Gönderen Konu: carina???  (Okunma sayısı 12198 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • daihatsu yrv turbo 1.3 lt 140 hp
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür edildi
carina???
« : Mart 11, 2010, 08:29:50 »
selam arkadaşlar toyotanın eski amiral gemisi carinayı bilmeyeniniz yoktur.  bunların huyundan suyundan anlayan varmı? ne yer ne içer hangi türküleri sever? kasa olarak 93-98 corollayı andırıyor, donanım daha iyi. tecrübelerinizi bekliyorum.  |-\

Toyota Club Türkiye

carina???
« : Mart 11, 2010, 08:29:50 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • 4 kere teşekkür edildi
Ynt: carina???
« Yanıtla #1 : Mart 11, 2010, 10:21:34 »
amiral gemisi tabi Camry'dir haksızlık etmeyelim.
Bizdeki Carinalar, Corona'nın ingilterede üretilen versiyonudur. Corona'da olmayan hava yastığı carinada vardır. (çift)
Çok hızlı 0-100 km 8.8 sn
Çok ekonomik: Karma yakıt tüketimi 93-98 1.6 corolla'dan sadece %5 fazla.
Çok rahat bir arabadır. Geniş koltuklar, güçlü klima, elektrikli aynalar. Devasa bagaj yetmezmiş gibi yatabilen arka koltuklar var. ABS var. elektrikli aynalar, elektrikli camlar, kapı içi lambalar gibi hoş detaylar var.

Çok güvenilir bir araba. Arıza yüzdesi çok düşük. Zaten ingilterede taksi olarak tercih ediliyorlar. 3SFE diye sağlam bir motor var. Bu S serisi motor ufak değişikliklerle Corona, Carina, Avensis, Camry, Celica ve bazı arazi araçlarında kullanılmış.

Corolladan farklı olarak viraj denge çubuğu hem önde, hem arkada var. Ağırlık merkezi de daha bi öne abanmış vaziyettedir. (Ön tekerleri baya bi önce eskitir). Dolayısıyla yol tutuşu çok daha iyidir. Tasarım olarak tam bir düzgün aile arabası profili çizen bu araç, sakin kullanımda çok ekonomiktir. Fakat gerekirse kullanılmak üzere yeteri kadar performansı da yedekte tutar. Basarsanız yakar ama karşılığını da verir. Hani diyorlar ya.. "kuzu postunda kurt" işte tam öyle..
Yoksa birkaç şirin aksesuar için, ya da uymak için sürüye,...  Binmeli mi konserve kutusuna araba diye,
Veremem üç kuruş daha diyerek yedek parçaya,...  Boyun mu eğmeli her nissan ya da honda'ya..
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • daihatsu yrv turbo 1.3 lt 140 hp
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 11, 2010, 13:07:57 »
ahmet bey bende kendi çapımda birşeyler biliyordum ama sizden duymak daha güzelmiş. aracımı satarsam almayı düşündüğüm araçlardan birisi. bilgilerinizden ötürü teşekkür ederim. görüşmek üzere.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • E12 HB Corolla D-Sport 2.0 D4D (Tek Kapı)
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 332000
  • Model Yılı: '02
  • 208 kere teşekkür etti
  • 421 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 11, 2010, 13:12:46 »

amiral gemisi tabi Camry'dir haksızlık etmeyelim.

Tabi ülkemizde Camry sayılı olup kullanmak yürek istediği için mecburen bi taht kavgası oluyor sanırım abicim :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 11, 2010, 13:49:00 »
Üniversitede okuduğum yıllarda (94-98) rektörün makam arabası Carina idi. Makan şoförünün de lojmanı bizim yurdun altındaydı ve aracı sık sık görüp yakından inceleme fırsatımız olurdu. Toyota'yı ilk aklıma kazıyan bu müthiş makina olmuştur.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 11, 2010, 14:05:00 »
Sene 2010, üretim bandından kalkalı 12 sene olmuş ve ne o isimde ne o seride bir araç üretilmemiş. Tarihe gömülüp gidilecek araçlardan birtanesi. Belki zamanının en iyi makinelerinden biri olabilir ama şu zamanda alınacak bir araç değil. Alınsada zararına satar çıkarsın...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 11, 2010, 14:34:51 »
Katılmıyorum. Daha da ucuz olması bir hayli zaman alacaktır. Değer kaybı yeni arabalarda çok daha fazla olur.

Üretim bandı her kasa için zaten yeniden kurulur. İsim devam etmiş etmemiş, carina olmuş avensis olmuş bunu önemsiyecek adam zaten o arabayı hak etmez.

Açık söylemek gerekirse, görünüş olarak, yapı olarak, performans olarak, kalite-işçilik olarak corona-carina-avensis çizgisini karşılaştırdığınız zaman, Toyota'nın bu D segmentinde yakaladığı istikrarın C veya E segmentindekine oranla daha fazla olduğunu görürsünüz.
Yoksa birkaç şirin aksesuar için, ya da uymak için sürüye,...  Binmeli mi konserve kutusuna araba diye,
Veremem üç kuruş daha diyerek yedek parçaya,...  Boyun mu eğmeli her nissan ya da honda'ya..
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 11, 2010, 15:09:58 »
  Bazı yedek parçalarını araştırmak lazım. Zamanının oldukça hoş araçlarından (bana göre), üztelik karmaşık sistemleride yok. Ancak bazı parçalarına ulaşmak sorun olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mart 11, 2010, 15:54:45 »
  Bazı yedek parçalarını araştırmak lazım. Zamanının oldukça hoş araçlarından (bana göre), üztelik karmaşık sistemleride yok. Ancak bazı parçalarına ulaşmak sorun olabilir.
+1 bende bu sebeple almaya gerek olmadığını söyledim. Sonuçta değerini sen ben biz bilebiliriz ama piyasa sen ben ve bizlerden ibaret değil. Hala AE101 kasaların parçalarının fiyatlarını kuş serisi ile nerdeyse aynı olduğunu veya bakım maliyetinin daha bile ucuza geldiğini bilen yok ve aaaa abi parçaları çok pahalı yaaaa diyen var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 11, 2010, 15:57:43 »
Açık söylemek gerekirse, görünüş olarak, yapı olarak, performans olarak, kalite-işçilik olarak corona-carina-avensis çizgisini karşılaştırdığınız zaman, Toyota'nın bu D segmentinde yakaladığı istikrarın C veya E segmentindekine oranla daha fazla olduğunu görürsünüz.

Peki neden bi corona üretmiş sonra carina demiş sonra tekrar isim değiştirip avensis demiş? Ben toyotanın politikasını pek anlayamamışım o zaman istirar denilen şey bu ise eğer ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mart 11, 2010, 16:10:30 »
İstikrar denen şey bu değil tabi ki onu isimde aramak yanlış olur. (O değişiklik ne akla hizmetse corolla ve corona gibi birbirine yakın iki isim seçilmesi, bu ikisinin birbirine karıştırılması sonucu mecbur kalınan pazarlama taktikleridir)

İstikrar denen şey şudur. Birbirine benzer şasi, kasa tasarımların devam etmesi. Aynı motorun küçük değişikliklerle devam etmesi. Performans verilerininin fazla değişmemesi. Yakıt ekonomisi verilerinin fazla değişmemesi. Orasında tıkırtı, burasında kronik sorun, şurasında yağ eksiltme, berisinde üretim hatası bulunmaması. Güvenlik, teknoloji ve komfor konusunda ise sürekli ve düzgün bir iyileşme olması. Devrim yapmaya gerek duymadan, var olanı iyileştirerek devam etmek.
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #11 : Mart 11, 2010, 16:28:41 »
toyotamı almadan önce çok istedim carina almayı veya cresida ikiside mükemmel araç saudi arabistanda kullandım orada aşık oldum ama burada kullanma şartları daha zor olduğu için vazgeçtim corolla aldım.......selamlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mart 11, 2010, 16:30:15 »
@Ümit

Kardeş kuş serisiyle AE101'lerin parça fiyatları neredeyse aynı mı :wacko:
Orijinal yedek parçası inanılmaz pahalı bizim araçların. :wacko:
Opel Astra GTC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • ***AVENSIS***
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '13
  • 3 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mart 11, 2010, 16:44:31 »
ERhan orjinali hepsinin pahalı bence. yan sanayi fiyatları çok uygun bence. Ben aynı marka baskı balatasını broadwayinkinden daha ucuza aldım. :) Bir de broadwayin parçası ucuz derler.
2013 Avensis 1.6 Elegant Extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mart 11, 2010, 16:57:13 »
Benim bildiğim bazı parçalarda aynı, bakım ve zamana vabesle değişmesi gereken parçalar birazda olsa pahalı fakat değişim periyodu uzun olduğu için dahada ucuza geliyor. Örnekleri ile aktarayım mesela ön fren diski geçenlerde almıştım valeo, burada ne marka bilmiyorum ama aynı fiyat 80 TL http://www.parcatreni.com/index.php?p=show&pid=50088&k_id=5829&kn=Fren+Aksam%FD

Albea için ise 94 TL fiyat vermişler http://www.parcatreni.com/index.php?p=show&pid=29900&k_id=5000&kn=Mekanik

Mesela son günlerde konuşuldu valeo debriyaj seti bizim toyotalarda 150 TL civarı

Doğanın 115 TL http://www.otoparcasepeti.com/?urun-detay_16683__Dogan_Debriyaj_Seti.html

Mesela Triger seti yine 100 TL civarında ama 100.000 Km de değişiyor. Kuşların 60.000 bir değişiyor ama 55 Tl civarında.

Hadi corolla kuş kıyaslamasını bırakalım, geçen arkadaş baskı balatayı sıyırdı 307 vardı. tam 310 TL'ye valeo aldık. Bide snayiyi kopmle gezdik sadece parça fiyatı 310 tl :)

Corollada valeo 142 TL yazmışlar http://www.parcatreni.com/index.php?p=show&pid=50491&k_id=5835&kn=Vites+%DEanz%FDman

sanayide 110 TL'ye bağlarsın.

Umarım anlatmak istediğim anlaşılmıştır :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mart 11, 2010, 17:01:07 »
Bizimkisinin farları 60 TL kuş serisinin 45 TL :)

Bu konu böyle uzar gider biri beni durdursun :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mart 11, 2010, 17:05:48 »
Periyodik bakımda değişen parçalar ucuz sayılır. Özellikle yan sanayileri ucuz gerçekten. O konuda haklısınız :)
Opel Astra GTC

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mart 11, 2010, 17:10:06 »
Bazı şeyler izafi (göreceli).
Sen aşağıya bakınca kuş serisi kullananları görürsün. Carina kullanan birisi seni görür. :) O yüzden eleştirdiğimiz kişilerin hatasına kendimiz düşmeyelim.
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mart 11, 2010, 17:19:53 »
Bazı şeyler izafi (göreceli).
Sen aşağıya bakınca kuş serisi kullananları görürsün. Carina kullanan birisi seni görür. :) O yüzden eleştirdiğimiz kişilerin hatasına kendimiz düşmeyelim.

Ben kimseye aşağıdan bakmadığım gibi, bir corona/carina kullanıcısın bana yukardan bakmasını akılcı bulamam. Açıkçası bir mantığada sığdıramam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mart 11, 2010, 17:28:44 »
  Cressida'da Türkiye'ye ilk geldiğinde binmiştim ve gerçekten o da zamanının çok hoş ve konforlu araçalrından dı. Ancak dediğiniz gibi her araç her pazar için uygun olmayabiliyor.

Ae101 için piyasada örneğin 5 ya da daha fazla çeşit fren balatası mevcut. Elbetkide fiyatlarıda, kaliteleride farklı.
 Araçların ise bizler için sadece araç, taşıma aracı olduğunu unutmamak lazım. Hiç bir araç bizlerden daha değerli değildir.