Gönderen Konu: Kalorifer/Klima Antibakteriyel Temizlik  (Okunma sayısı 44392 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
Kalorifer/Klima Antibakteriyel Temizlik
« : Ocak 12, 2012, 11:29:23 »
Merhaba otomobil severler,

Bildiğiniz gibi, belli bir yaştan sonra polen filtresine rağmen kalorifer/klima sistemimizde biriken tozlar kötü kokular üretmektedir.

Önce aracımın içini güzelce süpürüp sildim, paspaslar yıkandı, zaten sigara içmediğimizden dolayı aracımızda çok kötü koku yok,

Bir marketten, lavabo için kullanılan, temizleyici Antibakteriyel sprey aldım, polen filtresini çıkardım, polen filtresinin takıldığı yerden/boşluktan içeri, fan her yöne/tam devir çalışır vaziyette iken, yarı kutuya yakınını spreyledim. Spreylenen sıvının hemen içeri sisteme emildiğini gözlemledim. Parçaları geri toparladıktan sonra, artık havalandırmadan harika bir koku geldiğini anlıyorum.

Bu işlem için sprey limon kolonyası da kullanılabilir.

Her 10.000km de, polen filtermizi söküp kaba pisliklerden arındıralım (tazikli hava yırtabilir), bu spreyden havalandırma iç sisteme sıkıp kullanıma devam edelim.  Sonrasında 20.000km de bir polen filtremizi değişmeğe özen gösterelim.

Dikkat: Bu işlem uygulaması sırasında maske kullanınız ve aracınızın kapılarını açık tutunuz,
           Malzemeler toplandıktan sonra, kimyasalın kuruyup uçması için 2 - 3 dk. fanınızı açık tutunuz.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Toyota Club Türkiye

Kalorifer/Klima Antibakteriyel Temizlik
« : Ocak 12, 2012, 11:29:23 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Captiva 2,0A/T High 7k / Hyundai i20A/T
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '10
  • 167 kere teşekkür etti
  • 38 kere teşekkür edildi
Ynt: Kalorifer/Klima Antibakteriyel Temizlik
« Yanıtla #1 : Ocak 12, 2012, 11:56:35 »
aman diyim bu işleri yaparken maske takın kimyasal pnömoni olmayın bi de
İlk hamlede piyon deyip geçilenler oyunun sonlarında şahı sıkıştıran kahramanlardır...
Güvendiğim iki şey;aynaya baktığımda gördüğüm ve yukarı baktığımda göremediğimdir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #2 : Ocak 12, 2012, 12:07:29 »
aman diyim bu işleri yaparken maske takın kimyasal pnömoni olmayın bi de

Serdar bey,

Uyarınız için çok teşekkür ederim, hemen konunun sonuna uyarı notu ilave ettim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 63000
  • Model Yılı: '11
« Yanıtla #3 : Ocak 23, 2012, 09:37:30 »
tekin bey markası neydi
bende de aynı problem var denemek istiyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #4 : Ocak 23, 2012, 09:56:28 »
Markayı örnek olarak veriyorum, "Dixi" genel temizlik sıvısı "Antibakteriyel"

Bunu boş bir camsil sprey kutusu içine koyup kullanabilirsiniz.

İşlem sırasında güvenlik önlemlerini unutmayınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 27, 2012, 20:40:17 »
tekin abi bizim 2006 corollada polen filtresi nerde nasıl çıkartılıyor biliyormusun yanlış hatılamıyorsam sendede corolla vardı
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #6 : Ocak 27, 2012, 21:47:20 »
tekin abi bizim 2006 corollada polen filtresi nerde nasıl çıkartılıyor biliyormusun yanlış hatılamıyorsam sendede corolla vardı

Torpido kapağını çıkart, hemen arkada yanlarında tırnak olan yatay geniş kapağı çıkart, polen filtresi içinde.

Biraz basit açıklama oldu ama dikkatli bakarsan zorlanmazsın. Kitapçıkta gösteriyordur belki, yada servisten destek al.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 28, 2012, 18:46:15 »
video buldum isteyen arkadaşlarıma yardımcı olur inşallah

Cabin air filter replacement- Toyota Corolla
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Yurtda Sulh! Cihanda Sulh!
  • Kilometre: 21000
  • Model Yılı: '13
  • 51 kere teşekkür etti
  • 114 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 01, 2013, 18:58:05 »
yaz geliyor konuyu hortlatma zamanı gelmiş.
Klimamdan kötü koku gelmemesine rağmen bakteriyusları öldürmek için kısa bir araştırma yaptım. Klima temizlik sıvılarının alüminyuma zarar vermemek adına asit içermediğini öğrendim. marketde bir kaç antibakteriyel temizleme sıvılarını inceledim. bir çoğunun içeriğinde asit var ve uyarı olarak alüminyum yüzeylerde kullanmayın yazıyordu. sadece domestos hijyenik yüzey temizleyici ve mr.muscle mutfak limon ve portakallı olanı sadece asitsiz. mr.muscle beyaz mutfak temzileyicisi asit içeriyor. klima için satılan kimyasallar genelde %10-15 noniyonik madde içeriyor. bunu 1/5 seyreltip kullandırıyorlar. buda %2-3 arası eder. marketdekilerde bu oranda <%5. aöf sınavlarını bitireyim. bunlardan bir tane alıp. konsol orta bölümü söküp temizliğe başlayacağım.
umarım bilgiler faydalı olur. konu hakkında yanlışım varsa, düzeltirseniz sevinirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '10
  • 367 kere teşekkür etti
  • 316 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 01, 2013, 20:02:39 »
Gecenlerde servis fislerini inceledim. Baktim 100 lira civari klima temizligi yaziyor. Bu islemi bundan sonra kendim yaparim. Paylasim icin tesekkurler Tekin abi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 01, 2013, 20:24:04 »
Herhangi bir yüzey temizleyici veya farklı temizleyicinin klima sisteminde kullanımına şiddetle karşıyım. Alerjik etki yaratan kimyasal içeriyor olabilirler ve bu kimyasallar uzun süre klima sistemine yapışık kalabilir. Klima temizliği için tasarlanmış solüsyonlar var, onlardan edinin bence.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Mayıs 01, 2013, 20:35:52 »
Alper bu tür solüsyonları üreten firmaların. ürünlerinin bileşimlerini inceledim. genelde hemen hemen hepsi yukarıda belirttiğin gibi noniyonik, sodyum gibi birleşenlerden oluşuyor. bundan dolayı diğer temizlik ürünlerine baktım. ayrıca sağlığa zararlı olsa; kullanma talimatında kullandıkdan sonra durulayın felan yazardı. benim baktıklarımda mutfak tezgahlarını direk sildiriyor ve durulamaya gerek olmadığı yazıyor. çünkü zaten su ile seyreltip kullanıyorsunuz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #12 : Mayıs 01, 2013, 21:13:44 »
Alper bu tür solüsyonları üreten firmaların. ürünlerinin bileşimlerini inceledim. genelde hemen hemen hepsi yukarıda belirttiğin gibi noniyonik, sodyum gibi birleşenlerden oluşuyor. bundan dolayı diğer temizlik ürünlerine baktım. ayrıca sağlığa zararlı olsa; kullanma talimatında kullandıkdan sonra durulayın felan yazardı. benim baktıklarımda mutfak tezgahlarını direk sildiriyor ve durulamaya gerek olmadığı yazıyor. çünkü zaten su ile seyreltip kullanıyorsunuz.

Doğru, genel maksat antibakteriyel yer temizleyicileride aynı tür, suya az miktarda katılıyor ve hemen kuruyor.. uçuyor.

İç ünitedeki AC radyatörü yoğuştuğundan kendini durulamışta oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • E12 HB Corolla D-Sport 2.0 D4D (Tek Kapı)
  • Kilometre: 332000
  • Model Yılı: '02
  • 208 kere teşekkür etti
  • 421 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mayıs 01, 2013, 23:47:00 »
Arkadaşlar malum son zamanlarda yaptığım işlerden biri oto kuafördü bualandada çok denememiz oldu bunu için size tavsiyem würth ürünleri 12tl lik tek kullanımlık  tüp ile agır sigara kokusu bile yok oluyor birçok defa denedik...

Uygulamasıda kolay spreyin agzını bastırdıgınızda kitlenerek açık kalıyo klimanizi iç sirkülasyona alıp fanıda son hıza alıyorsunuz arac bu şekilde tüp bitene kadar çalışıyor sonrasında aracı 5dk havalandırıyorsunuz sonuç mükemmel...  Tabi bu olayla birlikte polen filtremizi hava girişini kapağını vs de temizlersek verimimiz artar...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Mayıs 02, 2013, 00:40:34 »
ACD ben bu tip spreylerin evaporatörü fiziksel olarak temizlediğini düşünmüyorum. yani üzerinde birikmiş olan kirleri çıkaracağını. belki sinek ilacı misali bakterilerin olmesini sağlayabilir. 2.videodaki adamın bir çok videosu var. adam ön göğüsde bir şey bırakmadı söktü ne varsa. meğerse aracımızın ön kısmını klima ve ısıtma ünitesi kaplıyormuş.

2003 model vw evaporatörüne bir göz atın isterseniz.
2007 toyota previa

2003 Jetta GLI Evaporator and Heater Coil Replacement

Evaporator core replacement TOYOTA PREVIA2.4 蒸發器(風箱)更換エバポレーター交換

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • E12 HB Corolla D-Sport 2.0 D4D (Tek Kapı)
  • Kilometre: 332000
  • Model Yılı: '02
  • 208 kere teşekkür etti
  • 421 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mayıs 02, 2013, 08:35:43 »
Düşüncene katılıyorum abi zayen fiziksel yapışmış, katılaşmış kirleri çıkaracağını düşünen yoktur sanırım  ::)

Videoları akşama izleyeceğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • SAFİR Auris...SIU Corolla T-Sport...
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 59088
  • Model Yılı: '12
  • 312 kere teşekkür etti
  • 512 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mayıs 02, 2013, 10:31:11 »
Herhangi bir yüzey temizleyici veya farklı temizleyicinin klima sisteminde kullanımına şiddetle karşıyım. Alerjik etki yaratan kimyasal içeriyor olabilirler ve bu kimyasallar uzun süre klima sistemine yapışık kalabilir. Klima temizliği için tasarlanmış solüsyonlar var, onlardan edinin bence.

+1

Gözünüzü seviyim ne yaptınız genel temizleyicilerle yapılmaz hele hele kolonyayla hiç yapılmaz bu iş.

Klima temizleyiciler var onlardan alabilirsiniz 20 lira gibi bir fiyatı mevcut en babasının, klima çalışır vaziyette açıyorsunuz kapılar kilitli, camlar kapalı vaziyette yarım saatte hallolur.
arikushimikato Dr.Auris 1ND forever Pure SİU T Sport ;)
İlk önce bilgi sahibi olun sonra yorum yapın
Taklitlerden sakının
 https://www.facebook.com/groups/aurisclubturkey/  Aurise dair her şey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #17 : Mayıs 02, 2013, 13:22:03 »
.....Klima temizleyiciler var....

Sercan bey, bahsettiğiniz "klima temizleyicisi" denen ürünler boru sistemi için kullanılmakta ve etkili olmaktadır. Tabii sistemi söküyorum diyorsanız o zaman tamam.

Klimada kokuyu yapan şey, Evaporatör üzerinde birikmiş tozlar nedeniyle oluşmaktadır.

Öncelikle bu tozların orada birikmelerini engellemek için, yerine tam oturabilen polen filtresi kullanılmalı ve aracı kullanma şartlarına göre periyodundan önce değişim yapılabilmelidir.

Sistemi sökmeden evaporatöre ulaşamayacağımıza göre, fan açık vaziyette, yukarda bahsedilen, sprey şeklinde bazı sıvılar göndererek bu temizliğin yapılmasına yardımcı olabiliriz. Eğer yukardaki videodaki kadar toz birikimi oluşmuşsa zaten bunda hiç bir temizleyici etkili olamaz, sökülmesi gerekir.

Sprey şeklinde bahsedilen sıvıları Yaz başı ve Yaz sonu olmak üzere 2 defa uygulamak gerekir. Polen filtrenizde temiz tutuluyorsa, aracınızın içinin ilk günki gibi kokmaması için bir sebep kalmaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • SAFİR Auris...SIU Corolla T-Sport...
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 59088
  • Model Yılı: '12
  • 312 kere teşekkür etti
  • 512 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mayıs 02, 2013, 13:29:58 »
Sercan bey, bahsettiğiniz "klima temizleyicisi" denen ürünler boru sistemi için kullanılmakta ve etkili olmaktadır. Tabii sistemi söküyorum diyorsanız o zaman tamam.

Klimada kokuyu yapan şey, Evaporatör üzerinde birikmiş tozlar nedeniyle oluşmaktadır.

Öncelikle bu tozların orada birikmelerini engellemek için, yerine tam oturabilen polen filtresi kullanılmalı ve aracı kullanma şartlarına göre periyodundan önce değişim yapılabilmelidir.

Sistemi sökmeden evaporatöre ulaşamayacağımıza göre, fan açık vaziyette, yukarda bahsedilen, sprey şeklinde bazı sıvılar göndererek bu temizliğin yapılmasına yardımcı olabiliriz. Eğer yukardaki videodaki kadar toz birikimi oluşmuşsa zaten bunda hiç bir temizleyici etkili olamaz, sökülmesi gerekir.

Sprey şeklinde bahsedilen sıvıları Yaz başı ve Yaz sonu olmak üzere 2 defa uygulamak gerekir. Polen filtrenizde temiz tutuluyorsa, aracınızın içinin ilk günki gibi kokmaması için bir sebep kalmaz.

Benim yazdığım yazıyla bana yazdığın yazılar arasında dağlar kadar fark var Abicim :) Başkasına mı yazacaktın da bana mı denk geldi.

İlk başta yazdığın yazıya göre bende üstteki yorumu mu yaptım. Bana göre doğru o.
arikushimikato Dr.Auris 1ND forever Pure SİU T Sport ;)
İlk önce bilgi sahibi olun sonra yorum yapın
Taklitlerden sakının
 https://www.facebook.com/groups/aurisclubturkey/  Aurise dair her şey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mayıs 02, 2013, 14:20:14 »
Aynen katılıyorum, ayrıca sistemin ulaşılmaz noktalarında bu kimyasalların kalıntıları, tahmin edilmesi zor ve tehlikeli bakterilerin üremesine ortam oluşturabilir.