Gönderen Konu: Kalorifer ısıtmıyor.  (Okunma sayısı 91417 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 90000
  • Model Yılı: '12
  • 7 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
Ynt: Kalorifer ısıtmıyor.
« Yanıtla #180 : Ocak 09, 2020, 20:57:26 »
uzun yolda veya devir yüksekken ısıtıyormu?
Çok az bir şekilde sıcak üflüyor. Yani tamamen soğuk üfleme söz konusu değil. Ön camda buğu da olmuyor. Ama arabanın içi (özellikle ayaklara verince) ısıtmıyor.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #180 : Ocak 09, 2020, 20:57:26 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #181 : Ocak 09, 2020, 21:53:16 »
Suyun eksik olabilir sadece taşma kabından kontrol etme radyatör kapağından bak. Birde lpg takılırken lpg beynine T ile aldılarsa sıcak su hortumunu sıkıntı olabiliyor. 3. Ve en kötüsü de kalorifer radyatörün tıkanmıştır temizlemeyi dene inşallah 3. Değildir. Sonucu burdan yazarsan sevinirim.
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #182 : Ocak 09, 2020, 22:28:12 »
Şöyle bir eksik bilgi verdim. Ekleme yapayım. Isıtmama sorunu bundan yaklaşık 1 ay öncesinde de olmuştu. Otomobil tamircisi arkadaşıma gösterdiğimde peteklerde tıkanma olabilir, bütün torpidoyu söküp temizlik yapılması gerekir, bu da 1000 liradan fazla masraf olur dedi. Bir risk alıp tıkanmayı gidermek için porçöz dökelim ve suyu tamamen değişip yeniden antifriz koyalım dedi ve dediğini yaptık. 1 aydır da gayet iyi bir şekilde ısıtıyordu. Ama maalesef yine aynı durum söz konusu. Bakalım bu sefer nasıl bir yol izleyeceğiz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #183 : Ocak 09, 2020, 22:57:42 »
Ariza kodlari bilgilendirme amacli, ariza yok.

Manuel e alip devirli kullanin biraz. 3000dd civarlarinda.
Sonuc ne olacak?
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #184 : Ocak 11, 2020, 20:04:39 »
Merhabalar. Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Dediğiniz bütün yolları izledim, denedim. Bunun sonucunda şoför tarafındaki ve konsolun solundaki bölmelerde sıcak üflemeye başladı. Ama maalesef sağda kalan iki bölümde soğuk üflemeye devam etti.
Bugün aile ziyareti için geldiğim Bursa’da Toyota Team Bursa’dan tanıdığım bir kaç arkadaşın tavsiyesiyle Ayaz Oto’ya aracımı götürdüm. Ustamız lpgnin T bağlandığını, bundan kaynaklı olabileceğini, sonrasında da peteklerin temizlenmesini tavsiye etti. Ustamızı dinleyerek makina ile petekler temizlendi. Sonuç olarak sol iki taraf cayır cayır yanmaya başlarken sağ iki taraftan hafif sıcak üflemeye başladı. Torpidoyu söküp kontrol edilmesinin pahalı olacağını ve sonrasında torpido söküldüğü için bazı sorunlar olabileceğini söyledi.
Açıkçası şuanki ısıtması benim için gayet yeterli. Ama yine de sorunun tamamen çözülmesi için neleri tavsiye edebilirsiniz? Lpg’nin T bağlanması ile ilgili hiç bir işlem yaptırmadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #185 : Ocak 11, 2020, 20:55:33 »
Hazır biraz açılmışken T bağlantısını düzelt ve porçözle açmayı dene..
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #186 : Ocak 12, 2020, 17:43:45 »
T bağlantısının düzeltilmesi işi için nereyi önerebilirsiniz İstanbul’da? (mümkünse Avrupa yakası.) @Ayhan Kenan (42736)  @Ahmet Güve (8047)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #187 : Ocak 13, 2020, 11:50:08 »
Ben istanbulda değilim ama lpg ciye gitseniz anlatsanız hallederler tahminimce..
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #188 : Ocak 13, 2020, 12:09:20 »
T bağlantısının düzeltilmesi işi için nereyi önerebilirsiniz İstanbul’da? (mümkünse Avrupa yakası.) @Ayhan Kenan (42736)  @Ahmet Güve (8047)
T bağlantısının neyi düzeltilecek zaten LPG regülatörü için su alınmak zorunda bu bağlantı için iki tane t kullanılır birisi kalorifer gidiş borusuna diğeri dönüş borusuna takılır başka ne gibi bir işlem yapılması gerekiyor (en fazla giriş çıkış yönleri ters bağlanmıştır onu sizde düzeltebilirsiniz hepsi iki klepçe var ama o ısıtmayı etkilemez)
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #189 : Ocak 13, 2020, 12:50:29 »
T bağlantısının neyi düzeltilecek zaten LPG regülatörü için su alınmak zorunda bu bağlantı için iki tane t kullanılır birisi kalorifer gidiş borusuna diğeri dönüş borusuna takılır başka ne gibi bir işlem yapılması gerekiyor (en fazla giriş çıkış yönleri ters bağlanmıştır onu sizde düzeltebilirsiniz hepsi iki klepçe var ama o ısıtmayı etkilemez)
sıcak su hortumu lpg regülatörüne direk bağlanırsa daha sağlıklı olduğunu okumuştum. Bunun ılgili çokça yazı var google de.
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #190 : Ocak 13, 2020, 17:42:31 »
sıcak su hortumu lpg regülatörüne direk bağlanırsa daha sağlıklı olduğunu okumuştum. Bunun ılgili çokça yazı var google de.
Direk bağlantı sadece regülatörün daha iyi daha çabuk  ısınmasına ve erken lpg'ye geçmesine yarar kalorifer ısıtmasına bir faydası olmaz fatih Bey'in aracının kalorifer radyatöründe bölgesel tıkanmalar var temizlik yapılmış ama bazı yerleri açılmamış bu tıkanmaları ana sebebi antifiriz kullanmamaktan veya doğru ürünü kullanmamaktan kaynaklanıyor yaz boyu kapalı kalan kalorifer kazanı içinde torgulaşmalar oluşuyor zamanla o tortular taşlaşmaya dönüyor ve kazanı tıkıyor zaten dar olan japon gurubu radyatörleri çok daha çabuk tıkanıyor,tekrar bir temşzlik yaptırmayı deneyin.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #191 : Ocak 13, 2020, 18:15:23 »
Direk bağlantı sadece regülatörün daha iyi daha çabuk  ısınmasına ve erken lpg'ye geçmesine yarar kalorifer ısıtmasına bir faydası olmaz fatih Bey'in aracının kalorifer radyatöründe bölgesel tıkanmalar var temizlik yapılmış ama bazı yerleri açılmamış bu tıkanmaları ana sebebi antifiriz kullanmamaktan veya doğru ürünü kullanmamaktan kaynaklanıyor yaz boyu kapalı kalan kalorifer kazanı içinde torgulaşmalar oluşuyor zamanla o tortular taşlaşmaya dönüyor ve kazanı tıkıyor zaten dar olan japon gurubu radyatörleri çok daha çabuk tıkanıyor,tekrar bir temşzlik yaptırmayı deneyin.
Ümit Bey bağlantıyı t alarak yapmak suyun debisini düşürür. O yüzden işinde ıyi bir lpg ci direk bağlantı yapar.yani kalorifer giden hortum regülatöre girer ve direk çıkarak kalorifere gider. Mantıklısı da budur. Uzmanlardan da yorum bekliyoruz bu arada..

Mesaj Birleştirildi: Ocak 13, 2020, 18:21:55
Ümit Bey bağlantıyı t alarak yapmak suyun debisini düşürür. O yüzden işinde ıyi bir lpg ci direk bağlantı yapar.yani kalorifer giden hortum regülatöre girer ve direk çıkarak kalorifere gider. Mantıklısı da budur. Uzmanlardan da yorum bekliyoruz bu arada..
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #192 : Ocak 13, 2020, 19:17:49 »
Aracın antifrizini hiç eksik etmedim aslında. T bağlanması ile ilgili de siz usta abilerim ne derse onu uygulayacağım :) Yukarıda söylememiş olabilirim belki. Bursadaki usta hadi T bağladın bari boruyu plastik kullanmasaydın demişti. Bu tarz problemlerden bihaber olduğum için sizlerin tavsiyeleriyle önümü görüyorum:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #193 : Ocak 13, 2020, 20:47:48 »
Yukardaki resimde görüldüğü gibi t bağlantısında suyun regülatöre giren kısmı kalorifere hiç girmiyor bypass geçiyor.ama direk bağlantıda suyun tamamı kalorifere girip çıkıyor buda suyun biraz daha güçlü yol alması demek.tabi bu sizin problemin kesin çözümü olurmu denemeden bilemezsiniz.
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 225000
  • 62 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #194 : Şubat 29, 2020, 08:24:29 »
Merhaba benim araçta 2003 Terra. Arabayı yeni aldım sol taraf sıcak üflüyor diğer taraflar üflemiyordu. Dediğiniz gibi T bağlanmış.Peteklerde tıkalı olduğu için direkt tüpün beyninden devir daim yapıyor. Düz bağlamak için parçaları da aldım. O arada tanıdık bir yıkamacının tazyikli su ile temizlediğini söylediler. Kalorifer peteğinin hortumları söktü ikisine değil birkaç sefer su tuttu. İçerisinden epey kurum şeklinde parçalar çıktı. Galiba kireç bağlamış. Şimdi düzeldi. Eğer devam ederse LPG regülatörünü düz bağlayacağım.
İlâhî ente maksudî ve rızake matlûbî (Allahım! maksadım sensin ve isteğim senin rızândır)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #195 : Şubat 29, 2020, 09:36:03 »
Düz bağlayın yoksa zamanla su az geleceği için yine kireç olacak.hazır açılmışken en kısa zamanda düz bağlayın. Antifirizide unutmayın. Geçmiş olsun..
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 225000
  • 62 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #196 : Şubat 29, 2020, 09:37:08 »
Teşekkürler.
İlâhî ente maksudî ve rızake matlûbî (Allahım! maksadım sensin ve isteğim senin rızândır)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #197 : Kasım 01, 2020, 13:06:12 »
Merhabalar. Geçen kış yaşadığım sorunu yine yaşamaya başladım. Geçen yıl petekleri temizlettiğimde gayet iyi ısıtmaya başlamıştı kalorifer. Şimdi yine aynı şekilde arada sıcak üflüyor ama bu sıcaklık yeterli bir sıcaklık değil. Bu sefer  ne yapmamı önerirsiniz? T bağlantısını düzeltsem sorun çözülür mü yoksa başka tavsiyeniz var mıdır?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • frukbasarslan@gmail.com
  • Kilometre: 190
  • Model Yılı: '98
« Yanıtla #198 : Aralık 21, 2020, 21:54:28 »
Petekler tıkalı bizimde başımıza geldi soğuk üflüyor makine ile temizletince düzeldi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 248000
  • Model Yılı: '06
  • 10 kere teşekkür etti
« Yanıtla #199 : Şubat 03, 2022, 21:13:12 »
O zaman kolaydan başlayalım.

Kontagı kapatın.
Klimanın iç sikülasyon ve auto tuşlarına basılı tutun.
Kontagı açın.

Klima check mode yapacaktır.
Kısa süre sonra ekranda rakam yazacak onu buraya yazın.

00 Hiç sorun yok.
23/24 Karanlık yerde test yapılıyorsa ışık sensörü arızası normal.

Bunlar dışında ne yazacak.

Birde dış ısı normal çalışıyormu?
HI yaptıgınızda fark varmı?

Hocam merhaba, Benim araçtada aynı sorun var kalorifer ısıtmıyor sol taraf soğuk sağ taraf soğuk-ılık arası üflüyor bu yöntemle 21 arızasını okudum bu arıza nedir?