Gönderen Konu: 6 TL ile Kumandadan Cam Kapatma işlemi gerçekleşti  (Okunma sayısı 11205 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '04
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Ynt: 6 TL ile Kumandadan Cam Kapatma işlemi gerçekleşti
« Yanıtla #20 : Eylül 24, 2019, 23:32:47 »
bu işlem için sadece 4lü cam düğmesini sökmek yeterli değilmi acaba

Evet ve kapı kilit motorundan da kablo çekileceği için kapıyıda sökmek gerekse bilir kablosunu bulman için

Mesaj Birleştirildi: Eylül 24, 2019, 23:33:42
Aracı içerden kilitleyince açık olan cam kapnıyormu acaba
Evet kapanıyor onunla alakalı devre yapmadım biraz uzrdı işlem

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Eylül 24, 2019, 23:32:47 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Eylül 25, 2019, 03:38:12 »
Kapı kilit motorunun kablosu cam kumanda tablası üzerinde ki çocuk kilidi düğmesine gelmiyormu zaten.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Eylül 25, 2019, 11:27:50 »
Kapı kilit motorunun kablosu cam kumanda tablası üzerinde ki çocuk kilidi düğmesine gelmiyormu zaten.

Hayır o şekilde olmuyor kumandada işlem yapan - kutup kısa devresi oluşmakta sanırım o röleyi harakete geçiriyor olabilir kumanda devresine fazla yük bindirmek istememişler

kapı motoruna giren soketten almak icap ediyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 39650
  • Model Yılı: '12
  • 96 kere teşekkür etti
  • 70 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Eylül 25, 2019, 11:44:43 »
Herkeze selamlar.
Bugün bir konu üzerinde araştırma yaptım, Kapıları kitleyince;  Camlar otomatik kapanması üzerine.
tahminlerime göre 8 adet diyot ile bu işi çözeriz gibi geldi henüz uygulamaya geçmedim, Tahminlerime göre olması gerekiyor

2004 Corolla Sol  bu uygulama sadece camlar araç içerisindeki tuş takımından  2 tıkla otomatik kapananlar için geçerli.

denediğim olay kontak kapalıyken kapıdaki cam düğmesine 2 adet kabloya +12v vermem camın kapanmasına sebep oldu

Buradan yola çıkarak  kapı kilit motoruna gelen +12 Voltu  diyot kullanarak tüm camların 2 şer adet kablolarına tetikleme yaptırmak

(neden 2 şer adedine dersek; 1. manuel kapatmak için 2. kabloda otomatiğe geçirmesi için. otomatiğe geçirten kabloya tek enerji verince bu olay gerçekleşmiyor)

!!!! Dez avantaj olarak aklımdan geçirdiğim içeriden kapı kilitleme butonuna basınca camlar aynı şekilde kapanmaya başlıyacaktır

öneri ve fikirlerinize açığım uygulamaya henüz geçmedim sadece akıldan yürüttüğüm olay bu. konuyu takip edenlerde burada olduklarını yazarlarsa sevinirim

Bugün işlemi gerçekleştirdim kapıları kitleyince camlar oto kapanıyor

2012 auris içinde all auto sistemde açma yapabilir miyiz ? uygun modül yok all auto için.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Eylül 25, 2019, 12:18:59 »
2012 auris içinde all auto sistemde açma yapabilir miyiz ? uygun modül yok all auto için.

Ne demek istediğinizi anlayamadım açıklayıcı bir şekilde anlatırmısınız

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Eylül 25, 2019, 12:46:21 »

corıllade da all auto var. Yanı 4 cam da otomatık kapanıyor
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 96 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Eylül 25, 2019, 13:13:01 »
Çalışmanız çok güzel yapılamayanı yaptınız. elinize sağlık.  benim 2012 auris aracım var. 4 cam all aotu ' lu. bu yüzden camları açan ve kapatan modül bulamadım. Şimdi sizin sistem ile mümkünse camları açmak istiyorum. kapıdan tetik alması da gerekmez arabada gsm kumanda var. bu konuda yardımınızı rica ediyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Eylül 25, 2019, 20:34:16 »
Çalışmanız çok güzel yapılamayanı yaptınız. elinize sağlık.  benim 2012 auris aracım var. 4 cam all aotu ' lu. bu yüzden camları açan ve kapatan modül bulamadım. Şimdi sizin sistem ile mümkünse camları açmak istiyorum. kapıdan tetik alması da gerekmez arabada gsm kumanda var. bu konuda yardımınızı rica ediyorum.

Bu arada bu araçta hepsi otomatik camlar yani all auto
GSM kumanda derken telefonla kontrol röle sisteminden mi bahsediyorsunuz.

Şayet uzaktan kontrol edebileceğiniz röle var ise enerji kısmını kapı kilidinden değilde röleden enerjilendireceksiniz açmak ve kapamak için farklı kablolar zaten  2 adet röle kumanda edebiliyorsan hem açma hem kapamayı yapılabilir
Üstelik araçlarla alakalı bilgiye sahip değilim
Kendi aracım olduğundan söktüm testimi yaptım sonra kafamda devresini çizip uyguladım  yapılamayacak hiç bir şey yok yani uzaktan sistemle aracınızı bile kitleyebilirsiniz  tabi her işin bir yolu var diye birşey yok elektrikte aynı işi 2  3 yollarda yapılabilir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 96 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Eylül 25, 2019, 20:54:43 »
Bu arada bu araçta hepsi otomatik camlar yani all auto
GSM kumanda derken telefonla kontrol röle sisteminden mi bahsediyorsunuz.

Şayet uzaktan kontrol edebileceğiniz röle var ise enerji kısmını kapı kilidinden değilde röleden enerjilendireceksiniz açmak ve kapamak için farklı kablolar zaten  2 adet röle kumanda edebiliyorsan hem açma hem kapamayı yapılabilir
Üstelik araçlarla alakalı bilgiye sahip değilim
Kendi aracım olduğundan söktüm testimi yaptım sonra kafamda devresini çizip uyguladım  yapılamayacak hiç bir şey yok yani uzaktan sistemle aracınızı bile kitleyebilirsiniz  tabi her işin bir yolu var diye birşey yok elektrikte aynı işi 2  3 yollarda yapılabilir
evet tetigi kapi kilidinden degilde gsm kumansanin rolesinden alip harici 12 ile besleyecegim. Ama bu akimi nereye verecegim ? Klima fan motorunu eksi akim vererek calistirabiliyorum. Acaba ( sadece fikir ) sisin kullandiginiz ayni uclara  eksi akim versek camlar tersine calisip acilabilirlermi ? Bunu hic denedinizmi ? Sizden fikir rica ediyorum. Yada camlari acmak icin hangi uclara baglanti yapabilirim ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Eylül 25, 2019, 23:33:35 »
evet tetigi kapi kilidinden degilde gsm kumansanin rolesinden alip harici 12 ile besleyecegim. Ama bu akimi nereye verecegim ? Klima fan motorunu eksi akim vererek calistirabiliyorum. Acaba ( sadece fikir ) sisin kullandiginiz ayni uclara  eksi akim versek camlar tersine calisip acilabilirlermi ? Bunu hic denedinizmi ? Sizden fikir rica ediyorum. Yada camlari acmak icin hangi uclara baglanti yapabilirim ?
Hayır o şekilde olmaz açarkende + kapatırken de + vermemiz gerekiyor ama farklı kablolara bizim voltaj verdiğimiz kablolar direk motora giden kablolar değil çünkü kumanda devresi motor voltajı harici kontaktan alıyor orada yapmanız gereken kumanda içerisinde hangi kablolar hangi camları harekete geçirmesini bulmak gerekiyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 210000
  • Model Yılı: '08
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Eylül 27, 2019, 08:01:33 »
bu işlem için sadece 4lü cam düğmesini sökmek yeterli değilmi acaba
Abdullah bey size zahmet kabataslak bir şema çizip paylaşsanız çok iyi olur
ÇIKARIM SENLE HER YOLA TOYOTA...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Eylül 28, 2019, 20:03:03 »
Abdullah bey size zahmet kabataslak bir şema çizip paylaşsanız çok iyi olur
En başta ekledim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '06
  • 16 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Ekim 27, 2019, 17:59:14 »
Abdullah bey, öncelikle teşekkür ederim paylaşım için ön iki cam için aracıma yaptım, çalıştıda. Ancak hoşuma gitmeyen durum şu eğer camlar kapalıysa kilitleme tuşuna bassanız bile kapalı camı kapatmaya zorluyor. Sürekli yapa yapa arıza çıkaracığını düşünüyorum.

Öyle birşey takılmalı ki cam kapalı olduğunu anlayacak ve arabayı kilitlediğnde kapalı cama tekrar enerji vermeyecek.

Aklıma ilk gelen şey transistör yardımıyla anahtarla a yapılabilir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Aralık 27, 2019, 10:01:02 »
Abdullah bey, öncelikle teşekkür ederim paylaşım için ön iki cam için aracıma yaptım, çalıştıda. Ancak hoşuma gitmeyen durum şu eğer camlar kapalıysa kilitleme tuşuna bassanız bile kapalı camı kapatmaya zorluyor. Sürekli yapa yapa arıza çıkaracığını düşünüyorum.

Öyle birşey takılmalı ki cam kapalı olduğunu anlayacak ve arabayı kilitlediğnde kapalı cama tekrar enerji vermeyecek.

Aklıma ilk gelen şey transistör yardımıyla anahtarla a yapılabilir

Öncelikle araçta camların kapalı olduğuna dair herhangi bir bilgi vermemektedir yani uyarı ikaz sensör röle  gibi bilgi veren herhangi bir icat yok.
zaten aracın all auto sistemi olan tüm araçlarda kesici sistem mevcut yani siz açıkken kapattığınız zaman aynı olay gerçekleşiyor herzaman buda aynısı kapalı olsa dair 1 2 saniye kapatma yapıp kendisi kesiyor zaten motor koruma termiği var özellikle benim aracımda var sürekli kapama yapıp motor ısındığı zaman direk kendini korumaya alıyor 1  2 dakika işlem yapmamaktadır soğuduktan sonra devreyi açmaktadır bizzat denedim
cam açıkken ile kapalıyken arasında hiç bir fark yok yani anlıyacağınız tabi sürekli kilitleme tuşuna basarsanız orası ayrı motor kendini korumaya alacaktır 1 dakika kadar

hiç bir araçta denk gelmedi camlar kapalıyken kapatma yapmama gibi özellik  ona harici bir swiç gerekli elektriksel bir devre yok yani içerisinde

birde all auto olan araçlarda kimse manuel elle kapanınca kestirme yapmıyor direk çift tıkla kendi kapanıyor oda kapanınca 1  2 saniye sonra kesiyor 2004 den beri bir sıkıntı olmamışken neden bizim yaptığımız sistemde olsun :)