Gönderen Konu: 6 TL ile Kumandadan Cam Kapatma işlemi gerçekleşti  (Okunma sayısı 11175 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '04
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
6 TL ile Kumandadan Cam Kapatma işlemi gerçekleşti
« : Eylül 21, 2019, 19:26:16 »
Herkeze selamlar.
Bugün bir konu üzerinde araştırma yaptım, Kapıları kitleyince;  Camlar otomatik kapanması üzerine.
tahminlerime göre 8 adet diyot ile bu işi çözeriz gibi geldi henüz uygulamaya geçmedim, Tahminlerime göre olması gerekiyor

2004 Corolla Sol  bu uygulama sadece camlar araç içerisindeki tuş takımından  2 tıkla otomatik kapananlar için geçerli.

denediğim olay kontak kapalıyken kapıdaki cam düğmesine 2 adet kabloya +12v vermem camın kapanmasına sebep oldu

Buradan yola çıkarak  kapı kilit motoruna gelen +12 Voltu  diyot kullanarak tüm camların 2 şer adet kablolarına tetikleme yaptırmak

(neden 2 şer adedine dersek; 1. manuel kapatmak için 2. kabloda otomatiğe geçirmesi için. otomatiğe geçirten kabloya tek enerji verince bu olay gerçekleşmiyor)

!!!! Dez avantaj olarak aklımdan geçirdiğim içeriden kapı kilitleme butonuna basınca camlar aynı şekilde kapanmaya başlıyacaktır

öneri ve fikirlerinize açığım uygulamaya henüz geçmedim sadece akıldan yürüttüğüm olay bu. konuyu takip edenlerde burada olduklarını yazarlarsa sevinirim

Bugün işlemi gerçekleştirdim kapıları kitleyince camlar oto kapanıyor

Toyota Club Türkiye

6 TL ile Kumandadan Cam Kapatma işlemi gerçekleşti
« : Eylül 21, 2019, 19:26:16 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
Ynt: Kumandadan Cam Kapatma
« Yanıtla #1 : Eylül 22, 2019, 08:54:27 »
Bizler bunu bu forumda daha önceden röle ile yapmıştık bende kendi aracıma yaptım evet kapıları içeriden kilitleme tuşuna basınca camlar kapanıyor.Ben ön iki cam için yaptım sadece arka camları yazın bir miktar açık bırakmak istiyorum çünki ayrıca 4 cam birden araç stop halindeyken kalkması aküyü baya yoruyor çünki sırası ile camlar kapanmıyor hepsi aynı anda kapanıyor.Ayrıca size tavsiyem bir yere küçük bir anahtar koyun kışın gereksiz bir uygulama her kapıları kilitlediğinizde camları yokluyor çünki size yardımcı olabilecek link aşşağıda resimler zaman aşımından silinmiş olabilir. https://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=40407.40

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 22, 2019, 09:11:57 »
Bunun için hazır modüller var ve emniyet sistemli termikli modeller sıkışmayı önleyici sistemler barındırıyorlar, ayrıca aracı kilitlediğinizde camları sırasıyla tek tek kaldırıyor ve açmak istediğinizde kumanda üzerinden müdahale edebiliyorsunuz.
https://m.n11.com/oto-cam-kaldirma-kapama-modulu-4-cam-P149565000?gclsrc=aw.ds&&gclid=Cj0KCQjwlJfsBRDUARIsAIDHsWpgQVbGPbiF2ESZxABpYfbCv77KtckJ3PL0EcAwWQoxlaFTLz0dqDUaAn4aEALw_wcB
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3391 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 22, 2019, 09:25:26 »
5 bacaklı role ile içeriden kilitleyince kapanmaması saglanabilir.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 22, 2019, 10:51:19 »
Merhaba ben follow me için modül yapayım dedim, zamanında  istediğim röleyi Kayseri'de bulamadım hazır kit alıp taktık. Elo her çeşit röleyi imal ediyor görüşürseniz yardımcı olurlar. Benim aklımdaki ikili cam kaldırma modülü alıp ufak değişiklikler ile tek tuşla camların kapanması fikri var. 🙂

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Eylül 22, 2019, 11:33:03 »
Bu işlemler yapılırken cam motorlarının güçlü olması son derece önem arz etmektedir zira motorlar zayıflamışsa yavaş kaldırıyorsa modül arıza verebilir ve bu durum başka arızalarada sebebiyet verebilir.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 22, 2019, 11:55:39 »
Evet Ümit bey onada dikkat etmek gerekiyor. Hali hazırda modül takılı. Sağ cam çok yavaş kaldırıyordu camlar elektrikli yapılırken  çok ince kablo kullanılmış. Senelik izinde onları yeniledim şimdi gayet güzel çalışıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Eylül 22, 2019, 12:00:20 »
Bunun için hazır modüller var ve emniyet sistemli termikli modeller sıkışmayı önleyici sistemler barındırıyorlar, ayrıca aracı kilitlediğinizde camları sırasıyla tek tek kaldırıyor ve açmak istediğinizde kumanda üzerinden müdahale edebiliyorsunuz.
https://m.n11.com/oto-cam-kaldirma-kapama-modulu-4-cam-P149565000?gclsrc=aw.ds&&gclid=Cj0KCQjwlJfsBRDUARIsAIDHsWpgQVbGPbiF2ESZxABpYfbCv77KtckJ3PL0EcAwWQoxlaFTLz0dqDUaAn4aEALw_wcB

çok sağol bilgi için   burdaki satın alınan devre 90 tl devrenin görevini araç saten yapmakta  sistem otomatik yani korumalı

Mesaj Birleştirildi: Eylül 22, 2019, 12:12:55
Bizler bunu bu forumda daha önceden röle ile yapmıştık bende kendi aracıma yaptım evet kapıları içeriden kilitleme tuşuna basınca camlar kapanıyor.Ben ön iki cam için yaptım sadece arka camları yazın bir miktar açık bırakmak istiyorum çünki ayrıca 4 cam birden araç stop halindeyken kalkması aküyü baya yoruyor çünki sırası ile camlar kapanmıyor hepsi aynı anda kapanıyor.Ayrıca size tavsiyem bir yere küçük bir anahtar koyun kışın gereksiz bir uygulama her kapıları kilitlediğinizde camları yokluyor çünki size yardımcı olabilecek link aşşağıda resimler zaman aşımından silinmiş olabilir. https://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=40407.40

öndeki kumanda kolunda bulunan diğer 3 cam için  aktive deaktive  tuşu var zaten sadece  şöför kısmını kapatma yapıcak bu anahtar sayesinde
8 adet diyot sadece ;)     Olduki  biz bunu gösteriş için yapmıyoruz  4 camı sürekli araçlarda açık kalmıyor zaten bazen dalgın oluyoruz unutuyoruz  tekrar araca gir kontağı çevir olmasın  diye yapıyoruz  çoğu zaman tek kullanıyoruz aracı yani  en fazla 2 cam açık kalıyor kışın da zaten açıksa bile hafif açık tık tık yapıyor sistem

Mesaj Birleştirildi: Eylül 22, 2019, 12:18:54
5 bacaklı role ile içeriden kilitleyince kapanmaması saglanabilir.

Aynen illaki bir şekilde içerisinden ayrıla bilir açıkçası da fazla düşünmedim  orası için. ya inan asıl amaç bazen iniyorum bi bakıyorum cam açık kalmış ona ayar oluyorum ...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Eylül 22, 2019, 19:38:51 »
Araçtan inince cam açık kalmasına daha önceki araçlarımda bende ayar oluyordum ama bu aracımda cam açık kalsada aracı stop etmiş olsamda sistem 30 saniye kadar müdahale etme imkanı veriyor nasıl bir işletim sistemi yapmışlarsa 93 model araçta bu sistem var kontak açmaya gerek kalmıyor,şoför kapısı açık olması yeterli cam kumanda bölümünden istenilen camı açıp kapama işlemi yaptırıyor eğer yakınınızda tanıdığınız da bir Corona varsa sistemi incelemeniz belki fikir verebilir veya konu hakkında bilgisi olan varsa buradan yazar diye düşünüyorum.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • 402 kere teşekkür etti
  • 287 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 22, 2019, 21:04:25 »
benim yariste dediginiz sistem var  kontak kapalı ve kapılar kapalıyken çalışıyor. ama 2007 corollamda bunu yapamıyorum. kontak kapandı mı işlem bitiyor.
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Eylül 22, 2019, 21:10:28 »
benim yariste dediginiz sistem var  kontak kapalı ve kapılar kapalıyken çalışıyor. ama 2007 corollamda bunu yapamıyorum. kontak kapandı mı işlem bitiyor.
Benimki tam tersi kontak kapalıyken kapı açık olması gerekiyor veya aracı stop etmeden cam anahtarına dokunmam gerekiyor cam açma düğmesini tutulu olarak kontağı kapatırsam camı sonuna kadar kaldırıyor veya kapıyı açınca yine kontak kapalı olsada üzerinden çekmiş olsamda sistem 30 saniye kadar çalışıyor.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 22, 2019, 21:12:03
Zannedersem bazı modellerde direk şase çekiyor ve kısa süreliğine izin veriyor.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '15
  • 39 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Eylül 22, 2019, 22:05:06 »
Her yeni çıkan model eski modeldeki özellikleri yok ediyor...Oysa üstüne yeni özellik koyması gerekirken çok üzücü..!!!! :kötü:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 210000
  • Model Yılı: '08
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Ynt: 6 TL ile Kumandadan Cam Kapatma işlemi gerçekleşti
« Yanıtla #12 : Eylül 23, 2019, 19:57:49 »
Merhaba Abdullah bey işlemi tamamladınız mı bende yapmak istiyorum yardımcı olursanız
ÇIKARIM SENLE HER YOLA TOYOTA...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • 402 kere teşekkür etti
  • 287 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Eylül 23, 2019, 20:02:52 »
nasıl yapıldığının şemalı anlatımını  yapsanız da bizde yapsak.... :)
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Eylül 23, 2019, 20:11:03 »
nasıl yapıldığının şemalı anlatımını  yapsanız da bizde yapsak....
aynen hocam çok hayıra girersiniz doğrusu 😀🖐️

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Eylül 24, 2019, 13:59:30 »
Merhaba Abdullah bey işlemi tamamladınız mı bende yapmak istiyorum yardımcı olursanız

tabiki çok kolay 8 adet diyot alıyorsunuz. sadece ekipman bundan ibaret.

şöför kısmındaki kapı cam düğmesini sökünüz. her camın 2 şer adet sinyal kablosu vardır 1. 12 v verdikçe motoru harekete geçirmekte 2. kablo ise aynı anda vermek şartı ile otomatik camı kapatmakta  yani 2 kabloyada aynı anda +12 verip bıraktığınız taktirde camlar otomatik kapatıyor

!!! (Hangi kablo hangi cama ait olduğunu bulmak için düğmenin iş kısmında bulunan devre şemasından takip edip bulabilirsiniz) !!! veya ( ölçü aleti ile cam düğmesine basıp hangilerine +12 v gelmekte bu şekilde bulabilirsiniz)

kapı kilit motoruna giden kablodan +12V olanından 1 adet kablo uzatıyoruz uzattığımız kabloya  8 adet diot bağlıyoruz (diodun çizgisiz tarafı) diğer diyot çıkış uclarını tek tek kısa devre yapmadan  her camın 2 şer kablosu olduğuna göre 8 adet kabloya bağlıyoruz (diodun çıkış ucları kısa devre yapmamak şartı ile

böylelikle kapı kilit motoruna +12 geldiği zaman aynı zamanda cam kapatma tetik uçlarınada +12 gelmektedir  anlık olarak  bu işlemde camı kapatmaya yetmektedir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Eylül 24, 2019, 14:25:57 »
Elinize sağlık çok güzel olmuş. Diyotların bağlantısını ayrıntılı çekseydiniz keşke benim gibi acemilerde yapardı. Oto elektrikçiye gitsem olmaz böyle deyip başından savar kesinn..
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Eylül 24, 2019, 14:52:20 »
Elinize sağlık çok güzel olmuş. Diyotların bağlantısını ayrıntılı çekseydiniz keşke benim gibi acemilerde yapardı. Oto elektrikçiye gitsem olmaz böyle deyip başından savar kesinn..

yukarıda projesini paylaştım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Eylül 24, 2019, 16:40:36 »
tabiki çok kolay 8 adet diyot alıyorsunuz. sadece ekipman bundan ibaret.

şöför kısmındaki kapı cam düğmesini sökünüz. her camın 2 şer adet sinyal kablosu vardır 1. 12 v verdikçe motoru harekete geçirmekte 2. kablo ise aynı anda vermek şartı ile otomatik camı kapatmakta  yani 2 kabloyada aynı anda +12 verip bıraktığınız taktirde camlar otomatik kapatıyor

!!! (Hangi kablo hangi cama ait olduğunu bulmak için düğmenin iş kısmında bulunan devre şemasından takip edip bulabilirsiniz) !!! veya ( ölçü aleti ile cam düğmesine basıp hangilerine +12 v gelmekte bu şekilde bulabilirsiniz)

kapı kilit motoruna giden kablodan +12V olanından 1 adet kablo uzatıyoruz uzattığımız kabloya  8 adet diot bağlıyoruz (diodun çizgisiz tarafı) diğer diyot çıkış uclarını tek tek kısa devre yapmadan  her camın 2 şer kablosu olduğuna göre 8 adet kabloya bağlıyoruz (diodun çıkış ucları kısa devre yapmamak şartı ile

böylelikle kapı kilit motoruna +12 geldiği zaman aynı zamanda cam kapatma tetik uçlarınada +12 gelmektedir  anlık olarak  bu işlemde camı kapatmaya yetmektedir.
bu işlem için sadece 4lü cam düğmesini sökmek yeterli değilmi acaba

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Eylül 24, 2019, 16:54:43 »
Aracı içerden kilitleyince açık olan cam kapnıyormu acaba