Gönderen Konu: Fren balatası  (Okunma sayısı 13921 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Ynt: Fren balatası
« Yanıtla #20 : Kasım 09, 2019, 14:38:23 »
 Bugün toyotronik servisinde fren bakımı yaptırdım mithat usta sağolsun çok ilgilendi, araç 2005 model üstündeki diskler orjinal diskler idi hiç değişmemiş diskler çok kötü idi tüm diskler ve balatalar değişti fren hidroliği değişti el freni yukarı da kavrıyor du ve sallanıyor du onlarda halledildi.Diskler trw balatalar bosch marka , bosch ses yapar mı dedim, benim tecrübeme güven ses yapmaz yaparsa gel getir değişelim dedi. Bende onun tecrübesine güvendim taktırdım toplam 1500 TL verdim. Fren hidroliği ise valeo marka koyuldu. İlerleyen zamanlarda göreceğiz ne durumda sizlerede söylerim. Ama aracımın frenlerin dün bakıma sokmadan bile hayran kaldım lastikler 2012 model çok iyi değil ve diskler balatalar bitik olduğu halde önümde birden araç durdu araç şak diye durdu.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 09, 2019, 18:16:12
Eskileri bu halde

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Kasım 09, 2019, 14:38:23 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1360 kere teşekkür etti
  • 884 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Kasım 09, 2019, 20:32:41 »
Hayırlı olsun,iyi günlerde kullanın.
T25 de disklerde hava kanalı yokmuydu ben mi yanlış hatırlıyorum???
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 44000
  • Model Yılı: '16
  • 10 kere teşekkür etti
  • 66 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Kasım 10, 2019, 00:01:49 »
Bugün toyotronik servisinde fren bakımı yaptırdım mithat usta sağolsun çok ilgilendi, araç 2005 model üstündeki diskler orjinal diskler idi hiç değişmemiş diskler çok kötü idi tüm diskler ve balatalar değişti fren hidroliği değişti el freni yukarı da kavrıyor du ve sallanıyor du onlarda halledildi.Diskler trw balatalar bosch marka , bosch ses yapar mı dedim, benim tecrübeme güven ses yapmaz yaparsa gel getir değişelim dedi. Bende onun tecrübesine güvendim taktırdım toplam 1500 TL verdim. Fren hidroliği ise valeo marka koyuldu. İlerleyen zamanlarda göreceğiz ne durumda sizlerede söylerim. Ama aracımın frenlerin dün bakıma sokmadan bile hayran kaldım lastikler 2012 model çok iyi değil ve diskler balatalar bitik olduğu halde önümde birden araç durdu araç şak diye durdu.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 09, 2019, 18:16:12
Eskileri bu halde

Hayırlı olsun. Ben fren balatası olarak Bosch aldım ama ses yapıyor toz kanalı olmadığı için. Tabi o da model model değişir umarım sizinki benim gibi olmaz. Keyifli sürüşler
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Kasım 11, 2019, 13:40:10 »
Mithat ustanın tecrübesine güvendim yol testi ne çıktığımız da özellikle sordum ses yapar mı tecrübe me güven asla yapmaz yaparsa gel değiştiririm dedi. Bi kod söyledi o kodlu araçta yapar bunda yapmaz dedi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Kasım 16, 2019, 18:04:10 »
Mithat ustanın dediği gibi harbiden bosch ses yapmıyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Ocak 24, 2020, 10:31:40 »
Şuan kullanıyorum kaç aydır ses ve toz yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Ocak 26, 2022, 13:42:35 »
Şuan kullanıyorum kaç aydır ses ve toz yok.
Merhaba turgay bey. Araciniz hangi model? Ben de yaza dogru balata degisecegim takim olarak. Trw Bosch ve Nibk arasinda secim yapacagim. 2019 corolla var bende. Ses yapmamasi benim onceligim. Sakin bir kullaniciyim. Bosch ses yapmiyorsa bosch alayim ,fiyatlari uygun.
Trw on arka : 684 şu an
Nibk: ön arka takim 1200civari
Bosch :650 civari on arka

Mesaj Birleştirildi: Ocak 26, 2022, 13:46:51
Bu arada Balata konularinda surekli NIBK marka oneriliyor ama masallah onun da fiyatlari el yakiyor..Ayrica bazi kullanicilarin ses sikayeti var nibk ile ilgili..
Kisaca ses yapmayan ve yumusak bir balata ariyorum..Toz onemli degil,ses yapmasin yeter. Zaten bilinen markalar hepsi, f1 pilotu degiliz nihayetinde..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 70
  • Model Yılı: '16
  • 20 kere teşekkür etti
  • 26 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Ocak 26, 2022, 15:30:05 »
Merhaba turgay bey. Araciniz hangi model? Ben de yaza dogru balata degisecegim takim olarak. Trw Bosch ve Nibk arasinda secim yapacagim. 2019 corolla var bende. Ses yapmamasi benim onceligim. Sakin bir kullaniciyim. Bosch ses yapmiyorsa bosch alayim ,fiyatlari uygun.
Trw on arka : 684 şu an
Nibk: ön arka takim 1200civari
Bosch :650 civari on arka

Mesaj Birleştirildi: Ocak 26, 2022, 13:46:51
Bu arada Balata konularinda surekli NIBK marka oneriliyor ama masallah onun da fiyatlari el yakiyor..Ayrica bazi kullanicilarin ses sikayeti var nibk ile ilgili..
Kisaca ses yapmayan ve yumusak bir balata ariyorum..Toz onemli degil,ses yapmasin yeter. Zaten bilinen markalar hepsi, f1 pilotu degiliz nihayetinde..
Fikir olması açısından yazıyorum.
Orjinal disklere trw balata kullandığımda çok ses yapmıştı auris aracımızda.
Belli bir süre sonra balata ve diskleri komple takım olarak nibk ile değişince ses kesilmişti , toz yapmamasıda ayrı bir güzellikti tabi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Ocak 26, 2022, 18:06:34 »
Fikir olması açısından yazıyorum.
Orjinal disklere trw balata kullandığımda çok ses yapmıştı auris aracımızda.
Belli bir süre sonra balata ve diskleri komple takım olarak nibk ile değişince ses kesilmişti , toz yapmamasıda ayrı bir güzellikti tabi.
Aracimin diskler orjinal. Orjinal diskte trw mi daha iyi sonuc verir bosch mu? Soru bu olmali o zaman. Deneyimlerini paylasan arkadaslara simdiden tesekkurler.

Mesaj Birleştirildi: Ocak 26, 2022, 18:07:29
Orjinal disklerde en iyi sonuc hangisi? Trw mi bosch mu? Diskleri degismeyecegim,diskler iyi..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Ocak 26, 2022, 22:48:52 »
Emin olun bu yorumu hiç bir  amaç ile yazmıyorum  tamamen şahsi fikrimi belirtiyorum. Bosch,Wunder,Blueprint kullanmış ve Mann siparişi vermiş biri  olarak hiç biri JS Ashakashi kadar kaliteli olamazmış onu anladım. O kadar çok övülüyor ki Mann  filtre  ile JS Ashakashi karşılaştırdığım da inanın Js Ashakashi'nin kalitesi aşırı derece de yüksek. Balata disk konusunda da öyle TRW,BOSCH vs. vs. Denedim kullandım emin olun ne gerçek fren mesafesi var ne fren hissiyatı    hiç yok  emin olun bir seferliğine JS Ashakashi almayıp Mann alayım dedim pek memnun kalmadım ve övülen kadar çıkmadı.
10 ₺ 20 ₺'den kaçmamanızı tavsiye ederim. Güvenliğiniz ve kaliteniz için NIBK dan şaşmayın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Ocak 26, 2022, 23:18:10 »
Emin olun bu yorumu hiç bir  amaç ile yazmıyorum  tamamen şahsi fikrimi belirtiyorum. Bosch,Wunder,Blueprint kullanmış ve Mann siparişi vermiş biri  olarak hiç biri JS Ashakashi kadar kaliteli olamazmış onu anladım. O kadar çok övülüyor ki Mann  filtre  ile JS Ashakashi karşılaştırdığım da inanın Js Ashakashi'nin kalitesi aşırı derece de yüksek. Balata disk konusunda da öyle TRW,BOSCH vs. vs. Denedim kullandım emin olun ne gerçek fren mesafesi var ne fren hissiyatı    hiç yok  emin olun bir seferliğine JS Ashakashi almayıp Mann alayım dedim pek memnun kalmadım ve övülen kadar çıkmadı.
10 ₺ 20 ₺'den kaçmamanızı tavsiye ederim. Güvenliğiniz ve kaliteniz için NIBK dan şaşmayın
Ben buradan @Ufuk Sönmez (16363) beye Nibk balatada ses konusunda garanti verip vermedigini sormak istiyorum. Yeni corolla'da bu balata orjinaller gibi ses yapmaz ,garanti veriyoruz derse 3e 5e bakmayip Nibk alabilirim. Ama forumda bunun da ses yaptigina dair bazi yorumlara rastladim...Yani simdi fiyat tam 2 kati trw be boscha gore..Bu kadar fark odeyeceksem garanti de isterim..

Mesaj Birleştirildi: Ocak 26, 2022, 23:18:17
Ben buradan @Ufuk Sönmez (16363) beye Nibk balatada ses konusunda garanti verip vermedigini sormak istiyorum. Yeni corolla'da bu balata orjinaller gibi ses yapmaz ,garanti veriyoruz derse 3e 5e bakmayip Nibk alabilirim. Ama forumda bunun da ses yaptigina dair bazi yorumlara rastladim...Yani simdi fiyat tam 2 kati trw be boscha gore..Bu kadar fark odeyeceksem garanti de isterim..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Ocak 26, 2022, 23:23:14 »
O konuya bir şey diyemem sadece düşüncelerimi ve tecrübemi paylaştım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Ocak 26, 2022, 23:53:23 »
Ben buradan @Ufuk Sönmez (16363) beye Nibk balatada ses konusunda garanti verip vermedigini sormak istiyorum.
Yeni corolla'da bu balata orjinaller gibi ses yapmaz ,garanti veriyoruz derse 3e 5e bakmayip Nibk alabilirim. Ama forumda bunun da ses yaptigina dair bazi yorumlara rastladim...Yani simdi fiyat tam 2 kati trw be boscha gore..Bu kadar fark odeyeceksem garanti de isterim..

Merhaba Mustafa bey,

Birlikte çalışan, kullanıcı  ve kullanım koşullarına bağlı olan ürünlerde "üretim hataları haricinde" bir garanti prosedürünü hiç bir üretici sunmaz, sunamaz. NIBK ürünlerinin fiyatlarının bahsi geçen ürünlerden nisbi olarak yüksek olmasının geçerli ve somut nedenleri mevcuttur, bu tip ürünlerde %100 müşteri memnuniyeti sağlayabilmek pek mümkün değildir çünkü başta da bahsettiğim gibi fren diski ve kaliperler ile birlikte çalışması, montaj prosedürlerinin uygulanması vb. faktörler mevcut,

Böyle bir garanti prosedürünü sunan satıcıların bu tip garantileri yüksek kar marjları ile sübvanse suretiyle ve/veya sözde verdiklerini biliyoruz, şayet böyle bir garanti prosedürünü size yazılı ve imzalı olarak verebilen bir firma var ise tercih etmenizin menfaatinize olacağı kanaatindeyim.

Ek olarak "orijinaller gibi" betimlemenize de katılmıyorum, forumda aratırsanız fabrikasyon ve/veya yetkili servislerde sonradan kullanılan ürünler ile sorun yaşayan kullanıcılar olduğunu ve yetkili servislerin bu konudaki "garanti" tutumunu da (hatta benim yönlendirmem ile kullanılan optifit olmayan orijinal ürün ile çözülen sorunlar olduğunu) görebilirsiniz.

Örnek konular;

https://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=58638.200

https://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=63850.50

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Ocak 27, 2022, 00:58:16 »

Mesaj Birleştirildi: Ocak 26, 2022, 23:18:17
Merhabalar,yaşım genç olmasına rağmen (30 yıldır) 8 yaşından beri sanayinin içindeyim defalsrca araç alıp sattım bakımlarını yaptırdım şans ya işte her aldığım aracın lastik jant,balata değişimi ve muayenesi bana denk gelirdi o kadar balata değişimi yaptımki hepsini denedim ama en son NIBK ile tanıştıktan sonra Toyota araçlarda bana kimse başka balatayı kullandıramaz o çok övdükleri Bosch balatada sesten bıkmıştım dodge kamyon gibi ötüyordu frene basmaya utanıyordum herşeyi geçtim panik frende araç kızak gibi kayıyordu iki defa büyük kaza atlattım o yüzden,ama NIBK yaktıktan sonra araç gerçek frenlere kavuştu sanki frene basınca yumşacık oldu pedal ve araç durmayacak sanıyorsunuz ama o kadar hassas duruyorki kimseyi rahatsız etmiyor toz olmaması ayrı bir güzel,aracı sattım arkadaşım aldı hâlâ en ufak bir ses yok ve çok memnun, kalite her zaman pahalıdır ve önemlidir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Ocak 27, 2022, 09:22:24 »
@Ufuk Sönmez (16363) bey "orjinalleri gibi" derken yanlis anladiniz. Orjinaller ses yapiyor,onlar gibi olsun istemiyorum demek istedim :)  benim aracimda da su an fabrikadan cikan balatalar var ve sesten biktim. Aracim henuz 30k kmde ve fren sistemiyle ilgili bir sorun yok.  30k km aracta ve daha hic balata degismemis bir aracta Nibk balata ses yaparsa bu balatadan mi olur yoksa beraber calisan ekipmandan mi?
Yanlis anlamayin sadece son kullanici olarak elbette en iyi fiyata en iyi urunu talep etmek benim hakkim..Bakim urunlerinde sizi tercih ediyorum ama bu nibk konusunda ses yaparsa cok canim sıkılir diye ince eleyip sık dokuyorum ve halen de karar veremedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Ocak 27, 2022, 11:15:51 »
Benim araçta trw balata var ses ve toz malesef var. O yüzden bu zamlardan önce Tem Otodan NBIK balatalarımı aldım bagajda bekliyor. Keşke disklerinide alaydın diyorum, çünkü fiyatlar dolar yüzünden uçmuş resmen.
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Ocak 27, 2022, 12:29:18 »
Benim araçta trw balata var ses ve toz malesef var. O yüzden bu zamlardan önce Tem Otodan NBIK balatalarımı aldım bagajda bekliyor. Keşke disklerinide alaydın diyorum, çünkü fiyatlar dolar yüzünden uçmuş resmen.
Ayhan bey araciniz kac model ve orjinal fabrikasyon disklere mi trw kullandiniz? Sizin yorumunuz kiymetli bu bakimdan? Nibk almaya yakinim, guzel bir kampanyaya denk getirirsem.. Fakat yukardaki arkadas bosch kullandim ve hicbir ses toz sikayetim yok diyor. Kafalar karısık tabi su an :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Ocak 27, 2022, 13:00:58 »
@Ufuk Sönmez (16363) bey "orjinalleri gibi" derken yanlis anladiniz. Orjinaller ses yapiyor,onlar gibi olsun istemiyorum demek istedim :) 

Benim aracimda da su an fabrikadan cikan balatalar var ve sesten biktim. Aracim henuz 30k kmde ve fren sistemiyle ilgili bir sorun yok.  30k km aracta ve daha hic balata degismemis bir aracta Nibk balata ses yaparsa bu balatadan mi olur yoksa beraber calisan ekipmandan mi?

Yanlis anlamayin sadece son kullanici olarak elbette en iyi fiyata en iyi urunu talep etmek benim hakkim..

Bakim urunlerinde sizi tercih ediyorum ama bu nibk konusunda ses yaparsa cok canim sıkılir diye ince eleyip sık dokuyorum ve halen de karar veremedim.

Merhaba Mustafa bey, öncelikle yanlış anlama için özür dilerim,

Önceki iletimde fark edebildiyseniz sizi bir ürüne ikna etmeye değil, sadece bu konu hakkında doğru bilgiyi size iletmeye çalıştım, ben de sektörün içerisinde olmama rağmen Toyota dışındaki araçlarımda bu tip sorunlar ile yüzleşiyorum maalesef lakin fren sesi sorununun kesin kaynağı piyasadaki yaygın görüş gibi sadece fren balatasının olmadığı, fren balata ve diskinin uyumuna ek olarak montaj kalitesi çözümlemesine ulaştığımı belirtebilirim.

Sorununuzun kesin bir cevabı olmamak ile birlikte parça değişimi ile çözümü için deneme/yanılma yolu dışında pek bir çözüm önerisi sunamayacağım size ancak sizin NMT*********36983 şasi numaralı aracınızın fren sistemi üreticisi Galfer firması, fren balatalarınızın ve disklerinizin sağlığından eminseniz ve tek sorununuz ses ise herhangi bir ürün değişimi öncesinde fren balatalarınızı düz bir seminde zımparalayarak, fren balata arka metal tablasına en az 2mm kalacak şekilde, balatanın tam orta kısmından 1mm genişliğinde bir toz kanalı açarak, balataların kenar kısımlarına da zımpara ile pah kırarak, balataların arka metal plakalarına bakır gres, kaliper yuvasına oturan ayakların bastığı sac kısımların üzerine de ince bir tabaka halinde kauçuk gres uygulamanızı tavsiye edebilirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Ocak 27, 2022, 15:29:11 »
Ayhan bey araciniz kac model ve orjinal fabrikasyon disklere mi trw kullandiniz? Sizin yorumunuz kiymetli bu bakimdan? Nibk almaya yakinim, guzel bir kampanyaya denk getirirsem.. Fakat yukardaki arkadas bosch kullandim ve hicbir ses toz sikayetim yok diyor. Kafalar karısık tabi su an :)
evet fabrikasyon diskler var ses ve toz problemim var. Nibk balatayı henüz denemedim. Aracım 2003 corolla
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Ocak 27, 2022, 15:56:45 »
evet fabrikasyon diskler var ses ve toz problemim var. Nibk balatayı henüz denemedim. Aracım 2003 corolla
Bence NIBK leri takmak için daha fazla beklemeyin derim,benim sattığım aracında diskleri fabrikasyondu ve 400k km'de idi NIBK balata taktıktan sonra ne ses nede toz kalmadı ve disk yüzeyi yeniymiş gibi olmuştu,diğer piyasa malı ürünlerde disk çizilirdi balata bitmeye yakında oyuntular başlardı.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.