Gönderen Konu: Yerli Otomobil Serüveni  (Okunma sayısı 22020 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Toyosundan uzakta, harap ve bitap...
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • 25 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
Ynt: Yerli Otomobil Serüveni
« Yanıtla #20 : Eylül 29, 2011, 15:54:12 »
bu etox a teşviği kim yaptı ki :??  yani demek istediğim devlet yerli otonun üstünde  önemle duruyor gibi,, destek devletten,, galiba orjinal bişeyler çıkacak ortaya inş. zamanla gelişecek :)
..modifiye, modifiye dediğin nedir ki gülüm, ben senin için stock gezmeyi göze almışım..

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Eylül 29, 2011, 15:54:12 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Eylül 29, 2011, 16:08:06 »
Yerli otomotiv adı altında sanki birilerine rant alanı yaratmak istiyorlar gibi geldi bana. Samimi olduklarına zerre kadar inanmıyorum ve konu hakkında hiç bir yorum yapmamayı tercih ediyorum. 
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '11
  • 110 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Eylül 29, 2011, 16:09:23 »
Yerli otomotiv adı altında sanki birilerine rant alanı yaratmak istiyorlar gibi geldi bana. Samimi olduklarına zerre kadar inanmıyorum ve konu hakkında hiç bir yorum yapmamayı tercih ediyorum. 

Abi bunu zaman gösterecek. Ama bu işe yatırım yapanlar çok iyi para kazanacaklar burası kesin.
Paran varsa Japon, yoksa alman. :nija:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Eylül 29, 2011, 16:29:57 »
Yanlış bilmiyorsam benim eski patronum Bahri Malkoç un kardeşi Ercan Malkoç yapmıştı bu otomobli kendisi Ankara da otomobil dekarasyonu üzerine nam yapmış ERTEX firmasının sahibi.Zaten kendisi tam bir otomobil hastasıdır ama neden nasıl gibi sorularınıza cevap veremem çok uzun süredir görüşmüyorum .Benim bilgim yanlış degilse bu şekilde
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Eylül 29, 2011, 16:43:11 »
böyle bi fiyatın verilebilmesi için aracın tasarımı, özellikleri vs.. belirlenmiş olması gerekmez mi ? hayali bişeye fiyat biçiyorlar gibi geldi bana
Topraktan geldik toprağa gideceğiz.. Mühim olan çamurlaşmamak..!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Eylül 29, 2011, 18:13:31 »
dünya üzerinde rantın dönmediği yer var mı? 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 25 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Eylül 29, 2011, 20:09:48 »
birileri yatırım yapacak, ve yine onlar kazanacak yanlış mıyım,, bence normal bi durum,, genel olarak da ülke ekonomisi otomotiv ithalatını biraz azaltıp belki ihracata daha da yönelecek,, istihdam sağlanacak,, makine sanayisi gelişecek,, rekabet artacak,, ülke olarak kendimize güvenimiz gelecek.. çok mu iyimserim :) dönen karanlık oyunları göremiyor muyum :??
..modifiye, modifiye dediğin nedir ki gülüm, ben senin için stock gezmeyi göze almışım..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '14
« Yanıtla #27 : Eylül 29, 2011, 20:45:12 »
Resmen doğmamış çocuğa,Don biçmişler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Eylül 29, 2011, 21:23:24 »
Aklın yolu bir. ;) Söylenecek çok şey var ama şu an gerek yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 17 kere teşekkür etti
« Yanıtla #29 : Eylül 30, 2011, 14:41:06 »
Tabi ki zaman gösterecek ama bazı şeyleri önceden görebilmek için de kahin olmaya gerek yok bence  :)  Konuyla ilgili daha önceki tartışmalarda da görüşümü dile getirmiştim.Ben öncelikle bu "yerli otomobil" konseptine karşıyım. Bu kavram iyi niyetli düşündüğüm vakit kamuoyunun anladığı dilden konuşmak için ortaya atılmış bir slogan gibi görünse de, gerçekci düşündüğümde tribünlere oynamak gibi geliyor bana. Neden Amerika'yı yeniden keşfetmeye çalışıyoruz, anlayabilmiş değilim. Uzay ve havacılık, silah, elektronik gibi çok daha stratejik sektörler dururken kamuoyunun ve sermayenin dikkatini ve enerjisini neden otomotiv gibi demode bir teknolojiye odaklıyoruz? Sıfırdan bir otomobil dizayn edip üretmenin yatırım maliyetleri bu kadar yüksekken, direkt olarak nihayi tüketiciye hitap eden bir ürünün herhangi bir sebeple piyasada tutunanaması durumunda bunun yaratacağı hasarı nasıl karşılamayı düşünüyoruz? Bu soruların cevapları pek net değil. Üstelik önümüzde net örnekler de mevcut. Yıllardır uluslararası markalar adına üretim yaptıktan sonra kaçınılmaz olarak edindikleri yüksek tecrübeler ile kendi markalarını yaratmaya başlayan Çin'den gelen araçların durumu ortada. Bunların daha katedecek çok mesafeleri olduğunu hepimiz söylemiyor muyuz? Yerli otomobil yerine "Türkiye'ye en fazla katma değeri sağlayacak Türk menşeili otomobil" kavramı kullanılsa belki biraz daha anlamlı olacak ama böyle bir otomobilin üretilmesi bize ne fayda sağlayacak onu da bilmiyorum. Eğer bu "yerli otomobilin" sadece montajı Türkiye'de yapılacaksa, motoru ve diğer sofistike parçaları yurtdışından gelecekse bu bize ne kadar katkı sağlayacak? Bakan Bey bile açıklamasında yuvarlak konuşuyor: "...A'dan Z'ye her şeyinin Türkiye'de üretileceği bir modelin veya onun biraz daha farklı modellerini... Nasıl bizim yan sanayimiz başka ülkelerin markalarına parça satıyorsa, bizim ortaya koyacağımız modele, markaya da başka ülkenin yan sanayisinden parçalar alabiliriz. Bunun ortaya çıkaracağı maliyetleri arkadaşlarımız çalıştılar..." Türkiye'nin cari açığının en büyük nedeni ara malı ithalatı değil mi? Hemen her sektörde Türk malı diye kullandığımız bir çok ürünün imalatında kullanılan ara malı yurtdışından gelmiyor mu? Zaten, büyük üreticilerin bile karşılıklı işbirliği ile başta motor olmak üzere ortak platformlar kullandıklarını, diğer kritik parçaların da belli üreticiler tarafından üretildiğini bu konsolidasyon sürecinin artarak devam edeceğini hepimizi görmüyor ve bilmiyor muyuz? Durum böyleyken yerli otomobilin ne kadar yerli olabileceğine inanabiliriz ki  ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Eylül 30, 2011, 14:49:24 »
Ortada araba yok fiyat biçiyorlar. Büyük firmalarla rekabet edebileceklerine şu an için inanmıyorum.4 yıl içinde yerli otomobil deniyor. Dünya küçüldü kim iyisini yaparsa o alınıyor. Yerli diye hücum edileceğini sanmıyorum. Araba milliyetçisi olamam. Sonuçta reno, tofaş vb.. firmalarda da bizim insanlarımız çalışyor. Yerli otomobil yapılır ve piyasanın rekabet ve kalite ortamında yer bulursa ne ala bulamazsa? Seyret gürültüyü.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2009 Corolla 1.4 D4D Comfort
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Eylül 30, 2011, 15:10:04 »
Arkadaşlar , kendimi de dahil ederek söyliyeyim kimse alınmasın vizyonumuz bayağı darmış :-\ yapamayız olmaz falan... Adamlar 2023 de yerli savaş uçağı uçurmaktan bahsediyordu , otomobil ne ola ki..

Geleceği olan elektrikli veya başka enerji kaynaklarına dayanan alanlarda enerjilerini yoğunlaştırsalar daha iyi ederler sanırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 25 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Eylül 30, 2011, 15:17:32 »
Arkadaşlar , kendimi de dahil ederek söyliyeyim kimse alınmasın vizyonumuz bayağı darmış :-\ yapamayız olmaz falan... Adamlar 2023 de yerli savaş uçağı uçurmaktan bahsediyordu , otomobil ne ola ki..

Geleceği olan elektrikli veya başka enerji kaynaklarına dayanan alanlarda enerjilerini yoğunlaştırsalar daha iyi ederler sanırım.
+1

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 17 kere teşekkür etti
« Yanıtla #33 : Eylül 30, 2011, 15:29:43 »
Eftal Bey, konuya vizyon açısından bakarsanız eğer bence vizyon büyük resmi görebilmektir. Türkiye'nin ürettiğinden fazla tüketmesinin ve dolayısıyla cari açığının temel nedeni ara sanayi mallarını yeterince üretememesi. Dolayısıyla, eğer bir konuda para ve enerji harcanacaksa, bu Türkiye'nin yatırım ortamını iyileştirmek adına yapılmalı. Bu yapıldığı takdirde zaten bazı şeyler çorap söküğü gibi kendiliğinden gelişecektir. Otomobil için bu kadar enerji harcamaya gerek var mı sizce? Bunun sonu yok ki, başka birisi de çıkar "A'dan Z'ye yerli LCD TV üreteceğim, destek istiyorum" derse ne diyeceğiz. Ne farkı var ki? İkisi de nihayi tüketiciye hitap ediyor sonuçta :D İthal ikameci ekonomi politikalarını uygulayabileceğimiz yıllar çoktan geride kaldı. Üstelik bu politikalar ile kimlerin nasıl zengin edildiği de ortada. Kendi uçağımızı üretmeden önce kendi motorumuzu üretmemiz gerekmez mi? ARGE'ye para ayırmamız gerekmez mi? Ama nerdeeee, kanalizayon ve su gibi altyapı yatırımları yerine gösteriş ve oy kaygısıyla kaldırım ve park yapan belediye ile zihniyet konusunda ne farkı var ki böyle bir girişimin peşinde koşanların :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • ***AVENSIS***
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '13
  • 3 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Eylül 30, 2011, 16:19:46 »
Arkadaşlar ligler biter bitmez medyada başlıyor şu şunu aldı bu bunu transfer etti diye. Bazen arkadaşlar gelir okudun mu x futbolcuyu alıyomuşuz der.
Tepkim şu olur öyle söyleyince arkadaş. "İmza atarken görürsem ancak inanırım"
Bunun gibi geliyor bana da yerli otomobil. Çok da ucuz bişey beklemeyelim. Üretilmiş olsa bile devlet kolay paradan pek pek vazgeçmez. Gümrük vergisi miktarına yakın alakasız bir vergi koyar. Yine çıkar ithal oto fiyatına. Çok ümitvar değilim bu konuda.
Bu arada Tümosan marka traktörlerin yüzde yüz yerli olduğunu duydum. Yapamayacağımız birşey değil. Sonuçta ortada yapılmış bir motor var ve onun türevini üretmek çok da zor değil.
Yüzde yüz yerli olmadıkça ben ona yerli otomobil demem açıkçası.
2013 Avensis 1.6 Elegant Extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 17 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Eylül 30, 2011, 16:57:12 »
Hazım, zaten AB'den veya özel anlaşmamızın olduğu diğer ülkelerden gelen araçların gümrük vergisi 0. Arttırmamız da mümkün değil. Öte yandan ÖTV konusunda da ayrıcalık tanınması teknik olarak mümkün değil. Dolayısıyla bugünkü kurlarla o fiyata, üstelikte tasarım ve yatırım maliyetlerini de çıkarcak şekilde kaliteli bir üretim beklemek bence pek mantıklı değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Eylül 30, 2011, 17:11:07 »
Mesut abi çok iyi yere değinmişssin hep birilerinin yaptıklarını yapmaya çalışıyoruz tamamen biz olamıyoruz bu butun firmalar şirketler için geçerli olabilir ama bu kadar önemli bi adımda bu kadar basit benzerlikler yakalanmamlı bence fiyata gelince eyyyy Devlet düşür fiyatlarıda rattta olsa destekte olsa benim ülkem kazansın benim ülkem kazansın ::)):)
Corolla HB 1,6

34VH2373

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Eylül 30, 2011, 18:51:34 »
sıkıntı etmeyin, devlet yerli otomobil üretmekden vazgececekmiş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Eylül 30, 2011, 20:01:57 »
araba üretimi yapacaklarsa bence  japonları ve almanları örnek almalıdırlar.. saglamlık ve kalite olması lazım..

yoksa halimiz duman.. devlet destek verecekse bir firmaya demeliki:  saglam araba yapacaksın yoksa...cekerım destegi demeli..

herkez olur olmaz yapar yapamaz gibi soyluyorlar. bizim gurur duydugumuz bir firma var!!! aselsan.. nasıl işliyor teknoloji acısından?? türkiyenin gururu... neden bir araba markamız olmasın aselsan gibi dunyada yakınlanmasın..

ön yargılı olabiliriz ama abartmayalım lütfen.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 17 kere teşekkür etti
« Yanıtla #39 : Ekim 01, 2011, 09:10:15 »
sıkıntı etmeyin, devlet yerli otomobil üretmekden vazgececekmiş...

Aklın yolu bir ciğerim :)