Anket

Hangi Yaz Lastiği?

Bridgestone Turanza T005
Continental Eco Contact
Continental Premium Contact 6
Falken Ziex ze310
Goodyear Efficientgrip Performance 2
Hankook ventus prime 3
Michelin Primacy 4
Pirelli Cinturato P7
Nokian Wetproof

Gönderen Konu: Yaz Lastiği Tavsiye.  (Okunma sayısı 284279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 468 kere teşekkür edildi
Ynt: Yaz Lastiği Tavsiye.
« Yanıtla #980 : Haziran 30, 2017, 08:22:13 »
Ne kadar süre kullandınız? :)
4 kanallı egp veya cpc5 düşünüyoruz açıkçası.

Bayram öncesi aldım şuan bin km civarı yol yaptım, şehir içi ve şehirler arası yolda deneme imkanım oldu şimdilik memnunum. :) Paranız varsa tabi ki EGP veya Conti daha iyidir. Ama Falken lastikte de 4 kanal çıkışı bulunmakta ve tam bir fiyat performans ürünü. Ayrıca ne kadar araştırma yaptıysam hiç olumsuz yorum göremedim.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #980 : Haziran 30, 2017, 08:22:13 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '12
  • 120 kere teşekkür etti
  • 72 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #981 : Haziran 30, 2017, 10:07:18 »
Babamın arabasına alacağız lastiği. Abim de test sonuçlarına ve kullanıcı yorumlarına bakarak seçeneklere Nokian'ı da ekledi ama iyi olduğu bilinen lastikler dururken başka seçeneklerle deneme yapmak bana gerekli gelmiyor pek. Hesaplılık konusuna da "değer mi?" yaklaşımıyla bakıyorum. Örneğin daha konforlu bir araba ama senede 2000₺ fazla yakacak, değer mi? Daha iyi lastik ama fazladan 200₺ vereceğiz, değer mi?
Değerse onu tercih ederim :)
12.2012 - 04.2015 > 2003 Clio Symbol 1.5 dCi Authentique
04.2015 - 10.2016 > 2003 Corolla 1.6 vvt-i Sol o.v
08.2020 > 2012 Berlingo 1.6 Hdi X

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #982 : Haziran 30, 2017, 14:05:20 »
Nokianında iyi olduğunu söyleyenler çoğunlukta, ki bence de seçenekler arasında olmalı, ekonomik olarak imkanım olsaydı ilk alacağım lastik nokiandı zaten.

Ben bu lastiği alırken etiket değerlerine ve yorumlara bakarak aldım umarım pişmanlık yaşamam. Ancak ilk izlenim çok çok iyi. Daha önceki focus aracıma 4 kanallı egp almıştım ondanda memnun kalmıştım ancak bu lastiğin ondan aşağı kalır yanı yok onu söyleyebilirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 120 kere teşekkür etti
  • 72 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #983 : Haziran 30, 2017, 15:12:39 »
Nokianında iyi olduğunu söyleyenler çoğunlukta, ki bence de seçenekler arasında olmalı, ekonomik olarak imkanım olsaydı ilk alacağım lastik nokiandı zaten.

Ben bu lastiği alırken etiket değerlerine ve yorumlara bakarak aldım umarım pişmanlık yaşamam. Ancak ilk izlenim çok çok iyi. Daha önceki focus aracıma 4 kanallı egp almıştım ondanda memnun kalmıştım ancak bu lastiğin ondan aşağı kalır yanı yok onu söyleyebilirim.

Egp'yi ne kadar kullandınız özellikle onu sorayım
12.2012 - 04.2015 > 2003 Clio Symbol 1.5 dCi Authentique
04.2015 - 10.2016 > 2003 Corolla 1.6 vvt-i Sol o.v
08.2020 > 2012 Berlingo 1.6 Hdi X

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #984 : Temmuz 03, 2017, 08:35:00 »
Egp'yi ne kadar kullandınız özellikle onu sorayım

EGPyi 2-3 bin km civarı kullanıp aracı sattığım için çok uzun soluklu deneyimleme imkanım olmadı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • 7 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #985 : Temmuz 11, 2017, 17:28:47 »
195/60-r15 continental premium contact 5 2017 üretim tarihli 190 lira uygun mudur ?
Zafer için Doğdum, Zafer İçin Ölürüm !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #986 : Temmuz 12, 2017, 01:11:46 »
195/60-r15 continental premium contact 5 2017 üretim tarihli 190 lira uygun mudur ?
Gayet uygun. Geçen ay tanesini 214 liradan almıştım, iyi fiyat bulmuşsunuz.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #987 : Temmuz 12, 2017, 02:21:33 »
Hocam gün içinde gidip baktım 2017 değil 2015 mis almaktan vazgeçtim. 2017 olanları 2 gün evvel 226 liraydı şuan 240 lira civarı.

CPC5 ile ilgili yorumlarınızı merak ediyorum hocam 1 ay içinde kaç km yol yaptınız ıslak-kuru zemin fren mesafesi, yol tutuşu, lastik sertliği ve ses alma olarak eski lastiğinize göre nasıl değerlendirirsiniz ? Bir kaç yerde çok çabuk patladığı hatta en ufak bir kaldırıma sürtme durumunda yanakların ciddi zarar gördüğü yazılmış bunlar doğru mu ? Benim şuan kullandığım lastik 2.5 sene önce aldığım yaklaşık 55-60 bin km yol gittiğim nokian line modeli. Arada sırada toprak yolda da kullandığımızdan biraz dayanıklı lastik istiyorum. Araç 120 km civarı hızda içeri motor sesi alıyor lastik sesi de alabilir o hızlarda artık 100 km hızın üstünde de çok gitmemeye çalışıyorum zaten. Lakin fren mesafelerinin iyi olması önemli. Ama bildiğim kadarıyla da lastik yumuşak olmadan bunlar olmuyor. Nokian LİNE beni tatmin etti, şuan diş derinliği açısından da yeterli ama yanakları ve sürüş konforunda gösterdiği sertlik ömrünün bittiğini söylüyor. En kısa sürede değiştirmeyi düşünüyorum ama bakalım. Bu arada fikir vermesi açısında nokian line'ın şimdiki hali.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #988 : Temmuz 12, 2017, 04:08:25 »
Hocam bu lastik 2,5 senelik iken bu haldeyse ya bu lastiği yapan ömür olarak en fazla 2 sene ömür biçmiş yada bu lastiği siz olabildiğince olumsuz şartlarda kullandınız. Ben yerli lastik kullandım tam güvenmesem de kendime güvenerek çünkü sakin kullanıcıyım ama o lastik 6 sene sonunda bu kadar kötü durumda değildi, Fakat ben jantlı kışlıklarım olduğu için değişimli kullandım ve kışları yıkayıp karanlık serin yerde tutuyordum siz bu lastikleri yaz kış çamurlu yolda mı kullandınız. Birde acaba lastik parlatıcı çok mu kullandınız çünkü 2,5 senede lastik beya bir ihtiyarlamış.  ;)
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 271000
  • Model Yılı: '09
  • 64 kere teşekkür etti
  • 111 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #989 : Temmuz 12, 2017, 10:40:59 »
Seneye takılıyoruz ama yaklaşık 60.000km kullanılmış, hangi lastikçiye gitseniz 1 yıllık lastik bile olsa 60.000km yaptıysanız yenisini alın derler.
60000km yapmış her lastik buna yakın olur,yıllık 15000km yapan araç için  4 yıl kullanmış demektir.

bana göre michelin - continental - nokian (h serisi) alın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #990 : Temmuz 12, 2017, 11:21:51 »
Ben 2015 yazında goodyear 195-60-15 efgrp performans satın aldım bir takım . 3 Sezondur kullanıyorum .Gözlemlerim şu şekilde ilk yıl her anlamda çok iyi performans verdi lastik gerçekten çok memnun bıraktı . 2 yıl performansı ½75-80 lerde idi ama gene memnunum . 3 yıl yani bu taktım hala yumuşak hissi veriyor .Ani frenlerde abs daha sık devreye girmeye başladı . Ani kalkışlarda daha çabuk patinaja düşüyor araba ama ani fren ve kalkıştan kaçınır iseniz normal kullanımda bir sorunum yok yanaklarda bir çatlama dişlerde aşırı erime yok . Ortalama 15-20 bin km yol yapmışımdır . Bu arada en düşük yuvarlanma direncine sahip lastik olarak hala aracım çok akıcı gidiyor . Lastik alacak arkadaşlara tavsiye ederim .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #991 : Temmuz 18, 2017, 01:42:47 »
Bizim köyün yolları çok iyi değil hatta epey kötü toprak bile değil taşlı resmen. Yüklü olarak ayda 1 kez falan gidiyoruz ortalama. Ayrıca 60 bin km oldu bence hatırı sayılır bir yol. Continental hakkında çok fazla yanak sıkıntısı okudum internette, muhtemelen Nokian ile devam edeceğim. Önerilerinizi bekliyorum yakın zamanda sipariş vereceğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 170000
  • Model Yılı: '96
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #992 : Temmuz 18, 2017, 10:48:24 »
Geçenlerde 4 adet lastik almaya karar verdim.  Continaltel alacaktım araya tanıdık girdi falan bi şeyler oldu arabaya bindiğimde 4 adet hankook kineenerji lastik vardı altında. Lastik ne yumuşak ne sert ideal kıvamda. Yol tutuşu gayet güzel. Yağmurlu havalarda yere yapışıyor. Fren mesafesi kısaldı. Hafif gürültülü normale nazaran. Tanesini 145 ten aldım ama continaltel öneririm

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #993 : Temmuz 18, 2017, 18:16:19 »
iki ayri aracta cpc2 kullandim memnundum.Suanda cpc5 kullaniyorum cpc5 ten cpc2 kadar memnun kalmadim. Lastigin yanaklari hakikaten cok yumusak hafif bir kaldirima surttum yanak yara aldi.Cpc2 bu kadar yumusak degildi. Ayrica cpc5 ler yoldaki tasi kumu alip davlumbazlara firlatiyor malum zaten araclarimizin yalitimi cok iyi degil o sesler cok rahatsiz edici olabiliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 97000
  • Model Yılı: '10
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #994 : Ağustos 03, 2017, 19:16:30 »
herkese merhaba lastik almayı düşünüyoruz aklımızda egp var fakat yokohama blue earth ea50 modeli kafamızı karıştırdı kullanan var mı iyi midir sizce yada yokohama kullanan nasıldır merak ediyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 54000
  • Model Yılı: '21
  • 25 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #995 : Ağustos 07, 2017, 19:08:52 »
Şu anda Hepsiburada'da bazı lastik markalarında %10 indirim var. En göze çarpanlardan Bridgestone 205/55R16 T001 91V ( Üretim Yılı 2017 ) 791 liraya geliyor kargo bedava ile. Parafın 75 paraf kampanyasıyla da 716 liraya, tanesi 179 liraya geliyor bence lastik alacaklar kaçırmasın.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 07, 2017, 19:13:42
Continental 205/55R16 91V ContiPremiumContact5 Oto Lastik (Üretim Yılı:2017)
Tanesi 208 liradan 835
-75=760 lira (tanesi 190 lira)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • 31 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #996 : Ağustos 25, 2017, 13:15:35 »
yıl ya da km olarak bir ölçütü var mıdır? bir de yokohama lastikleri nasıldır, tecrübeli arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #997 : Ağustos 25, 2017, 14:05:09 »
lastik raf ömrü 10 yıldır,ancak pratikte üretim yılından itibaren 5 yıl düşünmek lazım,kauçuk sertleşmesi ,lastiğin tahtaya dönüşmesi,fren mesafesini uzaması ve kızaklama,çeşitli yerlerinde çatlaklar oluşması gibi nedenlerle,ve aracın yüksek süratler de kullanılacağı var sayılarak,biz 30.000 km veya 3 yıl dolduğunda artık lastik yenileme sürecine giriyoruz.biliyoruz ki aracın yer ile temasını bu 2 parmak kalınlığında lastik taşıyor,canımız dahil.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #998 : Ağustos 26, 2017, 18:28:50 »
yıl ya da km olarak bir ölçütü var mıdır? bir de yokohama lastikleri nasıldır, tecrübeli arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.
yokohoma 50.000 km kullandım hangi modelinden bahsediyorsun bilmiyorum ama ben corollada ki advan serisi üzerinden izlenimlerinimi söyliyim;
müthiş istikrarlı,yüksek hızda stabil ve direksiyona inanılmaz iyi tepki veren bir lastik,sert o yüzden kullandığım 5 yıl boyunca hiç balans bile istemedi ve diş derinliğide bitmedi ama ben kendim kullanıcı olarak bir lastik istediği kadar iyi olsun durumu 4-5 yılı yada 40-50bin km yi geçirtmiyorum.
dezavantajı ise yere tükürsen üzerinde kalkış yap kayıyor :)hafif yağmura gelmez.ama uzun yolda patlamaz etmez güven verir ama yinede ben daha konforu aradığım için michelin primacy 3 ile değiştirdim.
karşılıklı olarak avantaj ve dezavantajları var.
lastik değiştirme konusunda ise kauçuk 1 defa ısı gördümü ömründen yemeye başlar.yumuşak lastikler 40 bin de bana göre değişmeli ama tabi 30 binden sonra performans düşmeye başlıyor.
sert lastiklerde 50bin civarı gidiyor ama oda 40binde fark ediyor baya eskisine göre.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #999 : Ağustos 26, 2017, 20:56:12 »
Lastiğin ömrünü etkileyen bir çok faktör var. Soru genişletilip, araç üstünde ve depoda şeklinde ayrı ayrı cevaplanmalı.
Depo saklama koşullarını önceki sayfalarda yazmıştık. Araç üstünde ise; kullanım basıncı, lastik hamur özellikleri, geometri teknolojisi, kullanım şekli (satıh, yük vs) kimyasallar ve güneş.