Gönderen Konu: Fazla Yakıt Tüketimi Sorunu - (2012 Yaris 1.33 Cool Multidriver S)  (Okunma sayısı 14833 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2 kere teşekkür etti
  MEHMET AKIN
-Aracımı bir tanıdıktan aldığım için bakım için çok acele etmedim Malum yıl sonu yoğunluğu var ama ilk fırsatta götürücem dediğiniz gibi bakım zamanı geldi. 
-İş başı saatim 07:00 Mesai bitimi 16:00 aslında hiç trafik görmüyorum desem yeridir. Trafik olan saatlerde çok zor durumda kalmadıkça yola çıkmıyorum. Aynı yol ve aynı güzergahta kışın Polo ile 6,9 lt yakıyordum.

Arif şahin
Polo ile aynı şartlarda aynı güzergahta kış soğuğunda ortalama 6.9 lt geçmedi. Hemde bu kadar sakin kullanmadığım halde bu değeri yakalıyordum.

Ertuğrul Erdoğan
Ertuğrul hocam bir arkadaşımda bugün aynı şeyi söyledi. Değerleri yeni sıfırladığım için böyle olduğunu zamanla daha ideal bir seviyeye geleceğini söyledi. Umarım böyle olur..

Şuan aracı full'ledim 100 km sonra tekrar benzin alıp birde manuel kontrol yapıcam. (Aracın ortalama hızınıda bulamadım.)
Hyundai Accent (2002) 
Volkswagen Polo (2015)
Toyota Yaris (2012)

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
  MEHMET AKIN
-Aracımı bir tanıdıktan aldığım için bakım için çok acele etmedim Malum yıl sonu yoğunluğu var ama ilk fırsatta götürücem dediğiniz gibi bakım zamanı geldi. 
-İş başı saatim 07:00 Mesai bitimi 16:00 aslında hiç trafik görmüyorum desem yeridir. Trafik olan saatlerde çok zor durumda kalmadıkça yola çıkmıyorum. Aynı yol ve aynı güzergahta kışın 6,9 lt yakıyordum.

Arif şahin
Polo ile aynı şartlarda aynı güzergahta kış soğuğunda ortalama 6.9 lt geçmedi. Hemde bu kadar sakin kullanmadığım halde bu değeri yakalıyordum.

Ertuğrul Erdoğan
Ertuğrul hocam bir arkadaşımda bugün aynı şeyi söyledi. Değerleri yeni sıfırladığım için böyle olduğunu zamanla daha ideal bir seviyeye geleceğini söyledi. Umarım böyle olur..

Şuan aracı full'ledim 100 km sonra tekrar benzin alıp birde manuel kontrol yapıcam. (Aracın ortalama hızınıda bulamadım.)
O vakit tez elden hava filtresinin degisim vakti gelmis. Polo 1.0 bu arac 1.33 cc 100 km de 1 lt fazla tuketim kabul edilebilir ancak dediginiz gibi trafige girmiyorsaniz max 8 lt yi gormesi gerek. Dediginiz sartlar icin 10 lt fazla.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 16 kere teşekkür etti
  • 258 kere teşekkür edildi
Hocam diğer kullanıcıların yakıt değerleri yanıltıcı olabiliyor. 3 sene önce 1.33 auris almıştım. Ankara şehiriçi 8 lt olan yakıtım vardı. Forumda bazı arkadaşlar devirli kullanarak 6-6.5 lt yaktıklarını söylüyorlardı. Ben 1.5 sene kullandım 6-6.5 lt yi sadece şehirlerarası 90km sabit hızla gördüm :)
2012 Mazda 3 1.6D (2016-....)
2006 Suzuki Grand Vitara (2015-2016)
2011 1.33 Auris (2014-2015)
1997 Renault Broadway (2008-2009)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
Hocam diğer kullanıcıların yakıt değerleri yanıltıcı olabiliyor. 3 sene önce 1.33 auris almıştım. Ankara şehiriçi 8 lt olan yakıtım vardı. Forumda bazı arkadaşlar devirli kullanarak 6-6.5 lt yaktıklarını söylüyorlardı. Ben 1.5 sene kullandım 6-6.5 lt yi sadece şehirlerarası 90km sabit hızla gördüm :)

Anladığım kadarıyla kronik bir problem yok. Aracı bakıma sokup genel bakım yapıp Buji falan değiştirip yakıtın biraz daha düşmesini ummaktan başka çarem kalmadı.

Yanlış yaptığım bir şey yok gibi Eco ışığı yandığına göre herşey normal gibi.

Umarım bakımdan sonra biraz sevindirici azalma olur. Veya kullandıkça araç ortalaması düşüşe geçer.

Forumda cevap yazma zahmetinde bulunan herkese çok teşekkür ediyorum.

Depoyu fulledim Manuel hesap yapıp yine bilgi yazarım buradan. Yeni araç alıp aynı sorunla karşılaşan olursa bir bilgi olarak kalır.
Hyundai Accent (2002) 
Volkswagen Polo (2015)
Toyota Yaris (2012)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
Bujiler iridyum değiştirmeye daha coook var. Araçdaha yeni, sizde yeni almissiniz, kisa mesafe ve sehir içi yakut ölçümü yanlis olur. Araci uzun yolda denediginizde sorun varmi yokmu belli olur. Bence çok kurcalamayin. Pişmanolmayacaginiz bir araciniz var. Durum normal rahat olun.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 29000
  • 16 kere teşekkür etti
  • 258 kere teşekkür edildi

Anladığım kadarıyla kronik bir problem yok. Aracı bakıma sokup genel bakım yapıp Buji falan değiştirip yakıtın biraz daha düşmesini ummaktan başka çarem kalmadı.

Yanlış yaptığım bir şey yok gibi Eco ışığı yandığına göre herşey normal gibi.

Umarım bakımdan sonra biraz sevindirici azalma olur. Veya kullandıkça araç ortalaması düşüşe geçer.

Forumda cevap yazma zahmetinde bulunan herkese çok teşekkür ediyorum.

Depoyu fulledim Manuel hesap yapıp yine bilgi yazarım buradan. Yeni araç alıp aynı sorunla karşılaşan olursa bir bilgi olarak kalır.
Bujileri değiştirmeye gerek yok ama siz bilirsiniz.
2012 Mazda 3 1.6D (2016-....)
2006 Suzuki Grand Vitara (2015-2016)
2011 1.33 Auris (2014-2015)
1997 Renault Broadway (2008-2009)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 8000
Ortalama yakıt verisini sıfırlayın daha sonra test edin belli bir km ye kadar ortalama tüketim doğruyu göstermez

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 98200
  • 232 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
ben, istanbul da bol yokuşlu bir semtte yaşıyorum.
1.33 multidrive s yarisim var.
ağzına kadar dolu depo ile %75, %80 kısa mesafe güzergahlarda 400 km ortalama ancak yapabiliyorum.
ful depo benzin aldığımda ise menzil 428 - 440 km arası gözüküyor.

yol bilgisayarında hiç bir zaman 8,5 un üstünü görmedim.
sakin kullandığımda ve trafik rahatken 5,5 / 6,0 ortalamasını çok rahat yakalayabiliyorum.

bir kaç gün önce depoyu ağzına kadar doldurttum. km sayacını sıfırladım. benzin ışığı yandığında burada güncelleme yaparak bilgi veririm.

350 TL benzin ile 655 KM yol yaptım.
Km de 0,53 kuruşa tekabül ediyor.

Kullanım Tipi :
- Bol yokuşlu bir semt
- %65 kısa mesafe "kısa mesafeden kasıt git/gel ortalama 8 - 10 - 15 km arası"
- Eco mode açık ama seri kullanım tarzı.
- Kış şartları, motorun ısınmasını çok fazla beklemek yok.
- Klima genel olarak kademe 1 de hep açık.

Sonuç : Benzin aşırı pahalı
Toyota Yaris - Fun Multidrive S (2013) Gümüş Gri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
Sonuç, bahsedilen şartlarda tüketim normal. Tüketimi kuruş hesabından yaparsanız rakam sürekli değişir.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 98200
  • 232 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
Tamamıyla açık bir İstanbul trafiğinde, bugün yakaladığım değerler.

Mesafe : 37 km "bahçeşehir > mecidiyeköy"
Hız : Sabit 75/80km (37km boyunca hiç durmadım) Hep 75/80km hızla sürdüm. Uzun zamandır bu kadar akıcı bir trafikte araç sürmemiştim.
Yakalanan veri : 4,5L / 4,4L / 4,2L

Dönüş yolunda 100 km sabit hız ile 4,9L / 5,0L ortalaması yakalandı.

Ekleme : Ertesi gün aynı güzergah 37 km "bahçeşehir > mecidiyeköy"
Trafik : Orta seviyelerde "Genel olarak akıcı"
Hız : 90 /100 km
Yakalanan veri : 5,9L / 6,0L

Toyota Yaris - Fun Multidrive S (2013) Gümüş Gri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
Dediginiz gibi araca bakım yaptırdım ve genel olarak 3-5 km yol yaparken 15-20 km mesafelere gittim (açık trafikte) yakıt 8 lt. kadar düştü. Daha önce 10.3 lt yakıyodum buda bayaga sevindirdi beni :) Sanirim benim bu kadar çok yakmamın sebebi 3-5 km yi gecmeyen araç sürüşüm (Polo ya gore motor daha geç ısınıyo falan olabilir)

Umarım yakıt tuketimi bu sekilde 8 lt. lerde devam eder gaza basnaya korkar olmustum..

Hyundai Accent (2002) 
Volkswagen Polo (2015)
Toyota Yaris (2012)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '16
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Bende şehiriçi kullanımda bu kış 10 litreyi geçmiş bulunmaktayım. Bu artışı 3 nedene bağlıyorum
1- Havaların soğuması
2- Kış lastiği
3 - Gittiğim yolun 1-1,5 km civarı olması

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '14
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar merhaba 2016 temmuz ayında fun special cvt yaris aldık kardeşime  daha önce 2011 m/m yaris kulanıyodu cvt şanzumanın yakıt değerleri hakkında bende yorum yapmak istedim.

9 ayık cvt şanzıman deneyimimle şunu söyleyeyim (yaris için) bu şanzıman bu arabaya uymuyor (benim aracım arızalı değilse tabi).Motordan aldığı gücü yola aktarmada başarılı değil cvt özellikle rampalarda buda aracın çok yakmasına ve gitmemesine sebep oluyor manulde kullanmayıda denedim sonuç aynı araç rampada bağırıyor ama gitmiyor kardeşime belli etmiyorum ama ben bu aracı aldığımıza çok pişmanım kimseyede taviye etmem multi mod şanzıman konforlu değildi ama cvt den başarılıydı bu kendi yorumumdur mutlaka katılmayan olur.Selamlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
Bu aracın bağırıp gitmeme olayı bende de var Şanzımanda bir sorun mu var acaba diye düşünmeden edemiyorum. Düz yolda yine o kadar anlaşılır bir sorun yok ama yokuşa gelince (çok dik yokuştan bahsediyorum) 2.000 - 2.500 devri geçmiyo köküne kadar basmama rağmen. Manuel denedim 1. vitese alıp yok yine 2.000 - 2.500 devir bandını geçemiyor. Daha önce aynı yokuşu başka düz vites araçlarla çıktım 3.000 - 4.000 devri vuruyodu.

Bazi arkadaslardan çekiş düşükse ve yakıt tuketimi yüksekse Sente ayarı yaptırman gerekebilir seklinde yorumlar geldi ama ne kadar sağlıklı bilgi bilemiyorum.

NOT: Uzun zaman aradan sonra tekrar merhaba Yakıt tüketimim yaz şartlarında 8,5 lt bandında (%80 - %90 şehir içi) Uzun yola hiç çıkmadım Kısmetse ilk çıktığımda uzun yol deneyimlerimi de paylaşıcam)
Hyundai Accent (2002) 
Volkswagen Polo (2015)
Toyota Yaris (2012)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Bayram tatiline yarisle çıktık  120 km hızı geçmedim 1820 km yol yaptık alınan yakıt shell den 580tl kmde yaklaşık 32 kuruş ortalama yakıt aracın gösterdiği 5,9lt ..
Sonuç olarak bağırıp gitmeyen bunun yanındada çok yakan bi araç 1,33 cvt yaris

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 10000
  • Model Yılı: '20
  • 146 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
Aracin fabrika degerlerini kontrol ederek hedeflediginiz tuketim degerlerini belirtirmisiniz? Ayni arabayi 3,5 yildir kullanarak tecrube ediyorum. Cok farkli yol sartlari deneyimleri ve olcumlemelerim oldu. Gunun sonunda hep yol bilgisayarindaki gosteren degerle realitede almis oldugum yakit ortustu. Yaklasik 550 -600 km gidip benzin isiginin yandigini goruyorum ve bu yapilan yolun yarisi s.iciyse yarisida s.disi oluyor. CVT sanzuman alisilmasi ve dilinden nacizane biraz anlasilmasi gereken bir sanzuman diye dusunuyorum ozellikle sehir disinda. Dogru olcumlemeler yapabiliyor musunuz ?
SAFETY FIRST

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 1500
  • 27 kere teşekkür edildi
Açıkçası normal yakıyorsunuz.

Cvt şanzımanlı bilmem ama atmosferik 1.3 veya 1.4 motorlu bir araç ile 120 km ile giderseniz 5.5 litrenin altına düşemezsiniz. 100 bin km sadece benzinde sürdüm. Yol bilgisayarım da olmadığı İçin sürekli depo ölçümü yaptım. 90 km hızla giderseniz 4.5-5 arası yakarsınız...

Yani benzinli araçlar için 120 km hız + klima için 5.5-6 litreler çok normal kabul edilmelidir. Daha azını  beklemeyin...

5.5 yakan benzinli araç İstanbul'da sıkışık olmayan trafikte dahi 8 litreden az yakmaz. 8-9.5 arası yakar...

1.3 gitmediği için biraz yüklenirsen 10-11 rahat yakmaktadır...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
2016 yarisden önce 2011 yaris vardı,benim yeni yarisde sevmediğim cvt,iki aracıda kullanmış biri olarak cvt nin bu araçla uyum sağlamadığını rahatlıkla söyleyebilirim zaten toyotada anlamışki bunu artık 1,33 yok

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 10000
  • 146 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
Sahsi gorusunuze saygi duyarim ama 1,33 un kaldirildiysa baska sebepleri olabilir. Ama YARIS te yetersiz mi derseniz sizinle ayni goruste olmayan biriside ben ilmak uzere cok kisi oldugunu size rahatlikla soyleyebilirim.
SAFETY FIRST

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Benimle aynı görüşte olmayabilirsiniz ama bana bir kullanıcı normal bi yakuşta klima kapalı sadece sürücü ile kalkış yapan 1,33 cvt yarisin bağırıp gitmemesini yada aynı yokuşta mmt yarisin gerisinde kalmasını nasıl açıklarsınız ?aynı yokuşta iki aracıda denediğim için yazıyorum.cvt yaris bağarıyor ama gitmiyor