Gönderen Konu: Toyota ProTect  (Okunma sayısı 41451 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
Toyota ProTect
« : Kasım 14, 2012, 00:01:06 »
Merhabalar, aracımı satın alırken galeriden çıkmadan toyota'nın 5 yıl garantili olduğunu iddia ettiği seramik boya korumasını da yaptırmıştım. Eylül ayında 850 TL de bir ücret ödemiştim. Çevremdeki çoğu arkadaş ve birkaç oto yıkayıcı 5 yıl garantinin zor olduğunu, boşuna para verdiğimi ima edip moralimi bozdu. Etrafta en baba boya korumasının da 600-700TL olduğunu görünce başta mantıklı gelen uygulamayı ben de sorgular oldum. Belki bilenler vardır, buna benzer yine 5 yıl garantili Williams CERAMİC COATING isimli bir ürün var. Onun da oldukça pahalı hatta 1000 TL 'nin de üzerinde olduğunu duymuştum. Şimdilik beni oldukça tatmin etse de 5 yılı geçtim, 2-3 yıl sonra bile aynı görünümü elde edebilir miyim acaba? Bu konuda bilgisi/tecrübesi olan var mı?

Aşağıdaki videolarda bu konuyla ilgili bilgiler paylaşılmış,

TOYOTA: Toyota ProTect Product Range

WILLIAMS: Seramik Araç Kaplama - car&era Ankara

Toyota Club Türkiye

Toyota ProTect
« : Kasım 14, 2012, 00:01:06 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • SAFİR Auris...SIU Corolla T-Sport...
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 59088
  • Model Yılı: '12
  • 312 kere teşekkür etti
  • 512 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota ProTect
« Yanıtla #1 : Kasım 14, 2012, 01:48:44 »
Korhan bey merhaba, Öncelikle bu tür konuları herkesle konuşmamak gerektiğini düşünüyorum neden diye soracak olursanız herkesin görüşüne saygım sonsuz ama herkes bi anda bu işin ehli oluyor, adamlar 5 yıl garanti vermişler ki Toyota garantisinin arkasında duran en iyi firma bana göre, bu sistem gerçekten başarılı ve güçlü bir sistem çokda etkili, diyelimki 2 yıl sonra aracınızda parlaklık kayganlık yok oldu gidersiniz durumu anlatırsınız garantiden işlem yapmalarını rica edersiniz ve yaparlar, tabiki siz aracınızın kaportasına hiç bir işlem yaptırmamalısınız yani demek istediğim kil, pasta, cila gibi işlemler.
arikushimikato Dr.Auris 1ND forever Pure SİU T Sport ;)
İlk önce bilgi sahibi olun sonra yorum yapın
Taklitlerden sakının
 https://www.facebook.com/groups/aurisclubturkey/  Aurise dair her şey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Kasım 14, 2012, 09:15:24 »
Korhan bey merhaba, Öncelikle bu tür konuları herkesle konuşmamak gerektiğini düşünüyorum neden diye soracak olursanız herkesin görüşüne saygım sonsuz ama herkes bir anda bu işin ehli oluyor, adamlar 5 yıl garanti vermişler ki Toyota garantisinin arkasında duran en iyi firma bana göre, bu sistem gerçekten başarılı ve güçlü bir sistem çokda etkili, diyelimki 2 yıl sonra aracınızda parlaklık kayganlık yok oldu gidersiniz durumu anlatırsınız garantiden işlem yapmalarını rica edersiniz ve yaparlar, tabiki siz aracınızın kaportasına hiç bir işlem yaptırmamalısınız yani demek istediğim kil, pasta, cila gibi işlemler.
Teşekkürler Sercan Bey,

Açık konuşmak gerekirse ilk kez sıfır araç aldım. Daha önceki araçlarımın hepsinin yıkamasını, cilasını kendim yapardım. Auris'e yapılan uygulamadan da gerçekten memnunum, mesela 2 kova su tüm arabayı yıkamak için yeterli oluyor. İlk kova ile sabunluyorum, ikinci kova ile duruluyorum. Şimdilik sadece camlara su tutmayan ürünlerden kullanıyorum. Benim korkum 2 yıl sonra gittiğimde yok efendim bunu yanlış yıkamışsınız, yok efendim fırçaya sokmuşsunuz, yok güneşte patlamalar oldu da garanti kapsamından çıktı  :) vb. bahaneler çıkar mı? Araç Toyota ama malum Türkiye'de yaşıyoruz, servis görevlilerinden satıcılara hepsinin aynı felsefeyi benimsemesi gerekir ki ancak dediğiniz gibi bir sorun olduğunda kavga dövüş olmadan işlerimizi halledelim. Ancak bende uyandırdıkları ilk intiba bile bu felsefeden uzak oldukları yönünde. Bir park sensörünü bile gelişigüzel fırçayla boyayıp elime verdiler. Ben değil kendileri yıkattıklarında bu boya çıktı ve teslim öncesi servis elemanı ile arabanın etrafını dolaşırken sırf denemek için hiç bir şey söylemedim. Tabi servis görevlisi de sustu. En son bu nedir deyince yarın gelin halledelim dedi. Satış sırasında da benzer şeyler olunca açıkcası bu konuda da pek güvenemiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 312 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Kasım 14, 2012, 09:30:03 »
Teşekkürler Sercan Bey,

Açık konuşmak gerekirse ilk kez sıfır araç aldım. Daha önceki araçlarımın hepsinin yıkamasını, cilasını kendim yapardım. Auris'e yapılan uygulamadan da gerçekten memnunum, mesela 2 kova su tüm arabayı yıkamak için yeterli oluyor. İlk kova ile sabunluyorum, ikinci kova ile duruluyorum. Şimdilik sadece camlara su tutmayan ürünlerden kullanıyorum. Benim korkum 2 yıl sonra gittiğimde yok efendim bunu yanlış yıkamışsınız, yok efendim fırçaya sokmuşsunuz, yok güneşte patlamalar oldu da garanti kapsamından çıktı  :) vb. bahaneler çıkar mı? Araç Toyota ama malum Türkiye'de yaşıyoruz, servis görevlilerinden satıcılara hepsinin aynı felsefeyi benimsemesi gerekir ki ancak dediğiniz gibi bir sorun olduğunda kavga dövüş olmadan işlerimizi halledelim. Ancak bende uyandırdıkları ilk intiba bile bu felsefeden uzak oldukları yönünde. Bir park sensörünü bile gelişigüzel fırçayla boyayıp elime verdiler. Ben değil kendileri yıkattıklarında bu boya çıktı ve teslim öncesi servis elemanı ile arabanın etrafını dolaşırken sırf denemek için hiç bir şey söylemedim. Tabi servis görevlisi de sustu. En son bu nedir deyince yarın gelin halledelim dedi. Satış sırasında da benzer şeyler olunca açıkcası bu konuda da pek güvenemiyorum.

Hayırlı olsun aracınız, rica ederim.

Yanlız yıkaması gerçekten önemli aracınızın bunu bahane ederlerse haklıar esasında çünkü fırça kaportada ciddi zararlara neden olur kılcal çizikler bırakır, giderek derinleşir kullanılan şampuan dahi önemlidir, bazen yıkama bizlere ne kadar kolay gibi görünsede önemi çoktur.
Camlara gelince uygulama camlarıda kapsıyor ve ilk zamanlarda yani işlemin yapılmasından 1 hafta içinde yıkatmamak ya da bir şey sürmemek gerekir, camlarınızda da uygulama olduğu için bence bir kullanmanıza gerek yoktur aksi taktirde etkiyi azaltabilir.

Bir de hangi servise yaptırdınız acaba?
Taklitlerden sakının

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Kasım 14, 2012, 11:00:34 »
Hayırlı olsun aracınız, rica ederim.

Yanlız yıkaması gerçekten önemli aracınızın bunu bahane ederlerse haklıar esasında çünkü fırça kaportada ciddi zararlara neden olur kılcal çizikler bırakır, giderek derinleşir kullanılan şampuan dahi önemlidir, bazen yıkama bizlere ne kadar kolay gibi görünsede önemi çoktur.
Camlara gelince uygulama camlarıda kapsıyor ve ilk zamanlarda yani işlemin yapılmasından 1 hafta içinde yıkatmamak ya da bir şey sürmemek gerekir, camlarınızda da uygulama olduğu için bence bir kullanmanıza gerek yoktur aksi taktirde etkiyi azaltabilir.

Bir de hangi servise yaptırdınız acaba?

Otomatik yıkama makinelerından zaten uzak duruyorum. Aracı da kendim doğal sünger ve mikrofiber bezlerle yıkadığım için sorun olmaması gerektiğini düşünüyorum ama dediğim gibi garantiyi alan benim, müşteri benim ama her nedense genelde hatalı kullanım olmadığını kanıtlamak zorunda olan da benim.  Tecrübe eden oldu mu diye açtım konuyu ama sanırım ilk tecrübe eden ben olacağım. Bu arada işlemleri Ankara ALJ'de yaptırdım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 312 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Kasım 14, 2012, 11:42:07 »
Amaan o makinalardan gerçekten uzak durun, anladığım kadarıyla özen gösteriyorsunuz aracınıza o halde bir sorun olacağını sanmıyorum.

Başka servisi düşünebilirsiniz diye düşünüyorum Ankarada memnun kalınan bir servis var Serkan Şaylının gittiği servis ama adını hatırlayamadım.

Birazdan damlar buraya.
Taklitlerden sakının

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 24, 2012, 04:44:21 »
arkadaşlar 500-1000 tl gıbı boya koruma fıyatlarından bahsedıyorsunuz.pekı neden sıfır araclarınıza benımkı gıbı komple şeffaf kaput koruma folyosuyla gıydırme yapmıyorsunuz.bırakın fırça ile yıkamayı martı bıle pislese umrumda olmuyo 1 ay sonra bir tanzıklı su sıkıyorum petrolde bir kuruluyorum bezle işlem tamamdır :alkis: 7 sene garantılı hemde söktüğünüzde sıfır hata.verdıgım 1000tl de yıkama parası olarak 7 yılda 2 kat olarak cıkarıyo zaten
sana gelmediğim gün yaris aldığım gündür gülüm

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 17 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Kasım 26, 2012, 01:15:39 »
arkadaşlar 500-1000 tl gıbı boya koruma fıyatlarından bahsedıyorsunuz.pekı neden sıfır araclarınıza benımkı gıbı komple şeffaf kaput koruma folyosuyla gıydırme yapmıyorsunuz.bırakın fırça ile yıkamayı martı bıle pislese umrumda olmuyo 1 ay sonra bir tanzıklı su sıkıyorum petrolde bir kuruluyorum bezle işlem tamamdır :alkis: 7 sene garantılı hemde söktüğünüzde sıfır hata.verdıgım 1000tl de yıkama parası olarak 7 yılda 2 kat olarak cıkarıyo zaten

bunu düşünmedim değil fakat uygulamayı yapacak güvenilebilir bir yer bulamadım. en profesyonel yerde bile sizi karşılayan, pazarlığı yapan eleman farklı ama arkada işi yapanlar yine ağızda sigara, hayattan bıkmış, zoraki dolayısıyla özensiz iş yapan arkadaşlar. Bu işlemi yaptırıp iki gün sonra rezil olmak istemedim. bu işlemi nerede ve ne zaman yaptırdınız acaba? bir de kenardan köşeden kalkma, sararma, hava kabarcığı vb. hatalar olmadı mı hiç? kaputlarda gördüğüm uygulamaların çoğunda bu bahsettiklerim oluyor çünkü.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • 5 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 26, 2012, 01:23:41 »

aracınzın yakın çekim resimlerini bizimle paylaşırmısınız? merak ettim doğrusu :)
Emre KOÇAK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Araç: Başka Marka
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 26, 2012, 01:38:35 »
koruması bir yana folyo uzun vadede boyayı öldürür

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Kasım 26, 2012, 01:40:50 »

valla haklısın be kemal abi. Kuşta pislicek güneşte yakcak taşta sıçrıcak mahallenin çocuklarıda çizicek.... Kundaktaki bebek değilki sokaktaki araba yav.... Hem eskimese SATIP yenisini nasıl alcaz demi Kemal abim :D
Emre KOÇAK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Araç: Başka Marka
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 26, 2012, 02:13:12 »
bir süre sonra güneşten yağmurdan falan folyo matlaşıp berbat oluyor
bir arkadaşım alırken ön tampona ve motor kaputunun yarısına yaptırmıştı
şimdi arabaya bakınca insanın içi kalkıyor, arkadaş söktürecek ama alttan çıkan kısımlar
yama gibi duracak diye korkuyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 26, 2012, 02:38:36 »
aracı komple kaplama yapsak :)
auris D-4D blue

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Kasım 26, 2012, 09:33:15 »
aracı komple kaplama yapsak :)

Komple içiniz kalkar :)
Emre KOÇAK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 312 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Kasım 26, 2012, 11:10:49 »

7 yılda folyoyu çıkardığınızda aracın renginin bambaşka bir renge bürünebileceğini hiç düşündünüz mü acep?
Çok değil 2 yıl kalsa bile ton farklılıkları başlar araçta, çok rahatça anlaşılabilir hatta.
Taklitlerden sakının

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Kasım 26, 2012, 17:58:19 »
7 yılda folyoyu çıkardığınızda aracın renginin bambaşka bir renge bürünebileceğini hiç düşündünüz mü acep?
Çok değil 2 yıl kalsa bile ton farklılıkları başlar araçta, çok rahatça anlaşılabilir hatta.

Kesinlikle...
Emre KOÇAK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Kasım 27, 2012, 04:00:05 »
bu fikre nerden kapıldınız merak ettım dogrusu.sanırım sizin tecrubenız oldu bu konuda.zira tecrubenız yoksa lutfen ınsanlara yanlış bılgılendırme yapmayalım.bu site bırbırımıze yardımcı olmak deneyım aktarmak amaçlı dıye bılıyorum.varsayımlarla akıl yurutme ile yonlendırme yapılacak bır yer degıl.
folyo zaten komple kaplattırıldıgı ıcın renk ayrımı olmayacak.dedıgınız gıbı sadece kaput kaplaması yapılsa idi folyonun oldugu yer korunacak diger yerler solup çizilecek ti.ayrıca komple 300tl yede gıydırme yapan yerler var.onemlı olan burada folyonun ozellıgı kalıtesi.folyo zaten uv filitreli bır maddeden olunca guneş solmasına karşı koruma saglıyo.insanlar binlerce dolarlık araçlarını kaplatıyo bılmem farkındamısınız.onuda geçelim taksiciler sıfır araçların hepsini kaplatıyo.bayıden sarı renk almıyolar.hiç muhabbet ettınızmı bu insanlarla..
valla haklısın be kemal abi. Kuşta pislicek güneşte yakcak taşta sıçrıcak mahallenin çocuklarıda çizicek.... Kundaktaki bebek değilki sokaktaki araba yav.... Hem eskimese SATIP yenisini nasıl alcaz demi Kemal abim :D
zaten bunlara karşı koruma saglasın dıye folyo kaplıyoruz :D
benım kaplattıgım folyo şeffaf zaten.farklı renk bıle olsa renk degışimi neden olsun arkadaşlar taksiden cıkan araç gördum folyo soyulunca sadece pastacıla atılıp ılk gunku halıne gelıyor.kaldıki taksıcıler bahsettıgım ucuz folyodan kullanıyolar..bilgisi olmayan lutfen yanlış yonlendırme yapmasın..
bir süre sonra güneşten yağmurdan falan folyo matlaşıp berbat oluyor
bir arkadaşım alırken ön tampona ve motor kaputunun yarısına yaptırmıştı
şimdi arabaya bakınca insanın içi kalkıyor, arkadaş söktürecek ama alttan çıkan kısımlar
yama gibi duracak diye korkuyor
halısınız arkadasınızın içinin kalkma sebebi folyo altındakı renk (kendı rengı) degıl zamanla solan matlaşan çizilen taş izlerine maruz kalan yerlerdeki kısımlar olmalı.

parça folyoyu ben zaten tavsıye etmıyorum .komple kaplatacaksın bir kere için yanacak ama sırf yıkama parasından 2yılda kendını amortı edecek.aracın hıç solmayacak .kıl çizikleri olmayacak .ufak taş sıçramalarını emecek,büyük taşlarda ise(ki bunlar otomobıllerın on  camını bıle kırıyosa ki darbeyı hıçbırsey ememez) boya kalkmasını onleyıp rutuş yaptırma sıkıntısından kurtaracak. benım yaptırdıgım site ve benım aracımın fotograflarını paylaşıyorum.düğer ar2açlara da bir bakın isterseniz.sanırım onlarda bizim gibi araçlarına gözleri gibi bakan insanlar ;) 

kaplama yapacak arkadaşlarımıza tavsıyelerım.
1-yapacak ustanın işçiliğini görmeden yaptırmayın.
2-folyonuz oracal marka cast ozellıklı (şekil alabılen) kalkma yapmayacak malzemeden olsun.alman malı tercıhımdır.
3-UV özellıklı olsun .
4-üzerine pastacila atılabılen folyolardan kullanınızki, folyonuzu uzun süreli kullanacaksanız folyonun maruz kaldıgı çizikleri ve solmaları minimize edebılesınız.(aracı degıl folyoyu.zira aracı etkılayacak butun etkenlere sadece folyo maruz kalacak)
5-kaskonuza işlettirin.
6-kapı bagaj tampon vs butun parçalarda tek parça folyo kullandırın.(parçalı olursa maket bıcagı ile kesım yapılacagından kaportanız çizilir.)
7-allah korusun kaza vs gıbı kısmi folyo bozulmalarında parça tedariği için kendinize bir miktar folyo isteyin.benım gıbı gurbette yaşıyosanız.reklamcıya cektırırsınız.
8-ehh bu kadar para veriyosunuz daha kalın bir folyo ile kapı iç eşiklerinide kaplatın ki aracınıza binen dostlarınız bu kısımlara bastıgında sessiz kalıp yutkunmayın.
9-kaplama yapılırken kapı kollarını anteni plakalarınızı söktürün.parça parça olmasın folyonuz
10-kaplama sonrası gönül rahatlıgı ıle  beleş beleş bir kova su ve en sertınden fırça ile aracınızı bastıra bastıra yıkayabılırsınız. :alkis:

uygulamayı yaptırdıgım arkadaş işinin ehli bir ustadır tavsıye ederım.ortalama 1000 tl gıbı bahsettıgım kalıtede folyo ıle 2 gunde aracınızı komple kaplar.

http://www.otomask.com/Resimlerimiz.aspx

yaris bölümünde de benım aracın resımleri mevcut..

lutfen bilgisi olmayan arkadaşlar yanlış yorumlar yapmasınlar.kimsede bu dedıgımden kırılmasın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 312 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Kasım 27, 2012, 04:03:35 »
Bence bilgimiz olduğu için yönlendirme yapıyoruz Fikret bey ;) Hatta forumda da Mehmet Can Yıldız arkadaşımızın başına gelmişti bir kaç arkadaşımızın kinede aynı şekilde.
Taklitlerden sakının

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 312 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Kasım 27, 2012, 04:15:07 »
Alttaki Videonun 30 saniyesine dikkat ederseniz kaplamalardan da bahsediyor.
Taklitlerden sakının

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Kasım 27, 2012, 05:05:41 »
Alttaki Videonun 30 saniyesine dikkat ederseniz kaplamalardan da bahsediyor.

arkadaşım allah aşkına sen neden bahsediyorsun yaa.bir sıvı süreceksin bu sıvı ufak taş izlerini mi koruyacak martı pisliğinimi koruyacak fırça ile yıkamalarda fırça çiziklerinimi koruyacak .peki bunu yaptırınca fırçasız yıkamaya vereceksın aracı masrafların yine devam edecek.bahsettiğim folyoyu f16 uçaklarına yapılan bayrak sticker vs uygulamalarında kullanılan folyo oldugunu tahmın edemeyecegın hava degısımlerıne ve süratlere maruz kaldıgında bile kalkma vs yapmadıgını anlatan vıdeo vardı ama bulamıyorum.tamam arkadaşım isteyen senın tavsiyelerine uysun isteyen benim deneyimime uysun .gerisi arkadaşlara kalmış.sonuçta varımız yoğumuz 30.000lıra verdiğimiz (ki 500.000 liralık araçlara bıle yaptırıyor insanlar) aracımıza  1000lıra gıbı bır parada vererek  zarar vereceğğimizi zannediyosun ama işin özünü kavrayamadın.başka şeylerden bahsediyuoruz sanırım.birbirimize muhalefeti bırakalım .gerekenleri ikimizde söyledik sanırım gerisi arkadaşlara kalmış..