Gönderen Konu: Fazla Yakıt Tüketimi Sorunu - (2012 Yaris 1.33 Cool Multidriver S)  (Okunma sayısı 14817 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2 kere teşekkür etti
Arkadaşlar merhaba,

16 Aralık itibari ile ilk Toyota aracımı almış bulunmaktayım.

Daha önce 2015 Polo 1.0 düz vites (30.000 km) bir aracım vardı ve Yazın şehir içi 6,5 lt. Kışın 7 lt yakıt tüketimi vardı. (Fabrika verisi Şehir içi 6,4)

Yeni aldığım 2012 Yaris 1.33 Cool Multidriver S (46.000 km) otomatik aracımla şehir içi 10 lt yakıt tüketimi var. (Fabrika verisi Şehir içi 5,7)

Bir kaç gündür forumları araştırıyorum ve genel kullanıcı yorumları Şehir içi 7 lt civari (Kullanıma göre 1 lt daha iniş veya artış gösteriyor) Gayet sakin ve trafikten uzak saatlerde yolda olmama rağmen 2 haftadır uğraşlarım sorucu şehir içi yakıt tüketimi ortalama 10 lt nin altına inemedim. (Forumlarda genel olarak bu sorunu yaşayanlar aracı ilk aldığında rodaj süresinde yaşamış açıkcası beni yönlendirecek bir cevap bulamadım)

Şimdi merak ettiğim bu araç neden çok yakar?  Genel bakım Yağ-Yağ filtresi, Hava Filtresi ve Buji leri değiştirsem yakıt ne kadar farkedebilir? En son bakıma 36.000 km de girmiş..  veya Yaris kullanıcıları olarak baktığım diğer konulardaki 7 lt. yakıt tüketimi bir efsane mi?

Bilgilendirirseniz çok sevinirim Bu aşırı yakıt türekimi çok canımı sıkmakta.

- Bu arada araç kullandığım mesafe genelde 5 km
- Aracı 2.000 devri geçmiyor zaten dediğim gibi gayet sakin basıyorum. (Yokuş çıkarken hariç)
- Araç sport modda değil ve Eco ışığı neredeyse sürekli yanıyor.
- Ne kalkışlarda Ne düz yolda Ne başka bir yerde gaza yüklenmiyorum (Yokuş çıkıyosam yükleniyorum sadece)
- Aracı ilk aldığımda 2 hafta önce her şeyini sıfırladım ve bu aracı aldığım günden bu zamana olan yakıt ortalamam 10,2 lt 

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Hyundai Accent (2002) 
Volkswagen Polo (2015)
Toyota Yaris (2012)

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
Ynt: Fazla Yakıt Tüketimi - (2012 Yaris 1.33 Cool Multidriver S)
« Yanıtla #1 : Aralık 30, 2016, 10:40:53 »
Şehir içi 10 litre çok da ütopik değil. Aynı araçtan var bizde de, babam kullandığında herhalde her yere dipgaz gidiyor olacak ki grafik ekranda 15 litre düz bir grafik oluyor. Ben kullandığımda ise yarıya 7-8 lere inebiliyor.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 58000
  • Model Yılı: '12
  • 26 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 30, 2016, 10:49:52 »
Benim ortalamam 6.5 lt civarı karma, ancak şu anda motor ısınması geç olduğundan mıdır nedir arttı. Kışın etkisini de düşünün, kullanma alışkanlığınız da hala Polo'da olduğu gibiyse onu da değiştirmeniz gerekebilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Aralık 30, 2016, 10:52:09 »
İnanın daha dip gaz bir yere gitmişliğim yok. 2 hafta boyunca gayet uyuşuk ve hantal bir şekilde gidiyorum.

Genelde sinir olduğum bir sürüş tarzı ile sürüyorum gaz pedalı heran kırılacak gibi :)  Bazen acaba çok sakin kullanıyorum ondan mı böyle çok yakıyor diye düşünmeye bile başladım.

Sırf bu yakıt olayını ideal seviyeye indirebilmek için çok mücadele ettim 2 haftadır ama yok 10,2 nin altına inmedi.

Polo düz vitesti ve ne sakin nede agrasif kullanırdım tam arasında takılırdım. Siz otomatik Yaris i nasıl kullanıyorsunuz sakin mi agresif mi?
Hyundai Accent (2002) 
Volkswagen Polo (2015)
Toyota Yaris (2012)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 26 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Aralık 30, 2016, 11:00:11 »
İnanın daha dip gaz bir yere gitmişliğim yok. 2 hafta boyunca gayet uyuşuk ve hantal bir şekilde gidiyorum.

Genelde sinir olduğum bir sürüş tarzı ile sürüyorum gaz pedalı heran kırılacak gibi :)  Bazen acaba çok sakin kullanıyorum ondan mı böyle çok yakıyor diye düşünmeye bile başladım.

Sırf bu yakıt olayını ideal seviyeye indirebilmek için çok mücadele ettim 2 haftadır ama yok 10,2 nin altına inmedi.

Polo düz vitesti ve ne sakin nede agrasif kullanırdım tam arasında takılırdım. Siz otomatik Yaris i nasıl kullanıyorsunuz sakin mi agresif mi?
Ben anlık tüketimi çok takip ediyorum. Ona göre gaz pedalına dokunuyorum. İstediğim hıza çıkınca anlık tüketimi 4.5-5.0 lt'ye sabitleyip devam ediyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 30, 2016, 11:20:48 »
Siz otomatik Yaris i nasıl kullanıyorsunuz sakin mi agresif mi?

Gerekli yerlerde 4-5bin devir çevirdiğim de oluyor :) Onun dışında minimum mekanik fren, maksimum motor freni mantığı ile kullanıyorum genelde tüm araçlarımı.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 29000
  • 16 kere teşekkür etti
  • 258 kere teşekkür edildi
10.2 lt şehir içi yakıt bilgisi birşey ifade etmez. Bu yakıt tuketimini kaç ortalama hız ile tutturduğunuz önemli. Hem ortalama hızı hem de ortalama yakıtı sıfırlayıp elde ettiğimiz bilgiyi paylaşırsanız daha çok yardım alırsınız.
2012 Mazda 3 1.6D (2016-....)
2006 Suzuki Grand Vitara (2015-2016)
2011 1.33 Auris (2014-2015)
1997 Renault Broadway (2008-2009)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
aradaki fark otomatik vites farkı. kısa yolda da kullanıyorsanız çok rahat görülür.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
Mutlu cvt sanziman manuelden az yakiyor.
 Araci kaç devirde kullanıyorsunuz. Kalkislarda yükleniyor musunuz. Eco isigini takip ederek kuklanin. Acaba manüel yada sport modda mi kullanıyorsunuz.
Göstergeleri sifirlayip takip ettiniz mi. Yakiti kendiniz olctunuz mu. Depo doldurup yol yapip tekrar doldurup kaç litre cikiyor bakin.
 5 km Lisa mesafe motor isinmadan daimi kullanım çok yakar.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
Bana da tuketim cok normal geldi. Ayni araca daha once sahip olan biri olarak benim de ortalamam 9 - 12 arasiydi sehir ici surekli kisa mesafe git gel. Cvt sanzimanda dikkatimi ceken ilk kalkisda hatta rampa kalkislarinda anlik tuketim manuel sanzimanli bir arabaya gore daha yuksek degerlere ulasiyor.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
 Araci kaç devirde kullanıyorsunuz. Kalkislarda yükleniyor musunuz. Eco isigini takip ederek kuklanin. Acaba manüel yada sport modda mi kullanıyorsunuz.
Göstergeleri sifirlayip takip ettiniz mi. Yakiti kendiniz olctunuz mu. Depo doldurup yol yapip tekrar doldurup kaç litre cikiyor bakin.

Abi uzun yolda o az yakması. Şehiriçi için Mehmet Akın abi örnek.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti

Aracı 2.000 devri geçmiyor zaten dediğim gibi gayet sakin basıyorum.

Ne kalkışlarda Ne düz yolda Ne başka bir yerde gaza yüklenmiyorum (Yokuş çıkıyosam yükleniyorum sadece)

Aracı sport modda kullanmıyorum kontrol ettim. ve Eco ışığı neredeyse hiç sönmüyor Yakuş harici sürekli aktif.

Aracı ilk aldığımda 2 hafta önce her şeyini sıfırladım ve bu aracı aldığım günden bu zamana olan yakıt ortalamam 10,2 lt

(Depo yu fulleyip kendim kontrol etmedim ne kadar gittiğini) 

(Ortalama hızımıda kontrol etmedim hangisi ortalama hız verisi oluyo bilmiyorum ama 20 km falan bir şey var o büyük ihtimalle ortalama hızım Kontrol edip bilgileri güncellerim eve geçince)

Ama anladığım kadarıyla 5 km gibi bir kısa mesafe için çok büyük bir uçurum değil diyorsunuz.. Aracı bakıma soksam çok büyük birşey değişmicek sanırım..
Hyundai Accent (2002) 
Volkswagen Polo (2015)
Toyota Yaris (2012)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti

Ne kalkışlarda Ne düz yolda Ne başka bir yerde gaza yüklenmiyorum (Yokuş çıkıyosam yükleniyorum sadece)

Aracı sport modda kullanmıyorum kontrol ettim. ve Eco ışığı neredeyse hiç sönmüyor Yakuş harici sürekli aktif.

Aracı ilk aldığımda 2 hafta önce her şeyini sıfırladım ve bu aracı aldığım günden bu zamana olan yakıt ortalamam 10,2 lt

(Ortalama hızımıda kontrol etmedim hangisi ortalama hız verisi oluyo bilmiyorum ama 20 km falan bir şey var o büyük ihtimalle ortalama hızım Kontrol edip bilgileri güncellerim eve geçince)

Ama anladığım kadarıyla 5 km gibi bir kısa mesafe için çok büyük bir uçurum değil diyorsunuz.. Aracı bakıma soksam çok büyük birşey değişmicek sanırım..
Toyotalar her 10 binde bir bakima giriyor. Sizin aracinizinda bakimi gelmis. Servis bakimlimi bilmiyorum ama ben olsam arabayi aldigimda ilk is olarak bakimini yaptirirdim. Hava filtresi de 20 binde bir degisiyor. Oncelikle hava filtresinin temiz olup olmadigini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
Ankara da 14 km sabah 14 km aksam yoğun trafik 15 tane trafik isigi güzergahta 8.? lt ortalama ile kullandim. Duruma gore 7.5-7.8-8.1-8.5-8.8-9.0 oluyordu. 9 u pek geçmezdi. Kiş geldiginde muhakkak değerler artar.
 Polo ile ne yakiyordunuz?
 Çoğu insan yaris çok yakiyor diyor, fiesta polo corsa jazz vs az mi yakiyor? Snifiniin en az yakani diyorum ben hala.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 98200
  • 232 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
ben, istanbul da bol yokuşlu bir semtte yaşıyorum.
1.33 multidrive s yarisim var.
ağzına kadar dolu depo ile %75, %80 kısa mesafe güzergahlarda 400 km ortalama ancak yapabiliyorum.
ful depo benzin aldığımda ise menzil 428 - 440 km arası gözüküyor.

yol bilgisayarında hiç bir zaman 8,5 un üstünü görmedim.
sakin kullandığımda ve trafik rahatken 5,5 / 6,0 ortalamasını çok rahat yakalayabiliyorum.

bir kaç gün önce depoyu ağzına kadar doldurttum. km sayacını sıfırladım. benzin ışığı yandığında burada güncelleme yaparak bilgi veririm.
Toyota Yaris - Fun Multidrive S (2013) Gümüş Gri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 26 kere teşekkür etti

Hocam şimdi belli oldu nedeni. Sıfırladığınız için her şeyi şu an öyle, zamanla düşecektir. Merak etmeyin. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
Ankara da 14 km sabah 14 km aksam yoğun trafik 15 tane trafik isigi güzergahta 8.? lt ortalama ile kullandim. Duruma gore 7.5-7.8-8.1-8.5-8.8-9.0 oluyordu. 9 u pek geçmezdi. Kiş geldiginde muhakkak değerler artar.
 Polo ile ne yakiyordunuz?
 Çoğu insan yaris çok yakiyor diyor, fiesta polo corsa jazz vs az mi yakiyor? Snifiniin en az yakani diyorum ben hala.
Özür dilerim  hatirimda hep LPG kaliyor. Bu yazdiklarim LPG değerleri. 1.2 lt civari dusersek..  6.8 ile 7.6 gösterge olurdu. 8 geçmezdi. 7.9 görürdüm 8 bile zor. Tabi zorlayip devir arttirip agresif kullaninca değerler değişirdi.
 10 litre normal degil ama siz 5 km den bahsediyosunuz. Soguk motor havalar soguk  normal gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
Benzinli araba kisa mesafe her daim cok yakar. Bosuna o marka bu marka demeye benim aracim cok az yakiyor sizin arabanizda sorun var muhabbeti yapmaya gerek yok. Degerleri sifirlayip istanbulda sehir ici diye sabahin korunde trafik olusmadan arabayi test ederseniz 100 km de 5 lt yakarsiniz. Sonra gonul rahatligiyla cikip benim arabam sehir ici 5 litre yakiyor diyebilirsiniz. Ama isin dogrusu benzinli arabanin gercek manada sehir ici (yogun trafik, trafik isigi, dur kalk, yokus cik ) tuketimi 9 - 10 litredir. Gerisi hikaye.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
Ayni şartlarda soğuk havalarda dizelerinde masallahi var. Heleki 5 km gibi kisa bir mesafede dizel benzini geçer.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 24500
  • 36 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
Ayni şartlarda soğuk havalarda dizelerinde masallahi var. Heleki 5 km gibi kisa bir mesafede dizel benzini geçer.

Aynen öyle. 40 kuruş yakıyorum.

2005 Corolla HB
2015 Avensis D-4D