Gönderen Konu: m 4/3 mü yoksa dslr mi :D  (Okunma sayısı 11250 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A-
  • 44 kere teşekkür etti
  • 45 kere teşekkür edildi
m 4/3 mü yoksa dslr mi :D
« : Aralık 22, 2012, 22:22:18 »
arkadaşlar fikir almak adına bu konuyu açmak istedim.. aslında niyetim bir dslr like denen kompakt makinenin tele lenslisinden almaktı.. bundaki amacım da her işi ortalama seviyede görmesiydi.. manuel ayarları sayesinde düşük ışıkta iğrenç fotolar çekseler de kendim fotoğrafçılığı öğrenirdim bir nebze de olsa diyordum.. sonraları fikrim değişti.. düşük ışıkta resmen tökezliyorlar.. fotoğrafçılık adına her türlü ihtiyacı karşılamalarına engel oluyor bu durum.. fakat ben bu işe on binlerce tl de yatırmak istemiyorum açıkcası :D.. hobi neticede...

sorum şu ki micro four thirds diye tabir edilen algılayıcısı aps-c algılayıcıdan biraz küçük olan fakat her türlü özelliğin olduğu makineler var.. algılayıcısı aps-c olan dslr lerden biraz küçük ama dslr like makinelerden kat kat büyük olduğu için dslr ihtiyacını karşılıyorlar nispeten.. dslr lerden de body olarak oldukça küçükler... sizce bin tl gibi bir fiyata bol özellikli m 4/3 mü almak mantıklı yoksa giriş seviye bir çok özelliği kırpılmış dslr mi almak mantıklı :D.. ne sordum yaaa.. umarım sıkmamışımdır :)
94' reno broadway :)

Toyota Club Türkiye

« : Aralık 22, 2012, 22:22:18 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Gülümseyin...
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
Ynt: m 4/3 mü yoksa dslr mi :D
« Yanıtla #1 : Aralık 24, 2012, 12:55:33 »
Emrah kendi ağzınla demişsin 10binler harcayamam diye bence de M 4/3 al ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 24, 2012, 13:01:02 »
Ben de benzer bir makina düşünüyorum. Nikon 1 diye bir model çıkarmış, onlara da baktım ama sensörleri m4/3'ten biraz daha küçükmüş.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • we'll wrench your heart out !
  • Kan Grubu: B+
  • 12 kere teşekkür etti
  • 82 kere teşekkür edildi
Bizde  kabul görmez cahilden  gelen afra tafra !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 44 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Aralık 24, 2012, 19:42:43 »
Emrah kendi ağzınla demişsin 10binler harcayamam diye bence de M 4/3 al ;)

abi dslr alırsam elim ayağım durmaz fakat mesela d3100 aldığım takdirde yanında gelen lens beni götürür mü yoksa kısa sürelerde on binler harcama gereği gütmeme sebep olur mu ;).. m 4/3 alırsam en azından panasonic lerin yanında gelen lensin yeterince keskin olduğunu vs öğrenmiştim.. onlarla idare ederim de dslr şüpheli :D

Ben de benzer bir makina düşünüyorum. Nikon 1 diye bir model çıkarmış, onlara da baktım ama sensörleri m4/3'ten biraz daha küçükmüş.

nikon 1 makinelerin full frame makine eşdeğer lens değerini elde etmek için 2.7 ile çarpmak gerekiyor. m 4/3 makineleri 2 ile çarpmak gerekiyor.. yani dediğiniz gibi biraz küçük fakat iso konusunda oldukça başarılı olduğunu öğrendiğim. bu makinelerin fiyatı ederinden yüksek diyorlar. yani indirimde bulursanız alınabilir

http://www.nikon.com.tr/productitem.php?pid=1439-012b0e2dea&display=technicalspecifications

iş görür

şüphesiz ama ben şunu düşünüyorum :D

http://www.panasonic.com.tr/html/tr_TR/%C3%9Cr%C3%BCnler/Lumix/G+Mikro+Sistem/DMC-G3K/overview/8371564/index.html

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 24, 2012, 19:50:51 »
D3200 nasıl bir makine Emrah abi  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 44 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Aralık 24, 2012, 19:56:08 »
D3200 nasıl bir makine Emrah abi  :)

mükemmel bir iso performansı olduğundan bahsediyorlar.. d3200 alan dslr ile istediği her şeyi yapar diyorlar da ben şu an 1500 tl veremeyeceğim için m 4/3 ile d3100 arasında kaldım.. ama m4/3 e yönelmeme sebep olan durum ise dslr alanın durmayıp en az 2 lens daha alması :D.. ben makine alacağım kit lensi ile kullanacağım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 24, 2012, 20:37:08 »
biraz fotoğraftan anlıyorsan mutlaka slr al. ben slr like denen cihazların en iyisini aldım ama resimlerden memnun değilim. sadece zoom için bu görüntüyü çekmeye deymez.

istersen 50 lens ve 18-105 lens işini görecektir. sonra paran olursa f1.8 veya 2.8 lenslere para yatırırsın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 44 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Aralık 24, 2012, 20:57:05 »
slr like almam da slr alıp 50 1.8 ile idare etsem nasıl olur acaba diyorum.. m4/3 kafa karıştırıcı bu durumda

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 145000
  • Model Yılı: '12
  • 23 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Aralık 24, 2012, 21:08:07 »
DSLR alıp kit lens ile kullanacaksanız değmez :)

Ha kit lens ile de mükemmel resimler çekilebilir de gereksiz masraf olur..

Dslr alan duramaz genelde, portre macro tele derken uzar gider.. İso performasnı istediği kadar iyi olsun, kontrollü ışık istersiniz gider tepe flaşı alırsınız, bir tane kesmez ikinciyi alırsınız.. Polarize alırsınız, Nd alırsınız almışken kaliteli olsun dersiniz, gider bisürü masraf edersiniz..

Aman shutter ömrü dolmasın dersiniz, sensörüne toz kaçar onu temizlemeye uğraşırsınız :) :)

Hocam al bir slr like keyfine bak..Varsın iso performansı kötü olsun, işini görecek bir tripod 50 lira..

2012 Auris    1.4   D-4D MT
2021 Corolla 1.5   MDS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 44 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Aralık 24, 2012, 22:04:20 »
DSLR alıp kit lens ile kullanacaksanız değmez :)

Ha kit lens ile de mükemmel resimler çekilebilir de gereksiz masraf olur..

Dslr alan duramaz genelde, portre macro tele derken uzar gider.. İso performasnı istediği kadar iyi olsun, kontrollü ışık istersiniz gider tepe flaşı alırsınız, bir tane kesmez ikinciyi alırsınız.. Polarize alırsınız, Nd alırsınız almışken kaliteli olsun dersiniz, gider bisürü masraf edersiniz..

Aman shutter ömrü dolmasın dersiniz, sensörüne toz kaçar onu temizlemeye uğraşırsınız :) :)

Hocam al bir slr like keyfine bak..Varsın iso performansı kötü olsun, işini görecek bir tripod 50 lira..

ben de bahsettiğiniz şekilde lenslerle vs boğuşup duracağıma inanarak masraf yaptırmayacak makine alıyım diyordum :D.. araştırmalarım neticesinde bu kadar masraf etmeden alınan slr like makineler macro da çekiyormuş portrede, gerektiğinde de tele lensi sayesinde uzakları çektiriyormuş fakat kötü çektikten sonra uzağı çeksen ne olur diyen insanlar da olunca kafam karışıyor :D.. aslında aydın abi özetlemiş olayı :D.. on binler harcamak istemiyorsan m 4/3 al diye.. bu yeni oluşan bir sınıfmış ve kit lens ile idare edilebiliyorsa ciddi anlamda düşüneceğim sanırım bu m4/3 makineleri.. onlarda masrafa sokuyorsa gözünün yaşına bakmadan alacağım dslr like ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 23 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Aralık 24, 2012, 22:16:33 »
ben de bahsettiğiniz şekilde lenslerle vs boğuşup duracağıma inanarak masraf yaptırmayacak makine alıyım diyordum :D.. araştırmalarım neticesinde bu kadar masraf etmeden alınan slr like makineler macro da çekiyormuş portrede, gerektiğinde de tele lensi sayesinde uzakları çektiriyormuş fakat kötü çektikten sonra uzağı çeksen ne olur diyen insanlar da olunca kafam karışıyor :D.. aslında aydın abi özetlemiş olayı :D.. on binler harcamak istemiyorsan m 4/3 al diye.. bu yeni oluşan bir sınıfmış ve kit lens ile idare edilebiliyorsa ciddi anlamda düşüneceğim sanırım bu m4/3 makineleri.. onlarda masrafa sokuyorsa gözünün yaşına bakmadan alacağım dslr like ;)

Hocam 4/3 dediğiniz olympus un aynasızları sanırım, onlar da değişken objektifli ama :)

o tarz kompakt birşeyler arıyorsanız soy nex serisi derim ben..

Duygularınızı özgür bırakın hocam, kuş falan çekmeyecekseniz Tele gelip geçici bir hevestir zaten o kadar zoom u ne yapacaksınız :)

kuş çekerim diyorsanız kaçarı yok dslr alacaksınız..
2021 Corolla 1.5   MDS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 44 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Aralık 24, 2012, 22:36:38 »
Hocam 4/3 dediğiniz olympus un aynasızları sanırım, onlar da değişken objektifli ama :)

o tarz kompakt birşeyler arıyorsanız soy nex serisi derim ben..

Duygularınızı özgür bırakın hocam, kuş falan çekmeyecekseniz Tele gelip geçici bir hevestir zaten o kadar zoom u ne yapacaksınız :)

kuş çekerim diyorsanız kaçarı yok dslr alacaksınız..

sanırım ben bu kadar çeşidin içinde şaşkın şaşkın kalacağım böyle :(.. daha yeni bir şey öğrendim zaten m 4/3 olan makinelerin takip etme özelliği yokmuş.. focuslandıktan sonra hemen çekmek gerekiyormuş.. illa lens alınacaksa dslr alıp kaçınılmaz lensleri de 6-7 ay ara ile alırım galiba.. küçük bir hesap yaptım.. d3100 (kit lens ile) + 50 f1.8 + 70-300 tele ile 2500 tl ye mal oluyor... m 4/3 dediğim makinelerden panasonic g3 alsam olayı onunla bitirecektim bin tl ye aslında da bakıyım yeterli değilse dslr alacağım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Aralık 29, 2012, 13:52:12 »
Emrah;cığım tam olarak ne tip çekim yapmak istediğini bşraz daha detaylı açıklarsan yardım etmeye çalışırım.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 44 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Aralık 30, 2012, 01:05:10 »
Emrah;cığım tam olarak ne tip çekim yapmak istediğini bşraz daha detaylı açıklarsan yardım etmeye çalışırım.

murat abi genel olarak manzara çekeceğim.. gerçi anı fotoğrafı da çokça çekeceğim mecburen :D.. ama fotoğrafçılığı geliştirmek adına çekeceğim genel fotoğraflar manzara ve portre çekecem.. fotoğrafların canlı ve keskinlik sıkıntısı çıkarmaması için en ideal sistem hangisidir ??

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ocak 03, 2013, 23:27:55 »
Simdi elimizdeki bilgilere bakalim:
- Görüntü kalitesi ve lens cesitliligi acisindan en iyi sistem DSLR'dir. Ama boyut, agirlik ve maliyet gibi eksi noktalari mevcuttur.
- DSLR sistemlerin diger sistemlere göre en büyük avantajlarindan birisi de oto fokus hizi ve kararliligi idi. Video cekebilen DSLR'lerde iki ayri oto fokus sistemi bulunur; Phase detection ve contrast detection. Phase detection denilen sistem cok hizlidir ancak cok düsük isikta kararliligi da düser. Bu durumlarda DSLR'de ayna kaldirilarak algilayici üstünden contrast detection methoduna gecilir. Kompak veya M4/3 makinalarda da cokca kullanilan bu method oldukca yavastir ama düsük isikta bile kararlidir. Ancak yeni teknolojilerle M4/3 veya Sony NEX-6 veya Nikon 1 serisi gibi aynasiz makinalarda da hibrit oto fokus sistemleri sunuluyor.
- Büyük algilayici daha iyi alan derinligi kullanimina izin verir. M4/3'lerde algilayici daha kücük oldugu icin bu etki daha düsüktür. Manzara cekimlerinde alan derinligi önemli degildir ama portre cekimlerinde önemlidir.

Uzun lafin kisasi, eger cok zaman ve para ayirmadan fotografcilik hobisini devam ettirmek istiyorsan, M4/3 veya aynasiz sistemler mantikli görünüyor. Olympus EPL5 veya Sony Nex-5n veya 6 modelleri oldukca ilginc ve performansli modeller. Acikcasi Sony'de DSLR büyüklügünde algilayici kullanilmasi beni cezbediyor ama gövde de Image Stabilization olmamasi negatif bir puan (IS lenslere entegre).

Bütcen ne kadar?
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 44 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Ocak 04, 2013, 03:34:44 »
şu an için bütçem 1000 tl idi fakat üzerine eklemem için biraz süre geçmesi lazım.. en azından atanınca böyle bir sıkıntı kalmayacak :).. m 4/3 makinelerin en beğendiğim yanı özellik açısından sıkıntı çıkarmayacak olmasıydı.. sony nex serisi ciddi anlamda ilgi çekti fakat nex 3f gibi ekranın öne kayması benim aradığım özelliklerden :)... 5n de bunun olmaması eleme sebebim olmuştu.. açıkçası giriş seviye dslr almamamdaki sebepte bu oynar ekranın olmaması idi.. kafam çok karıştı şu an :D.. dslr nin artıları çok büyük ama eksi yanı dediğim gibi profesyonel olarak uğraşmayacak olmam dan dolayı sürekli masrafa itmesi insanı :D..

dslr nin oto focus hızı ve netlemenin takip edilebilir olması güzel bir şey...  m 4/3 makinelerde takip neredeyse sıfır diyorlar.. bir kuş fotoğrafı çekeceksen hele kesinlikle takip etmemen gerek doğrudan çekmelisin diyorlardı.. oda aslında büyük bir eksi..

biraz bekleyip bütçeyi genişletip güzel bir dslr alsam ancak mutlu olurum sanırım murat abi.. body+kit+70-300 alırım keyfime bakarım.. nasıl olsa dslr diğer sistemler gibi değer kaybeden bişe değil.. hobiyse hobi gereği neyse yapmak gerek bir noktadan sonra :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 23 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Ocak 04, 2013, 10:26:04 »
Hocam sitey bilmem etmem alpha forumunda gordum biraz aastir saglamsa su linkte acaip hesapli veriyorlar

http://www.avrupatr.com/FOTOGRAF-MAKINALARI,LA_121-2.html#labels=144-2

Orda A35 i tavsiye ederim size, o fiyata muazzaam bence..(size gore tek eksisi ekranin sabit olmasi)

Nex-5n e gelince ondaki ekran da harektli ve dokunmatik ekrandir.. Bir arkadasa aldik 2. El, hafif kullanisli imaj kalitesi harika 4x4 luk bir makine, manuel kullanim icin focus peaking de var bu arada 5n de..
2021 Corolla 1.5   MDS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ocak 04, 2013, 11:03:03 »
abi dslr alırsam elim ayağım durmaz fakat mesela d3100 aldığım takdirde yanında gelen lens beni götürür mü yoksa kısa sürelerde on binler harcama gereği gütmeme sebep olur mu ;).. m 4/3 alırsam en azından panasonic lerin yanında gelen lensin yeterince keskin olduğunu vs öğrenmiştim.. onlarla idare ederim de dslr şüpheli :D

nikon 1 makinelerin full frame makine eşdeğer lens değerini elde etmek için 2.7 ile çarpmak gerekiyor. m 4/3 makineleri 2 ile çarpmak gerekiyor.. yani dediğiniz gibi biraz küçük fakat iso konusunda oldukça başarılı olduğunu öğrendiğim. bu makinelerin fiyatı ederinden yüksek diyorlar. yani indirimde bulursanız alınabilir

şüphesiz ama ben şunu düşünüyorum :D

http://www.panasonic.com.tr/html/tr_TR/%C3%9Cr%C3%BCnler/Lumix/G+Mikro+Sistem/DMC-G3K/overview/8371564/index.html

Abi ben d3100 alıyordum. Yani kararımı vermiştim fuji hs 28 kafaya koymuştum sonra d3100de indirimde falan diye gördüm adama sordum hani hangisini tavsiye edersiniz dedim. Valla dedi nikon yanında 18-55mm lens veriyor bunun üstüne değişik lensler almak isteyeceksin bu makine burda 1300 tl harcama yaptıkça 2500 tlyi bulacak dedi o yüzden fujiyi tercih ederim güzel karar sanırım biraz çelişkiye düştün ama lens konusunda çok başarılı fuji dedi bende direk zaten ödeyip çıktım. Ayrıca fujinin lens 24-720mm
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 23 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Ocak 04, 2013, 11:27:44 »
Abi ben d3100 alıyordum. Yani kararımı vermiştim fuji hs 28 kafaya koymuştum sonra d3100de indirimde falan diye gördüm adama sordum hani hangisini tavsiye edersiniz dedim. Valla dedi nikon yanında 18-55mm lens veriyor bunun üstüne değişik lensler almak isteyeceksin bu makine burda 1300 tl harcama yaptıkça 2500 tlyi bulacak dedi o yüzden fujiyi tercih ederim güzel karar sanırım biraz çelişkiye düştün ama lens konusunda çok başarılı fuji dedi bende direk zaten ödeyip çıktım. Ayrıca fujinin lens 24-720mm

Hocam sizi uzmek istemem ama fujinin sensor baya kucuk, dolayisi ile size 24mm dedikleri gercek 24 mm de degil( crop faktoru)

http://snapsort.com/cameras/Fujifilm-HS28-EXR-specs

Cok kucuk sensorlerle de cok iyi isler yapilir tabi ki, ama bir yerde sizi kisitlar..

2021 Corolla 1.5   MDS