Gönderen Konu: Gürcistan Araç - Araç Parça Getirme Detay  (Okunma sayısı 147920 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Carina
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 300000
  • Model Yılı: '98
  • 81 kere teşekkür edildi
Gürcistan Araç - Araç Parça Getirme Detay
« : Haziran 29, 2014, 01:11:10 »
Merhaba Arkadaşlar..

Kiminiz belki duymuşsunuzdur yada görmüşsünüzdür. Son Günlerde Gürcistan ülkesinden ülkemize girmiş araçlar var olduğu gibi hala getirmekte olan kişiler ve galeriler var..  Konuyu açmamın sebebi şu ki hiç bir forumda ve internet üzerinde detaylı bilgi yok.. Bu konuyu detaylar için açmak istedim ve bilmeyenlerin detayları buradan öğrenebileceğini düşündüm.. Detayları bilen yada konun gereksiz olduğunu düşünen arkadaşlarımızda olursa şimdiden özür dilerim.. Bilmek isteyenlerde okuya bilir... Kendi arkadaşlarımda olmak üzere Ankara'da bir çok getiren var Ankara'da yaşayanlar görmüşlerdir.. Öncelerden sadece 6 ay süre ile getirilebiliyordu ve tekrar geri gitmek zorundaydı.. şimdi ise sadece 6 ay sonra Sarp sınır kapısından geçiş yapıp geri dönmesi yeterli.. Peki nasıl oluyor bu mesele.. Benim yakın bir arkadaşım aldı geldi 2004 Model 3.20 Bmw Cabrio 5500 Dolar'a yani anlayacağınız yol parası git gel vs hepsi 12500 tl Bu paraya Ülkemizde bu araca binmek imkansız.. Satış Gürcistan yetkili makamlarında adınıza yapılıyor ve istediğiniz şekilde plaka çıkarta biliyorsunuz mesela adı Ahmet mehmet olan bir arkadaş diyelimki Ankaralı AMT 06 plakasını alabılıyor.. Sıgorta kasko ve vergi yok. Aracın satışı yapılıyor ve Türkiyeye geri geliyorsunuz. 6 Ay sonra sarp sınır kapısından çıkıp geri girmeniz yeterli buda Ankara için söylüyorum 900 km gidiş 900 km de dönüş olmak üzere 1800 km yol ve yoldakı yıyecek ıcecek ve yakıt masraflarınızla beraber hemen hemen 700 tl ye Tekamul edıyor 2004 Model bir Bmw nin ise ülkemizdeki yıllık vergisi hemen hemen o rakamlarda zaten.. Doğal olarak verecegınız yol parası yada 6 ayda 1 gun yapacagınız tatıl bizim vergilerimize gidiyor.. Peki aracı aldık ülkemizde üstümüzde vergi borcu vs haciz var diyelim.. Ülkemiz Gürcistan aracı olduğu için araca el konulmuyor.. Diyelim Ceza yediniz ceza gürcistana gidiyor ve 6 ay sonraki girişinizde sizden ödemeniz isteniyor.. Diyelim Allah'ım Korusun kaza yaptık.. Gürcistanda parçalarda Sudan ucuz olduğu için ya parçaları getirtiyorsunuz ya araba yurur haldeyse oraya gıttıgınızde yaptırıyorsunuz yada diyelim araç pert durumda parçaları burada ikinci el olarak satıp kaza yaptınızı bildirip gidip tekrar araç alabiliyorsunuz.. Ben şuan 1998 model Carina E otomatik kullanıcısıyım Allah'ıma çok şükür Şanzumanımda hiç bir problemim yok bir arkadaşım Otomatik 3.20 Şanzumanı aldı geldi kendi aracı için Türk Lirası ile 1000 tl ye mal oldu.. Bende Carina Şanzumanı almayı düşünüyorum.. Şimdi gelelim asıl meseleye

- Öğrendiklerim, Gördüklerim, Duyduklarım bunlardan ibaret.. Ama ben olayı canlı canlı yaşamak ve ülkemizde otomatik şanzıman tamir paralarını düşünerek.. Gürcistana gitmeye karar verdim ve ayın 25 i gibi bayramdan önce gidip gelmek üzere kendi şahsi aracımla bir plan yaptım.. ve şöyle bir şey düşündüm Oraya gideceğim herşeyi birde orda görüp dinleyip gerekirse belgeleyip nasıl oluyor ve nasıl yapılır araba getiremesek bile en azından kendi araçlarımızın parçaları vs vs öğrenip geri geleceğim ben gidene kadar bu konuda merakı olan arkadaşlar yada oradan şunu getirebilirmiyiz diyen arkadaşlar meraklarını ve istediklerini bu başlık altında toplarlarsa bende giderken bir çıktısını alırım orada görür canlı canlı öğrenir döndüğümde sizlerle paylaşırım.

Şuan için benim düşündüğüm Carina için şanzıman far vs gibi parçaları bagaja doldurup gelmek tabiki artı olarak tam dolu depo benzin in ucuz olduğunu herkes bilir orada :))

Sağlıcakla kalın arkadaşlar.

Konunun sonuçlarını buradan okuyabilirsiniz;
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=60258.250

Kullanıcı sayfa yapısına göre farklılık gösterebilir.
Carina E 2.0 GLİ A/T

Toyota Club Türkiye

Gürcistan Araç - Araç Parça Getirme Detay
« : Haziran 29, 2014, 01:11:10 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • YB276
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 190 kere teşekkür edildi
Ynt: Gürcistan Araç - Araç Parça Getirme Detay
« Yanıtla #1 : Haziran 29, 2014, 01:16:21 »
Direksiyon sağ da mi oluyor gürcülerin :)
2011 Toyota Auris 1.4 D-4D Comfort Extra Special Edition
Beni en çok çeken şey mazotun köpürmesi,dizelin çalışırken yaptığı sesi Anlayamazsınız. :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Carina
  • Kilometre: 300000
  • Model Yılı: '98
  • 81 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 29, 2014, 01:22:16 »
Sağ da olan araçlarda var Sol'da olan araçlar da var. Ankara'da getirenler yada benim arkadaşlarımın aldıkları normal ülkemizde kullanılabilir sol direksiyonlar..
Carina E 2.0 GLİ A/T

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 100 kere teşekkür etti
  • 425 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 29, 2014, 03:04:25 »
Ogün abinin bakmasi lazim bu konuya :D
E12 COROLLA SİMOTA AİR INTAKE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3401 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 29, 2014, 03:19:14 »
Geçmişten bugüne kadar bizi böyle şeyleri düşünmeye sevk eden herkese en derin sevgilerimi iletmeyi borç bilirim.

Şaka bir yana 15000 Km sagdan direksiyonlu araç kullanmış birisi olarak Lexus RX400H olacak olduktan sonra direksiyon ortadada olsa bana uyar.
 :P
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 190000
  • Model Yılı: '02
  • 463 kere teşekkür etti
  • 674 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 29, 2014, 03:23:01 »
hemen geldim hemen  :D celica takip ediyorum bende 2004-2007 arası ama fiyatları fenaydı enson hesapladıgımızda. :D
konunun takibindeyim. :)
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 50000
  • Model Yılı: '11
  • 80 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Haziran 29, 2014, 03:25:28 »
Tr plakası takanlar da var. Artık yollarımızda tr plakalı rx7 ve supra görmek mümkün.
Rize ve çevre ilerde şu an kazalı Mercedes audi bmw gibi araçları Gürcistan da yetkili serviste tamir ettirmekte çok yaygın.
ne bu topraklar kana doymuş... ne de bu millette akacak kan tükenmiş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Corollove-
  • Kilometre: 72126
  • Model Yılı: '07
  • 292 kere teşekkür etti
  • 71 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 29, 2014, 03:33:21 »
Bir arkadasimin babasi e63 amg getirdi.Fiyati yari fiyattan bile ucuz :D :D
Toyota Corolla 2007 MMT

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 100 kere teşekkür etti
  • 425 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Haziran 29, 2014, 03:43:18 »
hemen geldim hemen  :D celica takip ediyorum bende 2004-2007 arası ama fiyatları fenaydı enson hesapladıgımızda. :D
konunun takibindeyim. :)
r34 skyline getir abi çok ucuzsa :D
E12 COROLLA SİMOTA AİR INTAKE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 29, 2014, 03:45:36 »
 :nija: :islik: :islik: :islik: :islik: :islik:
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Haziran 29, 2014, 09:01:08 »
Ben nasıl araba alırım aceb ordan :) Birde şunu sormak istiyorum size. Bu getirilen arabanın Türkiye de kasko ve sigorta olayı nasıl oluyor? Kaskosuz araca pek binmedikte belki o zorlar biraz :)
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Haziran 29, 2014, 09:41:55 »
Sen sıgorta vergı harac odemeden rahat edemem dıyorsun
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kendi Halinde Bir Mecnunum :)
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 135500
  • Model Yılı: '05
  • 234 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Haziran 29, 2014, 09:46:39 »
Tam benlik aslında Türkgözü sınır kapısı 100 km :)
Ya ALLAH' a Baş Eğer Hiç Kimseye Eğmezsin; Ya da Herkese Baş Eğer Hiçbir şeye Değmezsin...

Ex '12 Corolla D-4D (0-31.000)
'05 Laguna 1.6 16V (133.700-...)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Haziran 29, 2014, 09:55:20 »
Arac getırmem....
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Haziran 29, 2014, 10:24:17 »
6 aylık yurtdışı  taşıt vergisi  çıkarırlar hele bu sayı artsın:'))))) yurtdışı telefon olayına hemen pasaport parası aldılar 130 tl önüne geçmek için sonra araba elde patlat:-))))) ben ıgdıdayım nahçıvana ve irana 70 km vilayet. Yurtdışı arabasıyla gezen bir Allahın kullu yok mercedes bmwye binseler vergiyle alıyorlar. Para gani şehirde ama 120 milyara CC alıyor yurtdışı arabasına da binmiyor. Bunu doğubeyazıdda görmedim d.beyazıd doğunun teksası her iş var adamlar sanayağının çakmasını yapıyorlar siz düşünün...ya araba sektörüne girmemişler(girmedikleri sektör yok) bana ilginç geldi bu olay! Bende duydum bu olayıda cidden araştırmak lazım.
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 266 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Haziran 29, 2014, 10:46:01 »
2005-2010 yıllarında öğrenciydim Gürcistanda. Acaip heveslenirdik o dönemlerde araba getirmeye düşünsenize x5in fiyatı maksimum 20-25 bin tl civarındaydı. Ama denildiği gibi 6 ay olayı vardı takipte etmedik o günden sonra.  Ama şuan sadece sınırdan girip çıkma yetiyorsa tekrar düşünülebilir.

Bu arada Gürcistanda trafik bizde ki gibi sağdan.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kilometre: 225000
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Haziran 29, 2014, 13:44:10 »
Konuyu gümrük müşavir iki arkadaşla uzun uzun konuştuk.Sonuç: Gereksiz hayal kurmayınız çıktı.Olay şöyle;kişi en az 185 gün yurt dışında yerleşik olmak kaydı ile ancak 180 gün süreli araç getirebilir.Bu sadece emekliler içim istisnadır o da 360 gündür.Ancak süre dolduktan sonra yine en az 185 gün yurt dışlında yaşamanız gerekmektedir.
Gelelim işim alangirli tarafına
Türkiye'den istediğiniz ama kazalı yada motor yakmış aracı alırsınız.Aynı araçtan oradan alıp gelirsiniz. Türkiye'de bir atölyede parçaları değiş tokuş yapar aldığınız aracı geri, götürür orada hurdaya ayırır yada satarsınız.Başka fa yol yok yazık ki.Çift pasaportlu arkadaşlar için durum biraz daha iyi.Onlar burda ikamet ettikleri için kendi ülkelerinden süresiz araç getirebilir.Ama aracı mllileştiremez.Yani normal Tr plaka alamazlar
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kilometre: 48048
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Haziran 29, 2014, 15:09:08 »

Sen sıgorta vergı harac odemeden rahat edemem dıyorsun
Abi yok rahat ederimde bu olayler nasıl oluyor. Karşı tarafa zarar verdiğimizde sigorta yok nasıl olcak vs.

Konuyu gümrük müşavir iki arkadaşla uzun uzun konuştuk.Sonuç: Gereksiz hayal kurmayınız çıktı.Olay şöyle;kişi en az 185 gün yurt dışında yerleşik olmak kaydı ile ancak 180 gün süreli araç getirebilir.Bu sadece emekliler içim istisnadır o da 360 gündür.Ancak süre dolduktan sonra yine en az 185 gün yurt dışlında yaşamanız gerekmektedir.
Türkiye'den istediğiniz ama kazalı yada motor yakmış aracı alırsınız.Aynı araçtan oradan alıp gelirsiniz. Türkiye'de bir atölyede parçaları değiş tokuş yapar aldığınız aracı geri, götürür orada hurdaya ayırır yada satarsınız.Başka fa yol yok yazık ki.Çift pasaportlu arkadaşlar için durum biraz daha iyi.Onlar burda ikamet ettikleri için kendi ülkelerinden süresiz araç getirebilir.Ama aracı mllileştiremez.Yani normal Tr plaka alamazlar
Abi peki ben oraya günü birlik gidip araç alma imkanımız hiçmi yok. Mesela ben burda şasesi sağlam pert araç alsam. Gürcistandada sağlam alsam burdakine aktarsam parçaları. Sağlam aracın şaşesinide yollasam gürcistana nasıl olur?
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • onun ruhu japon...
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '16
  • 128 kere teşekkür etti
  • 184 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Haziran 29, 2014, 15:18:49 »

Abi çifte pasaport için de durum biraz farklı diye duymuştum ben...
Araç yabancı plakalı olduğu zaman senenin 6 ayından fazlasını Ait olduğu ülkede geçirmesi gerekir diye biliyorum...
Herşeye rağmen; gülmek güzeldir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
  • 164 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Haziran 29, 2014, 15:29:07 »
ağızımı sulandırdınız:))