Gönderen Konu: Yeni Auris ve sert frenler  (Okunma sayısı 7652 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
Ynt: Yeni Auris ve sert frenler
« Yanıtla #40 : Mart 10, 2013, 18:45:09 »
ya abi mercedes diyorsun hala ya :D etme eyleme.  c180 e200 e190 hangisinin frenin kötülüğünden bahsediyorsun ?

İsmail bey, siz yazdıklarımı anlamamışsınız yada ben yanlış yazıyorum, oysa benim vurguladığım Mercedesinde frenlerinin en az Auris kadar hassasiyetle ve sıkı fren yaptığıdır ve bu iyi birşeydir.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Mart 10, 2013, 18:45:09 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Roy Roy...
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • 9 kere teşekkür etti
  • 25 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Mart 10, 2013, 18:51:19 »
fren dozlaması mercedesin gayet normal. toyotanın frenleriyle alakası yok. alman arabalarının karakteristik özelliğimidir nedir araba bütün bir halde yavaşlıyor. ama toyotada bu yok ben bunu gözlemledim. frene asıldınızmı araba öne yığılıyo ama arkası neredeyse havaya kalkacak. yumuşak süspansiyondanmıdır onuda çözemedim.
...Wir Leben Autos...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2013 Corrola Advance 1.6 CVT /İnci Beyazı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • 222 kere teşekkür etti
  • 102 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Mart 10, 2013, 19:01:49 »
fren dozlaması mercedesin gayet normal. toyotanın frenleriyle alakası yok. alman arabalarının karakteristik özelliğimidir nedir araba bütün bir halde yavaşlıyor. ama toyotada bu yok ben bunu gözlemledim. frene asıldınızmı araba öne yığılıyo ama arkası neredeyse havaya kalkacak. yumuşak süspansiyondanmıdır onuda çözemedim.

İsmail Bey Orta okulu ve/veya Liseyi okuma fırsatınız oldu mu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • 5 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Mart 10, 2013, 19:22:30 »

bu soruyla nereye varmayı düşündünüz merak ettim doğrusu ??
2012 Auris 1.33 Comfort Beyaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 222 kere teşekkür etti
« Yanıtla #44 : Mart 10, 2013, 19:31:02 »
bu soruyla nereye varmayı düşündünüz merak ettim doğrusu ??

İsmail Bey in yorumuna vereceğim cevabı yazmadan sormak istedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #45 : Mart 10, 2013, 20:57:29 »
İsmail Bey in yorumuna vereceğim cevabı yazmadan sormak istedim.

ismail beyin tahsilinin sizin vereceğiniz cevaba nasıl bir etkisi olabilir onu merak ettim cidden ?
sizin için mahsuru yoksa ismail beyin ilkokul mezunu olması ve makina mühendisi olması gibi iki ayrı duruma göre cevabınızı ayrı olarak yazabilir misiniz ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 13 kere teşekkür etti
  • 136 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #46 : Mart 10, 2013, 22:13:00 »
Yorumlarınızı okudukça aklı başında, belli olgunluğa erişmiş biri olduğunuzu düşünüyordum. Lise okumayan birinin anlayamayacağı cevabınızı çok merak ettim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 222 kere teşekkür etti
« Yanıtla #47 : Mart 10, 2013, 22:15:38 »
Hasan Bey,

İsmail Bey ile yakınlığınızı ben anlamış değilim ve gereksiz bir tartışma peşindesiniz.

Sorunuza cevabım kısaca; İlk okul mezunu bir arkadaşımız olsa elbetteki vereceğim cevap olabildiğince pratik bilgiler içericekti belki bir kaç link ile destekli, karşımda ki insanın beni anlamasını isterim eğer beni anlamaycak ise ne onu yormak nede kendi zamanımı harcak isterim. Mühendis olsaydı açıkcası birşey söylemek haddime olmazdı, okulda öğrenemediği basit fiziği ben kim oluyorumda ona anlatmaya çalıyorum. 

İsmail Bey adına yazarak/savunma yaparak bence çok büyük yanlış yapıyorsunuz. Eminim ki İsmail Bey sorumdan rahatsızlık duyucak olursa beni kendide uyarıcak ya da telkin edecektir. Bende kendisine açıklama yapıp özürümü dilerdim. Başkalarının adına konuşarak kişileri toplum içinde güçsüz göstermeyin, derim BENCE.

İsmail Bey bu verdiğim cevap Hasan  Bey in verdiği örnek üzerine yazdığım birşey olup lütfen siz üzerinize almayın.

Amaç forum da paylaşıp öğrenmek ise bunu yapmalıyız. Paylaşırken de karşımızda ki insanlarla aynı dili konuşabilmeliyiz ve bunu yapabilmemiz içinde ne bilip ne bilmediğini bilmeliyiz.

Ben bir mühendisin burada kendi dalında bir konuyu anlatırken karşısında bir mühendis var gibi konuşmasını istemem çünkü bu bir paylaşım/aktarım olmaz. Yoksa hepimiz gider ders kitaplarını açar oradan okurduk burada bir birimize soru sormazdık.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 222 kere teşekkür etti
« Yanıtla #48 : Mart 10, 2013, 22:23:49 »
Yorumlarınızı okudukça aklı başında, belli olgunluğa erişmiş biri olduğunuzu düşünüyordum. Lise okumayan birinin anlayamayacağı cevabınızı çok merak ettim.

Eğer yazdıklarımı gerçekten okuyup ön yargısız yaptığım yorumu okusaydınız bu soruyu sormazdınız.

Haraket eden bir cisim üzerine uygulanacak kuvvetlerin cisim üzerinde etkisini ve cismin tepkisini araba gibi karmaşık yapıya sahip bir örnekte açıklamak isterken kafa şişirmek istemediğimden sordum bu soruyu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #49 : Mart 10, 2013, 23:13:57 »
Hasan Bey,

İsmail Bey ile yakınlığınızı ben anlamış değilim ve gereksiz bir tartışma peşindesiniz.

Sorunuza cevabım kısaca; İlk okul mezunu bir arkadaşımız olsa elbetteki vereceğim cevap olabildiğince pratik bilgiler içericekti belki bir kaç link ile destekli, karşımda ki insanın beni anlamasını isterim eğer beni anlamaycak ise ne onu yormak nede kendi zamanımı harcak isterim. Mühendis olsaydı açıkcası birşey söylemek haddime olmazdı, okulda öğrenemediği basit fiziği ben kim oluyorumda ona anlatmaya çalıyorum. 

İsmail Bey adına yazarak/savunma yaparak bence çok büyük yanlış yapıyorsunuz. Eminim ki İsmail Bey sorumdan rahatsızlık duyucak olursa beni kendide uyarıcak ya da telkin edecektir. Bende kendisine açıklama yapıp özürümü dilerdim. Başkalarının adına konuşarak kişileri toplum içinde güçsüz göstermeyin, derim BENCE.

İsmail Bey bu verdiğim cevap Hasan  Bey in verdiği örnek üzerine yazdığım birşey olup lütfen siz üzerinize almayın.

Amaç forum da paylaşıp öğrenmek ise bunu yapmalıyız. Paylaşırken de karşımızda ki insanlarla aynı dili konuşabilmeliyiz ve bunu yapabilmemiz içinde ne bilip ne bilmediğini bilmeliyiz.

Ben bir mühendisin burada kendi dalında bir konuyu anlatırken karşısında bir mühendis var gibi konuşmasını istemem çünkü bu bir paylaşım/aktarım olmaz. Yoksa hepimiz gider ders kitaplarını açar oradan okurduk burada bir birimize soru sormazdık.

cenk bey

kesinlikle tartışma peşinde değilim, ismail beyle de bir yakınlığım yok ve de onun adına konuşmam gibi bir durum söz konusu zaten değil, ayrıca siz konuyu neden o şekilde algıladınız anlamadım.. sadece neden tahsilini sorduğunuzu merak ettim çünkü bana garip geldi (merakımın cevabını biraz agresif de olsa aldım, teşekkürler)..

sormanız bana garip geldi çünkü burası açık bir forum ve üye olup yorum yazanlardan çok daha fazla misafir gelip yazıları okuyor.. şahsen ben eğer bir kişiye bir konuyu özel olarak yalnızca onun anlayacağı şekilde ifade etmek isteseydim özel mesaj yoluyla kişinin tahsilini sorarak oradan irtibata geçerdim.. bir konu başlığı altına yazmak, birnevi herkese açık bir kaynak sunmak demektir.. siz bunu kendi tahsiliniz ölçüsünde kendi dilinizle ifade edersiniz, eğer anlamayan bir kişi olur ise o size soru sorar, o zaman siz de basite indirgersiniz.. böylelikle her telden insana hitap etmiş olursunuz.. zaten forum'un mantığı S.S.S (sıkça sorulan sorular) 'ın bir araya derlenmesidir.. benim forum anlayışım budur.. yanlış isem düzeltin..

özetle; ben size "böyle soru sorulur mu ?!" vs gibi bir tepki vermedim, sadece o soruyu sormanızın sebebini merak ettim..

tahmin ediyorum ki benden sonra faruk beyin yazdıkları, benim benim yazdıklarımın da aynı kefeye konarak farklı algılanmasına sebep oldu..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kişiselleştirmeyelim :)
  • Kilometre: 150
  • Model Yılı: '21
  • 119 kere teşekkür etti
  • 205 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #50 : Mart 10, 2013, 23:29:12 »
Tartışmaya dönüşmeden konuya devam edilmesini rica ediyorum. Yazı dilinde kişi ifadeleri ve niyetleri anlamak güç olduğundan, mesajlar bazen ifade etmek istediğinden farklı anlaşılabiliyor bu nedenle mümkün olduğu kadar cevapları ön yargısız ve art niyet aramadan okumanızı ve cevaplamanızı rica ederim.
Bir gün dünyaya ait büyük bir derdin olursa Rabbine dönüp, "Benim büyük bir derdim var" deme, derdine dönüp "benim büyük bir Rabbim var" de.
"Ey Toprak ! Rabbim Ben'den Razı Olmadan Bana Sarılma.." "Sövene dilsiz, vurana elsiz olmak gerek"
“Bir kişi Allah'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, Allah'da O'nu, başkasına muhtaç etmez!"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 222 kere teşekkür etti
« Yanıtla #51 : Mart 11, 2013, 00:00:11 »
Sert frenlere geri dönersek....

Bugün 3-4 km lik bomboş ve farklı zemin koşullarına sahip eğim ve dönüşlerle dolu bir yolda çok güzel bir test yapma şansım oldu. Keşke iki üçtane action cam olsaydı araçta.

Araç hiçte öyle hantal yapıya sahip değil. Kusursuz değil elbet ama bizim gibi standart kullanıcılar için hiç bir eksiği yok ( sadece 0-100 den bahsetmiyorum). Aracın çizgi tutuşu gercekten göz alıcı ( kendi klası içinde) hatta eğlenceli. Frenleri sert/hassas/ayarsız ne derseniz deyin ama frenler çok çok iyi ve size kusursuz geçişler ( hızlanmadan yavaşlamaya ve tekrar hızlanmaya) sağlıyor. Isınmalarına karşın performanslarından çok birşey kaybetmiyorlar ( elbetteki ısındıkdan sonra tam durus mesafeniz uzuyor). Viraja ister içeriden ister dışarıdan girin hem girişte hem çıkısta araç daima elinizin altında kalıyor ( burada hızımı ve viraj keskinliğini yazmıyorum kimseye örnek olmak istemediğimden)

TRC ve ESP kapalıyken aracı kullanmak çok zevkli :)) AMA SAKIN SAKIN SAKIN YAPMAYI ( adetten )

Aracın fren anında kıçı kalkıyor diye yorum yaşan arkadaşların bu konu hakkında çok tecrübeleri olmadığını düşünüyorum çünkü ; yüksek hızlı düzlükten sonra yavaş çizgiye ağır frenle takibe başlarken bile aracın hiç bir eksenine kaldıramayacağı bir F Uygulandığını hissetmedim ve araç hiç kontrolümden çıkmadı. ESP ışığı bir iki mıcırılı/çakıllı zemin hariç devreye girmedi bile çünkü eğer dikkatli olursanız aracın ve şartlerın gerisinde kalmıyorsunuz.

Bu arada profesyonel değilim özellikle dizel araçlar konusunda ve bana 1.4 motorun bile cümle içinde kullanmak komik gelirken aracın beni bukadar eğlendirmesi ve GÜVEN vermesi çok ilginç. 

Hayatımda kullandığım en kücük hacimli araç oluyor bu 1.4 !

Edit
Gemi imalat ve kullanım sektöründe kullanılan terimlerin başında geminin ön tarafını anlatan Baş ve arka tarfını anlatmak için kullanılan kıç terimleri dir.Otomobillerde ise günlük dilde kullanılan ön ve arkadır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kilometre: 40000
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #52 : Mart 11, 2013, 00:08:51 »
Cenk bey, bu kadar detaylı anlatımdan sonra bize soracak soru bırakmamışsınız.

Tamam, yarın sabah Auris siparişimizi verelim artık.  :D
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 222 kere teşekkür etti
« Yanıtla #53 : Mart 11, 2013, 00:15:18 »

Aman ha sakın almayıınnnnnn ! Ozaman benim aracın Özelliği kalmaz ( BENCİLCE) :))

Bu arada lastik değiştirmem için sebebim olacak sırf bu fren konusu yüzünden !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '16
  • 62 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #54 : Mart 11, 2013, 00:29:33 »

satın aldığı kişiye sorsan buı kadar anlatamaz auirisi abi.. cenk abi ile auris özdeşleşti...belki 2014 lerde falan auris cenk diye bir donaım bile çıkabilir :):):)
auris sipariş vermemde etkin olan yorumlara sahip insanalrdan birisi sağolsun...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 222 kere teşekkür etti
« Yanıtla #55 : Mart 11, 2013, 00:37:07 »
satın aldığı kişiye sorsan buı kadar anlatamaz auirisi abi.. cenk abi ile auris özdeşleşti...belki 2014 lerde falan auris cenk diye bir donaım bile çıkabilir :):):)
auris sipariş vermemde etkin olan yorumlara sahip insanalrdan birisi sağolsun...

:)) Yazdıklarım sadece ve sadece benim için doğru olanlar bu yüzden sizin doğruluranızla aynı paralellikte olmayabilir !!!

Keşke bu işler daha ucuz olsada Auris Cup falan yapsak :) Yavaş ama eğlenceli olurdu :)))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '16
  • 62 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #56 : Mart 11, 2013, 00:43:59 »
:)) Yazdıklarım sadece ve sadece benim için doğru olanlar bu yüzden sizin doğruluranızla aynı paralellikte olmayabilir !!!

Keşke bu işler daha ucuz olsada Auris Cup falan yapsak :) Yavaş ama eğlenceli olurdu :)))

ilalki abi herkesin hayata bakış açısı farklı doığruları eğrileri farklı ama senin doğruların benimkilerle aynı paralellikte araba konusunda...şu şartlarda segmentinde objektif bakıldığında albenisi en yuksek araç auris..zaten segmentinde satış lideri olmasıda bunun göstergesi...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Roy Roy...
  • Araç: Başka Marka
  • 9 kere teşekkür etti
  • 25 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #57 : Mart 11, 2013, 14:44:36 »
yaşınıza hürmetim vardı ama artık kalmadı cenk.
gemi inşaa teknikeriyim. ve otomobil bilgisi konusunda ise baya iyiyimdir. çocukluğumdan buyana araçlarla haşır neşir olduğumdan mercedesten ladaya kadar bütün arabalara binmişliğim vardır ;) kendi paramla aldığım ilk arabam ise toyotadır. babamın araçlarını saymıyorum. 2004 corolla sol aracımdaki fren eksikliğini aktarmam neden zorunuza gitti anlayamadım. ! toyotanın frenlerinin kötülüğünü merak edenler wv opel ford araçlarına binerek anlayabilirler. he tabi şunuda göz önünde bulundurarak. fren mesafesini. toyotada kısa mesafede durabilir ancak kabin içinde insanları sağa sola savurarak. fakat ford opel mercedes vw araçları ise kimseye birşey hissettirmeden ;)
...Wir Leben Autos...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kişiselleştirmeyelim :)
  • Kilometre: 150
  • Model Yılı: '21
  • 119 kere teşekkür etti
  • 205 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #58 : Mart 11, 2013, 16:38:50 »
Konunun Kişisel bir tartışmaya dönüştürülmemesini rica ediyorum. Karşılıklı cevaplaşma şeklinde devam etmesi durumunda konunun kilitleneceğini ve konu ile alakasız tüm mesajların silineceğini hatırlatmak isterim.
Bir gün dünyaya ait büyük bir derdin olursa Rabbine dönüp, "Benim büyük bir derdim var" deme, derdine dönüp "benim büyük bir Rabbim var" de.
"Ey Toprak ! Rabbim Ben'den Razı Olmadan Bana Sarılma.." "Sövene dilsiz, vurana elsiz olmak gerek"
“Bir kişi Allah'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, Allah'da O'nu, başkasına muhtaç etmez!"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 222 kere teşekkür etti
« Yanıtla #59 : Mart 11, 2013, 17:37:23 »
1500 km ye geldim ve frenlerde bir degisiklik yok ! Istanbul trafiginde farklilik olmasini beklerdim insallah bu sekilde devam eder ama bunu zaman gosterecek.

Frenler bugun BENIM ICIN kendini yine kanitladi. Kucukcekmece - Fatih arasi transit yolda TOCA ci arkadas larla eglenceli bir surus yasadim. Cebinde ehliyet gozunde gozluk altonda X marka ile soforluk olmuyor insallah insanimiz bunu anlar.

Yeni aurisin alcaltilmis CG si Transit yolda 2012 Aurisim ile 95 ile girdigim bir virajda cok daha farkli ucuk bir rakkamla girebilmeme izin verdi !

Frenlerin asiri(bence degil) hassas olmasi ve direksiyorunun cok bos( bence degil) olusundaki uyum ve CG degisikligi cok daha oturakli ve dinamik bir arac yaratmis.

Sanki TOYOTA bu kasa ile baska planlari var gibime geliyor.