Gönderen Konu: E160 Corolla Periyodik Bakım  (Okunma sayısı 272139 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '18
  • Kilometre: 6000
  • Kan Grubu: A+
  • 14 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Ynt: E160 Corolla Periyodik Bakım
« Yanıtla #1760 : Haziran 09, 2020, 19:48:06 »
Liqui Moly 0w20 yağ kullanan var mı? Bugüne kadar Motul 0w20 kullandığım için nasıl bir yağ olduğunu merak ediyorum.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #1760 : Haziran 09, 2020, 19:48:06 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Model Yılı: '15
  • Kilometre: 71082
  • Kan Grubu: 0+
  • 661 kere teşekkür etti
  • 537 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1761 : Haziran 09, 2020, 20:20:09 »
Liqui Moly 0w20 yağ kullanan var mı? Bugüne kadar Motul 0w20 kullandığım için nasıl bir yağ olduğunu merak ediyorum.

İki marka'da oil konusunda  iyilerdir bir kullanıcı olarak fark hissedemezsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Model Yılı: '16
  • Kilometre: 95000
« Yanıtla #1762 : Haziran 15, 2020, 18:13:26 »
2016 99.500 KM ye gelmiş dizel otomatik arabam için 100.000 bakımı için kararsız kaldım.

Oto sanayide yıllardır gittiğim her türlü arabaya bakabilen güvendiğim ustam var. Arabam yeni olması nedeniyle toyota özel servislere de götürebilirim. Şu an arabadan şikayetim yok. 100.000 bakımı için aşağıdaki sorularıma tecrübeli arkadaşlarımın cevaplarını bekliyorum. ( daha önceleri başka marka araç kullanmıştım)

1) Kontrol edilip değiştirilmesi gerekli gereken parçalar hangileridir. (balatalar, yağ ve hava filtresi haricinde) Örnek:Termostatlar , devridaim pompası , turbo vs

2) İstanbul Bahçelievler civarında özel servis tavsiyeniz nedir.

Sizden gelecek yorumlara göre ÖZEL SERVİS veya KENDİ USTAM arasında tercih yapmayı planlıyorum.
M. Ali Şahiner

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 661 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1763 : Haziran 16, 2020, 07:30:44 »
2016 99.500 KM ye gelmiş dizel otomatik arabam için 100.000 bakımı için kararsız kaldım.

Oto sanayide yıllardır gittiğim her türlü arabaya bakabilen güvendiğim ustam var. Arabam yeni olması nedeniyle toyota özel servislere de götürebilirim. Şu an arabadan şikayetim yok. 100.000 bakımı için aşağıdaki sorularıma tecrübeli arkadaşlarımın cevaplarını bekliyorum. ( daha önceleri başka marka araç kullanmıştım)

1) Kontrol edilip değiştirilmesi gerekli gereken parçalar hangileridir. (balatalar, yağ ve hava filtresi haricinde) Örnek:Termostatlar , devridaim pompası , turbo vs

2) İstanbul Bahçelievler civarında özel servis tavsiyeniz nedir.

Sizden gelecek yorumlara göre ÖZEL SERVİS veya KENDİ USTAM arasında tercih yapmayı planlıyorum.
M. Ali Şahiner

Merhaba aracınızın kilometresi itibariyle V kayışı,şanzıman yağı ve fren hidroligi degisimi uygun olur.
Maslakta Tem toyota servis bulunmakta forumumuzun sponsorudur kendilerinden randevu alabilirsiniz.
[ Ziyaretçiler eklentileri göremez ]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1764 : Haziran 19, 2020, 11:30:14 »
Merhaba,

Pazartesi günü 2015 1.6 Benzinli Premium otomatik toyota aracımla toyota macerasına başladık. Araç 88 bin Km de. Ekspertizde balata durumları %75 civarı çıktı. ancak yağ bakımına bakmadıkları için orası muallakta. Önceki sahibine sorduğumda 80 bin km başında 1.500 TL lik bir yetkili servis faturası ödediğini biliyor ancak tam olarak neler yapıldığını bilmiyor. Yağ etiketinde en son etiketin 5 bin kim önce ancak Aralık 2018 de değiştirildiğini gördüm. Malum yağ ömrünü doldurmuş. Yağ değişimi gerekecek.
Bu model araç için yağ/filtre değişimlerinden öte dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda tecrübelerinizden faydalanmak isterim. Yağ kartında 5/30 ve toyota yağ yazıyor. yağ değişimi haricinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında yardımcı olabilir misiniz. Ayrıca Toyota geçmiş servis kayıtlarına ulaşabileceğim site/App var mıdır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 21450
  • 66 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1765 : Haziran 19, 2020, 11:42:47 »
Periyodik bakıma ek olarak,şanzıman yağı,hidrolik yağı,antifriz sıvısının değişimi uygun olur,kayış,hortum vs kontrolünü de yaparlar,toyota servisten daha önce neler yapıldığını sorun belki söylerler,kayıtlara başka yerden ulaşamazsınız,bu günlerde standart bakım 1250 tl civarında,saydıklarım ek maliyet getirecektir.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '16
  • Kilometre: 56000
  • Kan Grubu: ---
  • 1 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1766 : Haziran 21, 2020, 20:17:47 »
Corollaya 50 bin bakımını yaptıran var mı yakınlarda? Filtre yağ dışında bi işlem var mı?

Lpg için önerilen 0w20 miydi?
2016 makyajlı Corolla 1.33 life 2017 çıkışlı..
C.C.li =)
Prins Technomax 09/11/2019

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 661 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1767 : Haziran 21, 2020, 20:19:40 »
Ben 50.000 km bakımın da V kayışını değiştirdim ekstra olarak.
70 bin bakımına 2.500 km kaldı şanzıman yağını değiştireceğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 80000
  • 54 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1768 : Haziran 23, 2020, 15:27:43 »
Merhaba 80 bin bakım yapılacak yağ yağ filtresi hava polen filtr fren hidroliği ve bujileri değiştireceğim malzemeleri tem toyotadan aldım  bu işlemleri yetkili servistemi yaptırsam yoksa özel servistemi karar veremedim 80 bin bakım için işçilik 390 tl istedi yetkili servis ..
''Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;
Toplu vurdukca yürekler, onu top bile sindiremez''.
(Mehmet Akif ERSOY)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 661 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1769 : Haziran 23, 2020, 15:41:33 »
Merhaba 80 bin bakım yapılacak yağ yağ filtresi hava polen filtr fren hidroliği ve bujileri değiştireceğim malzemeleri tem toyotadan aldım  bu işlemleri yetkili servistemi yaptırsam yoksa özel servistemi karar veremedim 80 bin bakım için işçilik 390 tl istedi yetkili servis ..

malzemeleri dışarıdan aldıktan sonra yetkili servise gitmenin pek anlamı yok :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 2944 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1770 : Haziran 23, 2020, 18:36:38 »
Herkesin düşüncesi farklı olabileceği yaklaşımı ile yazmak gerekirse. Bildiğiniz iyi yer varsa ve kullanacağınız malzemeler orijinal ya da muadil seviyesinde ise (kayıtlı firmalarımızdan Tem Oto Ufuk Bey ile irtibata geçebilirsiniz) dışarıda da olabilir, aksi durumda yetkili daha sağlıklı olacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '18
  • Kilometre: 9000
  • Kan Grubu: B+
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1771 : Haziran 23, 2020, 20:53:07 »
Corollaya 50 bin bakımını yaptıran var mı yakınlarda? Filtre yağ dışında bi işlem var mı?

önceki aracım 2016 corolla idi, 50.000 km bakımında 4 fren balatası değişmişti. Tabi fren balatası kullanım durumunuza göre değişkenlik gösterebilir km olarak. V kayışı için servis 50 bin ve 60 bin bakımlarında değişim gerekmiyor demişti değiştirtmedim.
Toyota Corolla 1.6 Life '18

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 54 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1772 : Haziran 24, 2020, 22:55:59 »
malzemeleri dışarıdan aldıktan sonra yetkili servise gitmenin pek anlamı yok :)
Tabi orasıda doğru hava ve poleni zaten ben kendimde değiştirebiliyorum sıkıntı yok fren hidroliği serviste vakumla çekiyolarmış sanayide pompalayarak servis  daha teknolojik aletlere sahip
(Mehmet Akif ERSOY)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
  • Model Yılı: '20
  • Kilometre: 1000
  • 984 kere teşekkür etti
  • 2083 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1773 : Haziran 24, 2020, 23:05:07 »
Tabi orasıda doğru hava ve poleni zaten ben kendimde değiştirebiliyorum sıkıntı yok fren hidroliği serviste vakumla çekiyolarmış sanayide pompalayarak servis  daha teknolojik aletlere sahip

Merkez rezervuarından vakumla çekildiğinde "teknolojik" mi oluyor? Asıl ısıya maruz kalan ve değişmesi gereken kaliper civarındaki hidroliğe nasıl "teknolojik" bir çözüm bulmuşlar acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 661 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1774 : Haziran 25, 2020, 07:53:41 »
Merkez rezervuarından vakumla çekildiğinde "teknolojik" mi oluyor? Asıl ısıya maruz kalan ve değişmesi gereken kaliper civarındaki hidroliğe nasıl "teknolojik" bir çözüm bulmuşlar acaba?
Ben de bu yüzden yetkili servisten vazgeçtim hazneden üstün " vakum teknolojisi " ile çekim yapıp 0.5 ML doldurmuşlardı (:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 54 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1775 : Haziran 25, 2020, 18:43:23 »
Bugün sanayide yaptırdım bakımı şırıngayla çektiler fren hidroliğini sonra pompalama ile boşallttılar yağı 1 lt almıştım sizden yağı 0.500 ml gerek yok dedi usta bu şekildemi oluyor bilmiyorum tabi siz daha iyi bilirsiniz teknolojik ekipman konusuna gelirsek genel olarak baktığımızda yetkili servisin imkanı açısından söyledim ben onu yoksa sanayi ustalarını veya özel servisleri kötülemek amaçlı değil işini iyi yapan herkese saygımız sonsuz
(Mehmet Akif ERSOY)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
  • 984 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1776 : Haziran 25, 2020, 19:02:38 »
Bugün sanayide yaptırdım bakımı şırıngayla çektiler fren hidroliğini sonra pompalama ile boşallttılar yağı 1 lt almıştım sizden yağı 0.500 ml gerek yok dedi usta bu şekildemi oluyor bilmiyorum tabi siz daha iyi bilirsiniz teknolojik ekipman konusuna gelirsek genel olarak baktığımızda yetkili servisin imkanı açısından söyledim ben onu yoksa sanayi ustalarını veya özel servisleri kötülemek amaçlı değil işini iyi yapan herkese saygımız sonsuz

Kimseyi yermeniz yada övmeniz anlamında söylemedim, bu tip algı yaratıcı söylemlerin ve eylemlerin, işlemin yapılması gerektiği gibi (ilkel veya değil fark etmez) yapılmamasına sebep olduğunu vurgulamak istedim, yetkili servis değil otomotiv dehası olsa işlemin hangi katalogda o şekilde belirtildiğini sormak gerekecek artık, yoksa herkes kafasına göre bir yöntem ile "ben bir yapayım bak abim görsün" şeklinde çalışıyor.

Şırınga ile çekmek de doğru bir değişim şekli değil ki vakum ile çekmekten farksız bir iş, 4 yıl kullanılacak hayati bir sıvı için 15 dakika daha fazla ayrılamaz mı? Oysa ki talimat çok basit, merkeze en uzak tekerden başlamak sureti ile çapraz olarak, freni pompalamak ve bu süreçte eksilen hidroliği tamamlayarak, temiz hidrolik gelinceye kadar işlemi tüm tekerlere uygulamak, yani ne kadar zor olabilir ki?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 54 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1777 : Haziran 25, 2020, 20:04:49 »
Kimseyi yermeniz yada övmeniz anlamında söylemedim, bu tip algı yaratıcı söylemlerin ve eylemlerin, işlemin yapılması gerektiği gibi (ilkel veya değil fark etmez) yapılmamasına sebep olduğunu vurgulamak istedim, yetkili servis değil otomotiv dehası olsa işlemin hangi katalogda o şekilde belirtildiğini sormak gerekecek artık, yoksa herkes kafasına göre bir yöntem ile "ben bir yapayım bak abim görsün" şeklinde çalışıyor.

Şırınga ile çekmek de doğru bir değişim şekli değil ki vakum ile çekmekten farksız bir iş, 4 yıl kullanılacak hayati bir sıvı için 15 dakika daha fazla ayrılamaz mı? Oysa ki talimat çok basit, merkeze en uzak tekerden başlamak sureti ile çapraz olarak, freni pompalamak ve bu süreçte eksilen hidroliği tamamlayarak, temiz hidrolik gelinceye kadar işlemi tüm tekerlere uygulamak, yani ne kadar zor olabilir ki?

Öncelikle teşekkür ederim Ufuk bey o niyetle demediğinizi anladım zaten işini iyi yapan insan sayısı maalesef çok az kime güvenecez bilmiyorum Sadece ön iki tekere fren pompalanmak suretiyle işlem yapıldı arka tekerlere hiç bir işlem yapılmadı 500 ml daha var onu niye koymadın usta dedim abi buna gerek yok 500 ml alıyor bu zaten dedi şimdi ben gidip bendeki 500 ml fren hidroliği dediğiniz şekilde başka bir ustaya götürüp değiştitreyimmi içime sinmedi şimdi hiç bu şekilde birde karter muhazasını takarken vidayı kırdılar içinde kaldı çıkartmak için uğraştılar baya tornacı çağırdılar falan filan hiç hoşuma gitmedi zaten
(Mehmet Akif ERSOY)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
    • Sadece Toyota
  • 984 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1778 : Haziran 26, 2020, 19:25:33 »
Öncelikle teşekkür ederim Ufuk bey o niyetle demediğinizi anladım zaten işini iyi yapan insan sayısı maalesef çok az kime güvenecez bilmiyorum Sadece ön iki tekere fren pompalanmak suretiyle işlem yapıldı arka tekerlere hiç bir işlem yapılmadı 500 ml daha var onu niye koymadın usta dedim abi buna gerek yok 500 ml alıyor bu zaten dedi şimdi ben gidip bendeki 500 ml fren hidroliği dediğiniz şekilde başka bir ustaya götürüp değiştitreyimmi içime sinmedi şimdi hiç bu şekilde birde karter muhazasını takarken vidayı kırdılar içinde kaldı çıkartmak için uğraştılar baya tornacı çağırdılar falan filan hiç hoşuma gitmedi zaten

Tüm tekerlerden 125ml çıkacak şekilde yeniletin, en azından kaliper civarındaki hidrolik yenilenmiş olur, üstte kalan kısmı şırınga teknolojisi ile yenilemişler zaten :)

10 metrik cıvatalardan birini kırdılar ise matkap ile çürütüp pafta ile yeniden diş açılabilir, daha kolay bir çözümü yok maalesef, diş açıldıktan sonra çinko sprey sıkmayı ve 10dk. beklemeyi ihmal etmeyin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 54 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1779 : Haziran 28, 2020, 16:41:47 »
Tüm tekerlerden 125ml çıkacak şekilde yeniletin, en azından kaliper civarındaki hidrolik yenilenmiş olur, üstte kalan kısmı şırınga teknolojisi ile yenilemişler zaten :)

10 metrik cıvatalardan birini kırdılar ise matkap ile çürütüp pafta ile yeniden diş açılabilir, daha kolay bir çözümü yok maalesef, diş açıldıktan sonra çinko sprey sıkmayı ve 10dk. beklemeyi ihmal etmeyin.
Teşekkürler
(Mehmet Akif ERSOY)