Gönderen Konu: Hangi Lastiği Önerirsiniz...  (Okunma sayısı 46150 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Site Başçavuşu
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür edildi
Hangi Lastiği Önerirsiniz...
« : Kasım 26, 2006, 21:38:03 »
Biliyorum artık gına geldi bu sorudan ama bir kez de ben açayım dedim.

Malumunuz geçen rot-balans ayarı yaptırmaya gittim.Usta lastiklerin kaç yıllık olduğunu sordu.Düşündüm de 5 yıl olmuş yav.Değiştir artık dedi.Babama dedim olur dedi.

Şimdi okul yolu bizim biraz tehlikeli.Hazır almışken iyi bir lastik alayım diyorum.Para sorun değil.Gidip en iyisini ek kartımdan alacağım  (Lastiklere 'Babam Sağolsun' yazdırırım artık  )

Ölçüt olarak şunları istiyorum :

-Komfor

-Az yol sesi

-En sağlamından yol tutuşu (En önemli ölçütüm)

-Ben biraz yabancı mallara karşıyım da.Türk markası varken yabancı almak pek istemem.Bu ölçütlerde bir Türk markasının lastiği varsa ve yabancıyla aralarında az bir kalite farkı varsa Türk olanını alırım.Bunu da bir ölçüt olarak değerlendirmek gerek benim için.Ama yoksa el mahkum yabancıya gidecek Törkiş Liralar...

(Amma çok şey istedim be)

Yaz kış artık bu 4 lastiği muhtemelen 5 sene kullanacağımdan 4 mevsimlik iyi yol tutuş ölçütü de var tabi.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Toyota Club Türkiye

« : Kasım 26, 2006, 21:38:03 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • cibili cibili şak şak şak...
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 102110
  • Model Yılı: '00
  • 41 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1 : Kasım 26, 2006, 21:48:35 »
Sevgili madaratörüm sana en uygun Michelin dört mevsim tavsiye ederim babamın arabasında 27000 km dir kullanıyoruz bi ön arka taptım mı 50000 km rahat tamamlarız.Islakta kuruda virajda firende dört dörtlük kesinlikle tavsiye ediyorum.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE_____ ATAM
İŞİNE BAK__________________BABAM
OĞLUM BAĞA BAK BAĞA______ DEDEM

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 27, 2006, 09:14:35 »
Yerli malı felsefi olarak güzel ancak lastik, ciddi bir Ar-Ge, kaliteli üretim ve maliyetten kaçmamayı gerektiren bir ürün. Ben açıkcası fransızlara hala gıcığım ve michelin almazdım, ayırıca son dönemlerdeki testlerde michelin.in sadece bir kaç modelinin ilk beşe girebildiğini genelde lastiklerinin başarısız bulunduğunu görüyorum.

Konforlu, iyi yol tutan lastik diyince. Toyotalardaki ses problemi nedeniyle Nokian NRHi bir tavsiye olabilir. Brigston ER300 konforlu bir lastik ancak pahalı. Continental Premium Contact ve Premium Contact2, yumuşak konforlu yol tutuş ve fren konusunda lider lastiklerden ıslak kuru her şartta başarılılar ama pahalılar. Civic VTI.da premium contact vardı benim harikaydı, eibach pro kit yaylara ve sert amortisörlere rağmen. Benim HRV.de Uniroyal Rally 550 modeli var, uygun fiyatına karşın gerek fren gerek yol tutuş gerekse konfor açısından çok iyi lastik, kesinlikle bir bak derim, hatta kış lastiklerini takınca konfordan şikayete eder oldum Conti TS810.ları, kış lastiklerinden daha yumuşak bir lastik.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 27, 2006, 10:52:39 »
Konfor ile en saglamindan yol tutusu bir arada olmaz. Olamaz.

Yol tutusu dersen Conti ve Pirelli bence basarili markalar.
Michelin bana göre o sinifta fazla konforlu. Arabayi gemi gibi salliyor.
4 mevsim alma derim.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Toyota Modeli
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #4 : Kasım 27, 2006, 11:40:12 »
4 mevsimi bende tavsiye etmem...Continental için iyi diyorlar( Made in Germany)...Bu arada Michelin hem Fransız malı !!! hemde artık kalitesi tartışılıyor,çabuk balon yaptığını çok duydum.Bende orjinal Brigsnton var,korkunç sert lastikler,nefret ediyorum ama daha arba 2 yıllık ve bu lastikler sertliğinden dolayı 6-7 sene dayanır diyorlar,ama ilk param olduğunda hemen değiştireceğim,arabayı zıp-zıp zıplatıyor dolayısıyla malum yol sesi...
2009 TİBURON

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 27, 2006, 12:58:21 »
Conti Sport Contact II pahalı çözüm

Nokian NRVHi bu dünyanın en sessiz lastiği ve çok güzel bir aşınma göstergesi var.

bu da daha uygun çözüm

Lastikte
8
7
6
5
4
3
2
1

diye numaralar var, aşındıkça 1 rakam eksiliyor.

başka hiçbirlastikte görmedim bu olayı.

Bende var çok memnunum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 27, 2006, 18:23:14 »
Hem konfor hem sessizlik hem de tutuş olmaz. Nokian dene de, nasıl bize anlat.  Ben deneyemedim hep içimde kaldı.
Kaliteli marka aslında müşteriyle ebedi aşk ister. Ve aslında her sadık müşteri, şöyle ilk karşılaşmada fosfor fosfor sırıtıp laubali olmayan

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
« Yanıtla #7 : Kasım 27, 2006, 18:35:01 »
Dağhan kardeş bende Nokian'ı denemeni öneririm... Bende ondan düşünüyorumda Herkesin dilinde bir denede bizede biraz deneyimlerini aktar test pilotumuz sen ol
Always TOYOTA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • 96 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Kasım 27, 2006, 20:07:06 »
CDM den Erkan 'in lastik dükkani var. Oraya gitmeni tavsiye ederim. Sana uygun lastigi bulacaktir.

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 27, 2006, 22:24:20 »
Evet Erkan yardımcı olur, konuşuruz kendisiyle sen giderim dersen telefonunu  vereyim, minübüs yolu maltepe-kartal arasında koruma durağında Continental bayisi. Diğer markalar konusunda da yardımcı oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Site Başçavuşu
« Yanıtla #10 : Kasım 28, 2006, 01:20:55 »
Nokian'ın o kadar çok övgüsü yapıldı ki bu forumda harbiden içimde kaldı benim de.
Selim'cim 5 senelik lastiklerden sonra aynı marka aynı model alsam bile muhtemelen deli gibi fark olur
Hele iyi bir lastik alacağım diye karar kılmışım o zaman cevabı sen düşün

Şimdi Continental ile Nokian arasında kararsızım.
Babam iş gereği Almanya'ya gitti.Haftaya gelecek.Bu bir hafta da  bana düşünmem için biraz zaman tanıyacak.
Tabi fikirlerinize de hala çok muhtacım...

Şimdi Vik'in iyi bir süspansiyon özelliği var.Komfor zaten araçta var.Hani lastik ne kadar etkiler diye düşünüyorum.

Bir yandan ses olayı kafamı kurcalıyor.Hani ne kadar farkedebilir ki diyorum.

Diğer yandan yol tutuşu benim için en önemli ölçüt.Çünkü aracın yol tutuşu zaten kötü.

Yav sessiz(Abartı olmasa da olur) ama çok iyi yol tutan desem neler alınabilir?

Para sorun değil dediğim gibi ama gidip de 1 milyar harcayamam tabi 4 lastik için.Çok da aşırıya kaçmayacak şekilde en uygunu tercihim...

Daha önceki cevaplar ve bundan sonraki cevaplar için de şimdiden teşekkürler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 28, 2006, 08:48:40 »
Aracının süspansiyonuna ugun bir lastik alman gerekecek. Continental Premium Contact yol tutuş ve fren olarak çok iyi kullandığım kadarıyla ama üst versiyonları daha iyi. Sport Contact serisi gibi. Birde lastik ebadı var, bu ultra performans lastiklerini her ebatta bulamazsın özellikle küçük jantlarda. Senin arabanın süspansiyon karakterlerine ve lastik ebadına göre iyi bir lastik alman gerekecek. Bir profosyonelle konuşman şart gibi görünüyor, Erkan'ı bir ziyaret et, otur bir çayını iç sen en iyisi; 0216 383 69 55...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
« Yanıtla #12 : Kasım 28, 2006, 10:28:14 »
Murat Kardeş Araba alınca Erkan Bey'e bizde gidebilirmiyiz..
Always TOYOTA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • 96 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Kasım 28, 2006, 10:39:14 »
Alıntı yapılan: Serkan Ercan
Murat Kardeş Araba alınca Erkan Bey'e bizde gidebilirmiyiz..
[/quote]

Gidebilirsiniz.
Erkan konu hakkinda cok bilgili birisi.
Ayrica illa su lastik olsun diye israrci biri de degil. Önemli olan senin ihtiyacina cevap vermesi.

CDM den Subzero ve 145tr nin selamini söyleyin gidince.

[quote=Dağhan Baştuğ]
Diğer yandan yol tutuşu benim için en önemli ölçüt.Çünkü aracın yol tutuşu zaten kötü.

Yav sessiz(Abartı olmasa da olur) ama çok iyi yol tutan desem neler alınabilir?

Para sorun değil dediğim gibi ama gidip de 1 milyar harcayamam tabi 4 lastik için.Çok da aşırıya kaçmayacak şekilde en uygunu tercihim...

Daha önceki cevaplar ve bundan sonraki cevaplar için de şimdiden teşekkürler...
[/quote]

Daghan, bence cok kafani da karistirma. O sinifta bir araba icin (lastik ebadina göre) ultra performans sinifi bir lastik bulman zaten zor. O kadar kücük ebat yok ve cok pahalilar. Alacagin orta veya üst sinif olacak.

Nokian konusunda bir tecrübem yok.
Bana Pirelli ve Conti yakin geliyor. Goodyear'in o sinif cok iyi bir lastigi yok.
Uzak dogu lastigi alma zaten. 1 sene sonra cok sertlesiyorlar.
Michelin bana göre fazla yumusak, gemi gibi sallaniyor genelde araba.
Yanaklari da diger markalara göre daha yumusak. Kaldirima falan sürtünce problem yaratabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
« Yanıtla #14 : Kasım 28, 2006, 10:50:54 »
eyvallah saolun murat bey... Bu arada nokian ı herkes söylüyorda kullanan pek görmedim biraz hayal kahramanı gibi nokian yada platonik aşk gibi (nezaman nokian desem aklıma nokia geliyor eheh ) ben herhalde michelin veya continental alacam gibi görünüyor.. Hayalle işim olmaz gerçekler çıplak gezmeyi sever bilirsiniz....
Always TOYOTA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Kasım 29, 2006, 11:00:28 »
Dağhan, ben sana senin ölçün için kendi seçimlerimi söyleyeyim, fikir versin. Nokian NRT/NRH, Michelin E3B, Dunlop, Conti Ecocontact3, Pirelli P3000-2500, Barum Brillantis(13" yok) arasından seçim yaptım. Bunlar 14" test sonuçlarına göre konfor ve seste belirli bir seviyenin üzerindeki lastikler. Energy E3b aldım. Yol tutuş istiyorsan Energy serisi alma, beğenmezsin. Ama konforu iyi. Bu sene Nokian'ın yeni modeli i3'ün gelmiş olması lazım, ama senin ölçünde yoktur. Al sana modelleri görebileceğin bir kaç da link vereyim.
http://www.aykac.com.tr/markalarlist.asp
http://www.akinlastik.com/
http://www.1010tires.com/
http://www.reifen.de
Kaliteli marka aslında müşteriyle ebedi aşk ister. Ve aslında her sadık müşteri, şöyle ilk karşılaşmada fosfor fosfor sırıtıp laubali olmayan

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 245000
  • Model Yılı: '09
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Aralık 01, 2006, 15:12:45 »
Pirelli alma da ne alırsan al. Bende eskiden fabrika orjinali Bridgestone vardı, eskiyince fiyatına ve reklamlarına aldanıp Pirelli taktırmıştım(P2000'di sanırım?). Pirelli'nin sıfırı Bridgestone'un eskisinden daha kötü bir yol tutuşa ve frenaja sahipti.  Köpekler gibi pişman olmuştum.

Uzakdoğu lastikleri için de ilk başta süper oluyor diyorlar ama 10bin KM'ye varınca lastik kötüleşiyormuş. Arkadaşların tavsiye ettiği diğer Alman malı lastikler için de iyi diyorlar ama süperde değil diyorlar. Eğer aracın 17" veya daha büyük bir canta sahipse şu Goodyear'ın patlamayan lastiğini al bence. Ben kendi aracım için sormaya gittiğimde 17"'ten küçüklere üretmiyorlar bu lastiği demişlerdi cünkü.
Fransız arabası sevmem, seveni de sevmem. Kahrolsun Fransız arabaları!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • 96 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Aralık 01, 2006, 15:56:48 »
Alıntı yapılan: Ahmet Alegöz
Pirelli alma da ne alırsan al. Bende eskiden fabrika orjinali Bridgestone vardı, eskiyince fiyatına ve reklamlarına aldanıp Pirelli taktırmıştım(P2000'di sanırım?). Pirelli'nin sıfırı Bridgestone'un eskisinden daha kötü bir yol tutuşa ve frenaja sahipti.  Köpekler gibi pişman olmuştum.
[/quote]

Siz de 93 yilinda R9 Broadwaylere takilan lastigi almissiniz.
O fiyatta bir lastikten ne gibi bir hayir beklenirki.

Pirelli alinacaksa P7 alinmasi lazim. p6000 falan almayin. P6 da olabilir ama P7 daha basarili.
Conti de Premium Contact o boyutlarda.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Site Başçavuşu
« Yanıtla #18 : Aralık 01, 2006, 18:06:27 »
13'' jant var bende arkadaşlar.
Zaten sorun bundan kaynaklanıyor.14'' olsa sorun kalmayacaktı sanırsam.
Jant almaya kalksam yine baya az bir seçeneğim olacak

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • cibili cibili şak şak şak...
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 102110
  • Model Yılı: '00
  • 41 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Aralık 01, 2006, 20:25:11 »
17" yapalım senin jant lastiği madaratörüm....
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE_____ ATAM
İŞİNE BAK__________________BABAM
OĞLUM BAĞA BAK BAĞA______ DEDEM