Silindire de 1 dekileri buji ve bobini taktı. Yine kullan gel dedi. kullandıktan sonra gittim 1. Silindirdeki buji aynı şekilde kızarık çıktı, usta hocam bobin arızası dedi ve İzmir den 4 tane bobin sipariş ettik ve o kadar sevindim ki... Yeni bobinleri taktık araçtaki biraz daha azaldı ama tam bitmedi. Eski bobileri tekrar taktik yenileri geri verdik. Usta en son aracı akşam bırakacaksın soğuyacak sabah subap kontrolü yapacağım dedi. Onu yaptırıp yaptırmamakta kararsızım.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 10, 2019, 19:51:22
Acaba birşeyler sökülür de araç daha kötü olur diye korkuyorum açıkçası. Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilirse sevinirim. Teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Mayıs 10, 2019, 21:12:07 »
Sorun bobin arızası değildir bujinin kızarması yakıtta,siboblarda veya contada sorun olduğuna işaret eder.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 10, 2019, 21:14:11
Bide LPG enjektörlerini kontrol ettirmeniz daha sağlıklı olur eğer 4.gözde sıkıntı varsa araç düzgün çalışmaz.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 10, 2019, 21:19:36 »
Arkadaşlar araçta yaptığımız işlemleri yazayım dedim. Öncelikle sorun bitmedi. Önce İzmir tokullara götürdüm araçta hiç bir şey yok dediler. Ödemiş te yaşadığım için bir usta sordum ve önerilen ustaya gittim. Usta aracı denedi araçta performans kaybı var dedi. Motoru dinledi eksoza baktı ateşleme sisteminde sorun var dedi. Subaplar yanmış olabilir dedi. Ama emin olmak için önce bujileri orijinali ile değiştirdik. Sorun biraz azaldı ama tam bitmedi. Bu arada eski bujilerden birisi kızarık çıktı. Yeni bujilerle biraz aracı kullan gel bujilere bi daha bakalım dedi.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 10, 2019, 19:49:48
Biraz kullandıktan sonra gittim 4. Silindirdeki buji kızarık olarak çıktı. Bobin ile sorunlu bujiyi 1. Silindire aldı 4. Silindire de 1 dekileri buji ve bobini taktı. Yine kullan gel dedi. kullandıktan sonra gittim 1. Silindirdeki buji aynı şekilde kızarık çıktı, usta hocam bobin arızası dedi ve İzmir den 4 tane bobin sipariş ettik ve o kadar sevindim ki... Yeni bobinleri taktık araçtaki biraz daha azaldı ama tam bitmedi. Eski bobileri tekrar taktik yenileri geri verdik. Usta en son aracı akşam bırakacaksın soğuyacak sabah subap kontrolü yapacağım dedi. Onu yaptırıp yaptırmamakta kararsızım.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 10, 2019, 19:51:22
Acaba birşeyler sökülür de araç daha kötü olur diye korkuyorum açıkçası. Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilirse sevinirim. Teşekkürler

60bin km.de subap arızasının çıkması imkansıza yakındır. Subabı hassas mazdada 4000-5000 devir çevirerek ancak 60bin km.de yakabildim. Toyota'nın subapları çok daha sağlamdır.  Bu işlemleri sadece benzinle mi yaptınız yoksa lpgde mi? Lpg ile yaptıysanız, bir süre benzin kullanın sorunun çözülmesi gerekir. Belirli bir devir aralığındaki titreme için subap masrafı yapılmaz, kullanmaya devam edilir sorun büyür motor arıza ışığı yaktıktan sonra subap değiştirilir. Toyotaların motorları titreşimli çalışır, belki fazla hassas olduğunuzdan hissediyor olabilirsiniz. İzmir'de bir de AFR ustalarına lpg ayarı yaptırın derim.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 30 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Mayıs 10, 2019, 21:29:51 »
Mutlu bey öncelikle teşekkürler. Sorun hem benzinde hem de lpg de var. Lpg de biraz daha fazla. Sadece titreme olsa sorun etmeyeceğim de silkeleme yapıyor ve bir iki saniyelik motordan ses geliyor. Daha büyük bir arızaya sebep olur diye korkuyorum.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 10, 2019, 21:33:02
Ümit bey öncelikle teşekkürler. Sorun benzinde de olduğu için lpg enjektörlerini hiç düşünmedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Mayıs 10, 2019, 22:35:30 »
Mutlu bey öncelikle teşekkürler. Sorun hem benzinde hem de lpg de var. Lpg de biraz daha fazla. Sadece titreme olsa sorun etmeyeceğim de silkeleme yapıyor ve bir iki saniyelik motordan ses geliyor. Daha büyük bir arızaya sebep olur diye korkuyorum.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 10, 2019, 21:33:02
Ümit bey öncelikle teşekkürler. Sorun benzinde de olduğu için lpg enjektörlerini hiç düşünmedim.
eğer LPG ayarı veya diğer aksamları çok bozuksa benzinde etkiler mutlu Bey'in dediği gibi iyi bir lpg afr ayarıyla sorun çözülebilir,ama öncesinde LPG sistemini iyice kontrol ettirin bide sizin daha önce şanzımanda işlem yapılmıştı titreme silkeleme hangi aşamada oluyor kalkışta mı ? Yapıyor kontrol edilmesi lazım İzmir'de Özsoy LPG var yanına bir uğrayın derim.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 30 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Mayıs 10, 2019, 23:14:05 »
Ümit bey sorun 1000/1200 devirlerde titreme ve silkeleme yapıyor. Gaz verince bir iki saniyelik sesde geliyor motordan. Motor ısınana kadar sorun yok, kalkışta filan da sorun yok. Motor ısındıktan sonra başlıyor titreme ve silkelemeye. Hiz 50ye 60 a çıkınca veya ,1500 lü devirlerde titreme kesiliyor.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 10, 2019, 23:18:39
Ayrıca yukarda belirtilen işlemlerden önce würth enjektör temizleyici kullandım, eksi kutup başlığını söküp yarım saat bekledim yakıt haritasını sildirdim ve 1000km aracı benzinde kullandım. Usta gaz kelebeğini temizledi, hava filtresi nin yanında maf sensörü sanırım onu temizledi. Sonuç alamadık.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 10, 2019, 23:24:14
Afr ayarına da gideceğim. İnşallah dediğiniz gibi düzelir. O da olmazsa zaten geriye siboplar ve şanzıman kalıyor. Şanzıman olsa serviste çıkmaz mıydı diye düşünüyorum. Araç ustanın uğraşması dan mı yoksa arızasından mı sarsıntılı rölanti arızası gösteriyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Mayıs 11, 2019, 01:49:51 »
Soğukken yapmamasının sebebi rolanti motoru devrede olduğu için devir yüksek çalışmakta ve siz bu titremeyi hissetmiyorsunuz son yorumunuzdan sonra geriye aklıma takılan iki sebeb kaldı sibob sorunu ve baskı balata,tabi aklımıza alamadığımız ama etkili olan diğer seçenekte şanzıman takozu yıpranmışsa yine titreme yaptırabilir.
Son olarak daha önceki aracınız dizel miydi?
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 30 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Mayıs 11, 2019, 05:35:27 »
Önceki aracım da 2005 coralla benzinli idi.o manueldi. Onunda sibopları yandı ama o sabahları soğukken stop ediyordu. Birde önceki yorumlarınızda bobin değil dediniz. 4.silindirdeki kızarmış bujiyle bobini 1. Silindire aldığımızda orda da kızarık çıktı aynı buji. 4. Silindirdeki buji ve bobin saglam çıktı. Gerçi 4 bobini de değiştirdik sorun devam etti ama. 1 yıldır bu sorunla uğraşıyorum. 3 farklı şehirde lpg ayarına gittim.birinde yol ayarına da çıktık. 2 kere servise gittim. Arızayı bi bulsam masrafına filan bakmayıp yaptıracağım ama. Bilmiyorum, ne yapmalıyım şaşırdım kaldım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Mayıs 11, 2019, 05:49:30 »
Adem bey servis valfmatik sistemini kontrol ettimi?
Aracınızda ki sistem çok hassas çalışıyor kullandığınız yağ vizkozitesi bile valfmatik sisteminin düzensiz çalışmasına neden oluyor, malesefki sizin aracın modelindeki (E160) araçta bu sorun var sebeblerinden en başta geleni doğru yağın kullanılmaması en son çare valfmatik sistemini bir kontrol ettirin derim.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 30 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Mayıs 11, 2019, 10:26:19 »
Ümit bey servis ne yaptı bilmiyorum. Aracı Cuma günü götürdüm, ustayla test sürüşüne çıktık durumu anlattım, şanzımanda sorun yok hocam dedi, sanki alt takımlardan ses geliyor gibi dedi,biz detaylı test yaparız dedi,pazartesi aradılar araba hiç bir şey yok gel al dediler. Gittim sordum ne yaptınız diye bir test yerleri varmış orada test yapmışlar hiç bir şey yokmuş. 50 tl test ücreti alıp, araçta sorun yoktur kağıdını elime verip gönderdiler.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 11, 2019, 10:51:28
Eski bujinin birisinin kızarık çıkması, yeni bir hafta kullanılan bujinin kızarık çıkması hep ateşleme sistemine yönlendiriyor bizi. Ayrıca usta eski bujilerle biraz işlem yapıp taktığında araç o kadar silkeleme yaptı ki anlatamam. Ölçüm yapıp tekrar taktı ama yeni bujiler gelene kadar araca binmeye korktum.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 11, 2019, 10:55:03
Dediğiniz valfmatik sistemi incelediler mi bilmem. Ama sanmıyorum, bilgisayardan arıza varmı diye bakıp gönderiyorlar sanırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '17
  • 20 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mayıs 12, 2019, 05:22:44 »
Hangi servise götürdünüz ?
2012 Honda Civic FB7 Elegance Manuel LPG
2017 Toyota Corolla Advance Multidrive S LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 30 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Mayıs 12, 2019, 06:09:22 »
Tokullara götürdüm.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mayıs 12, 2019, 07:59:25 »
Subap olsa motor soğukken sıkıntı olur, sonrasında az olur. Subap sorunu ilerledikçe motor soğukken titreşim çok fazla olup ısındıkça azalır ama bitmez. Sizdeki sorun tam tersi o nedenle subap değil.
Bobin ve bujinin kızarması olayı ateşlemeyi gösteriyor ama 60bin km. Deki araçta bobin gitmez ki. Bujiler orjinal mi? Bir de orjinal bobin bulup deneyin derim. Yan Sanayi bobin randıman veremeyebiliyor.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.