Gönderen Konu: Covid 19 Önlemleriniz!, Tespitleriniz  (Okunma sayısı 21303 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 44000
  • Model Yılı: '16
  • 10 kere teşekkür etti
  • 66 kere teşekkür edildi
Ynt: Covid 19 Önlemleriniz!
« Yanıtla #40 : Nisan 01, 2020, 17:01:48 »
Aşı olmadığı için bu tür ilaçlar ve benzeri preparatların doğrudan faydası ve koruyuculuğu olmaz,ifadeler pazarlama ile ilgili,ayrıca coronavirus sürekli mutasyon geçirdiği için değişik ülkelerde farklı karakter gösteriyor,çok sayıda sero tip ve alt tipi var.Bu durumda her ülke virüsün durumuna göre aşı üretmek zorunda kalacak,çin'deki karakterle,amerika'daki,italya'daki vb mutasyon geçirmiş virüsa karşı yapılacak aşı farklı olacaktır yoksa bağışıklık elde edilemez,ancak uluslar arası konsorsiyumla polyvalan aşı üzerinde çalışmak gerekir.Başka bir örnek vereyim,şap virüsü dediğimizde 7 ayrı tip (01,asia,a,c,sat 1,sat2 ve sat 3) ve alt tipleri vardır,a tipine karşı aşı yapılır,o tipi virüs gelirse korumaz,bu nedenle polyvalan aşı ile önlemeye çalışılır.Virüsle karşılaşmamakta fayda var,bağışıklık seviyesine ,virüsün virülansına göre olaylar şekillenir,son söz evde kal,az temas et çünkü bu uzun sürecek.
Teşekkür ederim hocam bilgilendirme için
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Nisan 01, 2020, 17:01:48 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Nisan 01, 2020, 19:18:51 »
https://www.facebook.com/100001771917452/posts/2746354152100288/

Arkadaslar bunlarin dogruluk payi var midir?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Nisan 01, 2020, 21:48:34 »
Valla kolonya cildin çok kötü yapıyor doğru.takviye olarak tavsiyem de beta Glukan ve C vitamini .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Nisan 02, 2020, 14:59:10 »
https://www.facebook.com/100001771917452/posts/2746354152100288/

Arkadaslar bunlarin dogruluk payi var midir?

Araştırmalarımdan öğrenebildiğim kadarıyla,

Tam olarak nasıl anlatılabilir bilemiyorum ama inhale disinfection sadece burundan ibaret değildir, bir çok insan üst solunum yolu bozukluğu yada alışkanlıkları neticesinde vücudun gereksinim duyduğu anda burundan alınan havanın yetersizliği yada (komik gelebilir) fazla konuşmak sebebi ile ağızdan da nefes alır, dolayısı ile virüs ile temas da sadece burunun temizlenmesi kesin çözüm olmayacaktır,

Velev ki doğru nefes sirkülasyonuna rağmen sinüslerde virüle bir durum meydana geldi, birincisi sinüslere kadar su çekebilmek (genize su kaçacak şekilde düşünebilirsiniz) her zaman mümkün olmadığı gibi sadece su ile virüsün yok olması gibi bir durum söz konusu değil, çözücü etkeni sebebi ile sodyum, karbonat vs. gibi ekli bir sıvı çekildiğinde dahi virüsü yok edebilecek seviyede çekilmesi sinüsleri kurutacağı için bir sonraki aşamada sinüslerin filtre fonksiyonu zayıflatacaktır,

Kısmen doğruluk payı da var, virüslerin vücudumuzda en çok çoğaldığı zaman aralığı gece, metabolizmanın "dinlenme" pozisyonuna geçtiği zaman dilimidir, dolayısı ile gün içerisinden ziyade (ki yapılabiliyorsa gün içerisinde de yapılabilir) akşam vücudun dinlenme konumu öncesinde yapılacak sinüs ve geniz temizliği (ne kadar yapılabiliyor ise) bir nebze de olsa önlem olarak kabul edilebilir,

En çok katıldığım nokta da metabolizmanın bağışıklık sistemini kuvvetlendirilmesi için bahsedilen kısımlar, ve insanlara sadece "evde kal" yerine, "evde kal, sağlıklı beslen, egzersizlerini ihmal etme" şeklinde bilgi verilmeli, her ne kadar sağlıklı beslenme günümüzde daha ziyade maddi bir konu haline gelse de en azından her yaşın, her durumun yapabileceği egzersiz şekilleri ve programları mümkün, insanların miskin miskin evde yatırarak, üzerine bir de her akşam aynı saatte seçim sonucu açıklar gibi vefat eden insan sayısı verilerek (bunu şeffaf bir şekilde aktarmanın farklı yüzlerce yolu var) virüsten olmasa bile psikolojik olarak zayıflatıyorlar, şayet yakın zamanda evde kalan insanların intihar sayılarının arttığını görürsek şaşırmamamız gerekecek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Nisan 02, 2020, 17:09:51 »
Burun temizliği normalde de yapılmalı. Önemli faydaları vardır. Yalnız temiz su ile ve doğru şekilde yapılmalı. işlem sonrası da lavabo temizlenmelidir.

Ufuğa katılıyorum, medya organlarında daha pratik bilgiler verilmeli. Sadece tartışma değil, eğitim programları şeklinde.

Özellikle yaya olarak yol kullanımında, yolun sağ tarafının kullanılması gibi kamu spotları yapılmalı. Bazı temel Vatandaşlık Bilgileri dersleri medyada verilmeli. Hatta bunun için tüm medyayı kapsayacak şekilde, kısa anlatımlı, görsel çekimler yapılmalı. Doğru-Yanlış uygulama gibi. Önce-Sonra Kaizen olarak düşünülebilir.
Eskiden hatıtlarsanız Tv'de okuma yazma öğretilirdi.

Özellikle halkın moralini yüksek tutacak, eğlendirici programlar da tvlerde verilmeli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 25000
  • 265 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Nisan 02, 2020, 20:03:05 »
Kendi uyguladıklarım:

Sosyal mesafeye istisnasız uymak,
Düzenli dezenfektan/sabun kullanımı,
Gün sonu giyilen tüm kıyafetlerin yıkanması,
Eve gelir gelmez duş almak,
Minimum seviyede insanlarla temas,
Temas durumunda maske kullanımı,
Dışarıdan gelen tüm paketli malzemelerin sirkeli su ile yıkanarak balkonda havalandırılması,
Sebzelerin sirkeli suda yıkanması,
Zencefil limon çayı:)
Toyota Auris 2010 1.6 A/T Comfort Extra (2014-2019)
Toyota Auris 2016 1.6 MDS Active (2019-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #46 : Nisan 03, 2020, 12:54:29 »
Sirkeli suyu boşuna kullanmayın uzmanlar defalarca oldu açıklama yapıyor "sirkenin virüsü öldürmede hiçbir etkisi yok"
Zaten diğer uygulamalarınız gayet güzel dışarıdan gelen ürünü belirli süre dışarıda veya izole bir odada bekletmek yeterli olasaktır virüs denen illet yaşayabilmesi için canlı bir hücreye ihtiyaç duyuyor diğer cansız varlıklar üzerinde en uzun 7 saat plastik üzerinde yaşayabiliyor en önemlisi düzenli uyku,spor, dengeli beslenme bu üçü yapılırsa ve sosyal izalasyon sağlanırsa kronik hastalığı olmayanlarda fazla bir etkisi olmaz.
Kendi uyguladıklarım:

Sosyal mesafeye istisnasız uymak,
Düzenli dezenfektan/sabun kullanımı,
Gün sonu giyilen tüm kıyafetlerin yıkanması,
Eve gelir gelmez duş almak,
Minimum seviyede insanlarla temas,
Temas durumunda maske kullanımı,
Dışarıdan gelen tüm paketli malzemelerin sirkeli su ile yıkanarak balkonda havalandırılması,
Sebzelerin sirkeli suda yıkanması,
Zencefil limon çayı:)
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #47 : Nisan 03, 2020, 14:26:04 »
Dışarıdan aldığınız poşetleri çamaşır suyu ya da alkol ile dezenfekte edilmeli.O da yoksa saç kurutma makinesi tutun.Virüslerin ısıya dayanımı çok zordur.
Hiç bir şey yapmazsanız dışarıda açık havada bir kaç gün bekletmeli.Nasıl bulaştığı hiç belli değil.Enfekte olmuş her şeyde risk olabilir.Sirke sadece bakteri öldürür.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 44000
  • 10 kere teşekkür etti
  • 66 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #48 : Nisan 03, 2020, 22:49:48 »
Elimden geldiğince dışarıya çıkmıyorum. Sadece AVM için çıkıyordum artık onu da sanal market aracılığıyla hallediyorum. Dışarı çıktığımda maske takıyorum, eşim hamile bu nedenle çok tedirginiz çoğu kontrole gidemedik ama gitmemiz gerektiğinde hastaneye elimize eldiven takıyoruz ve maskeyle giriyoruz, elimiz terlemeye başladığında eldiveni çıkarıyoruz. Kastamonu'da hastaneler ana baba günü gibi sanki hiçbir şey yokmuş gibi, o nedenle çok tedirginiz. Alkol bazlı dezenfektan aldım dışarıda sikip duruyorum elime😁 eve geldiğimde anahtarlar dahil hepsine sıkıyorum spreyden. Market posetlerini en az 1 gün kapalı balkonda tutuyorum.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 226 kere teşekkür etti
« Yanıtla #49 : Nisan 04, 2020, 15:39:00 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #50 : Nisan 04, 2020, 17:40:09 »
Bir süredir dikkatimi çekiyordu, Covid olayından beri depremlerde azalma var diye. Bilimin anlamını farketmiş insanlar bunun araştırmasını yapmış. İnsan aktivitesinin azalması gerçekten böyle bir korelasyona neden olmuş.

Kural tanımaz mı dersiniz, inatçı mı, aksi mi, ne derseniz, bu tarz kişilerin üzerinde özellikle durulmalı. Sorumsuzluk gösteren kişiler ve bunda diretenler, bunu yapamayacaklarını bilmeli. Marketlere maskesiz giriş yok ancak girmek isteyenler oluyor. Kasti kuralsızlık yapanlara kanuni yaptırım net şekilde uygulanmalı.

Bir de insanlarda şu şekillerde etkiler gözlemlenecek, dermatolojik problemler, yavaşlayan metabolizmalar (evde spor yapmayanlar).

Bir de şu yöne değinelim, hangi yemekleri yapmayı öğrendiniz? 🍧

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #51 : Nisan 04, 2020, 19:09:46 »
Küçük depremler halen devam ediyor. Büyük depremler için de, Allah insanlığa zate bir musibet vermiş, bide deprem verirse deprem olan ülke komple çöker. Allah korusun.

Bugün markette kasiyer bir şahsı maske konusunda uyardı. Şahsın cevabı "Madem yasak girişe maske koyun" oldu. Milletin ne kendine ne de başkasına saygısı yok malesef. Evimin karşısında parkta 5 genç oturdu piknik yaptı. Bana bişey olmaz zihniyeti malesef ki burada da hakim. Her markete, her parka polis, zabıta koyamazsın. Bilinçli toplumun kurallara uyması gerekiyor. Laf anlamayanları uyarsan da olmuyor.

Spor yok malesef, arada köpek gezdirmek için  çıkıp yürüyorum. Kilo aldım, zaten vardı kilo. Bu yaştan sonra zor veririz o kiloları. Yemek, can sıkıldıkça yiyoruz. El boş durmuyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #52 : Nisan 04, 2020, 19:26:39 »
Küçük depremler halen devam ediyor. Büyük depremler için de, Allah insanlığa zate bir musibet vermiş, bide deprem verirse deprem olan ülke komple çöker. Allah korusun.

Bugün markette kasiyer bir şahsı maske konusunda uyardı. Şahsın cevabı "Madem yasak girişe maske koyun" oldu. Milletin ne kendine ne de başkasına saygısı yok malesef. Evimin karşısında parkta 5 genç oturdu piknik yaptı. Bana bişey olmaz zihniyeti malesef ki burada da hakim. Her markete, her parka polis, zabıta koyamazsın. Bilinçli toplumun kurallara uyması gerekiyor. Laf anlamayanları uyarsan da olmuyor.

Spor yok malesef, arada köpek gezdirmek için  çıkıp yürüyorum. Kilo aldım, zaten vardı kilo. Bu yaştan sonra zor veririz o kiloları. Yemek, can sıkıldıkça yiyoruz. El boş durmuyor.

Şu olaylar bana gerçekten ülkece akıllanmayacağımızı, adam olmayacağımızı öğretti. Kural dinlememezlik had safhada. Bu kural dinlemeyen vatandaşlarla uygarlık seviyesine nasıl ulaşılabilir anlamıyorum.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 99000
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 886 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #53 : Nisan 04, 2020, 19:31:19 »
Merhabalar,
Konuya bir iki kelam da ben edeyim dedim.Haftada bir gün dışarı çıkıyorum maske takıyorum,cebimde dezenfektan jeli var para vs tutunca ellerimi dezenfekte ediyorum,ev içinde her gün 1,5 saat düzenli sporumu yapıyorum.
Bunların dışında haftada bir gün aracıma binip 15- 20 km yol yapıp geliyorum.( akü ,yağ,motor vs için)
Sağlık önlemleri dışında haftada bir kerede olsa araçlarınızı çalıştırmayı ihmal etmeyin derim.
Sağlıklı ve güzel günler gelecek,bugünler de geçecek merak etmeyin.
Selamlar
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #54 : Nisan 04, 2020, 19:39:53 »
Bu arada arkadaşlar, abilerim, kardeşlerim. Cerrahi maske, N95 gibi maskeler sizi virüsten korumaz. Bunlara boşa para vermeyin. Hele de yıkanabilir kumaştan olanlar. İmkan yoksa tabiki illaki bir miktar faydası olacaktır.

İnsan ağzından çıkan damlacıkların çapı 1 mm ile 0.6 mikron (600nm, saç telinin 100 de biri diyebiliriz aşağı yukarı). Sosyal mesafede çapı büyük parçacıklar yakın mesafeye bulaşırken, düşük çapdaki parçacıklar uzaklara gidebiliyor, öyle ki 5 m ye kadar gidebiliyor zamanla eğer oda içinde hava akımı yoksa. Bu maskeler de 3 mikrona kadar olan parçacıkları tutabilmekte.

FFP1 ve FFP2 de bir nebze koruyuculuk sağlar. 0.6 mikrona kadar olan parçacıkların %75 ve %95 ini tutabiliyor.
Olması gereken maske FFP3 (%99 tutuş) ama bunların da fiyatları yüksek. Ve işin kötüsü aldığınız maskeler sadece 8 saat işe yarar.

Eğer tek kullanımlık maske alırsanız en azından FFP2 veya FFP3 olmasına dikkat etmeniz. Ve sterilize edip tekrardan kullanacaksanız da herhangi bir sıvı ya da basınçlı hava kullanmamanız. Bu filtrelemesine zarar verir. En uygunu fırında 60 derece üstünde 30 dakika boyunca ısıtmanız. Böylece filtrelemesine minimum zararı vererek steril etmiş bulunursunuz. (Koronavirüsun 60 derece üstünde öldüğü araştırmalarda yazılmış.)

Hal böyle olunca markette cerrahi maskeyi bile 50 adedini 175 tl ye satıldığını görünce benim yöntemim ise tekrardan kullanılabilir maske almak oldu.
3M 6200 yeniden kullanılabilir maske ile 2135 P3 filtre setiyle birlikte hem 1 aydan fazla kullanım imkanı sunmakta, hem de fiyatı koruma sağlamayan cerrahi maskeyle aynı fiyata geliyor, hem de en üst düzeyde koruyuculuk sağlıyor.

Niye bu kadar abarttığımı düşünürseniz, alerjik astım olmam ve gidip de tek kullanımlık maskelere o fiyatı vermeye içimin el vermemesi.

Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 125000
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #55 : Nisan 04, 2020, 19:51:51 »
Geçmişte 50 kuruşa satılan maskeler 5TL'ye satılıyor. Millet mecbur kapış kapış alıyor. Bunların normalde steril ortamda üretilmesi lazım. Ancak çoğu merdiven altı fason üretim. Ben beni korumasından ziyade bende varsa nefesimle veya öksürüğümle başkasına gitmesin diye takıyorum. Astım, koah gibi hastalığı olanların muhakkak kaliteli filtre sistemi olan maske takmasında fayda var. Siz en güzelini yapmışsınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #56 : Nisan 05, 2020, 14:16:01 »
Bir süre önceki yer aktivitesinde önemli düşüş var Erhan bey. Güvenliğin önceliği yer aktivitesinden çok, yapılaşma şekil ve kalitesi bana göre.

Minimum dış hareketlilik sağlamışsınız Ümit Bey.

Mutlu yöneticimizin yazısını Ethan Beyin yazısı ile birleştirince daha anlamlı oluyor. Hetkes maske takarsa, dışarı zerrecik çıkışı da filtrelenecek, diğer insanlarda Ffp1 büyük oranda yeterli olabilecekir.

Erhan Bey, verdiğiniz örnekteki gibiler için önlem aslolan. Bundan sonraki süreçte, sistemli toplumlar daha ileriye gidecektir, diğerlerinin olası gelecekleri için geçmişte çok örnek var.

Umarım insanlık saçma çekişmeleri azaltır ve hep beraber Güneş Sisteminin dışına çıkabilmek için çalışır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #57 : Nisan 05, 2020, 21:32:41 »
Herkese merhaba. Yabancı menşei bir firmada çalışıyorum geçen ay kronik hastalığı olanları yolladılar dönüş tarihleri belli değil. Şirket çalışanları ilçe sınırları dışına çıkmak kesinlikle yasak, bütün araçları ve ortak kullanım yerleri günlük ilaçlanıyor. Musluklar sensörlü oldu  yemekhaneye termal kamera takıldı masaya 2 kişi çapraz oturuyor. Bizlerde dezenfektan ve maske ihmal etmiyoruz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 226 kere teşekkür etti
« Yanıtla #58 : Nisan 11, 2020, 12:09:33 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı