Gönderen Konu: RC Model Araç Seçimi  (Okunma sayısı 36591 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: -
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
RC Model Araç Seçimi
« : Nisan 14, 2009, 12:00:47 »
Onroad araç seçiminde dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalara değinerek rahat bir araç seçmenize yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncelikle karar vermeniz gereken şey yakıtlı (kısaltması GP dir) veya elektrikli (kısaltması EP dir) bir araçmı istediğinize karar vermek.

Burada tercihi tamamen siz kendiniz yapmak zorundasınız. iki aracın arasındaki zorlukları ve rahatlıkları anlatarak size yol göstermeye çalışacağım.

Elektrikli (EP) araçlar :

EP yani, Elektric Power, elektrik gücü ile çalışan araçlardır.Tüm EP araçlar standart 190mm şaseye sahiptir.Yakıtlı araçlar kadar çok tercih edilirler, genelde başlangıç için elektrikli tavsiye edilir. Nedenine gelince: yapıları itibari ile arızalandıkları zaman tamir etmesi yakıtlılara oranla nispeten daha kolaydır. Yakıtlılar kadar kirlenmezler, yakıtlı araçlardaki gibi motor ayarıyla uğraşmanıza gerek yoktur. pilinizi takıp kumandanızı açtığınızda sürmeye hazırdır extra yapmanız gereken birşey yoktur.Süratleri marka ve modele göre, başlangıç için olanlarda 40km ila 60 km arasında değişiklik gösterir. Ama avantajı ise istenildiği taktirde ESC (elektronik hız kontrol, motoru kontrol eden parça) nin ve motorun; daha güçlü esc ve motor kombinasyonları ile değiştirilerek hız artışı sağlanmasıdır. Brushless (fırçasız motorlar ve fırçasız esc ler) sistemlerle 40 60 km lik süratler 100 km nin üzerine çok rahat ulaşabilir. İstenilirse araç çok rahatlıkla drift moduna çevrilip kullanılabilir. Zaman içerisinde kişinin sürüş zevkleri değişiklik gösterebilir. Kimi süratten kimi ise driftten hoşlanmaktadır. Son olarak bu araçların kep yada diğer bir değişle Body denilen dışındaki asıl gördüğümüz gövdenin birçok çeşiti bulunmakta ve bunlarda ışık, egzoz, intercooler, silecek, tavan lambası, disk fren gibi GP araçlara oranla daha detaylı dış body'ler bulabilirsiniz. Yakıtlı araçlara kıyasla, piliniz bittiğinde mecburen evinize dönmeniz gerekmektedir. Yanınızda yedek piliniz de olsa 1 - 2 saat içinde tükenecektir. Ancak 12V kuru akü ile şarj edebilen şarj aletlerinden (yanınızda aracınız var ise) aracınızın aküsünden şarj edip kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Piliniz en erken 1 saatte dolacağını unutmayın.

Yakıtlı (Gp) araçlar :

GP yani Gas Power, yakıt gücü ile çalışan araçlardır. Elektriklilere oranla daha fazla tercih edilirler. Nedeni ise stock (fabrika çıkışı)halleri ile 80 90 km süratlere ulaşabilmeleridir. Ancak acemileri / yeni başlayanları modelcilikten soğutabilirler ; çünkü motorlarında kullanılan yakıta, bujiye, hava filtresine ve havanın sıcaklığına göre ayara gereksinim duyarlar. Yanınızda size bu konuda öğretici bilgiler verecek biri olmadığı zaman sizi fazlasıyla zorlayacaktır. Mekanik olarak karışık oldukları için de bir arıza durumunda ya bir model mağazasından yada bilen birinden yardım almak zorunda kalabilirsiniz. Elektriklilere göre avantajı ise pil bitti derdiniz yok ancak her depodan sonra motorun ısısına göre aracı 3- 5 dk kadar dinlendirmelisiniz. Ayrıca motorun ısısını ölçmek için yanınızda mutlaka modelcilerin kullandığı ısı ölçerlerden bulundurmalısınız. Motorlar markaya göre değişsede ortalama sıcaklıkları 120 derecenin üzerine çıktığında motorunuz için tehlikeli dakikalar başlamış demektir. Bodylerine / keplerine gelince Ep araçlara göre gövdeleri 1cm kadar daha geniştir ve aracın egzozundan çıkan yağ ve nitro fazlası kepi kirletir. Ayrıca motoru soğutmak için kepin ön ve arka camına mutlaka 2cm yarı çapında yuvarlak delik açılmalıdır . Buda maalesef modelin görüntüsünü bozmaktadır.

Türkiye'de yedek parçasını rahatlıkla bulabileceğiniz Elektrikli başlangıç modelleri :

Tamiya TT01 - Tamiya TA05 - HPI Sprint2 - HPI E10

Türkiye'de yedek parçasınırahatlıkla bulabileceğiniz Yakıtlı başlangıç modelleri :

HPI Rs4 Evo3 - GS vision - Kyosho FW05

Ep (Elektrikli) araçlardan birkaç örnek :

Gp araçlardan birkaç örnek :

Yazılar CLUBRC ' ye aittir

Toyota Club Türkiye

RC Model Araç Seçimi
« : Nisan 14, 2009, 12:00:47 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
Ynt: RC Model Araç Seçimi
« Yanıtla #1 : Nisan 14, 2009, 12:05:49 »
Arkadaşlar bu konuda soru sormak veya kafasına takılan şeyler olanlar varsa sormaktan çekinmesinler lütfen

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Gülümseyin...
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 14, 2009, 12:12:43 »
Musut Bey bölümünüzü ve yöneticiliğinizi kutlarım eminim bir çok kişi bilgi ve deneyimlerinizden yararlanacaktır.
TCT'ye Hayırlı Uğurlu Olsun ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Nisan 14, 2009, 12:15:26 »
Musut Bey bölümünüzü ve yöneticiliğinizi kutlarım eminim bir çok kişi bilgi ve deneyimlerinizden yararlanacaktır.
TCT'ye Hayırlı Uğurlu Olsun ;)

Aydın bey çok teşekkür ederim, elimden gelen her yardımı yapmaya hazırım, özellikle bunlar TOYOTA kullanıcıları olunca deymeyin keyfime :) kendi forumumda bile ara ara toyota ile ilgili haberler yeni modeller vs konuları açıyorum. forumumda herkez TOYOTA fanatiği olduğumu çok iyi bilir :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 14, 2009, 12:21:05 »
Mesut ellerine sağlık, bölümün de hayırlı olsun :) Elektrikli araçların maliyetleri konusunda bizleri biraz bilgilendirebilir misin?
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Nisan 14, 2009, 12:34:35 »
Mesut ellerine sağlık, bölümün de hayırlı olsun :) Elektrikli araçların maliyetleri konusunda bizleri biraz bilgilendirebilir misin?

Hakkı Bey öncelikle teşekkür ederim.

elektrikli modeller TR den alındığı taktirde kullanıma hazır şekilde (kısaltması TRT dir Ready To Run anlamında ) 400 YTL ile 4000 YTL arasında değişmektedir.

bunlar 1/18 1/16 1/10  ölçekli olabilirler.Tüm dünyada en çok tercih edilenleri ise  1/10 ölçeklileridir.

ben size kendi 1/10 drift aracımın resimlerini ekliyorum. bu aracın şasesi bana 2500 YTL ye maal olmuştur bununla ilgili ayrıntılı bir konu açabilirim ilerde

Orjinal Hali Budur :

Buda bitmiş hali dünyada bir eşli daha yoktur bunun :

Buda bayıldığım ve hastası oldum Keplerim Toyota AE86 larım (dış kısmı kaporta)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • cibili cibili şak şak şak...
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 102110
  • Model Yılı: '00
  • 41 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Nisan 14, 2009, 12:35:10 »
Mesut hayırlı olsun. Şöyle RC yarışlı, uçaklı, bol mangallı bir toplantı bekleriz :) .
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE_____ ATAM
İŞİNE BAK__________________BABAM
OĞLUM BAĞA BAK BAĞA______ DEDEM

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Gülümseyin...
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Nisan 14, 2009, 12:35:40 »
Hakkı 1er tane alalım modifiye eder yarıştırırız ;)

Mesut bu arada drift lastiklerinde gözümden kaçmadı hani  ;) süper gözüküyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 14, 2009, 12:41:45 »

Kesinlikle çok zevkli bir olay olur, buna eminim :) En güzeli de modifiye etmek için öyle sanayilerde dolaşmaya da gerek olmaz.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • 62 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Nisan 14, 2009, 12:44:48 »
Mesut abi hayırlı olsun :) bi ara çok hevesliydimde biraz tuzlu geldi bana :)
...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #10 : Nisan 14, 2009, 13:03:55 »
Size bişey söyleyim bi ara buluşmaya da getirmiştim Toyana Alper de vardı sanırım hatırlar Ercan da (şuan askerde) Rc Subaru vardı hatta drift videolarını koymuştu foruma yarıştıracaktık olmadı oyuncağını kullanmak bile çok zevkli kaldıki yukardakiler daha farklıdır inanın normal araba kullanmaktan çok daha zevkli ve tehlikesiz arabada yapmak isteyip te yapamadıklarınız çok rahat yapabiliyorsunuz ::)
96 corolla xei

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Nisan 14, 2009, 13:45:05 »
Mesut hayırlı olsun. Şöyle RC yarışlı, uçaklı, bol mangallı bir toplantı bekleriz :) .

Neden olmasın Ferdi :) iki forumun ortak bir toplantısını yapalım hatta TR Tuningi de getirebilirim :)

Mesut bu arada drift lastiklerinde gözümden kaçmadı hani  ;) süper gözüküyor

Aydın bey Teşekkür ederim bu şaseye çok emek verdim 2 yılda ortaya çıktı :) Dikkat edersen önde ve arkada Stabilezrlerde mevcur ve aracın chamber toe ayarları ile serlik ayarlı süspansiyonları ve ön orta arka sert yaylara sahip amortisörlerde mevcuttur, Drift kralıdır bu araç aslında hatta videolarıda var paylaşmak isterim :) CNR Tuning Shoeda yaptığımız ufak bi gösteride vardı 2008 de ClubRC olarak

Kesinlikle çok zevkli bir olay olur, buna eminim :) En güzeli de modifiye etmek için öyle sanayilerde dolaşmaya da gerek olmaz.

Hakkı bey sanayilerde dolaşmaya gerek yok haklısınız ancak Yurtdışındaki sitelerde çok fazla dolaşmalısınız :) keza benim bu aracım 2 yılın eseridir ve üzerindeki bağzı parçalar başka şaselere ait ancak benim tarafımdan bu şaseye uyarlanmışlardır :)

Mesut abi hayırlı olsun :) bi ara çok hevesliydimde biraz tuzlu geldi bana :)
Coşkuncum Türkeyede herşey keseye bakıyor biliyorsunki ve bu hobby malesefki seninde dediğin gibi TR de tuzlu kalıyor.

Size bişey söyleyim bi ara buluşmaya da getirmiştim Toyana Alper de vardı sanırım hatırlar Ercan da (şuan askerde) Rc Subaru vardı hatta drift videolarını koymuştu foruma yarıştıracaktık olmadı oyuncağını kullanmak bile çok zevkli kaldıki yukardakiler daha farklıdır inanın normal araba kullanmaktan çok daha zevkli ve tehlikesiz arabada yapmak isteyip te yapamadıklarınız çok rahat yapabiliyorsunuz ::)

Sevgili Ali tüm söylediklerine kesinlikle katılıyorum ben kendi Toyotamda abartmadan modifiye yaptım bununda tek nedeni RC araçlarımdır yoksa Toyotamın şuanki hali çok başka olucaktı. bu RC araçlarda isteyen hız tutkusunu atabilir isteyen drift tutkusunu ben her ikisinide denedim ve driftte uzunca bir yol aldım.

bu arada CNR 2008 den bikaç kare eklemek istedim 3. resimdeki şahıs benim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 41 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Nisan 14, 2009, 13:53:32 »
Mesut son resimdeki durumdan sonra diğer tarafa hak vermeye başladım :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Nisan 14, 2009, 13:59:39 »
Mesut son resimdeki durumdan sonra diğer tarafa hak vermeye başladım :)

nasıl yani Ferdi anlamadım :) 3 5 kişi birden resim çekiyordu :)

AE86 larımdan birisi bir AE86 üzerinde :) nasip olmadı bi AE86 almak ya :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 41 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Nisan 14, 2009, 14:02:01 »
Şaka takılıyorum yaa... :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • No pain no gain...
  • Araç: Başka Marka
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Nisan 14, 2009, 14:08:56 »
Fuardaki ortam süpermiş. Boğaz tokluğuna çalışırdım bende orada haber verseydiniz keşke...:))))
1982 Land Rover Series III 88 inch SWB hobi aracı
2009 Peugeot 207 1.4 Trendy 90 hp hanımın aracı
2011 Citröen C4 1.6 e-Hdi 112 hp şirket aracı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Nisan 14, 2009, 14:12:05 »
Şaka takılıyorum yaa... :)

eyvallah Ferdicim :)

Fuardaki ortam süpermiş. Boğaz tokluğuna çalışırdım bende orada haber verseydiniz keşke...:))))

Umut Bey keşke daha önce olsaydıda bu muhabbetler haber versebilseydim :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • E12 HB Corolla D-Sport 2.0 D4D (Tek Kapı)
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 332000
  • Model Yılı: '02
  • 208 kere teşekkür etti
  • 421 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Nisan 14, 2009, 14:16:09 »
para lazımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm paraaaa para istiorummm :(

yaktım gemileri yapmıcaktın mesut abi bunu,  vala yaz sonu ilk hedefim bi gp alıp bide impreza sti wrc kep almak arabaya yay almaktan vazgectim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Gülümseyin...
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Nisan 14, 2009, 14:28:13 »
Mesut o güzelim aracını o bakışları fotojenik mavili arkadaşın eline verip de bir yakın pilan foto çekseydinya ;)
yanlış anlaşılmasın renk uyumu için dedim :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Nisan 14, 2009, 14:32:48 »
para lazımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm paraaaa para istiorummm :(

yaktım gemileri yapmıcaktın mesut abi bunu,  vala yaz sonu ilk hedefim bi gp alıp bide impreza sti wrc kep almak arabaya yay almaktan vazgectim

Sevgili ahmet :) önce arabana yay al derim ben sana :) malum heryere onunla gidiceksin ve arabandan gurur duyucaksın ha yarın öbürgünde bir araç alır bagajına atarsın. arabana güzel diyenlerde bide buna bak diyip bagajı açar gösterirsin :)

GP araç zorludur ve yakıtıda çok pahalıdır hatırlatim bu arada sanırım bu günlerde nitro yakıtın 1 litresi 22YTL haberin olsun :D