Gönderen Konu: E100 Corolla Periyodik Bakım  (Okunma sayısı 14092 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
E100 Corolla Periyodik Bakım
« : Mayıs 29, 2007, 01:27:46 »
Arkadaşlar,bu konu daha önce belki işlenmiştir ama ben bulamadım:Aracım 98 GLİ,105 000'de ve 100 000 bakıma girmek istiyorum.Oturduğum yerde servis yok dolayısı ile bakıma sanayide girmem gerekiyor.Bakım için neler gerekiyor;bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.Selam ve saygılar.

Toyota Club Türkiye

E100 Corolla Periyodik Bakım
« : Mayıs 29, 2007, 01:27:46 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: E100 Corolla Periyodik Bakım
« Yanıtla #1 : Mayıs 29, 2007, 03:19:20 »
Alıntı yapılan: İbrahim ÖNGÜN
Arkadaşlar,bu konu daha önce belki işlenmiştir ama ben bulamadım:Aracım 98 GLİ,105 000'de ve 100 000 bakıma girmek istiyorum.Oturduğum yerde servis yok dolayısı ile bakıma sanayide girmem gerekiyor.Bakım için neler gerekiyor;bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.Selam ve saygılar.
[/quote]

Aracınızın bakımında hava filitresini bujileri yağı yağ filtresini değiştirmenizi öneririm. Eğer 80.000kmde değişmemişse yakıt filtresini de değiştirmenizi öneririm. şanzıman yağını kotrol edin eğer durumu iyi değilse onu da değiştirin. Aslınd ayapılacak bakım 80.000km de yapılan bakımla ilgili birazda. Toyotaların 80.000km de tüm sıvıları yani motor yapı şanzıman yağı hidrolikleri motor soğutma suyu değişir. Bunalr yapılmışsa motor yağı dışında değişime gerek kalmaz ama yapılmamışsa değişmeli. Ayrıca sadece km de önemli değil zaman da önemli bunun için bunların hepsinin kontrolleri yapıldıktan sonra gerekneler değişmeli diye düşünüyorum.
[hr][size=1][b]Mesaj Birleştirildi: [time]1386342835[/time][/b][/size][hr]
Ama gözden kaçırdığım birşey var. Aracınızn garantisi bitmemiş. Servis dışınd abakım yapılmazsa garanti dışı kalacaktır aracınız. Garanti bitmeden önce bakımalrı dışarıda yaptırmamnız. Şöyle bir örnek vereyim 100.000km ve 6 yılın sonuna kadar aracımı servis dışında hiçbir yerde elletmedim. Şimdi soracaksıznı ne getirisi oldu diye. Şöyle söyleyeyim 2003 yılında garantinin son günü sol arka rulmanım arıza yaptı ve garantiden değişti. O gün için fiyatı 324milyon du. Daha sonra aracımın garantisi bittikten 6 ay sonra arcımın motor bloğu değişti yine garantiden. Ben garanti bitmeden servis dışında bir yere elletmeyin aracınızı derim. Ama yine de kendiniz bilirsiniz ama bu başıma gelen olayları da düşünün derim.
2000 ZZE112 Toyota Corolla 1.6 Terra Special A/C

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 31, 2007, 19:00:24 »
Alıntı yapılan: Erdem Manisalı
Ama gözden kaçırdığım birşey var. Aracınızn garantisi bitmemiş. Servis dışınd abakım yapılmazsa garanti dışı kalacaktır aracınız. Garanti bitmeden önce bakımalrı dışarıda yaptırmamnız. Şöyle bir örnek vereyim 100.000km ve 6 yılın sonuna kadar aracımı servis dışında hiçbir yerde elletmedim. Şimdi soracaksıznı ne getirisi oldu diye. Şöyle söyleyeyim 2003 yılında garantinin son günü sol arka rulmanım arıza yaptı ve garantiden değişti. O gün için fiyatı 324milyon du. Daha sonra aracımın garantisi bittikten 6 ay sonra arcımın motor bloğu değişti yine garantiden. Ben garanti bitmeden servis dışında bir yere elletmeyin aracınızı derim. Ama yine de kendiniz bilirsiniz ama bu başıma gelen olayları da düşünün derim.
[/quote]
  Erdem Bey kardeşim,bu cevabın bana mı yoksa A.Kerim Aktaş'a mı?Biran sanki bana imiş gibi zannettim ve arabamın modelini düşününce heyecanlandım      .Selamlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ağustos 09, 2007, 17:27:53 »
Alıntı yapılan: Erdem Manisalı
[/quote]

Merhaba

Son Cıkan Kanun İle Garanti Kapsamı Bozulmaz Orneğin Sen Yağı Dışarda Değiştirirdin Diye Garanti Bozulmaz Bu Tamem Yetkili Servislerin İnsanlar Tehdit Olarak Kullandığı Bir Koz AB uyum Yasaları Cercevesinde Yetkili Servisler Dişinda Yapılmış Müdahaleler Garanti Kapsamını Bozmuyor Yeterki İşlemi Yaptırdığınız Kişi veya Yerin Yeterlilik (Ustalık Blelgesi Filan Olsun) Saygılarla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • pahalı zevklerim var, benzin gibi
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 07, 2009, 21:17:47 »
98 corolla 100.000 bakımı 482 ytl

Mesaj Birleştirildi: Aralık 06, 2013, 17:48:30
  Bunda Triger falanda vardır muhtemelen.
evet hatta şöyle, aracım 94binde hararet yaptı, devirdaim su kaçırıyormuş, servise götürdüm, devirdaim değişti, triger değişti 100.000e az kaldı diye, sadece bunlar var 482 içinde
ae101 4a-fe+ junyan angel eye+ 8000k xenon+ usdm oem stop+ racing stripes+ 16" astra H jant+ 195/45r16 continental sport contact2 ve michelin pilot sport+ sonax cam filmi+ ışıklı kapı eşiği+ ayak aydınlatması+ beyaz gösterge aydınlatması+ oem anatomik spoyler+ bagaj led aydınlatma+ e34 paspas+ alpine CDE-9873RB teyp+ alpine mrv-f450 amfi+ alpine MRP-M500 mono amfi+ jbl komponent+ fli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '96
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Şubat 04, 2014, 20:32:52 »
arkadaşlar her kaç binde aracımın hangi parçalarının periyodik bakımını yaptırmalıyım?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #6 : Nisan 24, 2014, 22:13:06 »
arka helezon yaylari,arka z rotu,arka aski kollari,on dis akisler,bujiler,sanzuman yagi degisti işcilik 100 tl parcalar 300 tl tuttu arka yaylar degisince arka cok belirgin yukseldi daho oncesinde de direksiyon pompasini tamir ettirmistim onunda fiyati 250 tl

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '20
  • 281 kere teşekkür etti
  • 530 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 09, 2014, 10:41:00 »
07.06.2014 Cumartesi günü corolla 38.800km de iken 40.000km bakımına girdim. Bazı dikkatimi çeken hususlar: Toyota artık tüm araçlarında tamamen 5w30, 10w40 ve 15w40 yağlarını kullanmaya başlamış. Bende kendi yağımı Mobil 5w50 alarak gittim.

İkinci olarak güncel toyota modellerini yakinen inceledim. Auris 1.6 132bg otomotik şanzumanı test ettim. Çok güzel bir araç, sadece arka cam görüş alanı biraz sıkıntı oluşturabilir ve mutlaka park sensörü olması gerekiyor. Bu arada geri görüş kamerası test aracında mevcuttu.

Diğer bir husus 1.6 Dizel versolar Kayseri'de de satılmaya başlanmış ve alanların çok memnun olduğunu hatta aracı alanların başkalarına da aynı araçtan aldırdıklarını servis yetkilisi belirtti. Tabi bende verso 1.6 dizel ile deneniyorsa avensis gibi bir aracın da mutlaka 1.6 dizel motor seçeneği ile sunulması gerektiğini belirttim. Galiba yakın bir zamanda avensis 1.6 dizelleri yollarda görebiliriz.

Asıl olarak sorun yaşadığım bir hususu belirtmek istiyorum:

AE 101 40.000km bakımı içerisinde; 1- Yakıt filtresi, 2-Hava Filtresi, 3- Yağ Filtresi, 4- Yağ Değişimi, 5-Bujiler, 6-Fren Hidroliği, 7- Soğutma Sıvısı Değişimi bulunmaktadır. Bütün bunların işçilik ücretleri toplamı 137,00TL. Fakat ben 1. ve 7. Maddeleri yaptırmak istemedim. Ancak oradaki yetkiliye bu bakımı 40.000km bakımı olarak göstermemesini rica ettim. Çünkü iki maddesi yeterli olduğu için yaptırmak istedim. Ancak 40.000km bakımı olarak sisteme girdiği içinde asıl işçilik ücretinin büyük bir bölümü olan yakıt filtresi değişiminide filtreyi değiştirtmememe rağmen aldılar. İşte bu noktada bir yanlışlık var. Yetkiliye bu durumu sorduğumda işçiler saat ücreti alırlar, iki saat olmuş dolayısıyla bu ücreti sizden yine alacaktık dedi. Tabi ben bu cevabı yeterli bulmadım ancak parayı ödedim. Toyota iletişim merkezini aradım ancak buradan da gerekli bilgiyi alamadım. En sonunda bayi servis müdürünü aradım. Kendisi ise şayet sisteme 40.000bakımı yazılmasaydı aracın satacağınız zaman sorguladığınızda bu araç 40000 bakımına geldi olarak gözükmezdi dedi. Yani sadece o yazı gözükecek diye sistemdeki miktarı talep ediyorlar. Sürekli servise gidiyorum ama ilk defa başıma böyle bir şey geldi. Beni üzen ise 137.00tl nin 80,00'tl sini içeren yakıt filtresini değiştirmememe rağmen bu parayı ödemem oldu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Haziran 09, 2014, 10:55:37 »
Ilk önce hayırlı olsun 40bin  bakımı. Parça fiyatları toplam kaç lira tuttu?
80 tl yakıt filtresi mi yoksa işçilik mi? 137 tlnın 80 tlsi yakıt filtresi demişssinizi orayı anlamadı.
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 281 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Haziran 09, 2014, 11:32:28 »
Ilk önce hayırlı olsun 40bin  bakımı. Parça fiyatları toplam kaç lira tuttu?
80 tl yakıt filtresi mi yoksa işçilik mi? 137 tlnın 80 tlsi yakıt filtresi demişssinizi orayı anlamadı.

Teşekkürler.

Hava Filtresi:53.00tl
Yağ Filtresi: 22.00tl
Bujiler :40,50tl
Motor Yağı: Mobil 5w50 110.00tl.
Fren Hidrolik Yağı :14.50tl
Fren Balata Spreyi: 11.00tl

Servise toplam Yağ Hariç 274.00tl verdim.

Normalde yakıt filtresinin fiyatı 120.00tl + 80.00tl işçilik ücreti. 40.000 bakımının içerisinde bu da var ancak ben yakıt filtresini talep etmememe ve değiştirmememe rağmen standart 40.000km bakmı ücreti olan 137.00tl aldılar. Yani yakıt filtresi değişimi işçilik giderini de benden aldılar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Haziran 09, 2014, 11:42:55 »
Teşekkürler.

Hava Filtresi:53.00tl
Yağ Filtresi: 22.00tl
Bujiler :40,50tl
Motor Yağı: Mobil 5w50 110.00tl.
Fren Hidrolik Yağı :14.50tl
Fren Balata Spreyi: 11.00tl

Servise toplam Yağ Hariç 274.00tl verdim.

Normalde yakıt filtresinin fiyatı 120.00tl + 80.00tl işçilik ücreti. 40.000 bakımının içerisinde bu da var ancak ben yakıt filtresini talep etmememe ve değiştirmememe rağmen standart 40.000km bakmı ücreti olan 137.00tl aldılar. Yani yakıt filtresi değişimi işçilik giderini de benden aldılar.

Değişmeyen parçanın işçilik giderini neden almışlar? standart bakım işçiliği fiyatını ayıramadıkları için herhalde ama yine de doğru değil itiraz et istersen.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 281 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Haziran 09, 2014, 11:47:50 »
Değişmeyen parçanın işçilik giderini neden almışlar? standart bakım işçiliği fiyatını ayıramadıkları için herhalde ama yine de doğru değil itiraz et istersen.

Aytaç Bey durumu çağrı merkezindeki kişiye de belirttim ancak bizim Toyota olarak bayilerin belirlemiş olduğu bu fiyatlara bir müdahalemiz olamaz, onlar serbest piyasa koşullarına göre işçilik giderlerini belirleyebilirler dedi. Bunun üzerine bayi servis müdürünü aradım ama alakasız bir cevap verdi. Yani ben sadece bu yaptırdığım işlemleri ayrı ayrı olarak kırkbin bakımı adı altında olmadan servise yaptırsam ve bayi bunu 40.000bakımı olarak sisteme girmese 137.00tl aşağı ödeyecektim. Galiba olayı servis anlamak istemedi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Haziran 09, 2014, 11:49:28 »
Aytaç Bey durumu çağrı merkezindeki kişiye de belirttim ancak bizim Toyota olarak bayilerin belirlemiş olduğu bu fiyatlara bir müdahalemiz olamaz, onlar serbest piyasa koşullarına göre işçilik giderlerini belirleyebilirler dedi. Bunun üzerine bayi servis müdürünü aradım ama alakasız bir cevap verdi. Yani ben sadece bu yaptırdığım işlemleri ayrı ayrı olarak kırkbin bakımı adı altında olmadan servise yaptırsam ve bayi bunu 40.000bakımı olarak sisteme girmese 137.00tl aşağı ödeyecektim. Galiba olayı servis anlamak istemedi.

Aynen dediğin gibi. Bir sonraki bakımda yetkiliye gitme bence. Böyle müşteri kaybediyorlar işte. >:(
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 281 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Haziran 09, 2014, 11:52:14 »
Bir diğer hususta servis müdürünün: Biz normalde diğer araç sahipleri buraya kendi yağları ile gelseler değişmezdik ancak aracınız eski model olduğu için sizi kıramadık demesiydi. Yani ben bilinçli biri olmadan bilgisiz gitsem bu yağı kullanmayacaklarını söyledi. Müşterinin istediği yağı kullanabileceğini sadece onların bunun sonucunda garanti kapsamına alamayacağı bilgisini kendisine hatırlattığımda tabi tabi demeye başladılar.

Yani her halukarda bilinçli müşteri olmak ve sorgulamak gerekiyor ancak bizim toplumumuzda bilinçli de olsanız yapabileceğiniz şeyler kısıtlı. Ödediğim parada da değilim fakat prensip olarak neye ne ödediğimi bilmek isterim.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 09, 2014, 11:54:44
Aynen dediğin gibi. Bir sonraki bakımda yetkiliye gitme bence. Böyle müşteri kaybediyorlar işte. >:(

Aracın tüm bakımları bugüne kadar Ankara Toyan'da yapılmış. Bende açıkçası km garantisi olması ve orjinal parçalardan dolayı birazda duygusal olarak servise gidiyorum. Ama hakikaten sorgulamaya başladım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Haziran 09, 2014, 21:20:32 »
ben durumu anlamadım. yakıt filtresi 80 lira olamaz.
sadece yakıt filtre değişimi 130 küsür tl hiç olamaz.

bakım kalemleri vardır, bakıma girdiyse aracın cam suyuna kadar bakarlar ama cam suyuna bakıldı diye yazılmaz. tek kalem bakım işçilik diye alınır.

yani suyu filtreyi değiştirmeseniz bile standart bakım ücretini alırlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Haziran 09, 2014, 22:48:08 »
Anil parca numarasi 2330019285 ara sor bakalim olabilir mi olamaz mi, servis ile gorusmen yesilcam sahnesi gibi olur,

Nayir, Nolamaz :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 281 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Haziran 10, 2014, 09:43:12 »
ben durumu anlamadım. yakıt filtresi 80 lira olamaz.
sadece yakıt filtre değişimi 130 küsür tl hiç olamaz.

bakım kalemleri vardır, bakıma girdiyse aracın cam suyuna kadar bakarlar ama cam suyuna bakıldı diye yazılmaz. tek kalem bakım işçilik diye alınır.

yani suyu filtreyi değiştirmeseniz bile standart bakım ücretini alırlar.

:) Yakıt filtresi 80tl değil zaten 120tl, yakıt filtresi değişimi için işçilik ücreti 80tl. Yakıt filtresi+işçilik toplam 200.00tl.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 10, 2014, 09:45:46
Şunu da belirtmeliyim ki servisteki arkadaşların ilgi ve alakaları gayet iyi ve misafirperverler. Ortam da gayet nezih.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Haziran 10, 2014, 14:51:02 »
Parçanızı alıp gitseniz daha mantıklı olur da (servis bunu yedirrbilir mi?) Km tescil için gerekli arabanın km düşük. Servis kullanabilr mi diye bakmaz. Efsane parça eskitti mi? 10 km bakımları bu su parçalar değişecek fiyat bu mantalita böyle. Servisleri ayakta tutma politikası.
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 281 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Haziran 11, 2014, 08:13:05 »
Aslında 20tl verip yan sanayi hava filtresi alacağıma ya da 10tl ye yan sanayi içi keçe mi kağıt eleman mı ne olduğunu bilemediğim bir yağ filtresi alacağıma 55tl verip orjinal hava filtresi almayı, 22 tl verip orjinal yağ filtresi almayı tercih ederim. Ancak gereksiz yere para alınması ve bunu neden aldınız cevabını da karşı taraftan tam bir şekilde alamamanız insanı üzüyor. Yoksa aracını gerçekten seven bir insan orjinal kaliteli yedek parça kullanması gerektiğini düşünüyorum. Ancak servisler bazı hususları gerçekten abartıyorlar. Benim belirtmek istediğim ise en azından sadece rutin bakımlar serviste orjinal parçalar ile yaptırılabilir. Bu çok fazla bir yekün tutmuyor. Örneğin 30.000bakımında servise 170 tl civarında bir para ödemiştim. Bunu sanayide yaptırırsan ne olur 100tl yaptırırsınız. Ama yan sanayi üründe alınan parçanın ne derece motoru ve araç aksamını koruyacağını bilemezsiniz belki bir kaç defa aynı parçayı alarak daha fazla para ödenebilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Haziran 14, 2014, 12:37:58 »
120 liralık filtre hayal edemedim :( kusura bakmayın...