Gönderen Konu: corolla 1.6 xli 97 enjeksiyonlu stop etme sorununu  (Okunma sayısı 10534 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 290000
  • Model Yılı: '97
  • 8 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
corolla 1.6 xli 97 enjeksiyonlu stop etme sorununu
« : Kasım 21, 2015, 13:46:42 »
corolla 1.6 xli 97 enjeksiyonlu aracımın stop etme sorununu yaklaşık 2 3 aydır yaşıyorum daha önce hiç teklemeyen arabamı enson sanayiye götürdüğümde baskı balatası değişti ve arabada değişik sorunlar meydana gelmeye başladı . en çok canımı sıkan konu ise stop etme sorunu . belirttiğim gibi araç enjeksiyonlu aracın motoru sıcakken hiç bi sorunu yok sadece sabahları akşamları yani motor soğukken ilk çalışma sürecinde marş tek seferde alıyor rolanti bin devirin altında başlıyor gaz vermezsem 2 3 sn içinde rolanti aniden düşüp araç stop ediyor . gazı sabitleyip stop etmeyecek şekilde gaz verip araç ısınana kadar yaklaşık hararet göstergesi ortalayana kadar düzene binmiyor gazdan ayağımı çekemiyorum . araç ısındıktan sonra sorun kalmıyor . ustaya götürdüğümde sibop başlıkları tıkanmış dedi tel gibi bişeler sokmaya çalıştı birine giriyor birine girmiyor dedi 1500 tl ye hallederiz dedi deliğe girmeyen teli sana .. dedi yani. forumdan araştırdığım kadarıyla bu sorun bi çok kişinin başına gelmiş ve sorunun boğaz temizliği ve rolanti valfi temizliği gibi çözümlerle sorunu hallettiklerini okudum açıkcası sanayiye götürmeye korkuyorum sanki herkez elinde telle beni bekliyor gibi  :( :( :wacko:   yardımlarınızı rica ediyorum  :saygi:

Toyota Club Türkiye

corolla 1.6 xli 97 enjeksiyonlu stop etme sorununu
« : Kasım 21, 2015, 13:46:42 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • /][
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 162000
  • 6 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
Ynt: corolla 1.6 xli 97 enjeksiyonlu stop etme sorununu
« Yanıtla #1 : Kasım 21, 2015, 19:20:33 »
toyotadan anlayan bir usta bulmalısınız.bence sorun otomatik jiklenin devreye girmemesi.ısınınca düzeliyorsa ısı müşürüde çalışıyor demektir.
97 xei stw atiker sıralı lpg

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 21, 2015, 19:35:23 »
otomatik jigle çalışmıyor. en iyisi servise gidip arıza teşhisi yaptırıp tamir ettirmek.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 22, 2015, 07:21:10 »
Arkadaşlar aynen ısınınca sorun kalmıyor araçta tıkır tıkır yakıt sorunu da yok .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 22, 2015, 07:38:00 »
Arkadaşlar aracın modeli ne kadar düşük ise servisteki masrafı da bi o kadar az oluyor. Ekstradan % bilmem kac parca indirimi işçilik indirimi  falan da yapiyorlar. Benim amcamda karina var inanin servisten baska yere goturmez sanildigi gibi ocak sonduren fiyatlar da cikmiyor. Amcam sayesinde bunu ogrenmis oldum :) Servise gitmekten korkmayın sanayide ne olduğu belirsiz bilgi birikimi olmayan tipler yüzünden insanlar  sanayiye gitmeye korkuyor. Şu işe bak ya tel ile arıza tespiti mi olurmus. Bence önce bir yetkili servise veya özel servise gidin arıza tespiti yaptırın ne olur kaça olur sorun   hem arızayı öğrenirsiniz hemde maliyetini.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 22, 2015, 08:00:16 »
hocam gittiğim yer zaten toyota özel servisi . şimdi benim kafamı karıştıran şey subap tıkanması olaylarını yaşayan arkadaşların yazdıklarından yola çıkarak forma başvurdum subap tıkanıklığı yaşayanlar hep aracın teklemesi rolanti düzensizliği yakıt fazlalığından şikayet etmişler . bende onlar yokki araç ısınınca rolanti narmal 1 devire geliyor benim sorunum sadece araç ısınana kadar .

Mesaj Birleştirildi: Kasım 22, 2015, 08:02:40
otomatik jigle çalışmıyor. en iyisi servise gidip arıza teşhisi yaptırıp tamir ettirmek.

hocam otomatik jigle karbirötörlü araçlarda olmuyormu ya benmi yanlış biliyorum benim araç enjeksiyonlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 22, 2015, 09:36:16 »
Otomatik jikle enjeksiyonlu araçlarda oluyor.Atilla abi sitenin en tecrübeli ismi.  Karbüratör araçlarda manuel jikle var galiba. Sizin olay subaba benzemiyor. Yakıt artışı subabın en belirgin sorunu. Siz jikle olayına yoğunlaşın.
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 22, 2015, 09:42:28 »
Otomatik jikle enjeksiyonlu araçlarda oluyor.Atilla abi sitenin en tecrübeli ismi.  Karbüratör araçlarda manuel jikle var galiba. Sizin olay subaba benzemiyor. Yakıt artışı subabın en belirgin sorunu. Siz jikle olayına yoğunlaşın.

teşekkür ederim barış bey jikle olayını karbirotörlü araçlarda oluyor sanıyordum ben . ben kayseride yaşıyorum buranın esnafı hele sanayisi arabanı versen motorsuz verirler haberin olmaz tarzı geçen arkadaşın motorunda bi vida parçası unutmuşlar gerisini sen düşün . o yüzden pek güvenemiyorum açıkcası servistende korkuyorum açıkcası o yüzden tecrübelerden bişeler öğrenip destekli gitmek istiyorum kandırılmamak için

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 205 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Kasım 22, 2015, 10:01:52 »

teşekkür ederim barış bey jikle olayını karbirotörlü araçlarda oluyor sanıyordum ben . ben kayseride yaşıyorum buranın esnafı hele sanayisi arabanı versen motorsuz verirler haberin olmaz tarzı geçen arkadaşın motorunda bi vida parçası unutmuşlar gerisini sen düşün . o yüzden pek güvenemiyorum açıkcası servistende korkuyorum açıkcası o yüzden tecrübelerden bişeler öğrenip destekli gitmek istiyorum kandırılmamak için
Yaşar Akgün abimiz Kayserili bi sorun var mı anlayan bir usta? . Usta bulması zor. Size tavsiyem bütün ustalara bu sorunu anlatın kim jikle diyecek bakın.Fiyat sorun birde. Malesef sanayiyi böyle tanıyacaksınız. Teşhis koyan ustalarla çalışın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 22, 2015, 10:09:17 »
Yaşar Akgün abimiz Kayserili bi sorun var mı anlayan bir usta? . Usta bulması zor. Size tavsiyem bütün ustalara bu sorunu anlatın kim jikle diyecek bakın.Fiyat sorun birde. Malesef sanayiyi böyle tanıyacaksınız. Teşhis koyan ustalarla çalışın.

anladım teşekkür ederim

Mesaj Birleştirildi: Kasım 22, 2015, 10:10:00
peki Yaşar Akgün  beye nasıl ulaşabilirim herhangi bi usta tavsiyesinde bulunurmu acaba

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 205 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Kasım 22, 2015, 10:17:34 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 22, 2015, 10:25:17 »
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?action=profile;u=20123
Profilinden mesaj atabilirsiniz.

çok teşekkür ederim umarım yaşar aygün bey yardımcı olur. sorunu mesaj attım kendisine sizede ayrıca teşekkür ederim .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 22, 2015, 12:30:34 »

Mesajınızı özelden cevapladım.Kayseri sanayisi konusunda haklısınız ağzını yidiğim derler yapamasada kurcalar özel servisi sordum sürekli aynı araçlara bakıyor o şehir efsanesi dediler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 200000
  • Model Yılı: '10
  • 35 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Kasım 22, 2015, 14:06:05 »
Mesajınızı özelden cevapladım.Kayseri sanayisi konusunda haklısınız ağzını yidiğim derler yapamasada kurcalar özel servisi sordum sürekli aynı araçlara bakıyor o şehir efsanesi dediler.
sorunu çözersen paylaşabilirmisin çünkü bi çok kişi bu sorundan şiayetçi ve çözüm bulamamış

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Kasım 22, 2015, 14:14:52 »
hocam gittiğim yer zaten toyota özel servisi . şimdi benim kafamı karıştıran şey subap tıkanması olaylarını yaşayan arkadaşların yazdıklarından yola çıkarak forma başvurdum subap tıkanıklığı yaşayanlar hep aracın teklemesi rolanti düzensizliği yakıt fazlalığından şikayet etmişler . bende onlar yokki araç ısınınca rolanti narmal 1 devire geliyor benim sorunum sadece araç ısınana kadar .

Mesaj Birleştirildi: Kasım 22, 2015, 08:02:40

hocam otomatik jigle karbirötörlü araçlarda olmuyormu ya benmi yanlış biliyorum benim araç enjeksiyonlu

otomatik jikle artık yeni sistemli arabalarda bir deyim haline geldi, aslında mekanik değil elektronik olarak araba soğukken 1500 devirlerde çalışıp ısındıkça devir düşer ve normal sıcaklıkta 800-900 devire gelir oturur. ya ısı sensoru yada bir bağlantı problemi vardır, en güzeli resmi servistir. sibop tıkanması hiç duymadım tıkanacak sibop hayret neredeymiş acaba, bu gerzek usta enjektör demiş olmasın?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Kasım 22, 2015, 15:30:51 »
otomatik jikle artık yeni sistemli arabalarda bir deyim haline geldi, aslında mekanik değil elektronik olarak araba soğukken 1500 devirlerde çalışıp ısındıkça devir düşer ve normal sıcaklıkta 800-900 devire gelir oturur. ya ısı sensoru yada bir bağlantı problemi vardır, en güzeli resmi servistir. sibop tıkanması hiç duymadım tıkanacak sibop hayret neredeymiş acaba, bu gerzek usta enjektör demiş olmasın?

atilla bey ilginiz için teşekkür ederim sorunun ne olduğunu bilmeden sanayiye gitmek istemiyorum açıkcası . aracın sorunu dışında bir çok sorun çıkarabiliyorlar . başıma geldiği gibi aracın motor aksamından pek fazla anlamadığım için başıma ne geleceğini bilmiyorum . sorunun nerden kaynaklandığını anlayana kadar sanayiye gitmeyi düşünmüyorum . şuan sizin bahsettiğiniz otomatik jikle aklımda ve rolanti valfi tıkanıklığı diye bi durum hakkında yoğunlaştım ... bide rolanti valfinin temizliği yapılıyormuş galiba değişmeye gerek yokmuş diye duydum ..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Kasım 22, 2015, 16:06:25 »
sorunu çözersen paylaşabilirmisin çünkü bi çok kişi bu sorundan şiayetçi ve çözüm bulamamış
Benimki karbüratörlü stop etme sorunu yok. Sadece biraz geç çalışma sorunu var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 200000
  • Model Yılı: '10
  • 35 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Kasım 22, 2015, 17:44:15 »
Araştırırken başka bi arkadaş skoda marka aracında bu sorununu egr valfi temizliği ile çözmüş sizce sorunun çözümü bu olabilir mi ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Kasım 22, 2015, 17:59:36 »
Araştırırken başka bi arkadaş skoda marka aracında bu sorununu egr valfi temizliği ile çözmüş sizce sorunun çözümü bu olabilir mi ?

bilmiyorum ki galiba egr valfi ile rolanti valfi aynı şeyler . onu söylediler otomatik jikle ve egr valfine baktıracağım sağolsun Yaşar Akgün bey kayseriliymiş güvenilir bi ustaya yönlendirdi beni gidiceğim inşallah . sorun çözülünce yazarım .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Kasım 22, 2015, 18:14:19 »
bilmiyorum ki galiba egr valfi ile rolanti valfi aynı şeyler . onu söylediler otomatik jikle ve egr valfine baktıracağım sağolsun Yaşar Akgün bey kayseriliymiş güvenilir bi ustaya yönlendirdi beni gidiceğim inşallah . sorun çözülünce yazarım .
ae101 lerde egr yoktur, rölanti valfi yani isc valfi tıkanmaz o valfe hiçbir şeyle dokunulmaz yalnızca balata spreyi veya yağsız kontak sprey sıkılır. isc valfinin soğukken devir düşüküğüyle ilgisinin olmaması lazım. Mehmet kardeşim inat etme resmi servise git sonra cüzdanının canı yanabilir.