Anket

Hangi Yaz Lastiği?

Bridgestone Turanza T005
Continental Eco Contact
Continental Premium Contact 6
Falken Ziex ze310
Goodyear Efficientgrip Performance 2
Hankook ventus prime 3
Michelin Primacy 4
Pirelli Cinturato P7
Nokian Wetproof

Gönderen Konu: Yaz Lastiği Tavsiye.  (Okunma sayısı 286156 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 44600
  • Model Yılı: '11
  • 16 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Ynt: Yaz Lastiği Tavsiye.
« Yanıtla #1020 : Şubat 11, 2018, 23:41:28 »
Merhaba,

Yazlık lastik almayı düşünüyorum. Goodyear EfficientGrip, Kolay oto.com da diğer sitelerden çok daha ucuz. Acaba üretim yılı mı eski diye düşünmeden edemedim.

https://kolayoto.com/goodyear-efficientgrip-suv-225-65r17-102h.html
Önerir misiniz, ya da tavsiye edeceğiniz farklı bir marka var mıdır?

Teşekkürler şimdiden

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #1020 : Şubat 11, 2018, 23:41:28 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #1021 : Şubat 12, 2018, 00:05:18 »
İyi geceler hocam Good year performans lastiği yakıtta ve ses de çok iyi olduğunu kullanan arkadaşlardan duydum bende onu almak istiyorum ikinci olarak da Continental tavsiye ederim .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1022 : Şubat 12, 2018, 09:17:10 »
Bizim lastiklerin değişim zamanı geldi de geçiyor.. Bu akşam oturdum biraz lastik bakayım dedim.. Bilindik markaların fiyatları 250 TL'den başlarken hepsiburada'da kampanya var. Goodyear 205/55 R16 91V Eagle Sport lastikler 190 TL.. Bu lastikleri kullanan yorum yapabilecek var mıdır ?

Dün soru sorduktan sonra biraz daha araştırdım.. Benim için önemli olan sessizlik ancak genelde bahsettiğim lastikler 68-70 desibel arasında görünüyor.. Ses çok farketmeyecek anladığım kadadıyla.. Ancak bahsettiğim bu lastiğin yakıt ve ıslak zemin etiketi C..  Aracı limitlerde kullanan zorlayan biri değilim, acaba A ile C arasında çok uçurum var mıdır?

Mesaj Birleştirildi: Şubat 12, 2018, 09:18:21
Merhaba,

Yazlık lastik almayı düşünüyorum. Goodyear EfficientGrip, Kolay oto.com da diğer sitelerden çok daha ucuz. Acaba üretim yılı mı eski diye düşünmeden edemedim.

Teşekkürler şimdiden

üretim tarihi 2012 yazıyor gönderdiğiniz linkte.. Bu kadar eski lastik alınmaz diye düşünüyorum..
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '16
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1023 : Şubat 12, 2018, 09:32:53 »
Dün soru sorduktan sonra biraz daha araştırdım.. Benim için önemli olan sessizlik ancak genelde bahsettiğim lastikler 68-70 desibel arasında görünüyor.. Ses çok farketmeyecek anladığım kadadıyla.. Ancak bahsettiğim bu lastiğin yakıt ve ıslak zemin etiketi C..  Aracı limitlerde kullanan zorlayan biri değilim, acaba A ile C arasında çok uçurum var mıdır?

Mesaj Birleştirildi: Şubat 12, 2018, 09:18:21
üretim tarihi 2012 yazıyor gönderdiğiniz linkte.. Bu kadar eski lastik alınmaz diye düşünüyorum..

68-70dB arasındaki farkı az sanmayın. Ses seviyesi her 6dB'de ikiye katlanır. 68 ile 71dB arasındaki ses 1'e 1.5 şeklindedir. İş güvenliğinde her 3dB'lik artış çalışma saatini yarıya indiriyor. Önceki aracımda lastiklerim Goodyear EGP 68dB etiket değerine sahipti. Önleri 71dB'lik Continentaller ile değiştirdiğim zaman ses seviyesindeki artış farkedilmeyecek gibi değildi. Hatta 68dB sessizliğine alışınca 71dB baya gürültülü gelmişti.

Islak zemin performansının A olması insanı güvende hissettiriyor. Kışlık lastiğim C yazlık lastiklerim A idi ve gerçcekten yazlıklarla çok daha iyi frenleme yapıyordum. Uç noktalarda kullanmasanız da önünüze ne çıkacağını kestiremezsiniz Allah korusun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1024 : Şubat 12, 2018, 09:53:14 »
Merhaba,

Teşekkürler şimdiden

Rav4 için mi?

Lastiğin yakıt tüketimine etkisi, düşük hızlarda daha çok etkilidir, hız yükseldikçe bu etki azalır.

Bizim lastiklerin değişim zamanı geldi de geçiyor.. Bu akşam oturdum biraz lastik bakayım dedim.. Bilindik markaların fiyatları 250 TL'den başlarken hepsiburada'da kampanya var. Goodyear 205/55 R16 91V Eagle Sport lastikler 190 TL.. Bu lastikleri kullanan yorum yapabilecek var mıdır ?
Önceki sayfalarda yorum yapılmıştı diye hatırlıyorum, iyi olduğu söyleniyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1025 : Şubat 12, 2018, 10:27:25 »
Merhaba,

Teşekkürler şimdiden                 lastik 2012 tarihinde üretilmiş görünüyor,biliyorsunuz raf ömrü kağıt üzerinde 10 yıl,pratikte 5 yıldır.yerli üretim olan good year tercih edebilirsiniz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1026 : Şubat 12, 2018, 20:34:47 »
Biraz araştırdım. Goodyear'ın kendi sitesi de dahil olmak üzere hiç biryerde etiket verilerine ulaşamadım. O yüzden bu lastiği şimdilik rafa kaldırdım.
Bu konuyu ortalarından itibaren okudum Falken ze914 hakkında herkesin yorumları iyi.. Sanırım bu lastiğe yöneleceğim.. Sizden uzun dönem yorumu alabilir miyim @Selman Yalçın (18649)
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1027 : Şubat 13, 2018, 09:04:10 »
Biraz araştırdım. Goodyear'ın kendi sitesi de dahil olmak üzere hiç biryerde etiket verilerine ulaşamadım. O yüzden bu lastiği şimdilik rafa kaldırdım.
Bu konuyu ortalarından itibaren okudum Falken ze914 hakkında herkesin yorumları iyi.. Sanırım bu lastiğe yöneleceğim.. Sizden uzun dönem yorumu alabilir miyim @Selman Yalçın (18649)

Fehmi Bey, Falkeni yaklaşık 5bin km kullandım ve kışlıklara geçtim. Eski petlasların üzerine gelince arabanın ciddi manada konforu arttı. Kullandığım süre içerisinde gerek yol tutuşu gerek sessizliği benim takdirimi kazandı. Şuan kışlık Lassalar var. Falkenden sonra araba hoplayıp zıplamaya ve rahatsız edici boyutta ses yapmaya başladı. O yüzden falkenleri takmak için gün sayıyorum. Kısacası şimdilik bir olumsuzluk yok ve memnunum, ancak ilerleyen yıllarda nasıl olur bilemiyorum.

Ben lastiği alırken fiyat performans orantısına bakarak araştırma yaptım ve Falkenlerin benim için uygun olabileceğini düşündüm. Bende isterim bir michelin, goodyear vb. ürünleri ancak ben bu Falkenleri 180 liraya aldığım vakit bahsettiğim marka lastiklerin tanesi 230 lira ve üzeriydi. 4 lastikte 200 lira azımsanmayacak bir rakam benim için. Ve şuan için benim aradığım sessizlik konfor ve yol tutuşu konusunda bana bir süpriz yaşatmadı. O yüzden tavsiye ederim.

Not: Lastik Ölçülerim 205 55 16

Mesaj Birleştirildi: Şubat 13, 2018, 09:22:54
İyi geceler hocam Good year performans lastiği yakıtta ve ses de çok iyi olduğunu kullanan arkadaşlardan duydum bende onu almak istiyorum ikinci olarak da Continental tavsiye ederim .

Continentalın son reklamından sonra forum üyelerinin lastik seçiminde bir kez daha düşüneceğini ve continentaldan vazgeçeceğini ümit ediorum. ;)

Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1028 : Şubat 13, 2018, 12:58:36 »
Fehmi Bey, Falkeni yaklaşık 5bin km kullandım ve kışlıklara geçtim. Eski petlasların üzerine gelince arabanın ciddi manada konforu arttı. Kullandığım süre içerisinde gerek yol tutuşu gerek sessizliği benim takdirimi kazandı. Şuan kışlık Lassalar var. Falkenden sonra araba hoplayıp zıplamaya ve rahatsız edici boyutta ses yapmaya başladı. O yüzden falkenleri takmak için gün sayıyorum. Kısacası şimdilik bir olumsuzluk yok ve memnunum, ancak ilerleyen yıllarda nasıl olur bilemiyorum.

Ben lastiği alırken fiyat performans orantısına bakarak araştırma yaptım ve Falkenlerin benim için uygun olabileceğini düşündüm. Bende isterim bir michelin, goodyear vb. ürünleri ancak ben bu Falkenleri 180 liraya aldığım vakit bahsettiğim marka lastiklerin tanesi 230 lira ve üzeriydi. 4 lastikte 200 lira azımsanmayacak bir rakam benim için. Ve şuan için benim aradığım sessizlik konfor ve yol tutuşu konusunda bana bir süpriz yaşatmadı. O yüzden tavsiye ederim.

Not: Lastik Ölçülerim 205 55 16

Teşekkür ederim cevap için.. Benim de lastik ölçülerim aynı.. Fiyatlar şu an aynı olmasa da aradaki farklar hemen hemen benzer.. Şu an falken 200-220 TL civarı.. Biraz daha araştırayım,sanırım benim de tercihim bu yönde olacak..
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1029 : Şubat 13, 2018, 13:20:17 »
Falken Japon ların iyi firmalarından biri. üretimini Çankırı da yapmaktalar. bence alınabilecek ürünlerden biri.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kilometre: 49060
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1030 : Şubat 13, 2018, 14:34:13 »
çankırı daki fabrika hem falken'i hem de dunlop'u üretiyor.artık yerli lastik sanayimiz belirli noktalara doğru ilerliyor.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1031 : Şubat 17, 2018, 20:27:43 »
Bugün 205/55/16 ölçülerdeki Falken ZE914 ecorun lastikleri aldım. 2017 27.hafta üretimli lastikler.. Sök/tak rot/balans toplamda 880 TL ücret ödedim.. Yorumlar için herkese teşekkürler..
ben de inşallah uzun dönem yorumlarımı buradan paylaşırım..

Arabanın içinde çok fazla ses oluyordu. Yolcu tarafında havalandırmadan gelen tıkırtı, motordan geldiğini sandığım bir zırıltı vardı.. eski lastikler de sertleşmiş olduğundan çok yol sesi alıyordu. Geçen hafta bakımda bakımda havalandırmadan gelen tıkırtıyı usta çözdü sağolsun, motordan geldiğini sandığım zırıltıda kaputun altındaki malzemeden geliyormuş onu da halletti. Egzos koruma kırılmış o da ses yapıyormuş onu da değiştirdi.  Şimdi lastikleri de değiştirince arabada çıt çıkmıyor maşallah Alman arabası gibi oldu :D
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1032 : Şubat 19, 2018, 09:34:54 »
Bugün 205/55/16 ölçülerdeki Falken ZE914 ecorun lastikleri aldım. 2017 27.hafta üretimli lastikler.. Sök/tak rot/balans toplamda 880 TL ücret ödedim.. Yorumlar için herkese teşekkürler..
ben de inşallah uzun dönem yorumlarımı buradan paylaşırım..

Arabanın içinde çok fazla ses oluyordu. Yolcu tarafında havalandırmadan gelen tıkırtı, motordan geldiğini sandığım bir zırıltı vardı.. eski lastikler de sertleşmiş olduğundan çok yol sesi alıyordu. Geçen hafta bakımda bakımda havalandırmadan gelen tıkırtıyı usta çözdü sağolsun, motordan geldiğini sandığım zırıltıda kaputun altındaki malzemeden geliyormuş onu da halletti. Egzos koruma kırılmış o da ses yapıyormuş onu da değiştirdi.  Şimdi lastikleri de değiştirince arabada çıt çıkmıyor maşallah Alman arabası gibi oldu :D

Hayırlı olsun kazasız güzel günlerde yol gidin inşallah :)
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 37000
  • Model Yılı: '05
« Yanıtla #1033 : Mart 13, 2018, 13:02:34 »
Falken i yaklasık 2bin km eski aracımda kullandım...
gerek yol tutuşu gerekse sessizliği ile sözkonusu aracımda devrim yaratmıştı resmen...
iyi günlerde kullanın ,Allah yerden ayırmasın
RESPECT!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • İskender ERSÖZ
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '12
  • 49 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1034 : Mart 13, 2018, 15:26:37 »
Goodyear efficientgrip performance 215/55/r17 için bu gün Lastikçim ile 525.-TL'ye anlaştık.Cumartesi taktırmaya gideceğim.Böylece mıchelinden goodyear'a geçmiş olacağım hayırlısı bakalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '19
  • 304 kere teşekkür etti
  • 333 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1035 : Mart 14, 2018, 00:47:59 »
Eagle asimetric3 daha yerinde bir tercih olurdu.
2019 Mondeo 1.5 Ecoboost (Prins VSİ-3 DI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • İskender ERSÖZ
« Yanıtla #1036 : Mart 14, 2018, 08:48:44 »
Burak bey lastikçinin tavsiyesi üzerine bu kez Mıchelin Primacy 3 98 V üzerine anlaştık anlayacağınız karar değiştirdik.Lastik hakkında paylaşım yapan olursa memnun olurum.Araç Avensis 2012 1.6 E.Extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 250
  • Model Yılı: '15
  • 60 kere teşekkür etti
  • 280 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1037 : Mart 14, 2018, 10:37:57 »
03 Mart 2018 tarihli Adac'ın 205/55/R16  V lastik test sonuçları:

Test aracı: VW Golf
Bu test öncelikle alt ve orta sınıfta yaygındır. Hız endeksi V 240 km / saate kadar hızlara izin verir.

En iyi dört kaliteli ürünler :

İyi değerlendirilmiş, iyi dengelenmiş lastik modellerinin üst alanı, kısmen premium modellerden oluşmaktadır (parantez içindeki genel değerler).

• Michelin Primacy 3 (2,1),

• Bridgestone Turanza T001 Evo (2,3) 

• Continental ContiPremiumContact 5 (2,3)

• Hankook Ventus Prime 3 K125 (2,4)

ADAC kararı "tatmin edici" olan orta lastikler (parantez içinde toplam puanı geçerlidir) aşağıdaki ürünleri içerir:

• ESA + Tecar Spirit 5 HP (2,6)

• Kumho Ecsta HS51 (2,6)

• Pirelli Cinturato P7 Mavi (2,6)

• Fulda Ecocontrol HP (2.9)

• Giti Premium H1 (3.0)

• Goodyear EfficientGrip Performansı (3.0)

• Nexen N'blue HD Plus (3.0)

• Cooper Zeon CS8 (3,2)

Eksik marka veya modellerle ilgili not:

Michelin'in Primacy 4'ün yeni lastik modeli, test alımlarında henüz bir seri ürün olarak piyasada bulunmadı. Bu aynı zamanda Bridgestone Turanza T005 için de geçerlidir.

web sitesi:
https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2018_Sommerreifen_Test_205_55_R16.aspx?ComponentId=313499&SourcePageId=31821

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • İskender ERSÖZ
« Yanıtla #1038 : Mart 14, 2018, 11:37:53 »
Paylaşım için Teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 250
  • Model Yılı: '15
  • 60 kere teşekkür etti
  • 280 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1039 : Mart 14, 2018, 15:10:16 »
Son testlere göre benimde tercihim  Michelin Primacy 4 olacaktır.
Yaz lastikleri için tercihimi son yapılan testlerde ilk sıra olan lastiğe göre yaparım