Gönderen Konu: T27 Avensis'e Küçük Dokunuşlar  (Okunma sayısı 39491 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • İlk göz ağrım 2007 Corolla HB SOL D4D MMT
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '11
  • 99 kere teşekkür etti
  • 132 kere teşekkür edildi
T27 Avensis'e Küçük Dokunuşlar
« : Şubat 10, 2016, 00:36:07 »
Küçük Dokunuşlar 1

Merhaba arkadaşlar,
T27 Avensis'in en çok şikayet edilen yönlerinden birisi de halojen farları.Gece yolculuğu yapamaz oldum ve sonunda dayanamadım Bi-xenon'a geçme kararı aldım. "Neden Xenon ampul değil de tadilat yaptırarak bi xenon?" derseniz, onu da denedim. Tamam halojen ampule göre daha iyice oldu ama maalesef yine kör yine kör.Mercekten midir nedendir bilmem.
Derken ampul falan ne gerekirse diye araştırmaya başladım.Bütün yollar mercek değişimine çıkıyordu. Mercek değişimi yapacağız madem ,herkesin ortak fikri bi-xenon.
Bi xenon için araştırma yaparken bütün yollar İlker Kemal Bikeç'e çıktı. Çıkma bir T27 farı bulup kendisine kargoladım. "Vaktin var mı?" Diyince vakit senin usta diyip beklemeye başladık.

Farların ilk hali

Yapım aşamasından fotolar gelmeye başladı ve içinde küçük süprizler vardı

Yapım aşaması bitti, yeni nesil hella bi xenon mercek , valeo gen 6 , osram d3s 4300 ile hazır,montajı bekliyor.

Montaj ve far ayarından sonra. bi xenonda 4300 bir harikaymış

Şuan farlarda sinyal kısmında Murat Köse abinin yaptığı röle ve tarifiyle montajını yaptığım gündüz farlı sinyal led var. Araçta farlar sönükken led beyaz yanıyor, park ya da far açılınca sönüyor.

İlker Usta'dan
Auris gündüz ledinin farkarın park kısmına uygulanması , parkları açınca parlak yanması,farları açınca sönük moda geçmesi,
Uzun farlardan sarı ampülleri çıkartmadım,amaç gösteriş değil aydınlık ve dikkat çekmek.Sistemi montajı yapan usta çok beğendi.

Burada da videolarımız var.

https://www.youtube.com/watch?v=URKwiyhm3DI
https://youtu.be/9Ryv39LBKz0
https://youtu.be/ttMbLC36jnE
https://youtu.be/URKwiyhm3DI

Toyota Club Türkiye

T27 Avensis'e Küçük Dokunuşlar
« : Şubat 10, 2016, 00:36:07 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
Ynt: T27 Avensis'e Küçük Dokunuşlar
« Yanıtla #1 : Şubat 10, 2016, 00:53:11 »
herşeyiyle çok güzel olmuş :)

ama keşke far karartma yapılsaydı. arabanın bakışları değişirdi :)

birde uzunlara led yapılırsa on numara olur :)
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 99 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Şubat 10, 2016, 00:58:08 »
Fotoğrafları yükleyemedim,tekrar deneyeceğim.
Teşekkür ederim,far karartma film ile yapılan işlem ise görüntüyü keseceğini düşündüğüm için yapmak istemedim.

Evet o sarı ışık biraz görüntüyü bozuyor  :D ama çok gözüme batarsa düşüneceğim.Bir de sağlam bir led yok uzunlar için.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • 684 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Şubat 10, 2016, 01:32:25 »
Fotoğrafları yükleyemedim,tekrar deneyeceğim.
Teşekkür ederim,far karartma film ile yapılan işlem ise görüntüyü keseceğini düşündüğüm için yapmak istemedim.

Evet o sarı ışık biraz görüntüyü bozuyor  :D ama çok gözüme batarsa düşüneceğim.Bir de sağlam bir led yok uzunlar için.

Yok film ile değil farlar sökülmüşken siyah boyanacaktı bazı yerleri :)

sarı basit kalıyor bence led on numara olur :)
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 99 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Şubat 10, 2016, 01:44:24 »
Yok film ile değil farlar sökülmüşken siyah boyanacaktı bazı yerleri :)

sarı basit kalıyor bence led on numara olur :)

O zaman ledi bulması da senden kardeşim  :D :nija:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • 684 kere teşekkür etti
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Şubat 10, 2016, 01:54:51 »
Hayırlı uğurlu olsun Mehmet, cepten bakabildim güzel olmuş, eline emeğine sağlık ama bu bixenon olayını anlayamadım ben. Bi xenon olunca ne fark ediyor? Ben kısalarda iki fonksiyon olacak sanıyordum bi xenon olayında. Yani uzunlarda kısaların olduğu mercekten yanacak diye düşünüyordum. Birde bizim avensislerde uzunları yakınca kısalar sönmüyor herhâlde  yada sellektor olayında farklı mı ki :wacko: Kafam karıştı bu saatte  :D

Güle güle kazasız belasız kullan inşallah :saygi:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 99 kere teşekkür etti
Ynt: T27 Avensis\'e Küçük Dokunuşlar
« Yanıtla #7 : Şubat 10, 2016, 01:57:30 »
http://www.aliexpress.com/store/product/Runstreet-TM-9600lm-LED-Car-Automotive-Headlight-Kit-Cree-XHP-50-40W-4800lm-Bulb-H1-H3/1847833_32438717417.html
Kayda aldım Kaan çok sağol  :saygi:

Mesaj Birleştirildi: Şubat 10, 2016, 02:02:27
Hayırlı uğurlu olsun Mehmet, cepten bakabildim güzel olmuş, eline emeğine sağlık ama bu bixenon olayını anlayamadım ben. Bi xenon olunca ne fark ediyor? Ben kısalarda iki fonksiyon olacak sanıyordum bi xenon olayında. Yani uzunlarda kısaların olduğu mercekten yanacak diye düşünüyordum. Birde bizim avensislerde uzunları yakınca kısalar sönmüyor herhâlde  yada sellektor olayında farklı mı ki :wacko: Kafam karıştı bu saatte  :D

Güle güle kazasız belasız kullan inşallah :saygi:
Amin abi çok teşekkür ederim. Ustanın ellerine sağlık.Sırasıyla cevap vereyim abi ;
.Bixenon mercekten hem kısa hem uzun hüzme verebiliyor ben aracın orjinal uzunlarını iptal etmedim o da aktif ama istersek söküp bixenon uzunları kullanılabilir.
.Uzunları yakınca kısalar sönmüyor abi ,usta da aynı soruyu sormuştu , selektörde de uzun-kısa birlikte yanıyor abi  :D
umarım yardımcı olmuştur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Şubat 10, 2016, 02:08:38 »
Amin abi çok teşekkür ederim. Ustanın ellerine sağlık.Sırasıyla cevap vereyim abi ;
.Bixenon mercekten hem kısa hem uzun hüzme verebiliyor ben aracın orjinal uzunlarını iptal etmedim o da aktif ama istersek söküp bixenon uzunları kullanılabilir.
.Uzunları yakınca kısalar sönmüyor abi ,usta da aynı soruyu sormuştu , selektörde de uzun-kısa birlikte yanıyor abi  :D
umarım yardımcı olmuştur.

Tamam o zaman bende yanlış biliyorum sanmıştım. Yahu madem bi xenon yaptırdın olması gerektiği gibi kullansana :D bizimkinden farkı sadece yeni eklenen auris gündüz ledleri olmuş gibi oluyor şimdi. Bence uzunları da olması gereken yeni sistemde kullan. O zaman şimşek etkisi denen şeyi çok iyi elde edersin diye düşünüyorum. :saygi:

O zaman bu kısaların sönmesi olayı Corollalarda var, sanki Kaan sellektor yapınca kısalar sönüyor demişti corolla için bende bizde de aynıdır diye düşünmüştüm  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3391 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Şubat 10, 2016, 02:18:54 »
Hayirli olsun Mehmet
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 99 kere teşekkür etti
Ynt: T27 Avensis\\\'e Küçük Dokunuşlar
« Yanıtla #10 : Şubat 10, 2016, 02:33:50 »
Tamam o zaman bende yanlış biliyorum sanmıştım. Yahu madem bi xenon yaptırdın olması gerektiği gibi kullansana :D bizimkinden farkı sadece yeni eklenen auris gündüz ledleri olmuş gibi oluyor şimdi. Bence uzunları da olması gereken yeni sistemde kullan. O zaman şimşek etkisi denen şeyi çok iyi elde edersin diye düşünüyorum. :saygi:

O zaman bu kısaların sönmesi olayı Corollalarda var, sanki Kaan sellektor yapınca kısalar sönüyor demişti corolla için bende bizde de aynıdır diye düşünmüştüm  :tamam:
Teşekkür ederim abi , valla olması gerektiği gibi kullanırım elbette ama oraya beyaz led lazım derken onu da Kaan kardeşim buldu sağolsun  :D . Boş bırakırsam da kötü duracak diye ellemedim hem de gece yolculuğunda etkisini göreyim demiştim ama bu konuyu ciddi bir şekilde ele alacağım.
Usta da sorunca ben de şüphe edip bakmıştım be ıstayı bilgilendirmiştim,ordan emin oldum abi.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 10, 2016, 02:36:39
Hayirli olsun Mehmet
Teşekkür ederim Ahmet Abi ,bana vaktin olursa  :P Allah nasip ederse 2 nolu başlığı da beraber yapacağız inşallah abi  :tamam: :-[ Malzemelerin büyük kısmı hazır hayırlısıyla  :islik:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 65000
  • 3 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Şubat 10, 2016, 07:06:54 »
Benim de zamanında düşündüğüm ama askerlik ve şimdi de düğün meselelerinden dolayı gerçekleştiremediğim bir proje. Çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık. Maliyeti ne oldu acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • 2591 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Şubat 10, 2016, 07:12:07 »
Maşallah çok güzel. İleride belki ben de düşünürüm. Maliyeti ne oldu?  Çıkma farlar orijinal far miydi? Bi de muayeneye giderken sarı ampul mu takılacak.?(ne çok soru sordum heyecan yaptım [emoji23]) Son olarak uzunlari anlamadım. Uzunlar bixenon artı halojen mi çalışıyor yoksa sadece selektör yapılınca bixenon ve halojen çalışıyor . Videolara bakamadım daha
Bir de Bekir Uğur yavuzcan abinin kanını bitlendirdin bence solim.o da çok sikayetciydi [emoji4]
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Şubat 10, 2016, 08:17:13 »
Mehmet bey hayırlı olsun şimdiden.

Uzunları bana kalırsa kısalara bağlayınki Bixenon işlevi görsün çünkü uzun farların aydınlatma mesafesi belirgin artacak.

Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 99 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Şubat 10, 2016, 10:50:06 »
Benim de zamanında düşündüğüm ama askerlik ve şimdi de düğün meselelerinden dolayı gerçekleştiremediğim bir proje. Çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık. Maliyeti ne oldu acaba?
Çok teşekkür ederim Mustafa kardeşim.Farların körlüğünden illallah edenlere en güzel çözüm. Maliyeti 1500 TL oldu,karar verdim ve ufak ufak birikimlerle başladım ben de.Tez zamanda hayallerini gerçekleştirmen dileğiyle.  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • 684 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Şubat 10, 2016, 10:50:09 »
Bu işlemde uzun far mesafesi ustanın merceği yerleştirme şekline bağlı . Sonuçta halojen yansıtıcı değişmedi sabit duruyor ama mercek en iyi şekliyle monte edilmiştir

Öncelikle normal sistemde, soğuk selektörde normal farlarda yanıyor
Ama ben olsam bi-xenon da far kapalı iken normal uzun hüzme,far açıkken ya ikisi yada sadece merceği ayarlatırdım.
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 99 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Şubat 10, 2016, 11:00:20 »
Maşallah çok güzel. İleride belki ben de düşünürüm. Maliyeti ne oldu?  Çıkma farlar orijinal far miydi? Bi de muayeneye giderken sarı ampul mu takılacak.?(ne çok soru sordum heyecan yaptım [emoji23]) Son olarak uzunlari anlamadım. Uzunlar bixenon artı halojen mi çalışıyor yoksa sadece selektör yapılınca bixenon ve halojen çalışıyor . Videolara bakamadım daha
Bir de Bekir Uğur yavuzcan abinin kanını bitlendirdin bence solim.o da çok sikayetciydi [emoji4]
Talat sakin  :-\ :lol: şaka bir yana teşekkür ederim kardeşim  :) Bence düşünmelisin,işten çıkıp evime giderken zifir karanlık otoban kullanıyorum,inan çok ama çooook  fark etti. Nette etkilerini anlattıkları kadar varmış gerçekten.
Maliyeti 1500 TL oldu. Çıkma farlar orjinal 2011 Avensis farı. Muayeneye giderken sarı ampul takacağım garanti olması için , orjinalindeki halojen far soketi içinde hala aktif ve boşta duruyor, bixenon tesisatı sigortasından ya da ana besleme kablosundan iptal edip halojeni takacağım,muayeneden sonra halojeni çıkartıp xenon u takıp sigortasından aktif yapacağım.Bazıları 4300'de geçiyor diyor ama garantiye alalım.
Uzun da kısa da merceğin içinden yapılıyor.Bixenon perdesiye ilgili bir durum ama ben aracın üzerindeki uzunları iptal etmedim,mercekten çıkan uzunların yanında orjinal uzunları da yanıyor ek olarak. orjinalindeki uzun ampulü söksem mercekten kısa - uzun yapmaya devam edecek ama oranın boş durmasını istemedim.  :)

Mesaj Birleştirildi: Şubat 10, 2016, 11:10:23
Mehmet bey hayırlı olsun şimdiden.

Uzunları bana kalırsa kısalara bağlayınki Bixenon işlevi görsün çünkü uzun farların aydınlatma mesafesi belirgin artacak.
Bekir Bey çok teşekkür ederim , orjinal uzunları kısalara bağlarsam kısalar yanarken yolda uzunlarda aynı zamanda yanarsa yolda aşırı göz alır,eski halinde sürekli uzunlarla gidiyormuşum gibi olur,hele orjinal uzunları yanarken bixenon aktif edilince inanılmaz ışık olur. ben bixenondaki uzunlarla orjinal uzunları aynı zamanda kullanıyorum ki o inanılmaz ışık etkisini sadece uzunlarda alayım.  şuan yeni mercek ballast ve xenon kit ile zaten kısalarım inanılmaz iyileşti,çok rahat ettim, far ayarından ve 4300'den dolayı hiç uyarı almadım karşıdan.
Selektör yapınca şimşek etkisi de çok güzel oldu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Şubat 10, 2016, 11:14:38 »
@Mehmet Günay (27267) gerçekten ben çok beğendim.Tekrardan güle güle kullanın kazasız belasız.

Forumda bu tip işleri birilerinin yapması gerekiyordu artık :saygi:

Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 99 kere teşekkür etti
Ynt: T27 Avensis\\\'e Küçük Dokunuşlar
« Yanıtla #18 : Şubat 10, 2016, 11:27:44 »
Bu işlemde uzun far mesafesi ustanın merceği yerleştirme şekline bağlı . Sonuçta halojen yansıtıcı değişmedi sabit duruyor ama mercek en iyi şekliyle monte edilmiştir

Öncelikle normal sistemde, soğuk selektörde normal farlarda yanıyor
Ama ben olsam bi-xenon da far kapalı iken normal uzun hüzme,far açıkken ya ikisi yada sadece merceği ayarlatırdım.
Kaan farlar kapalıyken sinyal bölgesindeki güçlü ledler devrede zaten. Ha yetmedi dersem parkları yakar (sinyaldeki beyaz ledler sönüyor) diğer ledleri yakarım ki onlar daha fazla aydınlatma yapıyor , farları açınca park ledleri kısılıyor ama etkisi hala deva ediyor.
Soğuk selektörde DS1 ile D3S aynı (tek farkı civalısı ve civasızı) özellikte olduğu için Hella mercek ve Gen6 ile tepki çok hızlı.
Dün akşam otobanda orta şeritte gitmeme rağmen arkamdan selektör atarak gelip beni en sağa çekilmeye zorlayan (Sol şerit bomboş) Volvo'nun arkasından şimşek yağmuru yapınca adamın kafasını kaldırıp aynadan bana baktığını gördüm.   Türk filmlerindeki sahneler gibi "Görebiliyorum" repliğiyle o sahneyi yaşadım. Ya bu kadar bezdirmiş beni bu far olayı.

Farları yapan ustanın önemli bir tesbiti ve aynen söyledikleri:
** "Normalde  uzun farlar (diğer arabalarda) halojenin bittiği çizginin üstünden başlayıp ileriyi aydınlatır ama T27 Avensiste halojen çizgisiyle üst üste biniyor,farlarda problem mi var diyerek başka Avensis farıyla denedim ve aynı sorun o farda da olunca mühendisin bir bildiği vardır dedim. Mercek yapısı da aydınlatma için çok uygun değil."

Mesaj Birleştirildi: Şubat 10, 2016, 11:29:49
@Mehmet Günay (27267) gerçekten ben çok beğendim.Tekrardan güle güle kullanın kazasız belasız.

Forumda bu tip işleri birilerinin yapması gerekiyordu artık :saygi:
Tekrar çok teşekkür ederim Bekir Bey,Allah nasip ederse bir kaç projemiz daha var. Talat Kardeşim'den ve sizden de aydınlatma konusunda bir atak bekliyorum  :)

Mesaj Birleştirildi: Şubat 10, 2016, 11:34:33
Kaan farlar kapalıyken sinyal bölgesindeki güçlü ledler devrede zaten. Ha yetmedi dersem parkları yakar (sinyaldeki beyaz ledler sönüyor) diğer ledleri yakarım ki onlar daha fazla aydınlatma yapıyor , farları açınca park ledleri kısılıyor ama etkisi hala deva ediyor.
Soğuk selektörde DS1 ile D3S aynı (tek farkı civalısı ve civasızı) özellikte olduğu için Hella mercek ve Gen6 ile tepki çok hızlı.
Dün akşam otobanda orta şeritte gitmeme rağmen arkamdan selektör atarak gelip beni en sağa çekilmeye zorlayan (Sol şerit bomboş) Volvo'nun arkasından şimşek yağmuru yapınca adamın kafasını kaldırıp aynadan bana baktığını gördüm.   Türk filmlerindeki sahneler gibi "Görebiliyorum" repliğiyle o sahneyi yaşadım. Ya bu kadar bezdirmiş beni bu far olayı.

** "Normalde  uzun farlar (diğer arabalarda) halojenin bittiği çizginin üstünden başlayıp ileriyi aydınlatır ama T27 Avensiste halojen çizgisiyle üst üste biniyor,aydınlatma biraz iyileşiyor ama karşıdakinin gözünü alma etkisi yol aydınlatmasından daha etkili,sanki merceksiz xenon gibi dağılıyor ışık,farlarda problem mi var diyerek başka Avensis farıyla denedim ve aynı sorun o farda da olunca mühendisin bir bildiği vardır dedim. Mercek yapısı da aydınlatma için çok uygun değil."

Mesaj Birleştirildi: Şubat 10, 2016, 11:29:49
Tekrar çok teşekkür ederim Bekir Bey,Allah nasip ederse bir kaç projemiz daha var. Talat Kardeşim'den ve sizden de aydınlatma konusunda bir atak bekliyorum  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • 2591 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Şubat 10, 2016, 11:40:07 »

** "Normalde  uzun farlar (diğer arabalarda) halojenin bittiği çizginin üstünden başlayıp ileriyi aydınlatır ama T27 Avensiste halojen çizgisiyle üst üste biniyor,farlarda problem mi var diyerek başka Avensis farıyla denedim ve aynı sorun o farda da olunca mühendisin bir bildiği vardır dedim. Mercek yapısı da aydınlatma için çok uygun değil."

Mesaj Birleştirildi: Şubat 10, 2016, 13:29:49

Mesaj Birleştirildi: Şubat 10, 2016, 13:34:33
Üstat uzunlar bixenon artı halojen şeklindeyse zaten çağ atlamışsın. Eğer bu şekilde de göremiyorum dersen adamı sopayla doverler [emoji56] [emoji56] şaka bi yana karsi tarafın gozunu almıyorsa bixenon artı halojen bence süper olur. Ama ikisi çok akım çekmez mi?
İkincisi maliyet 1500 demişsiniz. Farlar ve mercek dönüşümü mu 1500tl yoksa sadece dönüşüm mu?

Ben şu an düşünmüyorum gece neredeyse çok az yolculuk yapıyorum ve xenon yetiyor. Ha belki yaşlanırsam ömür yeterse o zaman konuyu hortlatirim.[emoji3]  Hem yeni far almadan direkt eski farlar düşünürum diğer türlü baya masraflı olabilir[emoji51]
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah