Gönderen Konu: Yüzme  (Okunma sayısı 21416 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
Ynt: Yüzme
« Yanıtla #40 : Mart 06, 2011, 21:32:42 »
anemonda da fiyat baya uçukmuş... bu gidşle denizde geliştircem kendimi

Anemon saati 50 lira diye duymuştum yarışlardan önce arkadaşa takla vs çalıştırıcaktım 50 lira diye duyduk gitmedik.
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Mart 06, 2011, 21:32:42 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.
  • Araç: Yaris
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Mart 06, 2011, 21:38:55 »
aylığı 900 tl
2011 YARİS 1.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #42 : Mart 06, 2011, 21:42:01 »
aylığı 900 tl

Biz aylık olarak düşünmedik 1 saatlik falan işte 50 lira diye duyunca hık mık diyip kaldık :D

ABicim bizim havuz yetişkinlere aylık 75 liraymış :)
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Mart 06, 2011, 21:43:54 »
tmm ercü yakında grşz belki.sağol
2011 YARİS 1.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #44 : Mart 06, 2011, 21:45:51 »
tmm ercü yakında grşz belki.sağol

Rica ederim abicim :) Görüşürüz inşallah :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #45 : Mart 07, 2011, 19:49:43 »
Dostum bi konuda tavsiyeni ihtiyacım var.
Öncelikle güzel paylaşımın için teşekkürler.

Ben 1 haftadır havuza gidiyorum, yar olimpik. Ancak hiç durmada karsıya geçemiyorum
nefesim yetmiyor, her 3 kulaçta nefes alıyorum ama tam alamıyorum o yüzden yarıda durup nefes alıp devam ediyorum.

Nefes alma ile ilgili bir tavisyede bulunursan sevinirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #46 : Mart 07, 2011, 19:50:57 »
Dostum bi konuda tavsiyeni ihtiyacım var.
Öncelikle güzel paylaşımın için teşekkürler.

Ben 1 haftadır havuza gidiyorum, yar olimpik. Ancak hiç durmada karsıya geçemiyorum
nefesim yetmiyor, her 3 kulaçta nefes alıyorum ama tam alamıyorum o yüzden yarıda durup nefes alıp devam ediyorum.

Nefes alma ile ilgili bir tavisyede bulunursan sevinirim.

Şimdi şöyle sorıyım daha önce gittinizmi ? Yoksa ilk defa gidiyorsunuzda 1. haftanız mı ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #47 : Mart 07, 2011, 19:56:02 »
  Alper, Ercüment'in sorusu çok önemli. Kondisyon gerçekten çok öenmlidir bazı sporlarda. Oksijen kapasiteni arttırman lazım ve tabiki hareket sırasında da mümkün olduğunca az oksijen kullanman (kaslarında) lazım.
 Başın bir yönde iken hava verip (düz yüzüyorsan suyun içinde iken) diğer yönde hava alabilirsin. Bu hava alma kapasiteni arttırır. Birde yavaş yavaş nefesini vererek yüzmen iyi olabilir. Gerisi hangi kas grubunun (beyaz, kırmızı) sende çok olduğuna kalıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #48 : Mart 07, 2011, 20:23:53 »
Yani demek istediğim ilk kez gidiyorsanız 1 haftanızsa çok bişi beklemeyin açıkçası. Eğer sigar içiyorsanız kendinizi şanslı saymalsınız hem sigara olup hemde havuzda ilk defa 1. haftanızsa havuzun ortasına kadar yüzmek güzel denilebilinir. Ayrıca 3 kolda 1 nefes yapıyorsanız güzel ama stil konusunda güzel. Eğer sizi çok yoruyor ise bunu 2 kolda bir nefes ile deneyin stil bozulacaktır ama sık nefes aldığınız için karşıya varmanız daha kolay olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #49 : Mart 08, 2011, 12:20:20 »
  Alper, Ercüment'in sorusu çok önemli. Kondisyon gerçekten çok öenmlidir bazı sporlarda. Oksijen kapasiteni arttırman lazım ve tabiki hareket sırasında da mümkün olduğunca az oksijen kullanman (kaslarında) lazım.
 Başın bir yönde iken hava verip (düz yüzüyorsan suyun içinde iken) diğer yönde hava alabilirsin. Bu hava alma kapasiteni arttırır. Birde yavaş yavaş nefesini vererek yüzmen iyi olabilir. Gerisi hangi kas grubunun (beyaz, kırmızı) sende çok olduğuna kalıyor.
Evet gerçekten de kondisyon çok önemliymiş, hergeçen gün daha uzağa kadar yüzebiliyorum :D
Bir de ben suyun içindeyken nefes vermiyordum, meğerse kabarcık cıkartıp nefes vermeliymiş.

Yani demek istediğim ilk kez gidiyorsanız 1 haftanızsa çok bişi beklemeyin açıkçası. Eğer sigar içiyorsanız kendinizi şanslı saymalsınız hem sigara olup hemde havuzda ilk defa 1. haftanızsa havuzun ortasına kadar yüzmek güzel denilebilinir. Ayrıca 3 kolda 1 nefes yapıyorsanız güzel ama stil konusunda güzel. Eğer sizi çok yoruyor ise bunu 2 kolda bir nefes ile deneyin stil bozulacaktır ama sık nefes aldığınız için karşıya varmanız daha kolay olur.

Evet ilk 1.haftam :D
1 paket sigara içiyorum ve kondisyon sıfır. her gittiğimde bir fark hissediyorum ama.
Sanırım kaslar calıstıkca alısıcam.
Nefes olayını da şimdilik her 2 kulacta yapıyım dediğiniz gibi, sonra 3 e cıkartırım.
her 3 kulac ilerde denge icin önemli dimi ?
bir sağdan bir soldan nefes almalı yani öyle mi ?

yardımlarınız için teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #50 : Mart 08, 2011, 16:12:03 »
Evet gerçekten de kondisyon çok önemliymiş, hergeçen gün daha uzağa kadar yüzebiliyorum :D
Bir de ben suyun içindeyken nefes vermiyordum, meğerse kabarcık cıkartıp nefes vermeliymiş.

Evet ilk 1.haftam :D
1 paket sigara içiyorum ve kondisyon sıfır. her gittiğimde bir fark hissediyorum ama.
Sanırım kaslar calıstıkca alısıcam.
Nefes olayını da şimdilik her 2 kulacta yapıyım dediğiniz gibi, sonra 3 e cıkartırım.
her 3 kulac ilerde denge icin önemli dimi ?
bir sağdan bir soldan nefes almalı yani öyle mi ?

yardımlarınız için teşekkürler.

1 paket sigara !!! Ölümle oyun oynuyosunuz gibi bişi :wacko:

Yüzmede(serbest stilde) tek sayılar daha iyidir. Nedemek istiyosun kardeşim sen? Hemen açıklıyım

3 kolda 1 nefes,5 kolda 1 nefes,7 kolda 1 nefes,9 kolda 1 nefes,... Bunlar stil düzgün olur çünkü sürekli anı taraftan nefes almazsınız ve göze hitap eden bi görüntüde oluşur. Şöyle bi soru gelebilir sprint yarışlarında ne yapıyorsunuz ? Sprint yarışlarında (50-100) çok önemli değildir attığınız kulacı saymazsınız bile tak tak atar geçersiniz çok tıkandığınız yerde alırsınız oda 50 m yarışında ya 1 yada 2 dir. Aslında en iyisi hiç nefes alamayıp zaman kaybetmemek.

Çift sayılarda 2 kolda 1 nefes,4 kolda 1 nefes,... bunlarda ilk nerden nefes aldıysanız sürekli onlarla devam eder gider.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2009 Corolla 1.4 D4D Comfort
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #51 : Mart 08, 2011, 17:45:09 »
Ercüment,
Dönüşlerin nasıl yapıldığı konusunda  su altı vidolar varsa link verirmisin , ben genelde havuz suyundan pek hazzetmediğimden elle vurup dönerim ama diğerini de mümkün olunca , yanlış hareketleri vücuda yerleştirmeden , denemek isterim. Varsa tavsiyelerini alalım bakalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #52 : Mart 08, 2011, 17:46:18 »
Ercüment,
Dönüşlerin nasıl yapıldığı konusunda  su altı vidolar varsa link verirmisin , ben genelde havuz suyundan pek hazzetmediğimden elle vurup dönerim ama diğerini de mümkün olunca , yanlış hareketleri vücuda yerleştirmeden , denemek isterim. Varsa tavsiyelerini alalım bakalım.

Bunu akşam yazsam antremana 13 dk kaldı ben hala evdeyim kusuruma bakmazsanız :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #53 : Mart 08, 2011, 21:12:47 »
ht  tp://www.facebook.com/video/video.php?v=1536494367184&oid=134635836580503&comments&ref=mf

ht  tp://www.facebook.com/video/video.php?v=1536460046326&oid=134635836580503&comments&ref=mf

Linkler yapıştırıldığında HTTP'lerin arasındaki boşluğu siliniz...

Abicim en çok anlatamadığım şey takla ve atlayış. Taklada sadece oturma pozisyonunu almak gerekiyor diyebilirim. Atlayış ise herkesin aynı değildir bunu kişinin kolayına ne geliyorsa onu yapar...

Umarım linkler faydalı olur. Eğer olmazsa facebooktan YÜZME TV'yi beğenin orda bir çok video var :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #54 : Mart 08, 2011, 23:12:46 »
20 yaşından sonra deniz gören bir anadolu çocuğu olarak yüzme kabiliyetim suyun dibine batmamak olarak özetlenebilir. Bir ara iyice kafaya takıp özel ders falan da almıştım ama ı-ıh, pes ettim. Çok çok güzel bir spor, yapanlara imreniyorum. Küçük yaşta suyla tanışmak çok önemli.
Corolla 2008 M/M Benzinli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #55 : Mart 08, 2011, 23:20:02 »
20 yaşından sonra deniz gören bir anadolu çocuğu olarak yüzme kabiliyetim suyun dibine batmamak olarak özetlenebilir. Bir ara iyice kafaya takıp özel ders falan da almıştım ama ı-ıh, pes ettim. Çok çok güzel bir spor, yapanlara imreniyorum. Küçük yaşta suyla tanışmak çok önemli.

Evet pes ettiricek bi spordur sırf 1 saniye düşürmek için 2-3 sene çalışıyorlar :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2009 Corolla 1.4 D4D Comfort
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #56 : Mart 09, 2011, 12:17:01 »
Link'teki videodaki açıklamalar iyi Ercü , kısmetse denerim. Bu suya atladıktan sonra su altından gidip su yüzüne çıkılması gereken mesafe en fazla 15m. mi?

Yüzmede bugünkü mevcut 4 stilin 3 ü bana biraz çeşit olsun diye üretilmiş stiller olarak geliyor. Kelebek, görünüşü güzel ve yapabilinmesi hoş , lakin pek yapamadığım bir şekil şimdiye değin pek beceremedim, gerçi  gereksiz efor harcanan ve orta/uzun mesafelerde yapılamayacak bir tür.
Kurbağlamayı iyi yaparım( bacakları kalçadan biraz büküp ayakları biraz farklı kullanıp makas yaparım genelde) ama o da uzun mesafe türü değil. Sırtüstü stili de keza öyle, hele kol ve omuz eklemlerinizi küçükken alıştırmamışsanız bu stili bu haliyele düzgün olarak  sıradan insanın verimli olarak yapması zor, ben genelde sırt üstü olarak el kol makas yaparım, çok daha rahat , başınız ağzınız pek suya girmez rahat nefes alırsınız, uzun mesafelerde gidebilirsiniz ,dinlenmek için bile bu moda geçebilirsiniz.
Kravl en makul  stil, zamanındaki  yanlış alışkanlıklardan ötürü, orta ve  hafif sola yatık eksenlerde  dönerek yaparım , sol kolum daha derine neredeyse tam dik su altına kadar dalar. neredeyse hep sağ taraftan nefes alırım ve su içine veririm, dalgaya karşı yüzmeyi çok severim.
Diğer yaptığım bir stil ise kurbağlama-köpekleme kombinasyonu bir stil. Su içinde hafif sol yanıma yatıp ayakları makas yaparım, kollar da paralel ve eşzamanlı olmayan bir şekilde yüzeye paralel olarak suyu ayaklara doğru çekerim , tarifi biraz zor. serbest stile yakın bir hızla giderim, bu stilimde hiç su sıçratmaz , ses yapmaz ve kafam da dışarıda olduğu için çok rahat nefes alıp veririm , doğaçlama oluşmuş garip bir stil ama çok işe yarar ve kolay da yorulmazsınız , serbestten daha uzun mesafeler giderim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #57 : Mart 09, 2011, 13:32:57 »
Link'teki videodaki açıklamalar iyi Ercü , kısmetse denerim. Bu suya atladıktan sonra su altından gidip su yüzüne çıkılması gereken mesafe en fazla 15m. mi?

Yüzmede bugünkü mevcut 4 stilin 3 ü bana biraz çeşit olsun diye üretilmiş stiller olarak geliyor. Kelebek, görünüşü güzel ve yapabilinmesi hoş , lakin pek yapamadığım bir şekil şimdiye değin pek beceremedim, gerçi  gereksiz efor harcanan ve orta/uzun mesafelerde yapılamayacak bir tür.
Kurbağlamayı iyi yaparım( bacakları kalçadan biraz büküp ayakları biraz farklı kullanıp makas yaparım genelde) ama o da uzun mesafe türü değil. Sırtüstü stili de keza öyle, hele kol ve omuz eklemlerinizi küçükken alıştırmamışsanız bu stili bu haliyele düzgün olarak  sıradan insanın verimli olarak yapması zor, ben genelde sırt üstü olarak el kol makas yaparım, çok daha rahat , başınız ağzınız pek suya girmez rahat nefes alırsınız, uzun mesafelerde gidebilirsiniz ,dinlenmek için bile bu moda geçebilirsiniz.
Kravl en makul  stil, zamanındaki  yanlış alışkanlıklardan ötürü, orta ve  hafif sola yatık eksenlerde  dönerek yaparım , sol kolum daha derine neredeyse tam dik su altına kadar dalar. neredeyse hep sağ taraftan nefes alırım ve su içine veririm, dalgaya karşı yüzmeyi çok severim.
Diğer yaptığım bir stil ise kurbağlama-köpekleme kombinasyonu bir stil. Su içinde hafif sol yanıma yatıp ayakları makas yaparım, kollar da paralel ve eşzamanlı olmayan bir şekilde yüzeye paralel olarak suyu ayaklara doğru çekerim , tarifi biraz zor. serbest stile yakın bir hızla giderim, bu stilimde hiç su sıçratmaz , ses yapmaz ve kafam da dışarıda olduğu için çok rahat nefes alıp veririm , doğaçlama oluşmuş garip bir stil ama çok işe yarar ve kolay da yorulmazsınız , serbestten daha uzun mesafeler giderim.

Evet atladıktan sonra yarışlarda en fazla 15 metreden çıkılması gerekiyor :)

Kelebek hem stitl hem güç hemde kondisyon ister yoksa baya yorar ve hoş gözükmez. Kurbağadan nefret ederim yüzerim ama cidden çok nefret ederim. Yan stilim sırt çok yüzmem ama bunu iyi yüzerim. Amaaaa en güzeli serbest 6000 m versinler tıkır tıkır 1.5 saatte bitiririm. Ve uzun mesafeciyim o dahada zevklidir sabit tempo ile gayet hoş olur :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #58 : Mart 21, 2011, 18:56:10 »
ercü .eskişehirdeki ted kolejinin içine sürel diye bir yer açılmış.içinde yüzme havuzu,fitness,sauna vb var.yüzme kursları başlıyormuş.burası hakkında bir bilgin var mı?fiyat nasıl acaba.ben uluönderde oturuyorum bana çarşıdan daha yakın olur.
2011 YARİS 1.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #59 : Mart 21, 2011, 18:59:23 »
ercü .eskişehirdeki ted kolejinin içine sürel diye bir yer açılmış.içinde yüzme havuzu,fitness,sauna vb var.yüzme kursları başlıyormuş.burası hakkında bir bilgin var mı?fiyat nasıl acaba.ben uluönderde oturuyorum bana çarşıdan daha yakın olur.

Bizim havuz tadilattayken bizi oraya götürdüler. Açıkçası havuzu beğenmedim ben. Havuz suyu dediğin klorlu olur burası tuzluydu bu 1, Havuz dediğin 160cm'den derin olmalı burası 140-145cm civarında bu 2,Havuz dediğinde depar taşının sağlam olması lazım burda kendini çekince takkk tuuukk abuk subuk ses çıkartmaması lazım buda 3 :D :D Diğer sportif aktivitelerini denemedim bilmioyurm ama havuz konusunda yorumum bu :)