Gönderen Konu: Kalorifer/Klima Antibakteriyel Temizlik  (Okunma sayısı 44264 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
Ynt: Kalorifer/Klima Antibakteriyel Temizlik
« Yanıtla #160 : Haziran 28, 2016, 19:00:50 »
En guzel temizliği ben yapıyorum sanırım :)
Gogusu vs komple cikardim. Klima unitesini komple cikardim. Arabanin ici cirilciplak :D

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #160 : Haziran 28, 2016, 19:00:50 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #161 : Haziran 28, 2016, 23:34:07 »
arabanin sokulmedik yeri kaldimi la

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kilometre: 48048
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #162 : Haziran 29, 2016, 00:15:22 »
arabanin sokulmedik yeri kaldimi la

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Benzin deposu kaldi tek. Onuda temizlik icin sokecegim abi :D

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #163 : Haziran 29, 2016, 00:58:57 »
Konuyu takip edeyim. Bende de son günlerde rutubet kokusu gelmeye başladı.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #164 : Haziran 29, 2016, 10:17:01 »
Konuyu takip edeyim. Bende de son günlerde rutubet kokusu gelmeye başladı.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

polenin çabuk kirlendiği varsayımıyla yaz ayları daha sık değişiklik, az da olsa o kokuyu bertaraf edecektir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #165 : Haziran 29, 2016, 12:42:59 »
Aslinda sprey, el ile de hazirlanabilir, arastirmak lazim.
Ilke'nin yaptigi gibi mekanik temizlik tam cozum ama mesakkatli ve riskli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • Can Tecim vCard
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '12
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #166 : Eylül 24, 2016, 17:27:43 »
Bugün Tekin abinin yöntemiyle temizliği yaptım şu anda gayet iyi kokuyor(daha 1 saat geçti bu arada :P) bundan önce klima temizleme spreyi denemiştim kanallara sıkılanlardan bir süre sonra faydası azalmıştı. Umarım bu güzel temiz koku uzun süreli olur, Bu arada polen filtresini söküp ben aşağı doğru sıktım ama umarım yanlış yapmamışımdır. Çünkü ard arda hızlı sıkınca aşağıdaki motor gibi kısımdan küçük baloncuklar çıktı diğer tarafdanda biraz köpük damlattı. Bir de yine bu konuda okumuştum ECU umarım buralarda değildir benim araçta ? :islik:

Edit : beceremedim sanırım ac bir süre çalıştıktan sonra kapatıp 5 dk dinlendiriyorum sadece fanı açıyorum ve  koku geliyor buram buram :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 29000
  • 16 kere teşekkür etti
  • 258 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #167 : Eylül 26, 2016, 13:06:25 »
Bugün Tekin abinin yöntemiyle temizliği yaptım şu anda gayet iyi kokuyor(daha 1 saat geçti bu arada :P) bundan önce klima temizleme spreyi denemiştim kanallara sıkılanlardan bir süre sonra faydası azalmıştı. Umarım bu güzel temiz koku uzun süreli olur, Bu arada polen filtresini söküp ben aşağı doğru sıktım ama umarım yanlış yapmamışımdır. Çünkü ard arda hızlı sıkınca aşağıdaki motor gibi kısımdan küçük baloncuklar çıktı diğer tarafdanda biraz köpük damlattı. Bir de yine bu konuda okumuştum ECU umarım buralarda değildir benim araçta ? :islik:

Edit : beceremedim sanırım ac bir süre çalıştıktan sonra kapatıp 5 dk dinlendiriyorum sadece fanı açıyorum ve  koku geliyor buram buram :(
İçeri hangi marka sprey sıktınız? Kokunun geçmemesi kirlenen polen filtresinden kaynaklanıyor olmasın? Ben kanallara sıkılandan kullandım fakat öncesinde de koku yoktu zaten. 2-3 ay kadar limon kokusu geldi sonra normale döndü.
2012 Mazda 3 1.6D (2016-....)
2006 Suzuki Grand Vitara (2015-2016)
2011 1.33 Auris (2014-2015)
1997 Renault Broadway (2008-2009)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • Can Tecim vCard
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #168 : Eylül 26, 2016, 20:26:21 »
İçeri hangi marka sprey sıktınız? Kokunun geçmemesi kirlenen polen filtresinden kaynaklanıyor olmasın? Ben kanallara sıkılandan kullandım fakat öncesinde de koku yoktu zaten. 2-3 ay kadar limon kokusu geldi sonra normale döndü.

Kendim yaptım karışımı dixi ile, ben daha önce kanallara sıkılan carpex marka klima temizleme spreyi kullandım, limon kokusu 2-3 gün de geçti ve tekrar koku gelmeye başladı. İşte buradaki yöntemden sonrada olmadı, liqui moly marka klima fresh ürününü aldım dün kullandım kutusunda yazdığı gibi ve sonuç mükemmel koku felan kalmadı bu arada polen filtrem yeniydi 1 hafta olmadı alalı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2551 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #169 : Eylül 26, 2016, 22:13:59 »

Kendim yaptım karışımı dixi ile, ben daha önce kanallara sıkılan carpex marka klima temizleme spreyi kullandım, limon kokusu 2-3 gün de geçti ve tekrar koku gelmeye başladı. İşte buradaki yöntemden sonrada olmadı, liqui moly marka klima fresh ürününü aldım dün kullandım kutusunda yazdığı gibi ve sonuç mükemmel koku felan kalmadı bu arada polen filtrem yeniydi 1 hafta olmadı alalı

İlk mesajdaki Edit kısmı size ait değil mi???????
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • Can Tecim vCard
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #170 : Eylül 26, 2016, 23:55:29 »
Biraz karıştırdım ortalığı sanırım. İlk başta carpex denedim geçmedi bir kaç gün sonra oldu bu konuda bahsedildiği gibi dixi ile su karıştırıp spreyle sıktım(o mesajda ve edit de bahsettiğim bu denemem) buda olmayınca 3-4 saat sonra liqui moly alıp ertesi gün denedim. Şuana kadar sonuç çok iyi

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • P R İ N S VSI2- Japan Keihin Corporation
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '05
  • 572 kere teşekkür etti
  • 510 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #171 : Eylül 28, 2016, 01:10:54 »
Biraz karıştırdım ortalığı sanırım. İlk başta carpex denedim geçmedi bir kaç gün sonra oldu bu konuda bahsedildiği gibi dixi ile su karıştırıp spreyle sıktım(o mesajda ve edit de bahsettiğim bu denemem) buda olmayınca 3-4 saat sonra liqui moly alıp ertesi gün denedim. Şuana kadar sonuç çok iyi

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Tekin abinin yöntemini iyice okudunuz mu? Kokunun nedeni evaporatör(buharlaştırıcı),evaporatör petekleri temizlenmeden koku gitmez.Filtre sökülür ,fan son kademe de temizlik sıvısı spreyle sıkılıp petekler temizlenmeye çalışılır .Klima modu devreye alınır aracın altından kirli su aktığı gözlemlenir duruma göre tekrarlanır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '19
  • 304 kere teşekkür etti
  • 333 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #172 : Mart 24, 2017, 11:48:54 »
2019 Mondeo 1.5 Ecoboost (Prins VSİ-3 DI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #173 : Mayıs 17, 2017, 11:44:34 »
Bir hortlatmada benden :D

Geçen hafta hava baya sıcaktı klimayı açtım içeri serinledi bizim hatun ben üşüdüm kapat dedi kapattım klimayı kapattıktan sonra acayip kötü bir koku geldi malum klima nem kokusu sanırım daha önce okumuştum hemen havalandırmayı sıcağa alıp kokudan kurtuldum ama bu geçici bir çözümdü . Tekin abinin yöntemini okumuştum ama başıma gelmediğinden uygulamamıştım. Dün akşam marketten mr muchle limon aldım asitsiz durulama istemeyen üründen . Polen filtresini çıkardım fanı son kademe açtım sprey konumunda iken dönen fanın üzerine doğru sıktım sprey in 4/1 kısmını sıktım daha sonra klimayı açtım iç sirkülasyon konumuna aldım bu konumda iken de gene antibakteriyel sıvıdan  sıktım bu şekilde kapılar kapalı şekilde bütün konumlarda 2 şer dakika çalıştırdım klimayı .Daha sonra klimayı kapatıp sıcak konuma alıp aynı işlemi sıcak konumda iken de yaptım daha sonra tekrar soğuk konuma tekrar aldım 4-5 dakika tekrar çalıştırdım klimayı kapadım koku gelecek mi diye bekledim 2-3 saniyeliğine çok hafif bir nem kokusu geldi akabinde sıfır koku polen filtresini temizlemiştim zaten üzerine de bir miktar sıvıdan sıktım azcıkta limon kolonyası püskürttüm geri yerine taktım . Fakat bu alttan kirli su akma olayını ben göremedim bizim e12 kasalarda klima tahliye suyu nerden akıyor acaba ben bilerek daha su aktığına pek şahid olmadım . Bir tek Antalya da tatilde gördüm su aktığını akıyorsa da ben fark etmiyorum herhalde yada uzun süre açık kalmadığından nemi suya dönüştürecek kadar çalışmıyor .Birde ben hep dışardan hava alacak şekilde çalıştırıyorum klimayı iç havaya almıyorum
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #174 : Mayıs 17, 2017, 14:06:24 »
2017 advance 1.6 corollanın yolculuk sırasında bazı kokan yerlerden geçerken arabanın içine koku giriyor. Dışarıdan hava giriş tuşu kapalı.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #175 : Mayıs 17, 2017, 14:35:00 »
Bir tek Antalya da tatilde gördüm su aktığını akıyorsa da ben fark etmiyorum herhalde yada uzun süre açık kalmadığından nemi suya dönüştürecek kadar çalışmıyor .Birde ben hep dışardan hava alacak şekilde çalıştırıyorum klimayı iç havaya almıyorum

Dış ortamda aşırı rutubet olduğunda yoğuşma fazlalaşır ve alttan akma şeklinde değil de damlama şeklinde gerçekleşir.

Aslında klima sistemi, dış ortam ve araç içi sıcaklığı, güneş parlaklığı gibi durumlara göre dışardan hava alınmaması yada alınması gibi programlanmıştır.

Yani dışarda fazla sıcaklık ve parlaklık yoksa kendisi otomatik olarak dışardan hava almaya başlar.

Diğer zamanlarda dışardan hava almak, sadece klima pompasının daha fazla çalışmasına sebep olacaktır.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 19 kere teşekkür etti
« Yanıtla #176 : Mayıs 17, 2017, 14:46:21 »
Tekin abi benim arabada manuel klima var bende taze hava girsin araca diye hep dışardan hava girecek şekilde çalıştırıyorum klimayı .Ama bu anti bakteriyel temizlik işe yaradı gibi görünüyor polen filtresi değişiminde bir daha yaparım
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 99000
  • 1002 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #177 : Temmuz 12, 2017, 11:12:16 »
Geçen günlerde klimayı kapattıktan sonra koku gelmeye başlamıştı daha önce aldığım klima yemizleyici kullandım fakat pek fayda etmedi.Dün Mr Muscle Mutfak Temizleyici 750 ml - Orange aldım ve polen filtresini çıkartarak buradan fan çalışırken dış sirkilasyon modunda sıktım.Arabanın altından tahliye yaptığını gördüm.Daha sonra klimayı devreye alıp çalıştırdım sonrada klimayı kapatıp bir müddet çalıştırdım koku kaybolmuştu. :DUR:
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 19 kere teşekkür etti
« Yanıtla #178 : Temmuz 12, 2017, 11:44:52 »
Arkadaşlar temizliği yapalı 2 ay oldu bu süre zarfında çok defa klima kullandım hem  iç hem dış sirkülasyon modunda çok defa kullandım . Çok şükür kokudan eser yok . Tekin abimize çok teşekkür ederim . İnternette video sitelerinde ev kliması içinde bizim bu yaptığımız yöntem uygulanıyor .Klimasından kötü koku gelen arkadaşımız varsa kesinlikle bu yöntemi uygulasın .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 56 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #179 : Eylül 29, 2017, 10:32:50 »
Arkadaşlar temizliği yapalı 2 ay oldu bu süre zarfında çok defa klima kullandım hem  iç hem dış sirkülasyon modunda çok defa kullandım . Çok şükür kokudan eser yok . Tekin abimize çok teşekkür ederim . İnternette video sitelerinde ev kliması içinde bizim bu yaptığımız yöntem uygulanıyor .Klimasından kötü koku gelen arkadaşımız varsa kesinlikle bu yöntemi uygulasın .

Merhaba 2012 auris aracım var klimadan kötü kokular geliyo sonaxın ürününü kullandım ama geçmedi koku...ilgili sayfaları okudum ama çok karışmış herkes bir uygulama yapmış ..

Adım adım nasıl yapacağımız anlatabilirmisiniz acaba?
''Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;
Toplu vurdukca yürekler, onu top bile sindiremez''.
(Mehmet Akif ERSOY)