Gönderen Konu: Fren balatası  (Okunma sayısı 14123 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Fren balatası
« : Ekim 29, 2019, 21:38:28 »
Merhaba arkadaşlar 2005 avensisim var . Avensisin yada Toyotanın kendi üretimi fren diski ve balatası varmı frenlere bakım yapıcam balatalar bitmiş diskleri çiziyor. Disk ve balata öneriniz, neler noemalde diskleri Ferodo yada bosch düşünüyorum balataları da trw veya delphi birde nibk ile Bluprınt Orh duydum nibk yarı seramik olduğu için ömrü çok uzun oluyor diyorlar tavsiyelerinizi bekliyorum

Toyota Club Türkiye

Fren balatası
« : Ekim 29, 2019, 21:38:28 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Fren balatası
« Yanıtla #1 : Ekim 30, 2019, 08:03:40 »
Merhaba arkadaşlar 2005 avensisim var . Avensisin yada Toyotanın kendi üretimi fren diski ve balatası varmı frenlere bakım yapıcam balatalar bitmiş diskleri çiziyor. Disk ve balata öneriniz, neler noemalde diskleri Ferodo yada bosch düşünüyorum balataları da trw veya delphi birde nibk ile Bluprınt Orh duydum nibk yarı seramik olduğu için ömrü çok uzun oluyor diyorlar tavsiyelerinizi bekliyorum
Toyota'nın veya başka bir araç üreticisinin kendisine ait disk ve balata üretimi söz konusu değildir,piyasadaki parça üreticilerinden kendi standartlarını karşılayan en uygun fiyatlı ürünü alırlar araçlarına montaj yaparlar,eğer kaliteli bir ürün almak istiyorsanız form üyemiz tem oto @Ufuk Sönmez (16363) bey'den alabilirsiniz iletişim bilgileri ektedir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 30, 2019, 18:10:29 »
Sordumda çok pahalı fiyatlar ya

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 44000
  • Model Yılı: '16
  • 10 kere teşekkür etti
  • 66 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 30, 2019, 19:40:57 »
Tugay bey evet gerçekten pahalı ancak orjinal emin olursun. 0w40 motul yağ sordum 1 ay önce 300tl dendi tem oto da gittim başka yerden 240tl ye aldım sahte çıktı , iade ettim başka yerden aldım 10senelik yağ çıktı iade ettim onu da. Demem o ki ucuz etin yahnisi yavan olur . Orjinal ürünü daha uyguna bulursanız ne ala ama emin olun yoksa çok basınız ağrır
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 30, 2019, 19:53:50 »
Kendi fikrimi söylemek gerekirse tem toyota servis bana ait bir işletme değil veya oradan gelir elde etmiyorum. Evet fiyatlar piyasanın uzerinde  ama ürünler piyasada olan ürünlerden daha çok kaliteli herkesin çok kaliteli sandığı bosch marka bile kalitesiz ve sahtesi çok var isterseniz 200 tl ye de bakım yaptırırsınız ama bu araçta kendi canınızı taşıyorsunuz ailenizi sevdiklerinizi taşıyorsunuz kalitesiz ürünler kullanıp yolda yağ boşaltan araçlar çok var

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ekim 30, 2019, 22:50:37 »
Bosch sevmiyorum zaten ses yapıyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ekim 30, 2019, 23:05:21 »
Ben disk ve balatayı trw tavsiye ederim ralli ye katılmıycaksanız birde fren hidrolik yağını değiştirip fren kaliper pimlerini ısıya dayanıklı silikonlu yağ ile yağlatın yeerli olucaktır 2005 model araba fren kaliper pimlerinde yağ kalmamıştır.Bu arada Ufuk beyden alabilirsiniz bende tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ekim 30, 2019, 23:27:57 »
Bindiğiniz araç normal piyasa aracı değilki parçası ucuz olsun,piyasadan ucuz ürün bulursunuz ama inanın astarı bezini geçer,aldığınız ürünler ya çok çabuk bozulur yada uyum sağlamaz ve tekrar değiştirmek zorunda kalırsınız kullandığımız araçların (Avensis,Corona,Carina,Camry) piyasada az olması nedeniyle birebir uyumlu yan sanayi yedek parça çeşidi pek yok ya orjinal yada çok kaliteli japon malı ürünler kullanmak zorundayız bu ürünlerin kalitesini anlamak içinse çok fazla tecrübe sahibi olmak gerekiyor bu tecrübede ufuk beyde fazlasıyla var o yüzden tereddütsüz alabilirsiniz ilk etapta pahalıymış gibi gözükse de tek seferde doğru işçilik ve doğru malzeme kullanımıyla zamandan ve nakitten tasarruf etmiş olursunuz.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 31, 2019, 00:00:55 »
Orjinaline gerek yok zaten. Nibk markasına baktım güzel bir marka Tem toyota nın servisinde varmış zaten ama servisi pahalı mı bilmiyorum 200 TL üstü isterse fren işçiliğine orada yaptıramam. Toyotronik servisine sordum orası daha yakın bana onlarda blueprınt kullanıyoruz dedi nibk yok onlarda. Fiyat almadım onlardan alıp karşılaştırma yapacağım hangisi bütçeme uygun gelirse oradan yaptıracağım

Mesaj Birleştirildi: Ekim 31, 2019, 00:07:17
Tem bu fiyatları verdi

Mesaj Birleştirildi: Ekim 31, 2019, 00:37:24
Ben disk ve balatayı trw tavsiye ederim ralli ye katılmıycaksanız birde fren hidrolik yağını değiştirip fren kaliper pimlerini ısıya dayanıklı silikonlu yağ ile yağlatın yeerli olucaktır 2005 model araba fren kaliper pimlerinde yağ kalmamıştır.Bu arada Ufuk beyden alabilirsiniz bende tavsiye ederim.
Bende trw düşünüyorum acaba trw mi iyidir nibk mi ? nette trw nin ön takımı 150-160 TL bulunuyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 44000
  • Model Yılı: '16
  • 10 kere teşekkür etti
  • 66 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 31, 2019, 08:30:26 »
Daha 2 ay önce balata olarak Bosch aldım ön ve arka toplam 400tl işçilikle birlikte 500tl verdim. Ancak yeni balata ısınınca ötüyor acayip sinir oldum geri gittim Bosch serttir uzun ömürlüdür ama böyle ses yapabilir dedi. Kendi adıma Bosch tavsiye etmem. Orjinal balatalar da yumuşak çabuk bitiyor. Yerinde olsam nibk tercih ederdim
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '20
  • 195 kere teşekkür etti
  • 199 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ekim 31, 2019, 11:09:03 »
bende yazın t27 avensisimin balatalarını nibk ile ön, arka değişim yaptım. soğuk fren performansı iyi hissettirmiyor. ısınınca gayet güzel. toz kir yok. ses minimumda. ama ne hikmetse ön balatalar kalipere küçük geldi. disk ekseninde ileri geri yapıp frene basınca tık diye ses yapıyor. engellemek için kaliper klipslerini değiştirmek lazım mış oda kutudan çıkmıyor. klipsleri dışarıdan alınca da biraz pahalıya geliyor. onun dışında bir sıkıntı yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ekim 31, 2019, 12:06:43 »
Toyotronic servisi ile görüştüm çok sevimli ilgili adam Toyotadan ödüllü olması beni ayrı cezbediyor zaten. İngiliz italyan ve Alman malı kullanıyoruz dedi bosch ses yapar abi dedim Bi gel görelim aracı karar vereceğiz dedi asa yaparsa garantisi var direk geri alırım amacım sen mutlu ol mutlu çıkmazsan buradan o işi sevmem ben dedi ses yaparsa direk geri getir değişelim dedi. Diskler ne durumda bilmiyorum ustanın görmesi ama ben komple ön arka disk ve balata ve işçilik fiyatı aldım 1400 dedi toyotronik bana daha yakın konum olarak ta.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 01, 2019, 22:27:58 »
bende yazın t27 avensisimin balatalarını nibk ile ön, arka değişim yaptım. soğuk fren performansı iyi hissettirmiyor. ısınınca gayet güzel. toz kir yok. ses minimumda. ama ne hikmetse ön balatalar kalipere küçük geldi. disk ekseninde ileri geri yapıp frene basınca tık diye ses yapıyor. engellemek için kaliper klipslerini değiştirmek lazım mış oda kutudan çıkmıyor. klipsleri dışarıdan alınca da biraz pahalıya geliyor. onun dışında bir sıkıntı yok.

Boşluklara saç kesip koydum düşmeseler baya iyi sessizdi :rofl:
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Kasım 02, 2019, 13:43:31 »
Valla ben serviste 4 disk 4 balata değiştirdim,sürekli cik cik ses yapıyor araba belli bir hıza gelene kadar,4 defa servise gittim şikayet ettim normal bu ses diyorlar :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Kasım 02, 2019, 17:07:23 »
Valla ben serviste 4 disk 4 balata değiştirdim,sürekli cik cik ses yapıyor araba belli bir hıza gelene kadar,4 defa servise gittim şikayet ettim normal bu ses diyorlar :)
Servise gittiğiniz sürece o ses kesilmez onlara göre herşey normal, aslında onlarda biliyorlar normal olmadığını ama öyle demek zorunda kalıyorlarellerindeki malzeme o yani Bosch marka onu kullanmaktan başka çareleri yok ufuk beyden alın takın ses kalmaz.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 543 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Kasım 02, 2019, 17:28:20 »
Servise gittiğiniz sürece o ses kesilmez onlara göre herşey normal, aslında onlarda biliyorlar normal olmadığını ama öyle demek zorunda kalıyorlarellerindeki malzeme o yani Bosch marka onu kullanmaktan başka çareleri yok ufuk beyden alın takın ses kalmaz.
peki ses dışında o ürüne karşın performansı nasıl? ufuk senden de yorum bekliyorum :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Kasım 02, 2019, 18:40:59 »
peki ses dışında o ürüne karşın performansı nasıl? ufuk senden de yorum bekliyorum :)
Performans olarak ufuk beydeki ürünler Bosch'a göre çok daha iyidir,eğer probleminiz sadece ses ise ustanıza balataya toz kanalı açmasını söyleyin kıl testere ile çapraz şekilde toz kanalı açılırsa ses problemi büyük ölçüde düzelecektir şuandaki bir çok balatada toz kanalı olmadığı için toz dışarı çıkamıyor disk ile balata arasında kaldığı için ötme yaptırıyor,tabi ufuk bey profesyonel olarak çok daha iyi yorum yapacaktır.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 195 kere teşekkür etti
  • 199 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Kasım 03, 2019, 00:42:57 »

senden öğrenmiştim bende yapacağım ama çok üşeniyorum 4 teker kaldır tekrar kaliper sök parça koy topla uzun iş valla.   :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 543 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Kasım 04, 2019, 14:57:13 »
Performans olarak ufuk beydeki ürünler Bosch'a göre çok daha iyidir,eğer probleminiz sadece ses ise ustanıza balataya toz kanalı açmasını söyleyin kıl testere ile çapraz şekilde toz kanalı açılırsa ses problemi büyük ölçüde düzelecektir şuandaki bir çok balatada toz kanalı olmadığı için toz dışarı çıkamıyor disk ile balata arasında kaldığı için ötme yaptırıyor,tabi ufuk bey profesyonel olarak çok daha iyi yorum yapacaktır.
valla bu sefer gittiğimde çıkarken serviste kanallar açtık dedi de yani bende aklıma gelip bakmadım açıkçası ama ses aynen :) japonyaya mail atıp aracın üstündeki orjinalden istiycem artık :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Kasım 05, 2019, 16:39:31 »
Tam setlerde aslında fren balatası arka dolgu malzemesi de çıkabiliyor. Balatanın arkasına ayrıca metal koymak riskli olabilir. Sonuçta araç yük durumu ve fren kullanım şekline göre, baltalarda oluşan ısı ile belli oranlarda genleşme olur ve bu genleşme için kaliperde-balata arası pay bırakılmıştır. Kullanılan metalden dolayı (onun da genleşme katsayısı önemli) kalipere istenmeyen kuvvetler binebilir.

valla bu sefer gittiğimde çıkarken serviste kanallar açtık dedi de yani bende aklıma gelip bakmadım açıkçası ama ses aynen :) japonyaya mail atıp aracın üstündeki orjinalden istiycem artık :)
Aynı markada bile farklı sınıflar olabiliyor. Sonuçta balata hamurunun içine neyin, ne oranda katıldığı ile alakalı bir durum.