Gönderen Konu: Yeni Auris ve sert frenler  (Okunma sayısı 7647 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '17
  • 3 kere teşekkür etti
  • 35 kere teşekkür edildi
Yeni Auris ve sert frenler
« : Şubat 16, 2013, 23:48:19 »
Daha önce yeni Auris'i test ederken hissetmiştim. Ancak bugün yeni aracı (1.6 Premium) teslim aldıktan sonra frenlerin gerçekten daha da sert olduğunu fark ettim. Verso marka diğer aracımızdan edindiğim frenleme hissi ile frene basınca araç sert bir şekilde durdu. Arkamda çok yakından takip eden araç neredeyse çarpıyordu. Yani aracı teslim aldıktan yaklaşık 5 dakika sonra kaza tehlikesi atlattık. Aslında teslim etmeden önce servis içinde servis yetkililleri rahat bir şekilde kullanıyorlardı. Herhalde alışmış olmalılar. Diğer bazı forum üyelerinden de benzer mesajları okuduğumu hatırlıyorum. Kaza riskine karşı diğer yeni Auris kullanıcılarını bu konuda uyarmak istedim.
2004 Corolla Verso Elegant 1.6 VVT-i (2004-...)
2011 Auris 1.33 Comfort (2011-2013)
2013 Auris 1.6 Valvematic Premium Multidrive S (2013-2017)
2017 C-HR 1.2T 4x2 Diamond Premium (2017-...)

Toyota Club Türkiye

Yeni Auris ve sert frenler
« : Şubat 16, 2013, 23:48:19 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '20
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Yeni Auris ve sert frenler
« Yanıtla #1 : Şubat 16, 2013, 23:57:45 »
Bir çok marka sert freni tercih ediyor. Renault grubu da frene dokunur dokunmaz frenler. Önceki Auris dipte tutuyordu. Bence yenisi daha iyi. Alışınca sorun olmaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • 5 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 17, 2013, 00:16:03 »
yeni aracınız hayırlı olsun.. bende de 2012 auris var.. aracımın fren pedalının dozlaması ali beyin biraz da abartarak söylediği gibi kademeli ve yumuşak (ama güvenli) fren yapacak şekilde ayarlanmış..ama ben bayılıyorum.. bence kendi fiyat dengi markalar içerisinde c sınıfının en başarılı fren dozlaması toyotaya ait idi.. ta ki yazınızı okuyup yeni kasada fren pedalının sertleştiğini öğreninceye kadar.. keşke sert frene dönmeselermiş..  yeni auris ile yolculuk edenlerin bir süre içleri dışlarına çıkacak demektir..
2012 Auris 1.33 Comfort Beyaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • SAFİR Auris...SIU Corolla T-Sport...
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 59088
  • Model Yılı: '12
  • 312 kere teşekkür etti
  • 512 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Şubat 17, 2013, 00:19:05 »
Bana göre fren sisteminde Toyota çok başaırlı ya da benim en çok kullandığım C sınıfı araçlarda durum böyle E12 ve Auriste oldukça başarılı buldum hatta bu mesafede durmaz dediğim yerlerde bile durarak bir çok kez şaşırtmıştır ben.
arikushimikato Dr.Auris 1ND forever Pure SİU T Sport ;)
İlk önce bilgi sahibi olun sonra yorum yapın
Taklitlerden sakının
 https://www.facebook.com/groups/aurisclubturkey/  Aurise dair her şey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 50 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 17, 2013, 00:21:49 »
   Ahmet bey yeni auirisiniz hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız kullanmanızı dilerim arac hakkında kullandıkca detaylı bilgi verirseniz sevinirim örnegin yalıtım durumu nasıl rüzgar ve yol sesi ne kadar alıyor yol tutuşu nasıl sehir içi yakıt tüketimi ne durumda şimdiden tesekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '16
  • 62 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 17, 2013, 00:44:24 »
sert fren iyidir...ilk etaplarda sıkıntı olabilir belki ama alıştıkdan sonra sorun kalmaz bence...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '17
  • 3 kere teşekkür etti
  • 35 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Şubat 17, 2013, 01:00:37 »
Bir önceki kasa 1.33 Auris'i de yaklaşık 1.5 yıl kullandım. Ona kıyasla da frenleri çok daha sert. Pedala biraz basınca araç "zınk" diye duruyor. Bugün aracı aldıktan sonra evimizin otoparkına gelene kadar yaklaşık 10 km. lik bir parkur geldik. Ancak atlattığımız kaza tehlikesinden sonra daha ihtiyatlı kullandım. Yolun yarısından sonra dur-kalk giden bir trafiğe girince frene alışma içinde fırsat doğdu. Aynı gaz pedalına dokunur gibi dokunmak gerekiyor. İlk defa otomatik araç kullanmanın da belki bu sert hisde etkisi olabilir. Araç ilk çalıştığında dışardan sportif bir ses geliyor. Servis yetkilileri bunun özellikle yapıldığını söylüyorlar. Araç içine girmeden önce bu sesten dolayı biraz tedirgin oldum. Çünkü bir önceki  1.33 Auris'e göre bana fazla geldi. Belki de de orta yaşta olduğumuz için olacak. Çünkü bazılarının bu sesi sevdiğinin biliyorum. Neyse araç içine girince ve kullanırken bu sesi duymuyorsunuz. Ses yalıtımını iyi yapmışlar. CVT gerçekten çok iyi çalışıyor. Gaz pedalından aktardığınız talebin yanıtını alabiliyosunuz. Tabii ki bu kısa parkurda spor modu denemedim. Ama kullanmaya gerek kalmayacak herhalde. CVT'de vites geçişi demek ne kadar doğru olur bilmiyorum ama vites geçişlerini hissetmiyorsunuz. Multimodda görülen sarsıntıdan eser yok. Kapı kollarındaki ergonomik açıdan kötü yerleşimli düğmeler ve torpidonun teke inmesi dışında beni sıkan bir durum olmadı. Toyota-Touch'da güzel olmuş. Çok işlevsel.  Bu kadar kısa parkurda yakıt tüketimi için birşey söylemek güç ama CVT bunun en düşük değerde kalması için elinden geleni yapıyor. Düz yolda 50-60 km hızda motor devri yanlış görmediysem 1200 dolayındaydı. 

2004 Corolla Verso Elegant 1.6 VVT-i (2004-...)
2011 Auris 1.33 Comfort (2011-2013)
2013 Auris 1.6 Valvematic Premium Multidrive S (2013-2017)
2017 C-HR 1.2T 4x2 Diamond Premium (2017-...)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2013 Corrola Advance 1.6 CVT /İnci Beyazı
  • 222 kere teşekkür etti
  • 102 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 04, 2013, 09:44:26 »
1.000 km ye az kaldi ve 2013 Aurisin sert frenlerinin (hizli tepki veriyor) cok yararini gordum. Arada siradan biraz sertce dursamda alistim fakat arkamda ki suruculeri zora sokmamak icin arac atkip mesafemi normalden biraz daha uzun tutuyorum.

Gercekten arac cok hizli yavasliyor ve dikkat etmezseniz arkadan darbe almaniz kacinilmaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Ex Toyota User --Auris Pert--
  • Araç: Başka Marka
  • 2 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mart 04, 2013, 18:40:02 »
Çok şükür. Toyota sonunda fren yapmayı öğrendi demek ki. 2012 Auris'in o berbat frenleri yüzünden pert oldu benim aracım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 04, 2013, 23:52:45 »
Sadece Frenlerdemi Kusur Yoksa Kendinizde de Suç Aramalımısınız. Geçenlerde Dalgınlığıma Geldi Öndeki Araçla Takip Mesafesini Koruyamadım ve Frene Tabiri Caizse Abandım Resmen ve Şok Oldum Mükemmel Şekilde Araç Bir Anda Hızını Kesip Durdu Çok Şaşırmıştım.
Çok şükür. Toyota sonunda fren yapmayı öğrendi demek ki. 2012 Auris'in o berbat frenleri yüzünden pert oldu benim aracım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • YB276
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 190 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mart 05, 2013, 00:26:53 »
Sadece Frenlerdemi Kusur Yoksa Kendinizde de Suç Aramalımısınız. Geçenlerde Dalgınlığıma Geldi Öndeki Araçla Takip Mesafesini Koruyamadım ve Frene Tabiri Caizse Abandım Resmen ve Şok Oldum Mükemmel Şekilde Araç Bir Anda Hızını Kesip Durdu Çok Şaşırmıştım.
Kesinlikle sadece biraz aşağıda his sağlıyor o kadar.Alışma sürecini atlattıktan sonra sorun olmaz.
2011 Toyota Auris 1.4 D-4D Comfort Extra Special Edition
Beni en çok çeken şey mazotun köpürmesi,dizelin çalışırken yaptığı sesi Anlayamazsınız. :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 145000
  • 23 kere teşekkür etti
  • 45 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mart 05, 2013, 01:04:36 »

önceki aracım hyundai idi dokunur dokunmaz yavaşlar çatır çatır ABS yi devreye sokardı. şu anda 2012 Aurise alıştım , 4 ay olacak daha bir defa ABS devreye girdi, biraz sert kullanırım ama durmadada hiç bir sıkıntı yaşamadım..

Yeni Aurisin test sürüşünü yaptım ama frenleri pek hoşuma gitmedi, her ne kadar bir önceki aracımda 3 yıla yakın benzer fren sistemi kullanmış olsamda.. 2012 Auris bence fren konusunda daha iyi..
2012 Auris    1.4   D-4D MT
2021 Corolla 1.5   MDS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 222 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Mart 06, 2013, 22:03:12 »
önceki aracım hyundai idi dokunur dokunmaz yavaşlar çatır çatır ABS yi devreye sokardı. şu anda 2012 Aurise alıştım , 4 ay olacak daha bir defa ABS devreye girdi, biraz sert kullanırım ama durmadada hiç bir sıkıntı yaşamadım..

Yeni Aurisin test sürüşünü yaptım ama frenleri pek hoşuma gitmedi, her ne kadar bir önceki aracımda 3 yıla yakın benzer fren sistemi kullanmış olsamda.. 2012 Auris bence fren konusunda daha iyi..

Frenlerin istenildiği kadar etkili hale gelmesi için fren pedalının aldığı yol çok önemlidir. Fren ile gaz pedalı arasında ki geçis  iki pedalının etkili hareket mesafesi ile artar ya da azalır. Sert araç kullanırımdan kastınız geç frenaj yakın takip sollamalar ise size iki pedalında çok hızlı tekpi vereni lazım tabii birde manuel ise kavramınıda hızı işin içine giriyor. Vites yolu mesafesi ...........

FAKAT altınızda ki araç auris :)  İçimizde ki TOCA yı durdurun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Allah cümleye kaza bela vermesin.
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 38 kere teşekkür etti
  • 70 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mart 06, 2013, 22:55:50 »
2013 auris test etmedim. Aralarındaki farkı bilemem. Ancak bazı arkadaşların sanırım 2012 aurisleri ile kötü anıları olacakki frenleri kötü demişler. 2 hafta kadar önce ara sokakta 40-50km hızla ilerlerken önümde sağa parketmiş TIRın yolcu kabinini temizleyen bir bayan benim hiç beklemediğim bir hareket ile arkasını dönerek yolun ortasına yürüdü. O kadar sert fren yaptım ki nasıl durduğumu ben anlamadım. Kadında bende korkmuştuk. Bu olay sırasında sert fren yaptığım sıradaki hareketimden iki gün boyun sinirlerim ağrıdı. Aracımın frenleri kötü kesinlikle demem. Diyen arkadaşların lastiklerini ve havalarını kontrol etmelerini tavsiye ederim. Bu arada 6 yıl kadar efsane kasa corolla kullanmış biri olarak o olayda altımda eski aracım olsaydı kesinlikle kadına çarpmıştım. Allah muhafıza. Allah kimseye kaza bela vermesin, frenlerimizide çok zor durumlarda kullanmak zorunda bırakmasın inşallah.
2007 Yaris 1.3 Sol M/M
2012 Auris 1.4 D-4D Comfort Extra Satıldı :(
1996 Corolla 1.6GLİ A/T AC  Satıldı :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 222 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Mart 06, 2013, 23:02:59 »
2013 auris test etmedim. Aralarındaki farkı bilemem. Ancak bazı arkadaşların sanırım 2012 aurisleri ile kötü anıları olacakki frenleri kötü demişler. 2 hafta kadar önce ara sokakta 40-50km hızla ilerlerken önümde sağa parketmiş TIRın yolcu kabinini temizleyen bir bayan benim hiç beklemediğim bir hareket ile arkasını dönerek yolun ortasına yürüdü. O kadar sert fren yaptım ki nasıl durduğumu ben anlamadım. Kadında bende korkmuştuk. Bu olay sırasında sert fren yaptığım sıradaki hareketimden iki gün boyun sinirlerim ağrıdı. Aracımın frenleri kötü kesinlikle demem. Diyen arkadaşların lastiklerini ve havalarını kontrol etmelerini tavsiye ederim. Bu arada 6 yıl kadar efsane kasa corolla kullanmış biri olarak o olayda altımda eski aracım olsaydı kesinlikle kadına çarpmıştım. Allah muhafıza. Allah kimseye kaza bela vermesin, frenlerimizide çok zor durumlarda kullanmak zorunda bırakmasın inşallah.

2013 ile 2012 fren pedal tepkisi arasında çok fark var. ARMV2 gibi fren pedalı çok hızlı tepki veriyor. Teknik olarak fark var mı bilemiyorum araştırmadım. Frenlere alışıyorsunuz çok hızlı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mart 06, 2013, 23:14:17 »
 Fren pedal hassasiyeti modelden modele farklılık gösterebilir, bunda ayarların etkisi de vardır ancak sürücüler buna kısa zamanda alışacaktır. İleri Sürüş Tekniklerindeki sol ayak freni(kesinlikle uzman gözetiminde, trafiğe kapalı alanda ve güvenlik önlemleri alınarak uygulanmalı) de bu konuda uzman olmayanlarda çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu, frenleme hassasiyetini ayarlayamamak ile ilgilidir. Hele ki fren destek sistemi olan araçlarda durum daha da tehlikeli bir hal alabilir.

Yeni auris için, fren ayarlarının yanında aracın eski modele nazaran düşen ağırlığını da hesaba katmak gerekir, bu da fren etkisini arttıran önemli bir etmendir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mart 06, 2013, 23:20:45 »
2012 aurisin fren pedalı tepkisini beğenmeyen şöförler için şöyle genel bir tespit yapmak gerekirse, genelde şehir içinde dikkatsiz araç kullanarak sık sık ani fren yapan şöförler olsa gerek.. çünkü 2012 aurisin fren pedalı (güvenliği ihlal etmeden) konfor üzerine kurulmuş... yandaki ve arkadaki yolcuyu rahatsız etmeden, içini dışına çıkarmadan son derece konforlu ve hisli fren yapılmak üzere tasarlanmış.. yeni kasayı kullanmadım ama anladığım kadarıyla frenler klasik "küt" peugeot freni gibi olmuş.. ben onlara "zınk!" fren diyorum :) basınca zınk diye duran fren..  ve basınca zınk diye duran bir frene ihtiyaç duyan şöför, ya dikkatsizdir ya acemi ya da şehir trafiğinde artislik yapan öndeki aracın dibine giren şu magandalardandır.. bana göre iyi şöför freni en az kullanan ve de kullanmak gerektiğinde de yumuşak şekilde aracı durdurandır, öndeki aracın dibine kadar son sürat gidip zınk diye duran değil.. sonuç olarak 2012 aurisin frenleri son derece güvenlidir.. güvenli bulmayanlar , fren pedalı boşluklu, fren geç tepki veriyor diyeceklerine kendi sürüş karakterlerini gözden geçirsin bence..
2012 Auris 1.33 Comfort Beyaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 145000
  • 23 kere teşekkür etti
  • 45 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mart 06, 2013, 23:45:52 »
2012 aurisin fren pedalı tepkisini beğenmeyen şöförler için şöyle genel bir tespit yapmak gerekirse, genelde şehir içinde dikkatsiz araç kullanarak sık sık ani fren yapan şöförler olsa gerek.. çünkü 2012 aurisin fren pedalı (güvenliği ihlal etmeden) konfor üzerine kurulmuş... yandaki ve arkadaki yolcuyu rahatsız etmeden, içini dışına çıkarmadan son derece konforlu ve hisli fren yapılmak üzere tasarlanmış.. yeni kasayı kullanmadım ama anladığım kadarıyla frenler klasik "küt" peugeot freni gibi olmuş.. ben onlara "zınk!" fren diyorum :) basınca zınk diye duran fren..  ve basınca zınk diye duran bir frene ihtiyaç duyan şöför, ya dikkatsizdir ya acemi ya da şehir trafiğinde artislik yapan öndeki aracın dibine giren şu magandalardandır.. bana göre iyi şöför freni en az kullanan ve de kullanmak gerektiğinde de yumuşak şekilde aracı durdurandır, öndeki aracın dibine kadar son sürat gidip zınk diye duran değil.. sonuç olarak 2012 aurisin frenleri son derece güvenlidir.. güvenli bulmayanlar , fren pedalı boşluklu, fren geç tepki veriyor diyeceklerine kendi sürüş karakterlerini gözden geçirsin bence..

Aynen katiliyorum, demek istedigim buydu aslinda.. Freni diplerseniz gayet guzel duruyor fakat hafif dokunuslarda da sarsmiyor..Bazi araclar cok yavas da ilerleseniz durma noktasinda sarsar, eski auriste bu cok guzel onlenmis.. Yenisinde ne kadar alisilsa da comfor acisindan eskisini aratir diye dusunuyorum..

Cenk bey sertten kasitim, ondeki araclarin dibine girmek veya rally vesaire degil :) trafik kurallarina gayet saygiliyim,kimseyi sıkıstirmam, yol veririrm.. Sadece ortam musaitse arabamda bossa biraz surus keyfi cikarmaktan bahsediyorum..
2012 Auris    1.4   D-4D MT
2021 Corolla 1.5   MDS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 222 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Mart 07, 2013, 00:01:16 »
Ne 2012 ne de 2103 Auriste sorun yaşamadım ve yaşanacak birşeyde yok zaten. Eğer bakımları tam ve hidrolik sistemi tam çalışıyor ise sorun yaşamakta pek mümkün olmayan bir sistem zaten. 1978 Toyotamda da yaşamamıştım :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 14 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mart 07, 2013, 00:42:42 »
Arkadaşlar bunu ayarlatmanın bir yolu yokmu?
Toyota servisine ben daha önce sormuştum neden bunun freni yumuşak hemen basınca sert tepki vermiyor diye servisin dediği viraj sıralarında frene basıldığında araba dönmesin diye sert fren iyi değildir dedi.
Toyotadan önce passat vardı otomatik arabanın freni odun gibiydi diye bilirim çünkü frene basınca sert katı bir fren vardı yani araba direk duruyordu abs falan devreye girdiğini ben ne gördüm onda nede duydum. Toyotada aynısını nedense söyleyemiyorum. Bunu basınca daha etkili yapacak ayar yokmu?
Auris te bunu çözmüşler herhalde bence çok daha güzel etkisinin sert olması.