Gönderen Konu: carina???  (Okunma sayısı 12201 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: carina???
« Yanıtla #20 : Mart 11, 2010, 17:37:36 »
Mesaj alınmıştır abim :)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mart 11, 2010, 17:37:36 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mart 11, 2010, 17:40:07 »
Ben kimseye aşağıdan bakmadığım gibi, bir corona/carina kullanıcısın bana yukardan bakmasını akılcı bulamam. Açıkçası bir mantığada sığdıramam
O anlamda söylemedim.
Değimler farklı biçimde söylenemezler. Yani "yukarıdan bakmak" değimdir. Onun karşıtı bir "aşağıdan bakmak" veya benzeri bir "aşağıya bakmak" değimi yoktur. Yine de dikkatsiz ifade şeklim için özür dilerim böyle anladığınıza üzüldüm.
Benim demek istediğim sizin kuş serisi kullanıcılarına karşı geliştirdiğiniz söylemleri, carina kullanıcıları da size karşı kullanabilirler veya benzer hissiyata sahip olabilirler. Siz dersiniz ki "kuş serisine o para verilir mi" beriki der ki "corolla'ya o para verilir mi". siz dersiniz ki parça pahalı ama bu daha uzun dayanıyor. Carina kullanıcısı da aynısını size söyler..

Yani bu bir yelpaze.. populerleşip spekülatif olarak fiyatı artan kuş serisi bir uçta, tutulmadığı düşünüldüğü için değerinin çok altında fiyata satılan carina benzeri araçlar diğer uçta. Bu durumu arzetmek istemiştim.
Yoksa birkaç şirin aksesuar için, ya da uymak için sürüye,...  Binmeli mi konserve kutusuna araba diye,
Veremem üç kuruş daha diyerek yedek parçaya,...  Boyun mu eğmeli her nissan ya da honda'ya..
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Mart 11, 2010, 17:47:13 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 421000
  • Model Yılı: '05
  • 180 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Mart 11, 2010, 17:52:34 »
http://www.sahibinden.com/binicilere_emsalsiz_cressida-94WQQaXQQ4993926WQQpXQQdisplayitem

helal olsun cresida gerçektende güzelmiş..
bnde çok seviyorum bu aracı  seneye alırım  temiz güzel birini  büyük ihtimal
2005 corolla 1.6 hb a/t
2002 corolla 2.0 d4d (Dsport)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Mart 11, 2010, 19:38:43 »
  Ahmet ve Ümit, ikinizide tebrik etmek gerek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Mart 11, 2010, 20:12:38 »
Ahmet abiye bir cevap yazacaktım, işten çıkmak üzereydim akşam 18:00 sularıydı. Hakan abim benen önce beni tebriklemiş. Neyse eve gidince yazarım dedim ama eksiksiz ve fazlasız şunu söyleyecektim

O anlamda söylemedim.
 Yine de dikkatsiz ifade şeklim için özür dilerim böyle anladığınıza üzüldüm.

Ahmet Bey, benden tam 17 yaş büyük olmanıza karşın forumdaki birçok insanlara örnek olacak inceliği gösteriyorsunuz. Biz gençler ise malum saman alevi misali yalnış anlamalara meyilli, hemen parlayan kişiler olarak kaşınızda oluyoruz. Hülasa-i kelam, göstermiş olduğunuz erdemlikten ve enaniyet duygusuna hiç kapılmadan benden özür dileyip anlatmak istediğinizi nazikçe ve tekrar anlattığınız için size HÜRMET'lerimi sunuyor, elleinizden öpüyorum. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '14
« Yanıtla #26 : Mart 11, 2010, 20:38:19 »
Ahmet abiye bir cevap yazacaktım, işten çıkmak üzereydim akşam 18:00 sularıydı. Hakan abim benen önce beni tebriklemiş. Neyse eve gidince yazarım dedim ama eksiksiz ve fazlasız şunu söyleyecektim

Ahmet Bey, benden tam 17 yaş büyük olmanıza karşın forumdaki birçok insanlara örnek olacak inceliği gösteriyorsunuz. Biz gençler ise malum saman alevi misali yalnış anlamalara meyilli, hemen parlayan kişiler olarak kaşınızda oluyoruz. Hülasa-i kelam, göstermiş olduğunuz erdemlikten ve enaniyet duygusuna hiç kapılmadan benden özür dileyip anlatmak istediğinizi nazikçe ve tekrar anlattığınız için size HÜRMET'lerimi sunuyor, elleinizden öpüyorum. :)

+1  Sizin gibi insanlar artık cok kalmadı malesef ahmet abi abi diyorum ama size duydugum yakınlığa verin lütfen.

bence parcası pahalı,cok yakıyor gibi söylemler toyota gıbı arabalar yanlıs gelıyor bana.Şurası dogru toyotanın mekanın parcaları pahalı bır aractır,Ama duzgun kullanım sonucunda kolay kolay arıza vermeyen bır araba markasıdır toyota.GÜnümüzde artık toyoa parcasının bulunmaması gıbı sıkıntı olduguna ınanmıyorum halk dılınde cıkma diye tabır edilen 2. el orjinal parca pazarı ulkemızde cok buyuk duzeyde sadece nerede bulabılecegınızı bılın yeter.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Betonn
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #27 : Mart 11, 2010, 21:06:08 »
gelgelelim corona ya :)
çok güzel bir araç..
cressida ise bence bu karşılaştırma arasında olmamalıydı bence..biraz da demode.ama corona hala çizgi olarak güncel birçok arabaya 5 basar diyebilirim...
cressida bana toyota nın üvey evladı gibi gelmiştir hep :)
sabır suskunluk değil..işitilmeyen bir feryattır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 99 Avensis 2.0 Manuel L/B idi...
    • 2011 1.6 comfort corolla...
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Mart 11, 2010, 23:03:23 »
Ahmet hocam döktürmüşün yine eline sağlık. yalnız anlamadığım bişey var, corona nın devamı carina mı avensis mi,ikisinin de 98 si var sonuçta...
Eğer bir gün dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa...
Rabbine dönüp "Benim büyük bir derdim var." deme.
Derdine dönüp "Benim çok büyük bir rabbim Var.' De....
Mevlâna                                                                                                                                                                                                        2011 1.6 comfort corolla...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Mart 12, 2010, 09:10:28 »

Aman efendim estafurullah.. :) haddimiz değil el falan öptürmek
Yoksa birkaç şirin aksesuar için, ya da uymak için sürüye,...  Binmeli mi konserve kutusuna araba diye,
Veremem üç kuruş daha diyerek yedek parçaya,...  Boyun mu eğmeli her nissan ya da honda'ya..
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Mart 12, 2010, 09:30:23 »
Ahmet hocam döktürmüşün yine eline sağlık. yalnız anlamadığım bişey var, corona nın devamı carina mı avensis mi,ikisinin de 98 si var sonuçta...
Teşekkürler.
Benim bildiğim İngiltere'deki fabrika 97'de Carinayı durdurup Avensis'e geçiyor ama 98 model Carinalar başka yerden mi geldi ne oldu onu bilemiycem. Belki de ellerinde kalanları bi sonraki yıl 98 model diye sattılar..

Carina, Coronanın devamı değil adeta bizzat kendisi. Kasa ve motor aynı, aksesuvar farkları ve ufak makyaj farkları var. İsimlerle uğraşmak yerine ikisine de T190 demek belki daha doğru.

İlk Avensis kasası (T220) ise Carina'ya çok benzetilmesine rağmen farklı bir platform fakat o kasa da Dünyanın çeşitli yerlerinde Corona, Caldina ve Avensis isimleriyle çıkmış.

Alıntı: First Generation/Origins T220 (1997/8–2003)

Toyota introduced the Avensis nameplate on its new model, essentially an extensive revamp of the previous generation Carina E, which was launched at the end of 1997. Like its predecessor, the Avensis was based on the non-European Corona model and built at the Burnaston factory in Derby.

Alıntı: The T220 was built as sedan, liftback, and wagon. Only the Wagon was sold in Japan as the Caldina. The Sedan and Liftback were mainly sold in Europe as Avensis, and the lower grade model for taxi called Corona. Four-cylinder engines for the Avensis is 1.6, 1.8, 2.0 gasoline, and diesel. The Corona Taxi has turbo diesel. In South America, the Avensis is renamed Corona and powered by 2.0 liter 3S-FE engine.
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Shiro (beyaz) ve ben
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Mart 12, 2010, 09:41:02 »
çok güzel bir araç..
cressida ise bence bu karşılaştırma arasında olmamalıydı bence..biraz da demode.ama corona hala çizgi olarak güncel birçok arabaya 5 basar diyebilirim...
Cressida E segmentinde bir araç. Bunların çoğu makam arabası olarak tasarlanır. Tipine bakınca öncelikle iç pazarın hedeflendiğini düşündürüyor bana. Onların zenginleri biraz tutucudur. Japonya'da "iç pazar hedeflendi" demek yüksek kalite anlamına gelir onu da belirteyim.
İstemem eksik olsun..!  
    Corona de Bergerac

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 99 Avensis 2.0 Manuel L/B idi...
    • 2011 1.6 comfort corolla...
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Mart 12, 2010, 10:40:11 »
teşekkür ediyorum ahmet hocam, elleriniz dert görmesin...
Eğer bir gün dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa...
Rabbine dönüp "Benim büyük bir derdim var." deme.
Derdine dönüp "Benim çok büyük bir rabbim Var.' De....
Mevlâna                                                                                                                                                                                                        2011 1.6 comfort corolla...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • daihatsu yrv turbo 1.3 lt 140 hp
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Mart 15, 2010, 10:56:43 »
Katılmıyorum. Daha da ucuz olması bir hayli zaman alacaktır. Değer kaybı yeni arabalarda çok daha fazla olur.

Üretim bandı her kasa için zaten yeniden kurulur. İsim devam etmiş etmemiş, carina olmuş avensis olmuş bunu önemsiyecek adam zaten o arabayı hak etmez.

Açık söylemek gerekirse, görünüş olarak, yapı olarak, performans olarak, kalite-işçilik olarak corona-carina-avensis çizgisini karşılaştırdığınız zaman, Toyota'nın bu D segmentinde yakaladığı istikrarın C veya E segmentindekine oranla daha fazla olduğunu görürsünüz.
ahmet beyin görüşlerine katılıyorum.
bence artık parçası bulunmayacak araç yoktur. sanayide adını duymadığımız araçların parçalarını bulabiliyoruz. pahalı mı? bence değil. bu araçların parçalarının çok nadir bozulduğunu düşünecek olursak pahalı değil.
aslında ülkemizde maalesef iyi-kötüden ziyade tutuldu-tutulmadı kaygısı var. insanlar araç alırken aradıkları ilk kriterlerden biri haline geldi. öte yandan ise az yakması, vergi düşüklüğü gibi unsurlar da eklenince bu araçlar (!) tutulmadı. şu meşhur ae101 efsane kasa toyotaları düşününce donanım, sağlamlık, konfor olarak carinaların tutulmamasını anlıyorum. atalarımız boşa dememiş 'meyve veren ağaç taşlanır'...:)
komşum geçen hafta 94 corona aldı. 10000 tl'ye. aracı yakından inceleme fırsatım oldu. araç araç değil gemi.. motor kaputunu kaldırdığında gereksiz kablolar, borular vs yok. ama şanzıman, fren hidroliği, direksiyon hidroliği gibi parça yağlayıcıların seviyelerini gösteren gerektiğinde eklemene veya değiştirmene yarayan kutular var. bu çok hoşuma gitti. sanırım yeni araçlarda sadece fren hidroliği göstergesi var. yanlış da biliyor  olabilirim.
neyse tutulur, satılır, parça sorunu olur.... ben sadece bu araçların kullanım özellikleri ile ilgileniyorum. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Carina
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Mart 18, 2010, 12:34:42 »
3 yıllık carina kullanıcısı olarak söyleyeceklerim;

kronik sorunlar
-aracın altı yere yakın, eksozu vurabilirsiniz, eksozu vuruncada ön tarafta sorun oluşturuyor, bişeylerin ayarı bozuluyor, bi daha da düzeltemiyorsunuz, çünkü adamakıllı usta yok, bu sorun size sabahları motoru ilk çalıştırdığınızda dizel kullanıyormuş hissi veriyor.
-aracın yalıtımı kötü, lastik sesi içerde, (corona da aynı)
-ön cam çatlamaya meyilli, çatlak camı yaptıranlar yine çatladığını söylüyor, bu sorun coronalarda da var,
-iç malzeme kalitesiz, özellikle kapı tutacaklarından salıyor kendini, torpido taraflarında ve ön cam altında çatlamalar oluyor, zırıltıya sebep oluyor,
-koltuk bağlantıları arabaya yakışmıyor, zorlayınca problem çıkarıyor,
-bagajın yay düzeneği yetersiz, yokuşta bagajı açık tutamıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Mart 18, 2010, 12:44:36 »
gelelim artılarına

tabiki en başta motoru geliyor, Ahmet Bey'in istikrardan bahsetmesi çok yerinde olmuş, toyota bu motoru uzun süre ve bir çok aracında kullandı, RAV 4'lerde de bu motor var.
3 yıl içinde motor ile ilgili yaşadığım tek sorun (motor sorunu değil aslında) motor şase kablosunun yanması oldu:)))
yağ eksiltme sorunu yok,

3 yılda değiştirdiklerim:
hava filtresi: orjinal 30 tl, yan sanayi 10 tl
yağ filtresi:orjinal 13 tl
yağ:mobil 10-40
alt tabla (viraj denge çubuğunun alt tablaya bağlantısı kopmuştu)
rotiller, z rotlar zaten sarf malzemesi.

aracın hafif olması büyük artı, 0-100 hızlanma 9,1 sn sanırım, (9,4 de olabilir) her durumdada çok iyi yani, coronalarda egr valfi ve katalitik konvertör olmadığında motor güçleri biraz daha fazla, coronaların 0-100 hızlanması 8,9 sn

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Mart 18, 2010, 12:53:32 »
birde sol ön kapı cam motorunun teli kopmuştu, yan sanayisi komple 130 tl
bence yedek parça sorunu yok, yan sanayiside var. internette biraz araştırırsan anlarsın.
aracı alırken uzun süre kullanmış bir kişiyle incelemeni, sonrada serviste ekspertiz yaptırmanı tavsiye ederim.

kullanımı gayet rahat, vites geçişleri güzel, şanzıman oranları güzel,
araç dolu olsa bile uzun yolda, düz olsun yokuş olsun vitesle oynamana gerek kalmıyor,

yakıt tüketimi: şehir içi 10 lt benzin (13 lt lpg), şehirdışı 6-6,5 lt benzin

bence bu araba yeni yeni milletin ilgisini çekiyor (vergileri azaldığı için), her geçen gün daha çok carinaya rastlıyorum artık...

daha yazarım aslında ama ayıp olmasın artık:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '94
  • 18 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Mart 19, 2010, 14:12:59 »
çok güzel bir araç..

Ah Caner kardeşim benim..bir kere binsen cressidaya, bir daha mercedese binmezsin.O benim bugüne kadar kullandığım Toyotalar içinde hep bir numara..
cressida, camry, ae101 , RAV4 , E120, E140 , corona

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • daihatsu yrv turbo 1.3 lt 140 hp
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Mart 20, 2010, 00:07:18 »
adaş sanırım ahmet abinin söylediği gibi ellerinde kalan carinaları 98 diye sattılar. otosart.com diye bir site var. aracın marka, model, yaş vs özelliklerini giriyorsun, karşına o aracın bütün parçaları çıkıyor. orada sadece 97 ye kadar seçenek gördüm. bir de bu japon araçlarının parçaları fransız, alman vs araçlarından aha ucuz geldi bana.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Hayat paylaşınca güzel
  • Model Yılı: -
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Ocak 16, 2011, 18:26:00 »
27 aralık 1997  ruhsat kayıtlı 1998 model bir Carina aldım 25 aralık 2010 da , Ahmet beyin verdiği bilgiler ve diğer araştırmalarım sonunda almaya karar  verdim , bir de ustamın 1993 Coronası olup da beni teşvik edince ,"parça sorunu yok" "benim coronaa nın neredeyse aynısı , araban bana emanet" deyince aldım gittiiiiiiii :) iyiki de almışım çok sevdim ben bu Carinayı 90 km sabit hızla kullanınca  Corolla kadar yakıyor :) ekonomik bir araba  , eğerki güç istersen ;) bedelini ödemek şartıyla gaza basıyorsun roketliyor, benmkisi otomatik vites 2000 devirde vites değiştiriyor , egerki güç istersem ;)  gaz pedalına basışımdan anlıyor ve ayrıca power mode var 6000 devire kadar götrüp vites değiştiriyor :D   istediğim her şey var bu Carinada bir aksilik olmazsa 10 yıl biner taksa verir yine bir Toyota alırım 2021 de bir toyota abayiinden  :) emekli olacağım tarih aynı zamanda ,  tecrübelerimi paylaşacaağım benden çok Carina hikayesi dinleyeceksiniz. Belki Carina almayı düşünenlere de ışık tutmuş olacağım.