Gönderen Konu: Türk Tekstilindeki Kalite Düşüşü  (Okunma sayısı 5423 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
Türk Tekstilindeki Kalite Düşüşü
« : Kasım 01, 2019, 19:01:09 »
Hayırlı akşamlar, dikkatimi çeken bir şeyi sizinle paylaşmak istedim. 80 ve 90'lı yıllardaki Türk tekstilini yani hazır giyimini hatırlayanlar bilir. Dünyanın belki de en kaliteli tekstilini biz üretiyorduk. malzeme kalitesi mükemmeldi. aldığımız bir giysiyi yıllarca giydiğimizi ve kolay kolay eskitemediğimizi bilenler bilir. oysa şimdi  durum içler acısı. Türk tekstili yerlerde  birkaç kez giydiğimiz giysiler hemen deforme oluyor, yırtılıyor. pamuğun yerini kanserojen naylonlar almış durumda.  tabi maalesef bunda vahşi kapitalizmin kullan at, bilinçli eskitme taktikleri  ve kalitesiz  ucuz çin ürünleriyle rekabet edememek de çok etkili oldu. marka ismi vermeyeceğim 10 yıl aynı takım ve kazağı giydiğimi bilirim. şimdi bir sene dayanmıyor maalesef giydiklerimiz. üstelik kalite düşüne rağmen fiyatların yükselmesi de cabası.  yazık oldu Türk tekstiline.

Toyota Club Türkiye

Türk Tekstilindeki Kalite Düşüşü
« : Kasım 01, 2019, 19:01:09 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: Türk Tekstilindeki Kalite Düşüşü
« Yanıtla #1 : Kasım 01, 2019, 19:18:42 »
Kapitalizm maalesef...
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 01, 2019, 19:34:55 »
Sadece Türkiyede bu durum söz konusu değil dünyada bu tarz bir eğilim var,o zamanki kalitede ürün alabilmek için çok daha üst markalara yönelmek gerekiyor ancak onlarda kendi ürünlerini daha önceki kadar yine kaliteli yapmıyorlar.her alanda öyle şu anda,eskiden üretilen ürün sorunsuz olsun denilirdi şimdi yedek parça dan da para kazanabilmek için daha kısa ömürlü yapıyorlar herşeyi.mesela aklıma gelen kombi veya çamaşır makinesi,eski kombilerin içindeki parçalara bakın veya eski çamaşır makinesi içindeki parçalara bakın bir de şimdi bakın :)
Türkiye konusuna dönersek alım gücü de düştü,deri bu ülkede lüks oldu :) daha çok örnek var ama işte neresinden tutarsan elinde kalıyor :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 01, 2019, 19:49:21 »
Az evvel bu konuya az bir deyindim malesef durum böyle kendim tekstil işinden geldiğimden o sektörü çok iyi bilirim hazır giyim çıkmadan öncede örgü ipliği satardık şuanda tekstil işi hâlâ devam bırakın eski günlerdeki kaliteyi daha yakın zamandaki Max. 5 yıl önceki kaliteyi bulmak hayal oldu,üretici fiyat yükseltmemek için kaliteyi düşürüyor çin üretimi kumaşlara yöneliyor çiftçi pamuk ekiyor çıkarttığı pamuğu geçen yılın altında fiyata satıyor hâl böyle olunca kalite falan kalmıyor kalitesiz bu duruma insanlarda alıştı kaliteden çok görselliğe önem verilir oldu devlet hâlâ gidişat çok iyi diyor ama işin iç yüzü hiçte öyle değil,yapılan işler sadece günü kurtarmak için yapılıyor,bu konu sayfalarca yazılsa uzar gider.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 02, 2019, 21:58:53 »
Burada ki mesele kaliteyi tutturamama  yada zamanla kaliteyi kaybetme değil.

Sizin örneğinizden yola çıkarsak bir kazağı 10 yıl giyilebilecek şekilde yapıp satarsanız pazar çabuk doyar ve bir iki sene içinde batarsınız.

Bunun önlemenin iki yolu var.Ya sürekliliği sağlayacak şekilde bir sirkülasyon sağlayacaksınız (yani üretimiz belirli zamana ve koşullara dayanacak) yada sattığınız ürünü kaliteli yapıp çok büyük kar marjı ile satacaksınız.

Özellikle imalat sektöründe uygulanan "planlı eskitme" diye bir şey var.Üretilen malın belirli süreden fazla dayanması yada belirli standartlardan fazlasının karşılamaması üzerine dayanan.Tekstil yada başka sektörlerde de olan bu.Değil yurt için üretimler yurt dışından talep edilenler bile böyle istendiği için artık hemen hemen her sektörde genel anlamda bir düşüş var.

Eskidendi o evladiyelik ürün yapmak.Şimdi el aletlerinde bile evladiyelik ürün almak isterseniz normal ürünün 5 katı kadar para vermeniz gerekiyor hatta çoğu üst dizey üretim yapan firma  kendine bir alt marka açarak görece daha az kalite de ve fiyatta  ürün sunuyor piyasaya.Daha ucuza mal edip daha ucuza satıyorlar bu ürünleri.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 04, 2019, 14:52:08 »
Burada ki mesele kaliteyi tutturamama  yada zamanla kaliteyi kaybetme değil.

Sizin örneğinizden yola çıkarsak bir kazağı 10 yıl giyilebilecek şekilde yapıp satarsanız pazar çabuk doyar ve bir iki sene içinde batarsınız.

Bunun önlemenin iki yolu var.Ya sürekliliği sağlayacak şekilde bir sirkülasyon sağlayacaksınız (yani üretimiz belirli zamana ve koşullara dayanacak) yada sattığınız ürünü kaliteli yapıp çok büyük kar marjı ile satacaksınız.

Özellikle imalat sektöründe uygulanan "planlı eskitme" diye bir şey var.Üretilen malın belirli süreden fazla dayanması yada belirli standartlardan fazlasının karşılamaması üzerine dayanan.Tekstil yada başka sektörlerde de olan bu.Değil yurt için üretimler yurt dışından talep edilenler bile böyle istendiği için artık hemen hemen her sektörde genel anlamda bir düşüş var.

Eskidendi o evladiyelik ürün yapmak.Şimdi el aletlerinde bile evladiyelik ürün almak isterseniz normal ürünün 5 katı kadar para vermeniz gerekiyor hatta çoğu üst dizey üretim yapan firma  kendine bir alt marka açarak görece daha az kalite de ve fiyatta  ürün sunuyor piyasaya.Daha ucuza mal edip daha ucuza satıyorlar bu ürünleri.
O mantıkla  80-90 lı yıllardan bugüne firma kalmaması lazım.Ne kadar kaliteli olursa olsun insan yapı olarak doyumsuzdur.mesela önce ayağımı yerden kessinde ne olursa olsun derler,alınca şurası böyle olsun der,sonra böyle gider.hep daha çok hep daha büyük genel insanın yapısı bu.teksilde de böyle moda da renk değişirse insanlara elindeki ne kadar canlı veya sağlam olursa olsun eski gelmeye başlar.araç da da öyle değilmi yenisini çıkarmasın kimse gözüne eski gelmez,yada eski aracı sürekli kullanan kişiye kullanmayana göre kadar eski gelmez aracı taaki yeni araç alana kadar:) he kalitesi tekstil varmı var ancak özellikle Türkiye de ulaşmak için iyi para harcamak gerekiyor.Buda bakış açısı ve maddiyatla alakalı.Gidin iskandinav ülkelerine satılan ürünlere bakın insanların daha çok giydiği.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 13, 2019, 00:37:06 »
O mantıkla  80-90 lı yıllardan bugüne firma kalmaması lazım.....

Firmaların strateji ve taktik değiştirmediğini varsaydığımız bir dünyada evet kalmazdı...

Planlı eskitme ,ucuz ama görece kalitesiz ürün satmak ve bunu bir döngüye bağlamak,üretilen malların sadece  garanti süresince net dayanmasının  dayanmasının hesap edilerek (Üstü Allah kerim..) üretilmesi..Piyasa artık böyle dönüyor ve buna ayak uyduramayan her firma eninde sonunda özellikle çinin getirdiği ucuz fiyat politikasına yenik düşüyor.Buna ABD ve Avrupa'nın anlı şanlı firmaları da dahil...

Kalite düşüşü dünyada her yerde bir sorun.eğer Hi-end bir ürün almıyorsanız ortalama tüketici ürünlerinin hemen hemen hiç bir bundan muaf değil.

Şunu kabul etmek lazım bu rekabet dünyasında hiç bir firma evladiyelik ürün yapıp onuda ortalama fiyattan satıp daha sonra tekrar ürününün alınmasını bekleyemez ve batar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 215 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ocak 30, 2021, 13:03:57 »
 80 ve 90'lı yıllardaki Türk tekstilini yani hazır giyimini hatırlayanlar bilir. Dünyanın belki de en kaliteli tekstilini biz üretiyorduk. Malzeme kalitesi mükemmeldi. Aldığımız bir giysiyi yıllarca giydiğimizi ve kolay kolay eskitemediğimizi bilenler bilir oysa şimdi  durum içler acısı. Türk tekstili yerlerde  birkaç kez giydiğimiz giysiler hemen deforme oluyor, yırtılıyor. pamuğun yerini kanserojen naylonlar almış durumda.  Tabi bunda maalesef vahşi kapitalizmin kullan at, bilinçli eskitme taktikleri  ve kalitesiz  ucuz çin ürünleriyle rekabet edememek de çok etkili oldu. Marka ismi vermeyeceğim 10 yıl aynı takım ve kazağı giydiğimi bilirim. Şimdi bir sene dayanmıyor maalesef giydiklerimiz. Üstelik kalite düşüne rağmen fiyatların yükselmesi de cabası.  İşin garip tarafı deve dişi giyim markaları da bu kalitesizliğe ayak uydurmuş durumda. Pamuklu giysiler yok denecek kadar azaldı, inanın bazen pazarlarda marka mağazalardan daha sağlıklı ve pamuk oranı yüksek ürünlere rastlıyorum ve onları tercih ediyorum. yazık oldu Türk tekstiline.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ocak 30, 2021, 14:17:49 »
Pamuk ekimi yeterli desteği alamadığı,yüksek maliyet dolayısıyla hesaplı rakamlara elde edilemediği ve Yunanistan gibi ülkelerden ithalat yaptığımız,yerli üretim pamuğun elde kaldığını göz önüne alarak tekstilinde bundan etkilendiğini görüyoruz,giderek pamuk ekim alanlarımız azalıyor,üretici vazgeçiyor bu durum ilerde daha pahalıya tekstil ürünü alacağımız ve içindeki naylon türü sağlığa zararlı maddelerin oranının artacağını anlatıyor;televizyonlardaki moda programları da sanki hepimiz her gün değişik ,ucuza mal olan,işi gücü bırakıp mağaza mağaza dolaşmaya sevkediyor gibi olunca ,kaliteli bir ürünü alıp yıllarca giymenin önüne geçilmeye çalışılıyor,yazılanlarda haklılık payı çok yüksek.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 30, 2021, 20:17:30 »
Son 20 yılda kalitesi düşmeyen bir şey var mı?
2009 Corolla D4D/MMT Elegant Metalik gri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Şubat 02, 2021, 10:11:41 »
Arayıp bulursanız kaliteli üretim yapan araiş üretim atelyöleri hâlâ mevcut,memleketinde fason üretim yapan Afgan kökenli arkadaşlardan 2 ay önce mont aldım tabiri caizse kaya gibi, hiçbir zaman marka düşkünü olmadım herzaman kaliteyi arayıp buldum ama piyasadaki birçok ünlü marka ürettiği ürünlerin kalitesini berbat hâle getirdi.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 215 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Şubat 02, 2021, 12:02:57 »
Kapitalizm marka delisi insanları marka algısıyla avucunda oynatıyor, beş para etmez kanserojen paçavralar sırf marka diye fahiş fiyatlara satılıyor. Allah'tan marka takıntım yok. Pamuk oranı yüksek ürünü pazarda da bulsam kaçırmam, alırım :tamam:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Şubat 02, 2021, 14:42:04 »
Şöyle bir faydası var ama , çok sağlam olursa aldığınız mal , yeni çıkan bir ürünü alamıyorsunuz , çünkü eskisi hala taş gibi duruyor. Ama 2 sene giy , zaten sıkılırsın , o da eskimiş olur , yeni moda bir şey al çok ucuza. Aslında çok da kötü bir durum değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 215 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Şubat 03, 2021, 09:43:28 »
Tayfun Bey, sağlamlığı geçtik, pamuklu giysiler neredeyse  üretilmiyor artık şimdiki tekstil ürünlerinin hemen hepsi özellikle de marka ürünlerin çoğu  kanserojen naylon ve türevleri ham maddeden üretiliyor, asıl tehlike burada.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Şubat 03, 2021, 09:57:52 »
Kutay Bey hangi markada hangi ürünün pamuklusunu aradınız da bulamadınız? Ben gömlek alırken özellikle pamuk oranı düşük olsun istiyorum ancak genellikle marka ürünlerde çoğu gömlek %100 pamuk oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 215 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Şubat 03, 2021, 10:42:49 »
Kutay Bey hangi markada hangi ürünün pamuklusunu aradınız da bulamadınız? Ben gömlek alırken özellikle pamuk oranı düşük olsun istiyorum ancak genellikle marka ürünlerde çoğu gömlek %100 pamuk oluyor.

Sadece gömlek özelinde söylemedim; kazak, pantolon, mont, pardösü, eşofman, çorap ve iç çamaşırlar dahil hepsi için söyledim. Marka olarak da lcw ve birkaç marka dışında pamuk oranı yüksek bir markaya rastlamak neredeyse imkansız varsa siz söyleyin oradan alalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Şubat 03, 2021, 11:19:11 »
Sadece gömlek özelinde söylemedim; kazak, pantolon, mont, pardösü, eşofman, çorap ve iç çamaşırlar dahil hepsi için söyledim. Marka olarak da lcw ve birkaç marka dışında pamuk oranı yüksek bir markaya rastlamak neredeyse imkansız varsa siz söyleyin oradan alalım.
Tek tek marka ismi yazmayacağım ama karışım oranlarına bakarsanız neredeyse tüm markaların ürün çeşitlerine göre çeşitli oranlarda pamuk içerdiğini görebilirsiniz. Ürün çeşidine göre bu oran %100 e kadar çıkabiliyor. Ben pantolon, kazak, mont gibi ürünlerde pamuktan ziyade yün oranına dikkat ederek tercih yapıyorum.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 03, 2021, 11:49:37

Bunları marka sayarsanız saymazsınız, fiyatları yüksek bulursunuz bulmazsınız, modelleri beğenirsiniz beğenmezsiniz bilemem ancak buyurun size pamuk içerikli bir kaç farklı ürün çeşidinden örnek:

https://www.koton.com/tr/erkek-pamuklu-jogger-pantolon/p/1KAM44096OK050?productPosition=2&listName=Erkek%20E%C5%9Fofman%20Alt%C4%B1#tab-1

https://www.koton.com/tr/erkek--100-pamuk-atlet/p/1KLM95001GKWW1#tab-1
https://www.koton.com/tr/erkek-bisiklet-yaka-triko-kazak/p/0KAM92011LT700?productPosition=5&listName=Erkek%20%100%20Pamuk%20Modelleri#tab-1
https://shop.sarar.com/catalog/product/view/id/462058/s/sarar-arda-mavi-kot-pantolon-462058/category/13/
https://www.kigili.com/mavi-uzun-kol-denim-pamuk-gomlek-0k41c8e0260l/?integration_patern=Mavi-0&integration_renk=MAV%C4%B0&integration_beden=M&integration_beden=M%3Fwaw_keyword%3Dpamuk
https://www.mavi.com/coca-cola-x-mavi-organik-pamuk-baskili-beyaz-tisort-/p/066469-620

Ben %100 pamuk pantolon, kazak vs. tercih etmem orası ayrı. Sadece iç giyimde pamuklu ararım...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Şubat 03, 2021, 12:15:13 »
%100 pamuk diye bişey olmaz etiket hilesinden ibarettir,çünkü pamuk tek başına eğerip iplik yapamazsınız naylon üzerine eğrilir %100 pamuk sadece keçede olur onuda döve döve sıkılaştırırlar pamuk sadece pamuk ipliği çok dayanıksız olur illaki belirli oranda naylon olmak zorunda,
Kutay bey özellikle iç çamaşırında alırken markadan çok penyenin kendisine dikkat edin tek mekik dokuma ürünler çabuk deforme olur o yüzden çift mekik dokuma olanlara bakın ayrıca ülkemizde en güzel penye ve havlular Maraş işi tezgahlarda dokunan ürünlerdir ama artık bu ürünleri kullanan üreticiler çok azaldı yer yakın olsaydı size tavsiye edeceğim kendi üretim yapan arkadaşlar var ama yer uzak,ama iç çamaşırında berrak marka hâlâ kalitesini belirli ölçülerde korumakta aynı şekilde pijama takımı imalatları da bulunmakta.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Şubat 03, 2021, 17:55:34 »
%100 pamuk diye bişey olmaz etiket hilesinden ibarettir,çünkü pamuk tek başına eğerip iplik yapamazsınız naylon üzerine eğrilir %100 pamuk sadece keçede olur onuda döve döve sıkılaştırırlar pamuk sadece pamuk ipliği çok dayanıksız olur illaki belirli oranda naylon olmak zorunda,
Kutay bey özellikle iç çamaşırında alırken markadan çok penyenin kendisine dikkat edin tek mekik dokuma ürünler çabuk deforme olur o yüzden çift mekik dokuma olanlara bakın ayrıca ülkemizde en güzel penye ve havlular Maraş işi tezgahlarda dokunan ürünlerdir ama artık bu ürünleri kullanan üreticiler çok azaldı yer yakın olsaydı size tavsiye edeceğim kendi üretim yapan arkadaşlar var ama yer uzak,ama iç çamaşırında berrak marka hâlâ kalitesini belirli ölçülerde korumakta aynı şekilde pijama takımı imalatları da bulunmakta.

Ümit Bey,

tek mekik ve cift mekik dokuma örneklerini fotograf olarak ekleyebilirseniz cok makbule gecer.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Şubat 03, 2021, 18:01:42 »
Nasıl imal edildiğini bilmiyorum ama sonuçta %100 pamuk diye bir şey yoksa etikete %100 pamuk yazarak bütün firmalar hile yapıyor demektir. Pamuktan keçe yapıldığını ilk defa sizden duydum ben keçe yünden yapılıyor diye biliyordum..