Gönderen Konu: T27 Avensis Park Ampül ve Xenon tavsiyeleri.  (Okunma sayısı 29071 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '13
  • 305 kere teşekkür etti
  • 177 kere teşekkür edildi
Ynt: T27 Avensis Park Ampül önerin lütfen.
« Yanıtla #40 : Temmuz 07, 2015, 15:09:50 »
Bahadır bey metec zenonlar size kaça mal oldu mahsuru yoksa paylaşabilirmisiniz.N 11 comda 385 tl.ye philips 4300 kelvin xenonlar var satıcıya mesaj attım orjinal olduğunu söylüyor tereddütte kaldım almakta.

Cavit bey benimkiler Cenmax markalı. Mtec değil.  350 tl tuttu. Philips'le bunlar arasında çok kaldım. İşyeri Adana'da ve garanti yerinde olunca Cenmax tercih ettim. Bütün kite 2 yıl garanti verdiler. Hatta garanti kartı da dolduruldu. Siz de bir Philips deneyin isterseniz. Bekir beyin tavsiyesi de çok iyi.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 07, 2015, 15:12:52
direkt alın o zaman beklemeden.zaten adamlar Türkiye Distribitörü.
1 yıl ampullerin 2 yıl ise balastların garantisi var.

bu resimde Philips'in Blue Vision ile Diamond Vision arasındaki farkı belirgin olarak görebilirsiniz.

Bekir bey 'blue vision' ampulu Tr'de temin edebileceğimiz bir yer var mı?

En başta Blue Vision T27 Avensisin üzerinde uzun far ampullerinin orjinal değerlerine sahip.yani 12 v ve 65watt güçte çalışıyor.
ayrıca beyaz efekt vermek için ampulun dış yüzeyi mavi tabaka ile kaplanmamış.yani yapaylık yok çünkü 4000k aslında en iyi aydınlatma eşiği denilebilir.
diğer diamond vision ise 12v fakat 55 watt.dış yüzeyi mavi kaplama ile kaplanıp beyaz efekt verilmesi sağlanmış.aydınlatma değeri 5000k.

Benim tercihim kesinlikle Blue Vision olurdu.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 07, 2015, 15:17:40
Cavit bey benimkiler Cenmax markalı. Mtec değil.  350 tl tuttu. Philips'le bunlar arasında çok kaldım. İşyeri Adana'da ve garanti yerinde olunca Cenmax tercih ettim. Bütün kite 2 yıl garanti verdiler. Hatta garanti kartı da dolduruldu. Siz de bir Philips deneyin isterseniz. Bekir beyin tavsiyesi de çok iyi.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 07, 2015, 15:12:52

Bekir bey bu 'blye vision' ampulu Tr'de tedarik edebileceğimiz bir yer var mı?
Avensis elegant extra

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Temmuz 07, 2015, 15:09:50 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Temmuz 07, 2015, 15:19:38 »
Ben bu ürünü almayı düşünüyorum.Fiyat olarakta  cenmax.a çok yakın

http://www.n11.com/philips-h11-4300k-xenon-far-kit-P53829059

Satıcının bana attığı mail

OtoAksesuarAvm:Tüykiyedeki hiç bir philips şuan orjinal alman üretimi değil araştırın. Ama ürünümüz orjinal philips ürünü philips in tek türkiye distribitörü beyaz otonun ürnüdür.
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 305 kere teşekkür etti
« Yanıtla #42 : Temmuz 07, 2015, 15:40:13 »
Alınır Cavit bey. Aynı satıcı bana da aynı cevabı vermişti. Ben sadece şunu merak ediyorum. Sen bu ürünü alıp 'X' bir elektrikçiye taktıracaksin. Bu durumda berhangi bir sorun olduğunda bahsedilen garanti devam etmiş olacak mi? Ya da Philips'in bu ürünün montajını yapacak bir servisi var mı? Ben burada bulamadım. Bu riskin dışında çok güzel  ürün.

Ben bu ürünü almayı düşünüyorum.Fiyat olarakta  cenmax.a çok yakın

http://www.n11.com/philips-h11-4300k-xenon-far-kit-P53829059

Satıcının bana attığı mail

OtoAksesuarAvm:Tüykiyedeki hiç bir philips şuan orjinal alman üretimi değil araştırın. Ama ürünümüz orjinal philips ürünü philips in tek türkiye distribitörü beyaz otonun ürnüdür.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 07, 2015, 15:44:12
Bekir bey doğru söylüyorsunuz. Konuyla ilgili Pholips'e mail attım bakalım ne diyecekler. Linkteki ürün fiyatı biraz makul olsa alınirdı. Bir de bu yurt dışından gelen şeylerden çekiniyorum. Ampul hassas. Yolda bir şey olsa bu defa uğraştırır :(

cavit bey,kendi Philips Xenon farlarımı aldığım yerin bilgilerini yanlış hatırlamıyorsam size göndermiştim.bence burayı arayıp sorun derim.
Yalaz Otomativ-Bursa
N11 ve gittigidiyorda satılan Philips 4300K Canbus Xenonlarda orjinaldir merak etmeyin.
Onların çin malı veya çakma olanları ise Premium Marka olanlardır.philipsin kutusu ile birebir aynıdır.dikkatli olun.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 07, 2015, 14:03:45
Bahadır hocam H9 philips performans ampulu var sadece türkiye ithalatçısı Beyaz Otomativ philipsin bazı ürünlerinde bir haber olduğu için ithalatını yapmıyor.ayrıca H9 tipi ampul kullanan toyota dışında araç yok diye biliyorum ama ebay üzerinden rahatlıkla alabilirsiniz.
mesela bakın bu linkte Avrupa pazarında bulunabilen ama türkiyede hiç olmayan Philips Blue Vision serisi.hemde 4000k (aydınlatma olarak 4300k'dan da iyi yani kısacası.)
http://www.ebay.com.au/itm/PHILIPS-H9-12V-65W-BLUE-VISION-4000K-WHITE-HALOGEN-BULBS-FOR-VE-VF-HIGH-BEAM-/120722363817?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item1c1b9d15a9

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 07, 2015, 21:07:12
'H9' far sorunu ile ilgili Philips'e attığım e postanın cevabı bu şekilde geldi. Yarın arayıp bir soracaģim bakalım nerede satılıyormuş bu H9 diamond/vision ampul  :tamam:

Sayın Ersoy,

Tüketici Danışma Merkezimize göndermiş olduğunuz e-mail için teşekkür ederiz.

Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak, araç aydınlatması ürünlerimizi Alkansan Teknikten temin edebilmektesiniz. Alkansan teknik ile iletişime geçtiğiniz taktirde tarafınıza detaylı olarak yardımcı olacaklarına inanıyoruz. İletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır.

Alkansan;
0212 2227538 / 0546 5575199

Her türlü soru ve sorunlarınız da size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Saygılarımızla,

Türk Philips Ticaret A.Ş.

Tüketici Danışma Merkezi

Benim attığım elektronik posta :
İyi günler. Almak istediğim ürünle ilgili iletişim hattını bulamadığım için buraya yaziyirum. Yıllardır philips ürünleri kullanıyorum ve çok memnunum. Ancak Benim sorunum kullandığım otomobile Türkiye içinde yaptığım bütün aramalara rağmen  'H9' tip Philips diamond/crystal vision performans ampulu bulamamış olmam. Hiçbir tedarikçide yok. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

0 850 222 7445

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 07, 2015, 21:10:01
Ayrıca 'international' sitede de şikayet maili attım Tr'deki durumla ilgili.
Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Temmuz 08, 2015, 03:40:33 »
Bahadır hocam Philips Türkiye'nin sana yazmış olduğu cevap yetkili distribitöre sor onlarda varsa vardır anlamına geliyor aslında  :asikadam:

H9 tip performans amplu ülkemizde yok diye biliyorum.genelde uzak doğu ülkelerinde mevcut.Avrupa ülkelerinde bile çok az.

osramın H9 12v 65w ürünü var ancak performans ürünü değil.normal bizdeki ampulun aynısı.bizim araçların uzunlarında yanlış hatırlamıyorsam Toshiba

marka ampul çıkıyordu.
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 305 kere teşekkür etti
« Yanıtla #44 : Temmuz 08, 2015, 09:07:36 »
Haklısın hocam. Aramadım ama arayınca bu cevabı alacağım büyük ihtimalle. Bu aradabenim uzunlarda Philips benim araçta. Kontrol ettim. Sadece parklar toshiba çıktı. Sis ve sinyal lamlanalarına bakamadım.

Bahadır hocam Philips Türkiye'nin sana yazmış olduğu cevap yetkili distribitöre sor onlarda varsa vardır anlamına geliyor aslında  :asikadam:

H9 tip performans amplu ülkemizde yok diye biliyorum.genelde uzak doğu ülkelerinde mevcut.Avrupa ülkelerinde bile çok az.

osramın H9 12v 65w ürünü var ancak performans ürünü değil.normal bizdeki ampulun aynısı.bizim araçların uzunlarında yanlış hatırlamıyorsam Toshiba

marka ampul çıkıyordu.
Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Temmuz 08, 2015, 13:18:58 »
Bugün philips H11 4300 kelvin xenon setimin siparişini bursa yalaz otodan verdim.Alacak olanlara fiyat uyğunluğundan dolayı kaçırmamalarını tavsiye ederim Yardımlarından dolayı bekir beye teşekkür ederim.
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 305 kere teşekkür etti
« Yanıtla #46 : Temmuz 08, 2015, 14:07:50 »

marka ampul çıkıyordu.
Bekir bey az önce philips distribütörü olan beyaz otomotivi aradım, 'elinizde H9 tip diamond/crystal vision ampül var mı?' diye sordum, adam şöyle bir duraksadı evet var dedi, 'peki nasıl alabilirim dedim?' nerede yaşadığımı sordu, Adana deyince olmaz o zaman falan dedi, burada müşterileri yokmuş, (içimden e ben varım, yetmez mi dedim) sonra buraya çalışan tedarikçileri yokmuş, işten çıkmış falan filan, bulunduğumuz ilde Philips satan pazarlamacı olması gerekiyormuş bilmem ne. Yani sonuç ürün var ama ulaştıracak distribütör yok Türkiye'de. Tuhaf bir durum, ancak biz de olur böyle şeyler :) :) :)
 Şimdilik vaz geçtim bu Philips işinden...Adamlar ürettikleri ürünü satamayacak hale gelmişler. Son olarak bu mtec in bu ürünü hakkında fikriniz var mı? En çok aklıma takılan dayanıklılığı.
http://www.kliksa.com/urun/m-tec-cosmos-blue-white-h9-xenon-tip-ampul-seti/902085161
Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #47 : Temmuz 08, 2015, 14:15:25 »
Elalem teeeee dünyanın bir ucundan 1 TL bile etmeyen şeyi yolluyor bizimkiler neyin derdinde.  :olu:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 506 kere teşekkür etti
« Yanıtla #48 : Temmuz 08, 2015, 15:19:10 »
Bahadır bey size söylemiştim zaten sonucun böyle olacağını.

H9 filan ellerinde de yok ayrıca bundan eminim.

Bakın benim avensis konusunda da yazmıştım ama yine kısaca belirteyim.

Philips fabrikası Çin denen Ülkede en az 3 adet farklı fabrikalara üretim yaptırıyor.

Bunlardan ilki kendi orjinal kalitesinde Avrupa Birliği üyesi ülkelerde kullanıma izin verilen oto aydınlatma ürünleri.Mesela 5000K değeri xenon veren Philips

ürünlerinin Avrupa Birlği üyesi ülkelerde trafikte kullanımı yasaktır.Önerilmez yani.

Diğer fabrikada diğer Avrupa ülkeleri ile Asya diğer ortadoğu ülkelerinde kullanılabilecek ürünler yaptırıyor.(Bizim ülkemiz bu grupta)

Üçüncü fabrikada ise 3.dünya ülkelerinin kalitesinde üretim yaptırıyor.(Premium markası veya Photon denen markalar işte Philipsin bu ülkelerde adının

anılmasını istemediği için bu ülkelerde kullanmış olduğu marka isimleridir.Ancak Gerçek Philips Kalitesinden çok uzak ürünlerdir.)

İşte bizim H9 farlarda çok üretilen bir grup olmadığı için dünyanın öbür ucundaki Avusturyada karşımıza çıkıyor.Ancak işin ilginci gerçek Alman Malı.Zaten pahalı olmasının sebebide biraz bu.

Ancak gel görki fiyatı karg ücreti ile nerdeyse ucuz yollu bir xenon parasına denk geliyor.

Gelelim bahadır hocam senin uzun farları xenon yapalımmı sorusuna!
cevap-->kesinlikle hayır olmalı.çünkü uzun farları gece kullanımından ziyade trafikte özellikle sürüş güvenliği sağlaması açısından SELEKTÖR yaptığında kesinlikle belli bile olmayacaksın.buda çok tehlikeli bir durum.çünkü xenon ampuller doğası gereği kuvvetli patlamayı yani gaz desarjını yapabilmesi için en az 10-15 sn ye ihtiyaç duyarlar.yani sen selektör yaptığında bu süre oluşmayacağı için uzun farların çok cılız çalışacak ve karşıdaki kişi seni fark etmiyecektir.hadi selektörü geçtim,ara sıra uzunları yaktığında illaki daha uzun bir mesafeyi görmek için yapacaksın bu işlemi ve bu seferde uzun farlarında mercek olmadığı için xenon ışığı olduğu saçma sapan dağılıma uğrayıp senin görüş mesafeni daraltıcak.

illede kaliteli bir şey istiyorsan o zaman paraya kıy ve Philips H9 Blue Vision lardan al.toplamda 80 dolara denk geliyor.çok hafif mavimtırak olur uzun farların ama yinede son karar senin  :islik: en azından gerçek Made İn Germany yazan uzun farların olur  :asikadam:

bu arada H9 Blue visionların iki tipi var.
Birisi 3200K,gerçek sarı öteki 4000K sarı-beyaz arası efekt vermesi için dış kaplamasında çok hafif bir mavilik olan modeli.

4000K olanı Alman Üretimi
3200K olanı Çin Üretimi
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 305 kere teşekkür etti
« Yanıtla #49 : Temmuz 08, 2015, 15:38:20 »
Bahadır bey size söylemiştim zaten sonucun böyle olacağını.

H9 filan ellerinde de yok ayrıca bundan eminim.

Bakın benim avensis konusunda da yazmıştım ama yine kısaca belirteyim.

Philips fabrikası Çin denen Ülkede en az 3 adet farklı fabrikalara üretim yaptırıyor.

Bunlardan ilki kendi orjinal kalitesinde Avrupa Birliği üyesi ülkelerde kullanıma izin verilen oto aydınlatma ürünleri.Mesela 5000K değeri xenon veren Philips

ürünlerinin Avrupa Birlği üyesi ülkelerde trafikte kullanımı yasaktır.Önerilmez yani.

Diğer fabrikada diğer Avrupa ülkeleri ile Asya diğer ortadoğu ülkelerinde kullanılabilecek ürünler yaptırıyor.(Bizim ülkemiz bu grupta)

Üçüncü fabrikada ise 3.dünya ülkelerinin kalitesinde üretim yaptırıyor.(Premium markası veya Photon denen markalar işte Philipsin bu ülkelerde adının

anılmasını istemediği için bu ülkelerde kullanmış olduğu marka isimleridir.Ancak Gerçek Philips Kalitesinden çok uzak ürünlerdir.)

İşte bizim H9 farlarda çok üretilen bir grup olmadığı için dünyanın öbür ucundaki Avusturyada karşımıza çıkıyor.Ancak işin ilginci gerçek Alman Malı.Zaten pahalı olmasının sebebide biraz bu.

Ancak gel görki fiyatı karg ücreti ile nerdeyse ucuz yollu bir xenon parasına denk geliyor.

Gelelim bahadır hocam senin uzun farları xenon yapalımmı sorusuna!
cevap-->kesinlikle hayır olmalı.çünkü uzun farları gece kullanımından ziyade trafikte özellikle sürüş güvenliği sağlaması açısından SELEKTÖR yaptığında kesinlikle belli bile olmayacaksın.buda çok tehlikeli bir durum.çünkü xenon ampuller doğası gereği kuvvetli patlamayı yani gaz desarjını yapabilmesi için en az 10-15 sn ye ihtiyaç duyarlar.yani sen selektör yaptığında bu süre oluşmayacağı için uzun farların çok cılız çalışacak ve karşıdaki kişi seni fark etmiyecektir.hadi selektörü geçtim,ara sıra uzunları yaktığında illaki daha uzun bir mesafeyi görmek için yapacaksın bu işlemi ve bu seferde uzun farlarında mercek olmadığı için xenon ışığı olduğu saçma sapan dağılıma uğrayıp senin görüş mesafeni daraltıcak.

illede kaliteli bir şey istiyorsan o zaman paraya kıy ve Philips H9 Blue Vision lardan al.toplamda 80 dolara denk geliyor.çok hafif mavimtırak olur uzun farların ama yinede son karar senin  :islik: en azından gerçek Made İn Germany yazan uzun farların olur  :asikadam:
Teşekkür ederim Bekir bey, az önce linkini attığım hp mtec cosmos denen ürünle ilgili araştırma yaptım biraz, farlar halojen ama son derece kalitesiz ışık veriyor, sadece beyaz renk değeri yüksek, benim amacım kaliteli ama güzel kelvin değerine sahip aydınlatma. Yani alınmaz. Görünen o ki ya bu işten komple vazgeçeceğim ya da dediğiniz gibi yurt dışından getirteceğim ampulleri.
 Bir sorum daha olacak burada, Blue Vision veya Daiomond/Crystal vision, hangisi daha net aydınlatma verir sizce?
Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 506 kere teşekkür etti
« Yanıtla #50 : Temmuz 08, 2015, 15:49:02 »
bahadır hocam aslında senin sorunu şöyle açmak lazım.

En net aydınlatma mı yoksa en beyaz aydınlatma mı?

Çünkü Diamond Vision, Cyrstal Vision ve Blue Vision modellerinin Lümen değerleri farklı.

Bunlar arasında lümen değeri en yüksek olan Cyrstal Modelidir.Ancak H9 üretimi yok.
Diamond modeli osramda nb unlimited eşdeğeri olup hiçte fena değildir.bununda H9 üretimi yok.
Üçüncü sırada ise Blue Vision 4000K gelir.

bunların arasında en beyaz aydınlatmayı cyrstal vision 4300K verir.
en sarı aydınlatmayı ise Blue Vision 3200K verir.
zaten 2300K lı değerlere indikçe gerçek sis lambası rengi olan sap sarıya dönüyor aydınlatma.eski şahin doğanların ön tamponuna monte edilen ve HELLA yazan kocaman sis farlarının verdiği ışık yani...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #51 : Temmuz 08, 2015, 22:14:09 »

Bekir bey az önce philips distribütörü olan beyaz otomotivi aradım, 'elinizde H9 tip diamond/crystal vision ampül var mı?' diye sordum, adam şöyle bir duraksadı evet var dedi, 'peki nasıl alabilirim dedim?' nerede yaşadığımı sordu, Adana deyince olmaz o zaman falan dedi, burada müşterileri yokmuş, (içimden e ben varım, yetmez mi dedim) sonra buraya çalışan tedarikçileri yokmuş, işten çıkmış falan filan, bulunduğumuz ilde Philips satan pazarlamacı olması gerekiyormuş bilmem ne. Yani sonuç ürün var ama ulaştıracak distribütör yok Türkiye'de. Tuhaf bir durum, ancak biz de olur böyle şeyler :) :) :)

Bahadır bey,

Dilerseniz tekrar görüşün "Beyaz Otomotiv" ile bize ulaştırsınlar biz size ulaştırırız.

Gönül her ne kadar böyle distribütörlerin kazanmasını istemesede, bir Toyota kullanıcısının mutluluğu bizim için daha önemli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #52 : Temmuz 09, 2015, 00:36:09 »
bekir  hoca sayesinde bende philips zenon aldım kargoda şimdi.
ampulleri incelerken  philips ampuller de canaklari karartmasin diye dışında özel bir koruyucu varmış acaba zenon larda da bu koruyucu var mı. şu an tek korkum zenon un  uzun vadede taslari  ve merceği karartma ihtimali sonuçta farlar zenon için üretilmedi.

ikincisi uzunlar bana yeterli ama hep daha iyi ışık veren osram ve philipsin üst düzey ampullerini denemek istemişimdir.  forumda alıp kullanan arkadaşlar yorum yaparsa biz de ona göre alabiliriz.
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #53 : Temmuz 09, 2015, 00:57:36 »
Talat hocam ben 2. el aldım biliyon malum, şu an araba 72000 km de arabanın üstünde xenon takılıymış. Ben gerçi her mercekli arabayı xenon sanıyordum hatta arabayı almadan önce görünce oooo xenonluymuş demiştim ışıkları falan görmeden önce :) Neyse ben bunları orjinal sanıyordum, arabanın ilk sahibi herhlde arabayı alırken taktırdı ise 72000 km deki arabamın ışıklarında maşallah bir kararma falan görmedim.  :tamam:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #54 : Temmuz 09, 2015, 01:04:28 »
Talat hocam ben 2. el aldım biliyon malum, şu an araba 72000 km de arabanın üstünde xenon takılıymış. Ben gerçi her mercekli arabayı xenon sanıyordum hatta arabayı almadan önce görünce oooo xenonluymuş demiştim ışıkları falan görmeden önce :) Neyse ben bunları orjinal sanıyordum, arabanın ilk sahibi herhlde arabayı alırken taktırdı ise 72000 km deki arabamın ışıklarında maşallah bir kararma falan görmedim.  :tamam:

tisikkirlir abi:)))))
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 305 kere teşekkür etti
« Yanıtla #55 : Temmuz 09, 2015, 02:14:51 »
ampulleri incelerken  philips ampuller de canaklari karartmasin diye dışında özel bir koruyucu varmış acaba zenon larda da bu koruyucu var mı. şu an tek korkum zenon un  uzun vadede taslari  ve merceği karartma ihtimali sonuçta farlar zenon için üretilmedi.

ikincisi uzunlar bana yeterli ama hep daha iyi ışık veren osram ve philipsin üst düzey ampullerini denemek istemişimdir.  forumda alıp kullanan arkadaşlar yorum yaparsa biz de ona göre alabiliriz.
Hocam hayırlı olsun. Montajdan sonrzma fotoğraf bekleriz. Uzunlarla ilgili olarak makyaj sonrası amouller H9 ben çok aradim ama Tr'de bukamadım. Seninkiler HB3 diye hatırlıyorum. Osram night breaker ya da bulabilirsen Philips diamond vision çok güzel olur. Osramların ömrü kısa, pholips daha sağlam.
Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 506 kere teşekkür etti
« Yanıtla #56 : Temmuz 09, 2015, 07:59:01 »

Talat hem sana hemde Cavit beye hayırlı olsun tekrardan.

Daha öncede yazmıştım ama yine yazayım.

Fabrika çıkışı Halojen far merceği ile fabrika çıkışı Xenon merceği aynı şeydir.aralarındaki farkı profosyonel ölçüm aletleri ile ancak Lümen bazında ortaya çıkar buda ayrıca çok çok ufak bir farktır.

Ancak Fabrika çıkışı Bixenon merceği ile Fabrika Çıkışı Halojen Merceği tamamen farklıdır.
Çünkü bixenon içindeki perde ve diafram açılma hızları farklıdır.bundan dolayı merceğin arka yüzündeki yapıda daha değişiktir.
Yani kısa fardaki mercek halojen yada kısa fardaki xenonlu mercekte aynıdır.tek görevi vardır oda kısa far aydınlatmasıdır.

hiç bir şey olmayacak Talat merak etme.Sen esas farkı taktıktan sonra göreceksin.

bu konuların hepsi geceucusu.com sitesindeki profosyonel otomobil elektronikçisi (elektrik değil) üyeler tarafından zaten açıklanmıştı daha önceden.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 305 kere teşekkür etti
« Yanıtla #57 : Temmuz 09, 2015, 09:34:23 »
Bekir bey noktayı koymuş   :alkis: Eski Avensis'lerdeki far içi kararma sorunu xenon kaynaklı değildi Talat hocam merak etmeyin. Arkadaşta var t25 Avensis,  farları halojen ama onda da kararma oldu. 150-200 tl gibi tuttu temizletmesi. Kronik sorundu t25 Avensis'te bu durum.

Talat hem sana hemde Cavit beye hayırlı olsun tekrardan.

Daha öncede yazmıştım ama yine yazayım.

Fabrika çıkışı Halojen far merceği ile fabrika çıkışı Xenon merceği aynı şeydir.aralarındaki farkı profosyonel ölçüm aletleri ile ancak Lümen bazında ortaya çıkar buda ayrıca çok çok ufak bir farktır.

Ancak Fabrika çıkışı Bixenon merceği ile Fabrika Çıkışı Halojen Merceği tamamen farklıdır.
Çünkü bixenon içindeki perde ve diafram açılma hızları farklıdır.bundan dolayı merceğin arka yüzündeki yapıda daha değişiktir.
Yani kısa fardaki mercek halojen yada kısa fardaki xenonlu mercekte aynıdır.tek görevi vardır oda kısa far aydınlatmasıdır.

hiç bir şey olmayacak Talat merak etme.Sen esas farkı taktıktan sonra göreceksin.

bu konuların hepsi geceucusu.com sitesindeki profosyonel otomobil elektronikçisi (elektrik değil) üyeler tarafından zaten açıklanmıştı daha önceden.

Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 99000
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #58 : Temmuz 09, 2015, 10:03:53 »
Bi noktada hata olduğunu düşünüyorum

Halojen mercek halojen ışığı dağıtabilmek için daha küçüktür
Xenon mercek xenon ışığını kırabilmek için biraz daha uzun olur ve mercek açısı daha fazla olur
Halojen merceğe xenon takılınca xenon ışığı düzgün dağılmıyor kenarlarda dalga dalga yayılıyor. Düz duvara doğru ışığı yakarsanız fark edilir
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 506 kere teşekkür etti
« Yanıtla #59 : Temmuz 09, 2015, 10:46:08 »
Bi noktada hata olduğunu düşünüyorum

Halojen mercek halojen ışığı dağıtabilmek için daha küçüktür
Xenon mercek xenon ışığını kırabilmek için biraz daha uzun olur ve mercek açısı daha fazla olur
Halojen merceğe xenon takılınca xenon ışığı düzgün dağılmıyor kenarlarda dalga dalga yayılıyor. Düz duvara doğru ışığı yakarsanız fark edilir

Kaan birebir aynı derken büyüklük anlamında söylemedim zaten.iç yapısı olarak kast ettim.dış görünüş ve merceğin çapı belki 0.5-1 cm büyük olabilir yada içerdeki ışığı kırmak için iç eksen uzunluğu 0,5-1 cm uzun olabilir ama yapı ve mercek kalitesi aynıdır.

Bahsettiğin dış çizgilerdeki kırılma dediğin olay Çin Malı veya kalitesiz merceklerde oluyor diye biliyorum.hatta dış çizgiyi bırak orta hatta bile doğru düzgün ışık vermeyen mercekler var bir çok araçta.bende böyle bir sorun yok.
buda benim aracın otoparktan çıkarkenki dün çektiğim foto.kenar çizgileri gördüğün gibi gayet net ve keskin.