Gönderen Konu: Toyota ile yunanistan :)  (Okunma sayısı 25257 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 277 kere teşekkür etti
  • 406 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota ile yunanistan :)
« Yanıtla #40 : Mayıs 21, 2015, 10:00:18 »
gittim geldim :) bir kaç güne fotoğraflar ile anlatım yapıcam :))
Merakla bekliyoruz. [emoji4]

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Mayıs 21, 2015, 10:00:18 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Mayıs 21, 2015, 12:20:50 »
Vize ücretleri de arttı bildiğim kadarı ile.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 21, 2015, 08:22:29
Hiç self servis bir benzin istasyonundan ya da bayramda yakıt alma fırsatınız oldu mu orada? :islik:

vize ücreti aynı sadece adalara gidenler için vize ücretleri arttırıldı.benzin almadım ben oradan ama fiyatlar çok yakın
kurşunsuz benzin 1.54 Euro civarı idi Shell de ama 1.45 e de gördüm farklı markalarda

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Mayıs 21, 2015, 12:49:08 »
 Fiyatlarda biraz daha ucuzmuş hala. Gerçi orada 100 oktan falan da mevcut.
 İstasyondan kastettiğim, bayramlarda kapalı olmaları idi. Kimi istasyonlarda atm benzeri pompalar vardır. Parayı bir cihaza verir, pompa ve yakıt türü seçersiniz. Sonra gider pompayı alıp, yakıtı kendiniz doldurursunuz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 543 kere teşekkür etti
« Yanıtla #43 : Mayıs 21, 2015, 13:09:51 »
Fiyatlarda biraz daha ucuzmuş hala. Gerçi orada 100 oktan falan da mevcut.
 İstasyondan kastettiğim, bayramlarda kapalı olmaları idi. Kimi istasyonlarda atm benzeri pompalar vardır. Parayı bir cihaza verir, pompa ve yakıt türü seçersiniz. Sonra gider pompayı alıp, yakıtı kendiniz doldurursunuz.
yok o şekilde almadım,beceremem diye uğraşmak istemedim o yüzden ipsaladan önce fulledim de çıktım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 543 kere teşekkür etti
« Yanıtla #44 : Haziran 09, 2015, 18:08:02 »
Merhaba arkadaşlar
Geçen sene de araç ile yunanistan`a gitmiş ve forumda paylaşmıştım.
Yeniden bir sefer yaptık ailecek ve ancak şimdi paylaşım yapabiliyorum.Biraz da tembellikten sanırım.
Öncelikle şunu belirtim ilk önce;araç evrakları ile ilgili bilgiyi daha önce anlattığım için anlatmayı gerek duymuyorum.Yine de çok merak edenler için şu linkten bilgi alabilirsiniz.www.turing.org.tr
Uluslar arası ehliyet kesinlikle çok saçma bir şey,nerdeyse pasaport büyüklüğünde:) heleki ona verilen yıllık yenileme parası tam bir para tuzağı ama yapacak bir şey yok bu şartlar altında paşa paşa :)

Bütün evrakları hallettikten sonra aracımı bir gün önceden,her yolculuk öncesi pırıl pırıl yıkattım.Çokda uzun olmayan yolda konforuda düşünerek yolcuların boyun yastıklarını sundum hizmetlerine :)
ve bir pazartesi günü istanbuldan çıktık yola,bu arada amacım geçen sene gittiğim yer olan DEDEAĞAÇ(Alexandropoli) idi,burayı tercih ettim çünkü 3 günlük yolculuk için yine gereksiz yollarda vakit kaybedip yorulmak istemedim.
Sabah istanbul trafiği bizi zorda olsa silivride rahat bıraktı,ondan sonrası gayet rahat bir şekilde devam ettik.
[attach=1]
Bu tabelaya keşan malkara ya giden göbekten dönmeden önce İPSALA tabelasını takip ettikten 10 dakika sonra ulaşıyorsunuz.Bu tabeladan sonra 700-800 metre sonra artık sınıra ulaşıyorsunuz.Ben resimde ileride gözüken yerde benzini fulledim :) çünkü oradaki fiyat hem çok yakın,hemde uğraşmak istemedim,beceremem edemem falan diye :)

Bu arada alttaki resimde sağlı sollu çeltik tarlaları var ama tabi giderken çekebildiğim kadar çektim.
[attach=2]

daha sonra sınıra yaklaştıkça ve pazartesi günü olduğu için malum meşhur TIR sırası ile karşılaştım...şöförler araçlardan inmiş laflıyorlardı.
[attach=3]

yine bu sırayı da geçerek sonunda sınır kapısının girişine geldim,Buradan daha önce turing de kayıt yaptırdığınız için plakanız sınır kapılarında kayıtlı oluyor ve girişteki plaka okuyucunun önünde sizi bir kaç saniye tutup isminize hitaben hoş geldiniz ..... bey diye giriyorsunuz :)
[attach=4]
[attach=5]
Buralardan geçtikten sonra pasaport kontrole gitmeden hemen sağa çekip yurtdışı çıkış harcını ödüyorsunuz 15 tl cik :) yani dur bakalım öyle çıkmak beleş değil dur son kez ne olur ne olmaz bir kez daha para ver gibisinden :))
[attach=6]
burada pasaport kontrolden sonra gümrük kontrolü var,soruyorlar nereye ne iş falan :)
ondan sonra en son kısım olan tamamen çıkış var orada da plakanızı söylüyorsunuz bakıyorlar kayıtlımısınız diye :)
[attach=7]

ve bundan sonra Türkiyeden çıkmış oluyorsunuz,zaten Türkiye sınırı tek şerit geliş gidiş ten oluşuyor ve ufacık meriç köprüsü üzerinden geçiyorsunuz,köprü yarıya kadar Türk askeri diğer yarısında Yunanistan askeri.
[attach=8]
[attach=9]
[attach=10]

Mesaj Birleştirildi: Haziran 09, 2015, 18:29:13
yazının devamında daha çok foto koymak istiyorum ama 10 taneden fazlaya izin vermiyor :)
o yüzden şehir içinden fotolar koyamıyorum

"Bu köprüyü geçtikten sonra ilginç bir şekilde içinde köpüklü deterjanlı bir sudan geçiyorsunuz,sebebini bilemiyorum ama tahminlerimi bir önceki sefer yazımda yazmıştım :)

buradan sonra pasaport kontrolde parmak izi aldılar ilk defa,yeni uygulamaymış ve pasaport kontroldeki adam dahil herkes türkçe biliyor,gümrük kısmında kontrol bile olmadı :)
ondan sonra hemen 50 metre sürmeden mecburi otobana bağlanıyorsunuz,ve yaklaşık 40 km sonra navigasyonun da yardımı ile şehirin göbeğindeki konaklayacağımız yere ulaştık.
Bu arada yunanistan otobanı gerçekten çok güzel ve dümdüz,yani bu şekilde tüm yunanistanı baştan sonra kadar katedip en ucundan diğer ucu nerdeyse olup igoumenista(liman kenti) ne varıp oradan dilerseniz italya ya arabalı feribot ile geçebilirsiniz ki bunu da yapıcam elbet bir gün :)

Şehire ikinci kez gittim ve bu sefer bir öncekinden çok daha güzel geldi,çünkü ikinci seferde daha çok alışıyorsunuz ve daha rahat geziyorsunuz.
Bu arada gittiğim gün inanılmaz derecede sıcaktı hava,keşke bir iki gün önce gelseydim dedim :)
otelde 20-25 türk plakalı araç var idi :) ama salı günü hepsi ortadan kayboldu.
Şehirde çok sevimli şeker dükkanları vardı,ama şansıma gittiğim gün fotoğrak makine saçmaladı,telefon ile de olduğu kadar çekmeye çalıştım.

malesef resim  koyamıyorum :) yazarak anlatim dedim

bundan sonra gayet süper leziz yemekler ve keyifli 3 gün geçirdikten sonra aynı yoldan tıpış tıpış evimize döndük :)
dönüşte yunanistan tarafında duvarda şöyle yazı yazıyordu gümrükte "yunanistana girerken her yolcunun vergisiz olarak iki(2) küçük sigara paketi (KARTON DEĞİL)getirme hakkı vardır yazıyordu :))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 277 kere teşekkür etti
« Yanıtla #45 : Haziran 09, 2015, 18:33:13 »
Paylaşım için teşekkürler. Arabaya Yunanistan için ekstradan trafik sigortası yaptırmak gerekli mi yoksa Türkiye'deki sigorta orada da geçerli mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #46 : Haziran 09, 2015, 19:30:17 »
Hocam ben edirne/ipsalalıyım ilk resimler orayı hatırlattı bana :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #47 : Haziran 09, 2015, 20:09:21 »
Barış bey;

Nasipse bu hafta Samsun-Makedonya yolculuğumuz var.Giderken Yunanistan (Selaniğ'e kadar) üzerinden gideceğiz. Bu güzergah üzerinde mola verecek bize uygun yemek yiyebilecek mekan biliyor musunuz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 277 kere teşekkür etti
« Yanıtla #48 : Haziran 09, 2015, 20:13:12 »
Barış bey;

Nasipse bu hafta Samsun-Makedonya yolculuğumuz var.Giderken Yunanistan (Selaniğ'e kadar) üzerinden gideceğiz. Bu güzergah üzerinde mola verecek bize uygun yemek yiyebilecek mekan biliyor musunuz?
Direkt mekan ismin veremem ama Kavala'da durup balık yiyebilirsiniz. Bu arada Makedonya şu anda biraz karışık, ADAC yurtdışındaki Türklere bu ülkeyi kullanmamasını tavsiye etmişti, dikkatli olmanız gerekecektir muhtemelen.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
« Yanıtla #49 : Haziran 09, 2015, 20:18:36 »
Direkt mekan ismin veremem ama Kavala'da durup balık yiyebilirsiniz. Bu arada Makedonya şu anda biraz karışık, ADAC yurtdışındaki Türklere bu ülkeyi kullanmamasını tavsiye etmişti, dikkatli olmanız gerekecektir muhtemelen.

Enes Bey;

Bizimki keyfi değil görev icabı bir yolculuk. Artık sıkıntı çıksa da çıkmasa da görevi tamamlamaya çalışacağız. İnş bir sıkıntı çıkmadan gidip gelmek nasip olur.

Kavala'ya geçen sene gece yarısı uğramış ama korkudan tavuk ızgara türü bir şey yemiştik.Eğer fırsat olursa balık yemek isterim.Tabi balık hususunda tüm tavsiyelere açığım?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 277 kere teşekkür etti
« Yanıtla #50 : Haziran 09, 2015, 20:30:45 »

Enes Bey;

Bizimki keyfi değil görev icabı bir yolculuk. Artık sıkıntı çıksa da çıkmasa da görevi tamamlamaya çalışacağız. İnş bir sıkıntı çıkmadan gidip gelmek nasip olur.

Kavala'ya geçen sene gece yarısı uğramış ama korkudan tavuk ızgara türü bir şey yemiştik.Eğer fırsat olursa balık yemek isterim.Tabi balık hususunda tüm tavsiyelere açığım?

Yanınızda oraları bilen bir rehber olursa bir sıkıntı yaşamazsınız sanırım.

Lokanta önerisi veremem ama oralarda deniz ürünleri genelde kaliteli olur. Ülkenin doğusunda zaten Türk sayısı fazla. İlla ki Türk lokantası bulursunuz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 543 kere teşekkür etti
« Yanıtla #51 : Haziran 09, 2015, 20:34:12 »
Paylaşım için teşekkürler. Arabaya Yunanistan için ekstradan trafik sigortası yaptırmak gerekli mi yoksa Türkiye'deki sigorta orada da geçerli mi?

yeşil sigorta orası için geçerli ama ben ayrıca kendi kaskoma eklettim

Mesaj Birleştirildi: Haziran 09, 2015, 20:34:32
Hocam ben edirne/ipsalalıyım ilk resimler orayı hatırlattı bana :)
zaten orası :)

Mesaj Birleştirildi: Haziran 09, 2015, 20:36:04
Barış bey;

süper rota,otoban üzerinde sadece tuvalet ihtiyacını gidebileceğiniz yerler yapılmış gayet geniş ve ferah dinlenme yerleri var.ama onun dışında durup bir şeyler yemek isterseniz benim tavsiyem Dedeağaç içindeki köfteciler.Otel ERİKA nın sokağında.
köfte tanesi 1 Euro ama her köfte 100 gram :)

Mesaj Birleştirildi: Haziran 09, 2015, 20:38:57
not:yazmayı unutmuşum İpsala hudut kapısının tuvaletleri o kadar pistiki yani anlatamam,iğrençlik ötesi idi daha girmeden çıktım öyle diyim.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 09, 2015, 21:03:37
Enes Bey;

eklemeyi unuttum;balık yemek isterseniz de yine dedeağaçtaki sahildeki hepsi olur fiyatları da türkiye ye göre ucuz ve lezzet konusunda bir kaç kat daha iyi :) nisiotiko diye restaurant var balıkçı türkler hep oraya gidiyor ama fiyatları her üründe 3 Euro daha pahalı en az diğer yerlerden,yunanlılar hiç gitmiyor oraya :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
« Yanıtla #52 : Haziran 09, 2015, 21:33:56 »
Barış Bey;

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Nasip olursa dediğiniz yerlere uğramaya çalışırız. Eğer  uğrarsak bir iki resim çekerim buraya koymak için. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 543 kere teşekkür etti
« Yanıtla #53 : Haziran 10, 2015, 11:04:51 »
Barış Bey;

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Nasip olursa dediğiniz yerlere uğramaya çalışırız. Eğer  uğrarsak bir iki resim çekerim buraya koymak için. :)
bende eklemeye çalışıyorum ama iletiye 10 resimden fazla ekleme yapılamıyor diyor anlamadım neden

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 277 kere teşekkür etti
« Yanıtla #54 : Haziran 10, 2015, 11:35:08 »
bende eklemeye çalışıyorum ama iletiye 10 resimden fazla ekleme yapılamıyor diyor anlamadım neden
Farklı bir mesaj ile 10'ar 10'ar ekleyebilirsiniz sanırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #55 : Haziran 10, 2015, 14:28:10 »
efharisto file mou. :islik:

Çevrimdışı (Gizli Üye)