Gönderen Konu: VVT-İ MANİFOLT TAMİRİ  (Okunma sayısı 48903 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
Ynt: VVT-İ MANİFOLT TAMİRİ
« Yanıtla #40 : Mayıs 28, 2010, 01:58:49 »
toyota manifolt çatlağı sesi

çatlak sesi bumudur arkadaşlar ?

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Mayıs 28, 2010, 01:58:49 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Mayıs 28, 2010, 02:05:20 »
Pekte normal olmadığı kesin manifolttamı artık bir yerde bir sorun var vvti lar eski kaslarda ki gibi çalışma sesi güzel değil.MAnifolt sesi haricinde altta duyulan tıslama şeklinde  çalısıyor
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #43 : Mayıs 30, 2010, 21:44:57 »
           Daha önce bu konudada yaptıran arkadaşlar çok basit bi işlem olduğunu fakat görülen birşey oladığından bahsetmişlerdi. belkide manifoldu sökmeden başka bir yerinden vidalamış olabilirler incelemek lazım. Aşağıda çevirisini veriyorum çözümün resimlerede link veriyorum

Son zamanlarda manifoldundan titreşim sesinin geldiği 2002 model bir corollam var. İnternette biraz araştırma yaptım ve bu sorunun fabrika kaynaklı olduğunu ve hakkında servis raporu yayınlandığını ve aynı model bazı araçlarda da (2002-2003 cammry de mesela) aynı manifold sorununun olduğunu buldum. Emme manifoldu iç odası ayırıcı bir parçayla (baffle) ile ikiye ayrılmıştır. Bu ayırıcı parça emme manifoldunun iç tarafına yapıştırılmıştır ve görünüşe göre emme manifoldunun içindeki hava girdapları (bana göre özellikle yüksek devirlerdeki motor titreşimide olabilir) bu yapıştırılmış parçanın bağlantılarını zayıflatmış ve bu parça manifoldun dış duvarlarına çarparak bir titreme sesi çıkarmakta. Çözüm bu bağlantısı zayıflamış manifoldu ikiye ayıran parçanın bağlantılarını sağlamlaştırarak titreşimi engellemek. Çözüm Topix forum da verilmiş ve cok karmaşık görünmediği için denemeye karar verdim.
            Üzerinde çalıştığım motor 3ZZ-FE ve sanırım diğer toyotalardada aynı manifold kulllanılmış şekil olarakta aynı görünüyorlar. İlk yapılması gereken şey manifoldu motordan sökmek. Bennim aracımda manifoldu sökerken tüm bağlantılar aracın üst tarafından ulaşılabilecek şekildeydi fakat diğer araçlarda durum nasıldır bilmiyorum. Sanırım bu farklı motorlarda değişiyor. Ben birkaç plastik tüp (gaz kelebeğinden bahsediyor heralde) ve hava filitresinden gelen büyük hortumu söktüm.
           Şimdi işin ince kısmına sıra geldi. Manifoldun içindeki parçanın nasıl olduğunu bilmiyordum dolaysıyla birkaç saatimi nasıl bir yapısı olduğunu anlamaya çalışarak harcadım. Gaz kelebeğinin bağlı olduğu kısından içe doğru bakmalısınız fakat manifoldun içerisi çok az görünmekte yinede parçanın manifoldun dış duvarlarına bağlı olduğu kenarlarını görebilirsiniz.
            Diğer adım oldukça açık. Matkapla 3mm boyutunda delmek için oldukça uygun bir nokta bulduk.
http://www.gorup-sinkovec.net/wp-cont...t/incoming/2009/06/IntakeManifold.JPG
Matkabın manifoldun dış duvarını geçip içinde bulunan parçaya ulaştığını hissedebildik. 3mm çapında ve 3cm uzunluğunda bir vida ile bu parçayı sabitledik
http://www.gorup-sinkovec.net/wp-cont.../incoming/2009/06/SheetMetalScrew.JPG
            Hepsi bukadar.  Alkış Alkış
            Manifoldu yerine takarken yeni bir conta kullandım fakat eskisininde kullanılmasında bi sakınca yok.
            Parçaları yerine hızlıca taktım  Cool ve motoru çalıştırdım. Artık ses yoktu cheesy Alkış. Sadece bir vidanın motorun titreşimlerine karşı koyması oldukça zor görünüyor fakat manifolda odalarından birini delmek istemediğim için ikinci bir vida atmadım.
            Sayfanın aşağı tarafında da kesilmiş bir manifoldun içini gösteriyor onun resimlerinide ekliyorum.
http://gorup-sinkovec.net/wp-content/incoming/2010/02/michael2.jpg
            Burda manifoldun içindeki parçayı görebilirsiniz ses yapan parça o büyük ihtimalle vidanında o parçayı tuttuğunu görebilirsiniz resimde. Bakalım deneyip başaran olucakmı bende denemek isterdim ama arabamı sattım bu arada  cheesy

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #44 : Haziran 30, 2010, 12:35:18 »
Arkadaşlar Fatih ÇANKAYA arkadaşımızla görüştüm, bu tamiri yapan kendileriymiş.Bende Ankara'dan İzmir'e gitcem 20 güne kadar sırf bu sesten kurtulmak için.Yeni manifolt taktırsak zamanla aynı sesi oda yapıcak boşuna para.
Böyle bir huyu olduğunu bilsem bu arabaların alırken iyice düşünürdüm :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Haziran 30, 2010, 14:36:53 »
Ya bu ses nasıl bişi daha önce hiç dikkat etmedik bilmiyorum oyüzden.
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Hergün biraz daha fazla Toyota sevgisi... <3
    • JDM TÜRK
  • Kan Grubu: 0+
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #46 : Ekim 15, 2010, 19:34:25 »
Benimde manifoldum patlak ama ses yapmıyor.
bugün aklıma bişey geldi, saçma gelebilir ama motordan arkaya kadar manifold girişlerini direk uzatıp dört tane motorsiklet eksozu taksam düzgün bir şekilde performans alabilirmiyim acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #47 : Ekim 15, 2010, 19:36:32 »
Benimde manifoldum patlak ama ses yapmıyor.
bugün aklıma bişey geldi, saçma gelebilir ama motordan arkaya kadar manifold girişlerini direk uzatıp dört tane motorsiklet eksozu taksam düzgün bir şekilde performans alabilirmiyim acaba?

sen kafa ütülücen yani Erdem :D
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Ya Bir Yol Bul, Ya Bir Yol Aç, Ya Da Yoldan Çekil!
  • Kan Grubu: A-
« Yanıtla #48 : Ekim 15, 2010, 21:18:41 »
Arkadaşlar , bu tamiri BURSA'da yapabilecek usta arıyorum. Bilen varsa yazarsa sevinirim. Horlayan bir arabaya binmekten bıktım.
Ya Bir Yol Bul, Ya Bir Yol Aç, Ya Da Yoldan Çekil!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #49 : Ekim 15, 2010, 21:20:32 »
Arkadaşlar , bu tamiri BURSA'da yapabilecek usta arıyorum. Bilen varsa yazarsa sevinirim. Horlayan bir arabaya binmekten bıktım.

Nazım abi bu ses böyle ısınınca tıkırrr tıkırrr gibi ses geliyor biraz gürültülü oluyor dizel gibi doğrumudur ???

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #50 : Ekim 15, 2010, 21:24:10 »
Aynen... Eğer arkadaşların ésenin araç dizel mi?" diye sormaya başlamışsa manifold sorunun var demektir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #51 : Ekim 15, 2010, 21:25:19 »
Aynen... Eğer arkadaşların ésenin araç dizel mi?" diye sormaya başlamışsa manifold sorunun var demektir.

kimse sormuyorda yinede sinir edici bi ses dayımda 2005 1.4 terra var yanyana koyduk ikisini marşa bastık motorlar ısınana kadar bekledik bizimki kendini belli etti :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Hergün biraz daha fazla Toyota sevgisi... <3
    • JDM TÜRK
  • Kan Grubu: 0+
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #52 : Ekim 15, 2010, 23:14:58 »
yaa siz bakmayın öyle dediklerine az çok eli yatkın olan ve yeterli araç-gereci bulunan her usta yapar bunu. :D

Pazartesi günü bende yaptıracam resim çekip eklerim...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kinf of the road scania
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '00
« Yanıtla #53 : Ekim 15, 2010, 23:45:22 »
2001 vvt-i almakla hata mı ettim acaba?
2000 Opel Vectra GL 1.6

King of the road scania

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #54 : Ekim 16, 2010, 08:02:48 »
2001 vvt-i almakla hata mı ettim acaba?

ŞŞşşşttt duymamış olalım olurmu öyle şey :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #55 : Ekim 26, 2010, 03:11:58 »
arkadaşlar manifolt sesinden kurtulduk !

baya pahalıya patladı :)  10 tl ye söküldü takıldı ve 1 vida ile içindeki oynayan diğer plastik sabitlendi.. resimlerdeki gibi yapıldı.

ses kesildi ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #56 : Ekim 27, 2010, 21:13:19 »
arkadaşlar manifolt sesinden kurtulduk !

baya pahalıya patladı :)  10 tl ye söküldü takıldı ve 1 vida ile içindeki oynayan diğer plastik sabitlendi.. resimlerdeki gibi yapıldı.

ses kesildi ;)

Arkadaşım kime ve nerede yaptırdığınızı da yazsanız çok seviniriz. BURSA'da bunu yapacak usta arıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • If it is not Boeing, I am not going... ;)
    • ToyotaClubTr Facebook Sayfası
  • Araç: Prius
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #57 : Ekim 27, 2010, 22:35:43 »
Yeni manifolt taktırsak zamanla aynı sesi oda yapıcak boşuna para.
Bu yanlış bir bilgidir..!

Emme manifoldlarında iyileştirme yapıldı. Yani son bir kaç senedir(yaklaşık 6-7 sene) üretimde yapılan iyileştirmeden sonra sorun kalmadı. Yani yenisini taktırdığınızda problem kalmayacaktır. Ayrıca da 2 sene garantisi olacak. Tabi ki karar sizin...
Toyota Prius 1.8 Premium Hybrid

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #58 : Ekim 27, 2010, 22:40:41 »
Bu yanlış bir bilgidir..!

Emme manifoldlarında iyileştirme yapıldı. Yani son bir kaç senedir(yaklaşık 6-7 sene) üretimde yapılan iyileştirmeden sonra sorun kalmadı. Yani yenisini taktırdığınızda problem kalmayacaktır. Ayrıca da 2 sene garantisi olacak. Tabi ki karar sizin...

Kaan abi sonuçta yaptırsak (sayıları atıyorum) 1000tl değil 100 tl ödeyip yapılacak şu dönemdede zaten benzin fiyatlarından dolayı ağzı yanmış olan halk 1000tl ödeyeceğini zannetmiyorum :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • If it is not Boeing, I am not going... ;)
    • ToyotaClubTr Facebook Sayfası
  • Araç: Prius
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #59 : Ekim 27, 2010, 23:00:24 »
Kaan abi sonuçta yaptırsak (sayıları atıyorum) 1000tl değil 100 tl ödeyip yapılacak şu dönemdede zaten benzin fiyatlarından dolayı ağzı yanmış olan halk 1000tl ödeyeceğini zannetmiyorum :)
Ercüment kardeşim,
 Yaklaşık fiyat olarak 700-750 TL. civarı fiyata satıldığını biliyorum. Kaldı ki tamir değil zaten 2 yıl garantili sıfır ürün.
 Hakan Bey
Bende Ankara'dan İzmir'e gitcem 20 güne kadar sırf bu sesten kurtulmak için.
diye söyleyince yol parası vs. astarı yüzünü geçeceğini düşündüğümden bu fikri veriyorum. Kaldı ki tamir olayı acaba ne kadar sağlıklı? Hadi garanti veriyor diyelim ses tekrarlarsa tekrar mı Ankara'dan İzmir'e gidilecek? Yada git bi yerde söktür ver kargoya, 3 gün sonra tekrar kargo ile gelsin git taktır vs...
 Bana hiç mantıklı gelmiyor.
 Bu arada zaten servislerde şu anda indirim kampanyası var. Garantisi bitmiş araçlara hem parçada hem de işçilikte %20 indirim var. Yaklaşık 150-200 TL indirim olacak. Bence tamir olayına hiç gerek yok...
Toyota Prius 1.8 Premium Hybrid