Anket

Hangi Yaz Lastiği?

Bridgestone Turanza T005
Continental Eco Contact
Continental Premium Contact 6
Falken Ziex ze310
Goodyear Efficientgrip Performance 2
Hankook ventus prime 3
Michelin Primacy 4
Pirelli Cinturato P7
Nokian Wetproof

Gönderen Konu: Yaz Lastiği Tavsiye.  (Okunma sayısı 284277 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Yaz Lastiği Tavsiye.
« Yanıtla #1180 : Ocak 15, 2019, 21:45:23 »
Osmaniye için lastik tavsiye etmenizi istiyorum dostlar.Yol sesi az yumuşak bir lastik arıyorum.Aklımdaki model michelin Primacy 4
Israrala Goodyear Efficient Grip Performance diyorum.
Mustafa bey özdem beyin tavsiyesi gibi bende Goodyear EfficientGrip tavsiye ederim Osmaniye yollarına michelin zayıf kalır kısa zamanda deforme olur. Sonra fıstık tarlasına nasıl gidersiniz  :)
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #1180 : Ocak 15, 2019, 21:45:23 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1181 : Ocak 15, 2019, 22:19:04 »
sizin gönlünüzden geçen lastik isteği ile maalesef kullanma bölgelerimiz,ve yollarımız aynı değil,bu nedenle michelin,continental ve benzeri lastiklerden özellikle yanakları sert darbelere dayanıksız oldukları için uzak durmak durumundayız.ben michelini kaldırıma sürttüm ve lastik anında söndü.işiniz ve araç kullanımınız otoyol üzerindeyse ne ala yoksa good year daha uygun olur.anketimizde böyle söylüyor.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '19
  • 304 kere teşekkür etti
  • 333 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1182 : Ocak 15, 2019, 22:22:30 »
Goodyear egp içinde yumuşak yanak yorumlarını sık okumuştum. Benim favorim ise Goodyear eagle F1 asymetric 3. Tabi Corolla için uygun ebat bulunur mu bilmiyorum. Ancak bugün lastik alacak olsam tercihim bu yönde olurdu.
2019 Mondeo 1.5 Ecoboost (Prins VSİ-3 DI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1183 : Ocak 15, 2019, 22:58:29 »
Mustafa bey özdem beyin tavsiyesi gibi bende Goodyear EfficientGrip tavsiye ederim Osmaniye yollarına michelin zayıf kalır kısa zamanda deforme olur. Sonra fıstık tarlasına nasıl gidersiniz  :)
sizin gönlünüzden geçen lastik isteği ile maalesef kullanma bölgelerimiz,ve yollarımız aynı değil,bu nedenle michelin,continental ve benzeri lastiklerden özellikle yanakları sert darbelere dayanıksız oldukları için uzak durmak durumundayız.ben michelini kaldırıma sürttüm ve lastik anında söndü.işiniz ve araç kullanımınız otoyol üzerindeyse ne ala yoksa good year daha uygun olur.anketimizde böyle söylüyor.
Şahin Bey, Tokay Bey, daha önce incelemiş ve görüşlerimiz yazmıştım, izninizle kısaca aktarayım.
Continental PC5, Goodyear EGP, Michelin Primacy3 arasında;
Yanakları en yumuşak olan belirgin şekilde EGP, ortada PC5 ve en tok olan P3
Ağırlığı en düşük olan belirgin şekilde EGP, ortada PC5 ve az farkla P3
Taban hamuru en yumuşak olan EGP, ortada PC5 ve benzer olan P3
Michelin Energy Saver, yanak yönünden PC5'e benziyor, taban ise daha sert. Zaten asfalt, düzgün yol tutuş PC5 tetlerde de nispeten önde Energy Saver'a göre. Yalnız kullanım dayanımı oldukça yüksek. Gürültü seviyesi olarak P3, aracın da etkisi olduğu unutulmadan, bence konforlu bir lastik, CP5 (testlerde) daha sesli görünüyor. EGP ise nispeten daha sessiz.
Bu arada, Pirelli'de bazı seriler oldukça iyi olabiliyor, incelemekte yarar var. Yine siteden farklı lastikler ile tecrübeleri olanlar var, onlar da bu tecrübelerini paylaşacaktır.
Yanlış hatırlamıyorsam EGP'nin yanağı güçlendirilmiş versiyonu da çıktı. Normal versiyonun ise hafifliği ve yumuşaklığı ile hem konfor, hem performansta avantajlı olacağı belli oluyor ancak uzun dönem ve genel dayanımı muhtemelen bunun tersi olacaktır beklendiği gibi.
P3 ise tokluğuna rağmen ilginç bir şekilde konfor sunuyor.
Lastiklerde kalite ayrımlarından biriside; yıpranmaya göre alt katmanların hamur ve geometrik yapısı ile nispeten yeni lastik gibi davranabilmesi ve bunun getirdiği maliyet olarak düşünüyorum bir açıdan.
Bence bunların hiç birisi, düzgün asfalt için üst seviye lastik değil ancak denge yönünden başarılılar. Kullanım güzergahı, kullanım şekli vb. özelliklere göre, bir kaç alternatif daha eklenip, değerlendirilebilirler.
Continental'i çok eskilerde, bir kaç defa kullanmıştım (Türkiye'ye henüz gelmişti), modeller arası farklar olmakla birlikte, asfalt yol tutuşu iyiydi. Yeniyken karda (yaz lastiği olmasına rağmen) oldukça iyiydi (iyi bir kış lastiği kadar değil). Energy Saver'da karda, özellikle yeni iken fena değildi. Buz ve ezilmiş karda ise, GoodYear UG8 çok net bir tutuşa sahip. Yaklaşık 10cm lik buz yüzey, -10 derece, bir çok kış lastiği olan araç hareket edemezken, sorunsuz tutunma sağlıyor.

Lastikler ile dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli nokta da mevcut. Özellikle idealden düşük basınçlı kullanım, lastik ömrünü ve güvenliği tehlikeye düşürür. Lastikleri kimyasallardan ve güneş ışınlarından korumak da önemlidir. Ayrıca mekanik olarak da kullanımına dikkat etmek gerekir.
Eğer zemin şartları çok kötü, lasitk için riskli ise, araç da uzun yolda çok kullanılmıyor, limitlere yaklaşılmıyor ise, nispeten ekonomik sınıf lastiklere bakmak faydalı olabilir.
Uzun yol kullanımı çok, konfor da aranıyor ise, yukarıdakiler ve benzerleri araştırılabilir.
Araç limitleri deneniyor, bozuk yola girilmiyor ise üst sınıf lastikler araştırılabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Rızkımı veren Hüdadır kula minnet eylemem...
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '23
  • 13 kere teşekkür etti
  • 39 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1184 : Ocak 15, 2019, 23:36:04 »
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.aracimdaki turanzalar 10bin kmde ancak çok sert ve gürültülü bir lastik hazır turanzalara musteride varken Goodyear efektif grip takarsam konfor anlamında ne kadar faydası olur.Attigimiz taş urkuttugumuz kurbagaya deger mi
2023 hibrit corolla flame x pack....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1185 : Ocak 16, 2019, 02:08:21 »
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.aracimdaki turanzalar 10bin kmde ancak çok sert ve gürültülü bir lastik hazır turanzalara musteride varken Goodyear efektif grip takarsam konfor anlamında ne kadar faydası olur.Attigimiz taş urkuttugumuz kurbagaya deger mi
ben daha önce Goodyear EfficientGrip ve eaglesport kullandım şuanki araçta da Goodyear EfficientGrip var ve yakıt yönünden de çok memnunum,dün bir arkadaş focus'a taktı 4 adet 1350 TL ödedi yalnız o eaglesport aldı. Ebatta herhalde 205/55/16 idi
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 250
  • Model Yılı: '15
  • 60 kere teşekkür etti
  • 280 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1186 : Ocak 16, 2019, 07:34:14 »
Goodyear EfficientGrip  değil, Goodyear Efficient Grip Performance diyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1187 : Ocak 16, 2019, 16:04:34 »
Abiler lassa greenways yada driveways modeli (Türkiyede yok sanırım) hakkında bilginiz varmı? 185/60/15 ebadım. 2,5 senede 19 adet continenal premium contact5 aldım ve yaklaşık 200bin km yol seyrettim. Fakat cpc5 lerin yanakları ince olduğundan dolayı çok yardım lastikten. Bu arada Türkiyeye geldimi bilmiyorum. Eco contact 6 serisi var continentalin. Cpc5 ile aynı değerlere sahip fakat yanağı daha da ince :( Cpc5 bulamayınca bu lastikleri aldım.

Lassada greenways yada driveways  sormamın sebebi continental premium contact 5 ile arasında tam tamına 3,12 katı fiyat farkı var. yani 3 tane lassa ile bir tane cpc5 alabiliyorum :(
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1188 : Ocak 16, 2019, 17:21:47 »
Abiler lassa greenways yada driveways modeli (Türkiyede yok sanırım) hakkında bilginiz varmı? 185/60/15 ebadım. 2,5 senede 19 adet continenal premium contact5 aldım ve yaklaşık 200bin km yol seyrettim. Fakat cpc5 lerin yanakları ince olduğundan dolayı çok yardım lastikten. Bu arada Türkiyeye geldimi bilmiyorum. Eco contact 6 serisi var continentalin. Cpc5 ile aynı değerlere sahip fakat yanağı daha da ince :( Cpc5 bulamayınca bu lastikleri aldım.

Lassada greenways yada driveways  sormamın sebebi continental premium contact 5 ile arasında tam tamına 3,12 katı fiyat farkı var. yani 3 tane lassa ile bir tane cpc5 alabiliyorum :(
Cp5 ile mi 200 bin km yaptiniz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 8000
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1189 : Ocak 16, 2019, 22:30:48 »

Bende lastik arıyorum bir lastikçi bana driveways önerdi çok km yapan birisi değilim araba da çok yatıyor garajda uzun ömürlü kullanacaksan al demişti iyi diye duydum
Continentaldan memnun muydun ilke ?
2019 Toyota Corolla Passion

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '14
  • 85 kere teşekkür etti
  • 109 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1190 : Ocak 16, 2019, 22:55:13 »
2018 Mayıs sonunda Lassa Driveways almıştım, kışlıklara geçene kadar da yaklaşık 10.000 km. kullandım. Genel yorumum "fiyatına göre iyi" şeklinde olur. Beni üzmedi, pek sesli sayılmaz, ne sert ne yumuşak gibi. Uzun süre dayanacak, dişleri erimeyecek izlenimi veriyor.
2014 Auris TS Advance Skypack CVT
2011 Corolla Comfort Extra D4D Manuel (SATILDI)
2009 Yaris Terra 1.3 VVTI Manuel (SATILDI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '17
  • 20 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1191 : Ocak 17, 2019, 00:44:05 »
Bridstone Turanza olmasın. Bu kadar sert bir lastik görmedim. Çok fazla ses yapıyor. 15 bin km bindim ama hiç memnun kalmadım
2012 Honda Civic FB7 Elegance Manuel LPG
2017 Toyota Corolla Advance Multidrive S LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 134500
  • Model Yılı: '10
  • 99 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1192 : Ocak 17, 2019, 01:29:06 »
Arkadaşlar..
2010 model 1.33 mmt yaris’ im için yaz lastiği bakmaya başladım. Falken ze914 ec tavsiye eder misiniz? Yıllık 15.000 civarı bi km yapıyorum. Çoğunlukla ankara içi ana arterler istanbul yolu, eskişehir yolu vs.. ama yeri geliyor yurt dışına bile çıkıyorum. Gönlümde conti vardı ama fiyat uçmuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 8000
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1193 : Ocak 17, 2019, 22:01:14 »
2018 Mayıs sonunda Lassa Driveways almıştım, kışlıklara geçene kadar da yaklaşık 10.000 km. kullandım. Genel yorumum "fiyatına göre iyi" şeklinde olur. Beni üzmedi, pek sesli sayılmaz, ne sert ne yumuşak gibi. Uzun süre dayanacak, dişleri erimeyecek izlenimi veriyor.
Bende bunu düşünüyorum uzun süreli kullanacaklar iyi diye duymuştum sizde teyitlediniz
2019 Toyota Corolla Passion

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 42 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1194 : Ocak 18, 2019, 09:40:01 »
Good year Egp niye bu kadar övülüyor anlamıyorum, Michelin yollarımıza uygun değilse alternatifi sert lastikler olabilir. Michelin yaramaz., Bridgestone konforsuzdur fakat dayanıklıdır gibi bir yorumu anlarım ama Egp de yumuşak lastik. 3 kanallı versiyonu var , aynı isim altında satılmaya devam ediyor ki bence yakışıksız bir durum.
Corolla üzerinde Yokohoma lastiklerle gelmişti, 2 kere Zigana virajlarında kaydı araba, belki suç lastiklerde değildi ama Michelin pm 3 taktıktan sonra sorun yaşamadım. Yaşlı bir lastikçi de Yokohamalara güvenme demişti.  Adam ceday gibi bilge gözüktü gözüme ve yeni lastikleri gidip değiştirdim. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '13
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1195 : Ocak 19, 2019, 21:43:45 »
Lassa greenways aldım. 7 bin km oldu. Sesli ve sert bir lastik olarak deneyimledim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1196 : Ocak 19, 2019, 22:10:15 »
Good year Egp niye bu kadar övülüyor anlamıyorum, Michelin yollarımıza uygun değilse alternatifi sert lastikler olabilir. Michelin yatramaz., Bridgestone konforsuzdur fakat dayanıklıdır gibi bir yorumu anlarım ama Egp de yumuşak lastik. 3 kanallı versiyonu var , aynı isim altında satılmaya devam ediyor ki bence yakışıksız bir durum.
Corolla üzerinde Yokohoma lastiklerle gelmişti, 2 kere Zigana virajlarında kaydı araba, belki suç lastiklerde değildi ama Michelin pm 3 taktıktan sonra sorun yaşamadım. Yaşlı bir lastikçi de Yokohamalara güvenme demişti.  Adam ceday gibi bilge gözüktü gözüme ve yeni lastikleri gidip değiştirdim. :)
Yokohama zaten sert bir lastik bide soğuk havayı yiyince kayması gayet normal ben 15 yıldır arsçlarımda devamlı Goodyear'ın çeşitli modellerini ve Goodyear garantisi altında ki diğer marka lastikleri kullandım hiçbir sorun yaşamadım aksine inanılmaz memnun kaldım önemli olan uzman kişi tarafından doğru lastik doğru hava kombinasyonu yapılması lazım bu her lastik markası için aynı şekilde geçerlidir
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 42 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1197 : Ocak 20, 2019, 21:44:51 »
Yokohama zaten sert bir lastik bide soğuk havayı yiyince kayması gayet normal ben 15 yıldır arsçlarımda devamlı Goodyear'ın çeşitli modellerini ve Goodyear garantisi altında ki diğer marka lastikleri kullandım hiçbir sorun yaşamadım aksine inanılmaz memnun kaldım önemli olan uzman kişi tarafından doğru lastik doğru hava kombinasyonu yapılması lazım bu her lastik markası için aynı şekilde geçerlidir
  Aylardan Ağustosdu,lastik havalarında da sorun yoktu...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1198 : Ocak 30, 2019, 08:55:49 »
Petlas Imperium PT515 205/55R16 91V
good year efficientgrip performance 205/55R16 91V 4 Kanallı
falken ze914-ecorun

Bu üçünden hangisini tercih etmeliyim bridgestone turanzadan sonra adam akıllı sessiz lastik istiyorum :)

Mesaj Birleştirildi: Ocak 30, 2019, 08:57:55
Good year Egp niye bu kadar övülüyor anlamıyorum, Michelin yollarımıza uygun değilse alternatifi sert lastikler olabilir. Michelin yaramaz., Bridgestone konforsuzdur fakat dayanıklıdır gibi bir yorumu anlarım ama Egp de yumuşak lastik. 3 kanallı versiyonu var , aynı isim altında satılmaya devam ediyor ki bence yakışıksız bir durum.

Egp 3 Kanallı egea için üretiliyor yerli üretim 4 kanalları yurt dışı üretim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2017 Hyundai i30
  • Kilometre: 20000
  • Model Yılı: '17
  • 46 kere teşekkür etti
  • 139 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1199 : Ocak 30, 2019, 09:58:20 »
Petlas Imperium PT515 205/55R16 91V
good year efficientgrip performance 205/55R16 91V 4 Kanallı
falken ze914-ecorun

Bu üçünden hangisini tercih etmeliyim bridgestone turanzadan sonra adam akıllı sessiz lastik istiyorum :)

listenize lassa impetus revo 2+'yı da ekleyin bence
ondan daha sessizi var mı bilmiyorum
1- [97 Volvo 850 168 HP] 2- [98 Volvo S70 168 HP] 3- [01 Nissan Maxima 3.0 V6 222 HP]
4- [00 Toyota Corolla 1.3 90 PS] 5- [01 Toyota Avensis 2.0 D4 150 PS] 6- [11 Toyota Avensis 2.0 Premium MDS / Lovato OBD]
7- [17 Hyundai i30 1.6D DCT 136 HP]