Gönderen Konu: Hadi Yalıtım yapalım  (Okunma sayısı 67811 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
Ynt: Hadi Yalıtım yapalım
« Yanıtla #40 : Ocak 17, 2014, 19:21:30 »
arabama yalıtım yaptırdım

SAKIN AMA SAKIN YALITIM FALAN YAPTIRMAYIN.

bir ton para döktüm, özel bir yalıtım malzemesi aldım. hem kauçuk hem sünger bir arada yapılmış.
arabanın her yerini söktürdüm. her yere bu yalıtım süngeri ve üstüne komple ziftli keçe yaptırdım.

HİÇ BİRŞEY DEĞİŞMEDİ.

motor bölümüne süngerden yapıştırdım. kaput altına keçe yaptırdım. konsol altına keçe falan koyuldu. ama ne yol sesi bitti ne motor sesi bitti. sadece biraz ses azaldı ve motor sesi boğuklaştı..
92 model arabamda 2013 model toyotada olmayan yalıtım çıktı. metallerin üzerini sert tahta gibi birşeyle zaten kaplamışlar. taban halısını keçe ile kalınlaştırmak neredeyse hiç bir işe yaramıyor.

YALITIM YAPACAKSANIZ

1- sakın döşemeler ile uğraşmayın. sadece teker içine ziftli bitümlü madde ve dayanıklı bir yalıtım malzemesi koyun.

2- motor sesi için hiç boşuna uğraşıp para harcamayın.

3- lastikleri değiştirin.

4- tıkayın !! kulağınızı tıkayın. yalıtım için hiç boşuna uğraşmayın.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Ocak 17, 2014, 19:21:30 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '15
  • 17 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Ocak 17, 2014, 19:34:47 »
valla hocam benimde niyetim vardı ama şu an itibariyle vazgeçtim teşekkür ederim uyarınız için.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
« Yanıtla #42 : Ocak 23, 2014, 13:13:10 »
evet arkadaşlar yalıtımdan sonra ilk izlenimleri belirteyim.
önce yalıtımı nasıl yaptım ondan bahsedeyim. arabayı komple soyduk. ama tavan alınmadı. göğüse hiç dokunulmadı.  yalıtım süngeri kullanıldı. bu sünger iki taraflı. bir taraf kauçuk sünger bir tarafı ise firex gibi hafif sünger var. ben dört tekere metale yapışan bitümlü malzeme ile kapladım. birde yalıtım süngerini koydum. motor sesi için kaput altına ve motor bölümüne sünger yerleştirdim.

kaputa yapıştırılan keçe ve motor kabin arası konulan süngerin motor sesine çok etkisi yok. sadece motor sesinin tonu değişti. daha boğuk gelmeye başladı. yolda giderken ise motorun rahatsız edici sesi kesildi. neredeyse hiç duymaz oldum. ama yine söyleyim en önemli yalıtım yeri kabin içinde göğüsün altı. ses gelecek her yeri doldurursanız motor bölümü çok önemli değil.

yol sesini kesemedik. yol sesi malesef kesilmiyor. aslında yağmurda giderken çamurluklardan gelen su sesini hiç duymuyorum. yada lastik sesini hiç alamıyorum. ama arabanın yapısı nedeniyle bir yerlerden uğultu şeklinde ses geliyor. bu arada kapılarımda yalıtım malzemesi var. uğultuyu koyduğum sünger biraz engelledi ama okadar yüksek bir ses ki kesilmiyor. neyseki ince sesler kesilmiş durumda. yani daha tok bir ses alıyorum.

aynı telefon programı ile yaptığım denemelerde sesin 76 db den 73 e düştüğünü gördüm. bunların hepsini hem video ile hemde resimlerle göstereceğim..

içerde akustik sünger kullanmak gerektiğinin farkına vardım. yol sesi dışardan giremiyor ama mekanik gürültü arabada devam ediyor. yani arabanın şasisi ses yapıyor. düz yolda arabanın içinde kardeşimle rahatça konuşuyorum ve müziğin sesini daha az açıyorum. fakat yeterli sessizlik için taban sacının çok kalın olması şart.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: -
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Ocak 23, 2014, 15:31:28 »
Anıl kardeşim bitüself mi kullandın ? malzeme nedir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
« Yanıtla #44 : Ocak 23, 2014, 16:42:42 »
Anıl kardeşim bitüself mi kullandın ? malzeme nedir

bitüself benzeri ziftli bir malzeme kullandım. bituself aldım ama soğukta metale yapışmıyor. bagajda bekliyor. kullandığım bituself ile aynı özellikte çatı su yalıtım malzemesi. adınıda hatırlamıyorum. zaten amaç metal titreşimini almak. ne kullandığınızın önemi yok. hatta su yalıtımında kullanılan ziftli rulolardan alın ısıtıp yapıştırın. hiçbirşey fark etmez.

ben özellikle arka taraftan memnun kaldım. çukurlarda çok tok bir ses çıkartıyor. ama 90 model arabanın orjinalinde bu yalıtım zaten mevcut. muhtemelen sizin araçlarınızdada vardır.

toyota sanki bilerek yol sesini içeriye alsın diye yapmış arabayı. her yerde yalıtım var ama tanburun içe bakan kısmında hiçbirşey yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
« Yanıtla #45 : Nisan 18, 2014, 12:00:06 »
10 dk lık bir video hazırladım. aradaki farkı anlatmak zor. kullandığım malzemenin fotolarını sonuna ekledim..

toyota 91 yol sesi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #46 : Nisan 19, 2014, 18:51:55 »
ne zamandir yapacağım dedim ancak bu yalitim olayini. oncelikle kendim yapamiyacam..musait bir yerim yok malesef
 kapiyi nasil acip dagitacaz onu bile bilmiyorum ama kesin kararliyim yapmaliyim şu ses yalitimini. yapan arkadaslar tanidik bir yer varsa dosemeci vs;) iscilik ucretini verip malzemeleri getirip birlikte yapabilecegim bir yer varmi istanbulda. birde baska bir sey daha duydum ne kadar dogru bilemiorum plastik tampon kullanilan araclarda  õn ve arka tamponlari sokup icten bu yalitim bituself kullananlar oldugunu duydum buda titresimi keserek ugultuyu önlüyormus. ama oncelikle kapilar-taban-bagaj-mumkunse davlumbaz kisimlarini yapabilecegim bir yer.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
« Yanıtla #47 : Nisan 20, 2014, 23:34:13 »
bituself üzerine firex bence en etkili yöntem.

ama

firex dediğimiz malzeme bir sünger değil !!   kırpılmış süngerlerden ağır malzemeler yapmışlar. bunlar işe yaramaz. sadece mekanik sesi keser. yani aktarımla geçen sesi önler. ayakkabı tıkırtısı gibi.
piyasadaki süngerlerden almayın arkadaşlar.. bir miktar işe yarar ama zaten ne koyarsanız koyun okadar ses yalıtımı yapacaktır.

en iyi yalıtım maddesi poliüretan. firex de poliüretandır. ve bu maddeyi en az 2cm kalınlıkta sermedikçe dişe dokunur sonuç alınmaz.
en iyi yalıtım şekli ise ;
metale yapışacak kauçuk benzeri ağır bir madde
üzerine poliüretan
üzerine melamin sünger
üzerine sert tahta  ile yapılan yalıtım.

böylelikle hem kalın sesden hem ince seslerden kurtulmuş olursunuz.

ankarada ostim yıldız sanayisini gezdim. onlarca hurda kazalı araba var. eğer kazalı olmasa görmemiz imkansız ama üretici teker üstüne sarı köpüklerden sıkmış. yani tesadüfen kesik bir araba görmesem bende hayatta bilemezdim.
bu tür ses yalıtım önlemleri birazda fabrikasyon. sonradan ne kadar yapsanız da uğraştığınıza değmiyor.

ben işin peşini bırakmadım. yalıtım için başka düşüncelerim var. inş 2 3 aya kadar yavaş yavaş kendim yapacağım. ozaman yine sonuçları yazarım ..

aman dikkat. eski arabası olan arkadaşlar. yalıtımdan önce teker bilyalarını poryalarını değiştirin. bu tür mekanik sesler yol sesinden çok içeriye geliyor. lastiklerinizi denemedim ama yumuşak hamurlu denilen ve benimde desenini beğendiğim nokian marka almaya özen gösterin.

arabada bazı sesleri kestiğinizde diğer sesleri duymaya başlıyorsunuz. mesela ben motor için yalıtım yaptım ve şuanda yol sesi motor sesini bastırıyor. hiç motor sesi duyamıyorum. ayrıca kapı fitillerine akvaryum hortumu geçirmiştim ama rüzgar sesi şuan beni çok rahatsız ediyor...

unutmayın ki kapılardanda ciddi miktarda ses geliyor. tabanı yapıp kapıları yapmazsanız kapılardan gelen rüzgar ve yol sesi sizi bezdirir..

arabanızı mümkünse kendiniz sökün. ustalara hem güvenmiyorum hemde para ile rezil oluyorsunuz. usta kendine göre fikir yürütüyo. kendine mantıksız gelen hiçbirşeyi yaptıramıyorsunuz. iş yürüsün diye acele ediyor.. rezil ediyor insanı.. siz yapın. 1 haftada yapın ama adam gibi olsun. şimdi ben tekrar döşemeyi sökmek zorundayım.. verdiğiniz parada yanında cabası ..

videolardan bir derleme yaptım. yalıtım ile elbette bişeyler değişti. ama kesinlikle iyi değil..

ailemizde 2000 model birde opelimiz var. inanılmaz şekilde benim 90 model aracım opelden daha sessiz görünüyor. hemde 3 4 db !!
ama ne hikmettir ki opel de hiç rahatsız edici bir yol sesi yok. bunun nedeni şu : opelde firex benzeri bir malzeme tabandan motora kadar serilmiş. böylece ses fazla yutulmuyor ama frekansı değişiyor. daha bass ses veriyor. ince sesler olmadığı için rahatsız etmiyor.
opelde taban halısı taş gibi. çünkü tahta benzeri bir malzemesi var. bu da sese bariyer oluyor..  açıkçası benim aracımdada durum böyle olsun isterdim.

çalışmalarım sürecek ...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • toyota aşktır...
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 32000
  • Model Yılı: '11
  • 17 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #48 : Nisan 21, 2014, 00:06:26 »
anıl bey
iyi çalışma olmuş elinize sağlık :alkis:
dediklerinize harfiyen katılıyorum.
işin aslı fabrikasyon çıkışı yalıtım olmadığı sürece sonradan yapılacak yalıtım ; gerek malzeme , gerek işçilik , maliyet,usta...v.s. gibi bir çok nedenden ötürü gereksiz bulduğum için vazgeçtim. işallah daha sonraki işlemlerle istediğiniz sonucu alırsınız.çalışmalarınızın devamını dilerim .
kızımın gümüşü
o bizim ailemizin bir ferdi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
« Yanıtla #49 : Haziran 03, 2014, 22:47:42 »
arkadaşlar bugün koçtaşdan firex aldım , döşemeleri sökmeden yerlere serdim. hatta 2 kat serdim.

sonuç hüsran.

bir yerlerden yol sesi alıyor ama nereden kestiremiyorum. bol bol bituself aldım, altını komple kaplayıp bide köpük sıkmayı planlıyorum. hepsi bir ay sonra..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #50 : Haziran 03, 2014, 22:52:12 »
arkadaşlar bugün koçtaşdan firex aldım , döşemeleri sökmeden yerlere serdim. hatta 2 kat serdim.

sonuç hüsran.

bir yerlerden yol sesi alıyor ama nereden kestiremiyorum. bol bol bituself aldım, altını komple kaplayıp bide köpük sıkmayı planlıyorum. hepsi bir ay sonra..

Ekte Basf'ın sitesi var, oto yalıtım malzemelerinden bahsediyor işe yarıyor mu acaba?

http://www.adetasyapi.com/?solkategori=43&solaltkategori=101
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
« Yanıtla #51 : Haziran 03, 2014, 23:23:09 »
Ekte Basf'ın sitesi var, oto yalıtım malzemelerinden bahsediyor işe yarıyor mu acaba?

15 tl +kdv denilen süngeri bugün 8 tl ye aldım.
işe yaramaz diye bişey yok. halı paspas bile alsanız bişeyler değişir. yerine göre farklı malzemeler kullanmak lazım.

kesinlikle bituself yapılmalı. sonra kauçuk sonra bariyer sonra firex sonra bariyer sonra melamin üstünede tahta :)

bunları yapamayacağımız için belki 2 kat firex ve metale bituself ile kayda değer bir sonuç alınabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
« Yanıtla #52 : Haziran 18, 2014, 22:18:28 »
değerli arkadaşlar , bugün yol sesinin zıttını ürettim.

active noise cancelling denen bir teknoloji var.  çevreden gelen sesleri bir mikrofon ile alarak tam zıt ses üretip gürültüyü azaltıyor.
bu teknoloji benim sony walkman diye geçen mp3 çalarımda var ve gerçekten çok işe yarıyor.

bende hondanın yaptığı gibi anti ses üretmek istedim.

önce kaliteli şekilde yol sesini kayıt ettim. filtreden geçirdim.
bu sesi sound forge programı ile tersine çevirdim. ve mp3 olarak kayıt edip arabada çaldım.

sonuç malesef beklediğim gibi olmadı. anti ses araba içindeki gürültülere yenisini kattı. daha fazla gürültü oluştu.

neyseki lastiklerden memnunum. yalıtım yapacağım ama bu yalıtım daha çok arabanın çok tok sesler çıkartması için olacak.
kpss sınavına yaklaşık 2 hafta var. 2 hafta sonra sessizleştirme işlerine devam edeceğim. bu sefer aracın kurcalanmış döşemelerini halledip , temizleyip güzelce yerine oturtmam gerek. gürültü yalıtımı için belki ağır bariyer ve melamin sünger kullanabilirim..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • rolla
  • Kilometre: 260000
  • Model Yılı: '98
  • 4 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #53 : Haziran 24, 2014, 13:04:03 »
anil hocam sana tecrubelerimi aktarabilirim bende yalıtım yaptım 8-12 db arası fark etti iceride rahat konusabiliyorsun arkadakiyle falan ancak daha davlumbaz içlerine yapmadım konu acacagım  inş malzeme cooook onemli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
« Yanıtla #54 : Haziran 24, 2014, 13:11:58 »
anil hocam sana tecrubelerimi aktarabilirim bende yalıtım yaptım 8-12 db arası fark etti iceride rahat konusabiliyorsun arkadakiyle falan ancak daha davlumbaz içlerine yapmadım konu acacagım  inş malzeme cooook onemli

lütfen , amacımız zaten paylaşmak... memnun olurum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • rolla
  • Kilometre: 260000
  • Model Yılı: '98
  • 4 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #55 : Haziran 24, 2014, 14:18:48 »
yalıtım 3 asamadan olusur ic yalıtım dış yalıtım ve alt yalıtım diye şimdi anladıgım kadarıyle bayagı bi ugrasmıssın. malzemelerin isimlerini bulacagın yerleri halledeyim inş ama velakin sıfır ses bekleme cunku toyotanın ozellikle bizim kasanın dış yapısı hız sonucu olusan ruzgara dalma yapmaktadır eger derdin ruzgar sesini kesmekse masraf yapma ama eger derdin yol arac titresimi sesiyse o zaman beni dinlemeni tavsiye ederim oncelikle bu iki sesi birbirinden ayır kolay gelsin yogunum devam edecegim inşaallah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 103000
  • Model Yılı: '07
  • 11 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #56 : Haziran 24, 2014, 14:57:02 »

selam  arkadaşlar,
Bende aracımın dalumbazları söktürüp aracın komple altını pütürlü boyadan iki kat attırdım. Ayrıca dalumbaz üstüne ve içinide boyattım. Sonra kapı direk ve çamuluk aralarına da baktık fabrika iş olsun diye bir parça sünger koymuş bu şekilde topladık. Üstüne lastikleri de değiştirdim.şu an fena değil ama istediğim gibide değil ilave olarak direk ve çamuluk aralarına takviye yapmayı düşünüyorum. Başka fikir ve önerileri olan varsa iletirse sevinirim. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #57 : Haziran 24, 2014, 15:45:55 »
Biz en iyisi japon arabalarımızı satalım yoksa yalıtım işinden kafayı yiyeceğiz : )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
« Yanıtla #58 : Haziran 24, 2014, 19:11:46 »
sat kurtul derdim ama yok öyle bir dünya :)  çalışmadan başarı bekleme :)

ben şuanda titreşim yalıtımına geldim. yani doğrudan gelen sesleri kestim. ince sesleri kestim. ses kaynaklarını kestim.
rüzgar sesi için kaput üstüne boya koruması için bişey düşünüyorum. camlar falan elden geçecekler.

bugün 2004 renault symbol e bindim ve toyotayı bol bol andım.. renault yalıtımlı bir araba olmasına rağmen çok gürültülüydü..

asıl yalıtımı plastik veya bariyer görevi görecek bişeylerle yapacağım. titreşimin yayıldığı yerlerden yayılmalar önlenecek..

yani yapacaz bişeyler, takipte kalın.. zaten bu yüzden açtım bu konuyu..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #59 : Haziran 25, 2014, 09:27:28 »
Rav4 beklemede Tamam : )))