Gönderen Konu: Neden Toyota?  (Okunma sayısı 23027 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
    • Toyota Club Turkey
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 21 kere teşekkür edildi
Neden Toyota?
« : Haziran 05, 2018, 18:04:49 »
Merhaba sevgili toyotaclubtr.com üyeleri. Toyota’nın sizler için otomobil ve marka olarak neler ifade ettiğini merak ediyoruz. Bu başlık altında Toyota ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi ve bunların yanı sıra eğer Toyota marka araç kullanıyorsanız veya daha önce kullandıysanız bunun sebeplerini, otomobilinize ve markasına karşı kendinizi bağlı (sadık) hissedip hissetmediğinizi ve mevcut otomobilinizi değiştirdiğiniz takdirde Toyota mı yoksa farklı bir marka mı tercih edeceğinizi öğrenmek istiyoruz. Başka marka kullansanız bile kullandığınız markayı da belirterek konuyla ilgili olumlu, olumsuz her türlü düşüncenizi samimiyetle paylaşırsanız mutlu oluruz.

Admin: Yukarıdaki araştırmayı bir arkadaşımız yüksek lisans tezi için yapıyor. Kendisine yardımcı olan tüm üyelerimize şimdiden teşekkür ederiz.
Bu hesaba gönderilen mail veya özel mesajlar kontrol edilmemektedir! Lütfen diğer yöneticilerimize danışın veya "Mesaj Raporu" gönderin. Teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

Neden Toyota?
« : Haziran 05, 2018, 18:04:49 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
Ynt: Neden Toyota?
« Yanıtla #1 : Haziran 05, 2018, 18:54:51 »
Bir kere sağlam araba. Yıllara meydan okuyor. Kullanım hissi yumuşak. 10 yıldır kullandığım Corolla için bunları söylüyorum. Başka araba alacak olsam yine Toyota. İnşaallah yine Corolla Ama sıfır araba fiyatlarıyla zor.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 05, 2018, 18:56:22
Bu arada aramızda bir bağ var. Toyota gerektiği kadar ve işlevsel bir marka. Büyük marka büyük.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '15
  • 59 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 05, 2018, 19:51:25 »
Bir kere geçmişe göre gelişimine baktığımızda her kasa değişiminde özellikle corolla ve auris modelinde kendine level atlatan bir marka.
Yani bunu neye dayanarak söylüyorum; CVT şanzıman ile sürüş konforunu müthiş arttırdı. Çeşitli markaların üst sınıf premium sınıf ya da Dsegment araçlarında olmayan sürüş konforunu yaşayabiliyorsunuz.
Donanım olarak cılız kalmasını sağlam olmasıyla kişisel tercihe göre kapatıyor.
Sağlam olması markaya 2. El kozunuda beraberinde getiriyor.

Günümüzde donanım arayanlar VW markasını, sorunsuzluk arayanlar TOYOTA markasını tercih ediyor.
Benim kullandığım alet Edevat ve makinelerde aradığım birincil koşul SORUNSUZLUK olduğuna göre; bu yüzden birinci tercihim Toyota Corolla 2009 Elegant 1,4 D-4D oldu.
İkinci tercihim Toyota Auris 2015 Adv.Sky. 1,6 Multidrive S oldu.
Üçüncü tercihim muhtemel Toyota Avensis, RAv4 olma ihtimali ağır basıyor http://
Burası basra değil izmit körfezi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 10000
  • Model Yılı: '16
  • 6 kere teşekkür etti
  • 29 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 05, 2018, 20:19:16 »
Neden Toyota güzel bir soru. 2016 da araç almaya niyetlendigimde ilk baktığım marka Toyota değildi. Gittiğim bayiler ve incelediğim araçlar( diğer markaların araclariydi. hondaya gitmemistim) beni Toyota almaya zorladı. Aurise bindim deneme sürüşü yaptım bunu alacağım dedim ve aldım.aracimdan oldukça memnunum. 2. Araç lazım oldu b sınıfı olacaktı bu araç. Kardeşime Honda Civic hb aldık. Hondaya gidince jazz modelini gördüm beğendim. Toyota Yaris mi jazz mi uzun süre düşününce jazz da karar kıldık. Jazz dan da çok memnunum. Sanırım japon olması benim için 1. Neden. Babamın arabasında 97 model Mitsubishi l200 panelvan. Evin ilk arabasi japon sevgisi orda başladı sanırım :asikadam:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 05, 2018, 21:33:58 »
 uzun yol için araba arayışlarına başladık,kent içi araç kullanmamaya özen gösteriyoruz,sedan araç arayışına başladık,bagaj büyüklüğü ve iç mekan rahatlığı,uzun yolda yormaması,trigerin zincirli oluşu,uzun motor ömrü,atmosferik oluşu,geniş servis ve yedek parça ağı,çağdaş görüntüsü,toyota araçlarının kapsadığı özellikler yönünden en uygun fiyatlı oluşu,132 bg motor gücü,6 ileri vites,arkada şaft yüksekliğini olmaması,türkiyede fabrikasının olması,2.el de değerini koruması,en aza indirgenmiş sorunsuzluk gibi özelliklerden ötürü toyota tercih edildi.ailede halen avensis ve corolla var,bir gün lexus te olacak.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '17
  • 108 kere teşekkür etti
  • 148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 05, 2018, 21:45:08 »
Neden Toyota?
Çünkü Toyota, bayisinde, servisinde ve genel merkezinde müşterisine değer verdiğini hissettiren bir firma.

Şahsen günümüz dünyasında bir ürünün uzun ömürlü olmasının satın almada eskisi kadar etkili olmadığını düşünüyorum. Müşteri memnuniyeti ise hiç bir zaman önemini kaybetmeyecek. Orta sınıfın satın alabileceği otomobiler de üreten bir firma olarak Toyota bu konuda benim için bir numara.

Ford, renault, honda, wv vb. tüm markaları özellikle de satın alma sırasında defalarca gözlemledim. İstisnalar dışında hiçbirinde adam yerine konulmadığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Hele honda... galeride ben çağırmadan kimse   gelip de (kimsin necisin?) Demedi.

Gönül ister ki Ferrari, RR, Maybach vb. Markalar satın alıp onları da değerlendirelim ama imkanlar belli : ))

Sonuç olarak pek çok anlamda diğer firmalardan eksikleri azımsanmayacak kadar fazla olsa ve corolla dan sonra Toyota ya tövbe etmiş olsam da CHR ın dış görünüşünün cazibesi, bayi ve servisin çok memnun olduğum tavırları neticesinde 2. Toyotamı aldım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 10000
  • 6 kere teşekkür etti
  • 29 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Haziran 05, 2018, 22:01:36 »
Esat bey benim toyataya yonlenme sebebini yazmışsıniz. Çok doğru tespit 2. Aracim jazz ama Honda sanki arabayi satmak istemedi desem yeridir. Ancak jazz in ergonomik yapısı ( sihirli koltuk) bana çok uyuyordu. Oyuzden jazz aldım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '17
  • 108 kere teşekkür etti
  • 148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 05, 2018, 22:20:37 »
Maalesef honda ve renault benim için bu anlamda kara listeler. CHR alırken bu yüzden çok beğenmeme rağmen kadjar ve HRV bakmadım.

Toyota sırf eşim görecek diye test arabasını iş yerinin kapısına kadar getirdi. Teklifi yapan da ben değildim, satış temsilcisiydi.

Servise giriyorum 10 adim atmadan biri karşılayıp isteğimi soruyor ve hemen ilgilenecek birini yönlendiriyor. 
11 yaşında oğlum "baba servise gideceğin zaman beni de götür." diyor. Adamlar bu işte iyiler. Haklarını vermek lazım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '12
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Haziran 05, 2018, 22:52:04 »
2005 Corolla Hb Sportline 1.6 Vvt-i ve 2012 Corolla comf.extra 1.6 Dual Vvt-i kullandık geçmişte.
E16 Corolla 1.6 Advance Multidrive-s modelini de kiralık kullandık.

Toyota’nın kullandığımız süreçte olumlu yönleri;
Servisinin uygun ve son derece ilgili olmasıydı yıllarca Onatça’ya gittik ve orta sınıfta kurumsallığı
gerçekten hissettik.Aracın yürütme maliyeti uygun.Sorunsuz ve yumuşak bir otomobil.

Olumsuz bulduğumuz yanları;
E12 den sonra ciddi kalite düşüşü gözlemledik.E14 ve E16 da Trim sesi hatsafhada idi.Dual Vvt-i
E12 den  sonra gaz tepkisi ve gidiş olarak hantal hissettirdi.Alman arabalarıyla tanışınca yalıtım,
Donanım,motor performansı anlamında ciddi eksik olduğunu gördük ve artık bizi tatmin etmedi.
Teknolojik anlamda geri kaldığını ve tasarımlarıyla gençlere hitap etmediğini düşünüyorum.Bu sebeplerden
dolayı şu an Audi A3 1.6Tdi S-Tronic kullanıcısıyız.Allah imkan verirse yine Audi tercih ederiz.Japonlar
Yalıtım ve trim ve turbo motor konusunu çözmeden tekrar Toyota hep ikinci üçüncü ihtimal olarak kalır.

Bence Toyota’nın en büyük alamet-i farikası LPG uygulanabilen Motorları,Uygun yürütme maliyeti,ve eski fakat rüştünü ispatlamış Teknolojiler ile sorunsuzluğu yakalamasıdır.

‘05 Toyota Corolla 1.6 Sport HB
'12 Toyota Corolla 1.6 Dual VVT-İ M/T C.Extra
‘16 Vw Passat 1.4 TSi ACT DSG Highline
'12 Volkswagen Golf 1.4 TSi M/T Trendline

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 95000
  • 26 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 06, 2018, 12:52:23 »
Yürütme maliyeti düşük. Ben gibi işsiz bile yürütebiliyorum :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '19
  • 109 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Haziran 06, 2018, 20:27:03 »
1986 dan beri hep bir çok farklı modelde toyota ee alışınca bırakamıyor insan
2019 Corolla Hybrid Passion X-Pack e-CVT

Efsaneler ölmez şekil değiştirir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Haziran 06, 2018, 23:40:35 »
üretildiği bütün araçların kendilerinden kaynaklı bir hata varsa kaç yıl geçmiş olursa olsun maliyeti ne olursa olsun arkasında durması.16 yaşındaki arabamız için evimize kadar zarf yolladı adamlar.Büyük marka olmak böyle olur.O  çok övülen Almanların hileyle ürettiği motorlarıda gördük.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • BİZE HER YER TRABZON
  • Kilometre: 156200
  • Model Yılı: '08
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Haziran 07, 2018, 11:20:55 »
Yürütme maliyeti ,bir çok araca göre daha sorunsuz oluşu birde e14 kasanın tipi duruşu heybetini beğeniyorum .(kendi sınıfı içinde).
BİZE HER YER TRABZON

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Haziran 07, 2018, 11:30:18 »
üretim kalitesi de çok güzel toyotaların.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '13
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Haziran 07, 2018, 12:41:47 »
           Sınıfındaki diğer araçlara göre fiyat/performans oranı iyidir.
           Sağlamdır, kolay kolay sorun çıkarmaz, periyodik bakımları aksatılmadıkça , aşırı hor kullanılmadıkça sorun çıkarma oranı düşüktür. Sorun çıkarsa da çözümü basittir. Araca korkarak binmezsiniz. Kolay
           kolay ustanın kucağına düşmezsiniz.
           İşlev odaklıdır, basit mühendislik ve sade detaylara sahiptir. Dolayısıyla bakımı, onarımı, parça değişimi çok kolaydır.
           Türkiye'de fabrikası vardır,  iç pazara ait bir model kullanıyorsanız parça sıkıntısı çekmezsiniz.
           Zor eskir, hor kullanılmadıkça, iç veya dış araç kendisini bırakmaz. Uzun yıllar keyifle kullanılabilir.
           İkinci elde satılması zor değildir. Bakımlı ve ciddi bir problemi yoksa uzun süre beklemeden satılır.
           Tasarımında güvenliğe önem verir. Güvenlik puanları sınıfında genellikle hep ilk 3 lerdedir.
           Dış tasarımları en zayıf olduğu alandı, Alman markaları gibi oturmuş bir dış tasarıma yeni yeni ulaşmaya çalışıyor. Yine de hiç beğenilmeyecek bir modeli neredeyse yoktur. Üzerinden 15 yıl geçse de
           halen modelleri kabul görür.
           Yetkili servis ağı gelişmiştir. Özel servis seçeneği fazladır. Ülkenin her yerinde , parça ve servise ulaşırsınız. Servislerinde aşırı yoğunluk olmaz. Servisleri ilgilidir.(diğer markalara göre)
           Çok uzun km lerde , ağır bakım gerektirmez. Bir toyotaya 150.000 km ye, hatta iyi kullanılırsa 200.000 e kadar ağır bakım yapılmasına gerek yoktur.
           Mantık odaklı tasarım anlayışı vardır. Otomobili bir'ulaşım aracı' olarak görür. Bu yüzden bazen zevklere çok önem vermiyor görünse de, 'zevklere odaklanmış araçların sorunları ile sanayide uğraşanları
           görünce zevk almaya başlarsınız'.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '09
  • 82 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Haziran 07, 2018, 14:19:11 »
           Sınıfındaki diğer araçlara göre fiyat/performans oranı iyidir.
           Sağlamdır, kolay kolay sorun çıkarmaz, periyodik bakımları aksatılmadıkça , aşırı hor kullanılmadıkça sorun çıkarma oranı düşüktür. Sorun çıkarsa da çözümü basittir. Araca korkarak binmezsiniz. Kolay
           kolay ustanın kucağına düşmezsiniz.
           İşlev odaklıdır, basit mühendislik ve sade detaylara sahiptir. Dolayısıyla bakımı, onarımı, parça değişimi çok kolaydır.
           Türkiye'de fabrikası vardır,  iç pazara ait bir model kullanıyorsanız parça sıkıntısı çekmezsiniz.
           Zor eskir, hor kullanılmadıkça, iç veya dış araç kendisini bırakmaz. Uzun yıllar keyifle kullanılabilir.
           İkinci elde satılması zor değildir. Bakımlı ve ciddi bir problemi yoksa uzun süre beklemeden satılır.
           Tasarımında güvenliğe önem verir. Güvenlik puanları sınıfında genellikle hep ilk 3 lerdedir.
           Dış tasarımları en zayıf olduğu alandı, Alman markaları gibi oturmuş bir dış tasarıma yeni yeni ulaşmaya çalışıyor. Yine de hiç beğenilmeyecek bir modeli neredeyse yoktur. Üzerinden 15 yıl geçse de
           halen modelleri kabul görür.
           Yetkili servis ağı gelişmiştir. Özel servis seçeneği fazladır. Ülkenin her yerinde , parça ve servise ulaşırsınız. Servislerinde aşırı yoğunluk olmaz. Servisleri ilgilidir.(diğer markalara göre)
           Çok uzun km lerde , ağır bakım gerektirmez. Bir toyotaya 150.000 km ye, hatta iyi kullanılırsa 200.000 e kadar ağır bakım yapılmasına gerek yoktur.
           Mantık odaklı tasarım anlayışı vardır. Otomobili bir'ulaşım aracı' olarak görür. Bu yüzden bazen zevklere çok önem vermiyor görünse de, 'zevklere odaklanmış araçların sorunları ile sanayide uğraşanları
           görünce zevk almaya başlarsınız'.

Sağlamlığına, kalitesine diyecek lafım yok. Ancak parça sıkıntısı yaşamazsınız olayı gerçek dışı. Aracım tam üç aydır serviste, ve hala parça bekliyor. Parça ne zaman gelecek, o da belli değil. Diğer bütün tespitlerinizin altına imzamı atarım.
2007 Model Avensis 1.6 Elegant
1998 Model Corolla 1.6 Special GLİ
1998 Model Corolla 1.6 XEİ
2009 Model 1.6 E14 Corolla Elegant

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Haziran 07, 2018, 16:59:53 »
Terimler konusunda karmaşanın önüne geçmek gerekir. Sağlamlık, Güvenlik, Dayanıklılık farklı anlamdaki terimlerdir.

Ayrıca;
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=67954.msg922550#msg922550

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 250
  • 60 kere teşekkür etti
  • 280 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Haziran 07, 2018, 22:58:24 »
Genel Müdür'e 2017 dizel otomatik araç kiralandı.8 ay kullandılar,beğenmediler.Sebebi titreme ve çekiş gücünden dolayı.Şimdi yerine Skoda Octovia dizel otomatik aldılar.Şöför benimle Abdülhamitin faytonu diye dalga geçiyor ve Skoda çok daha iyi diyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 48850
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Haziran 08, 2018, 09:18:31 »
kimsenin başkasının aracına fayton benzetmesi yapma hakkı yok,siz toyotayı alın terinizle,belki kredili olarak,bin bir zahmetle başka ihtiyaçlarınızdan kısarak aldınız,bir yanda emek öbür yanda saltanat var,yorum sizlerin..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • BİZE HER YER TRABZON
  • Kilometre: 156200
  • Model Yılı: '08
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Haziran 08, 2018, 11:10:12 »
kimsenin başkasının aracına fayton benzetmesi yapma hakkı yok,siz toyotayı alın terinizle,belki kredili olarak,bin bir zahmetle başka ihtiyaçlarınızdan kısarak aldınız,bir yanda emek öbür yanda saltanat var,yorum sizlerin..
İyi ki skoda kiralamışlar mercedes s serisi filan kullansa neler derdi acaba.
BİZE HER YER TRABZON