Gönderen Konu: SSD Tavsiye ve HDD Sistem Yedekleme, Geri Yükleme  (Okunma sayısı 43990 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 885 kere teşekkür edildi
SSD Tavsiye ve HDD Sistem Yedekleme, Geri Yükleme
« : Ekim 30, 2019, 00:17:24 »
Arkadaşlar merhaba,
Bir konuda yardıma ihtiyacım var konu ile ilgisi olan arkadaşların görüşlerini bekliyorum.
Kullandığım sistem win10 işletim sistemi i7 işlemci 8 RAM.
PC de 240 gb SSD HDD var,hdd yi ilk aldığımda C ve D diye ikiye bölüştüm.Sistem sıkıntısız çalışıyor ,performansından da çok memnunum.Ancak yeni HDD ye sistemi klonlamak istiyorum.Klon için AOMEI nin free version kullanıyorum aynı zamanda win içindeki sistem yedeklemeyi de denedim.PC olduğu gibi klonlanıyor hiç bir veri kaybı olmadan yeni HDD ye klonlayabiliyorum.Ancak problem şu ki eski HDD de C için ayrılmış bölüm ne ise yeni HDD de aynı şekilde bölüyor.Klonlama öncesinde HDD yi formatlayıp bölmeme rağmen klonlama esnasında tekrar eski bölüm kadarını formatlayıp sistemi yazıyor:)
Sadece sistemi kopyala/yedekle desemde durum aynı.
Bir yerlerde bir yanlış/eksik bir şey yapıyorum ama ne ??
Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Sadece V-POWER - Anti LPG

Toyota Club Türkiye

SSD Tavsiye ve HDD Sistem Yedekleme, Geri Yükleme
« : Ekim 30, 2019, 00:17:24 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Evatech Bilgisayar
    • Evatech
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 306000
  • Model Yılı: '08
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: HDD sistem yedekleme geri yükleme
« Yanıtla #1 : Ekim 30, 2019, 09:28:10 »
Acronis true image ile disk klonlamasi yapilabilir hdd ile ssd boyutlari ayni ise farkli ise uygun bir sekilde bolecektir
Gemi karaya vurmuşsa ; Deniz ''Son sözünü'' söylemiş demektir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #2 : Ekim 30, 2019, 12:00:15 »
Yunus bey ilginiz için teşekkür ederim.
Acronics denedim olmadı maalesef.Sevgili Murat Köse nin yazımı görüp telefonda magic partition önerisi kafamda bir ampul yaktı :))
Arkadaşlar sorunu win içinden disk yöneticisi ile çözümledim.
Yardımlarınız için çok teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 30, 2019, 12:01:05 »
En garantisi windowsu yeniden ssd ye kurmak. Klonlama ile ssd den tam verim alınamayabilir.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 31, 2019, 16:05:30 »
Sorun çözülmüş gerçi, disk yedekleme için Nero'yu kullanıyorum. Buradaki farklı bilgiler de faydalı oalcaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '19
  • 109 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 01, 2019, 18:27:01 »
bir dip not olsun

hdd yi ssd ye kopyaladığınızda eğer disk değerleri aynı ise birebir kopyalanır, değil ise kopyalama programı partitionları kendi ayarlar, ama önemli olan nokta yeni ssd ye taktığınızda bios tan kurtarma/başlatma bölümünü de ssd üzerindeki alan olarak göstermek gerekir yoksa cihaz yeni takılan ssd yi görür ama sistem başlamaz
2019 Corolla Hybrid Passion X-Pack e-CVT

Efsaneler ölmez şekil değiştirir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 01, 2019, 22:33:33 »
Arkadaşlar merhaba,
Bir konuda yardıma ihtiyacım var konu ile ilgisi olan arkadaşların görüşlerini bekliyorum.
Kullandığım sistem win10 işletim sistemi i7 işlemci 8 RAM.
PC de 240 gb SSD HDD var,hdd yi ilk aldığımda C ve D diye ikiye bölüştüm.Sistem sıkıntısız çalışıyor ,performansından da çok memnunum.Ancak yeni HDD ye sistemi klonlamak istiyorum.Klon için AOMEI nin free version kullanıyorum aynı zamanda win içindeki sistem yedeklemeyi de denedim.PC olduğu gibi klonlanıyor hiç bir veri kaybı olmadan yeni HDD ye klonlayabiliyorum.Ancak problem şu ki eski HDD de C için ayrılmış bölüm ne ise yeni HDD de aynı şekilde bölüyor.Klonlama öncesinde HDD yi formatlayıp bölmeme rağmen klonlama esnasında tekrar eski bölüm kadarını formatlayıp sistemi yazıyor:)
Sadece sistemi kopyala/yedekle desemde durum aynı.
Bir yerlerde bir yanlış/eksik bir şey yapıyorum ama ne ??
Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

abi selamlar. 2 ssd aldım evde ve okuldaki bilgisayara taktım casper programı ile sistemi hddye klonluyorum sorunsuz çalışıyor ama dediğin gibi bütün diski eski bilgisayarda nasıl bölmüşsse bölüyor.Sonra disk yöneticisinden birleştireyim diyorum olmuyor. :) disk yöneticisi ile sorunu çözemedim :)

temiz kurulum için win10 iso dosyasını rufus ile yazıp biostan usb ile başlatmama rağmen kuramadım.ben de bu şekilde disk klonu ileçözdüm
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '17
  • 108 kere teşekkür etti
  • 148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 01, 2019, 23:56:02 »
abi selamlar. 2 ssd aldım evde ve okuldaki bilgisayara taktım casper programı ile sistemi hddye klonluyorum sorunsuz çalışıyor ama dediğin gibi bütün diski eski bilgisayarda nasıl bölmüşsse bölüyor.Sonra disk yöneticisinden birleştireyim diyorum olmuyor. :) disk yöneticisi ile sorunu çözemedim :)

temiz kurulum için win10 iso dosyasını rufus ile yazıp biostan usb ile başlatmama rağmen kuramadım.ben de bu şekilde disk klonu ileçözdüm
Merhaba.
İso dosyasının sağlam olduğuna eminseniz rufus ile usb oluştururken mbr sistemi ile değil de gpt olarak usb oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bu yolla format atmayı belki başarabilirsiniz. Temiz bir kurulum ile ssd, ölmüş bilgisayarı hayata döndürüyor. Evdeki bilgisayarın hdd ile tam olarak açılması 3 dakikayı buluyordu. Ssd ile yaklaşık 25 saniyede hemen kulalanılabilecek hale geliyor. Bu hız açıldıktan sonraki kullanıma da yansıyor tabii.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 02, 2019, 20:21:00 »

Rufus kullanmanıza gerek yok.

Eğer sistem müsaitse UEFİ kurun değilse normal kurulum yapabilirsiniz.Bunun için

1: Windows 10 iso indirin (https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10 ) Bu adreste "aracı şimdi indirin diye sayfayı biraz aşağı çekince göreceğiniz link adresi var.Bunu tıklayıp "windows 10 indirme aracını" indirin  ve inince tıklayarak yönergeleri takip edin ve  windows 10 İso dosyasını bilgisayarınıza indirin.

2: en az 8 gb'lik boş bir USB bellek edinip (tercihen okuma yazma hızı yüksek)  aşağıdaki linkte verilen şekilde  hazırlayın :

Link: https://10.enpedi.com/2015/02/windows-10-uefi-veya-klasik-kurulum.html

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 108 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Kasım 02, 2019, 21:04:14 »
Rufusun 5 dakikada yapacağı iş için cmd ile neden bu kadar uğraşılsın ki? İso dosyası sağlamsa ve parametreler doğru seçildi ise rufus ile problem çıkmaz. Bu şekilde onlarca bilgisayara format attım.  Bence uğraşmaya gerek yok ama bir seçenek tabii...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Kasım 02, 2019, 21:48:36 »
Rufusun 5 dakikada yapacağı iş için cmd ile neden bu kadar uğraşılsın ki? İso dosyası sağlamsa ve parametreler doğru seçildi ise rufus ile problem çıkmaz. Bu şekilde onlarca bilgisayara format attım.  Bence uğraşmaya gerek yok ama bir seçenek tabii...

CMD'de bunları yazmak ve USB Belleği hazır hale getirmek 1 dakika sürer en fazla.

Ben niye kullanmıyorum? Çünkü rusuf dahil bu tür yazılımların hiç birine güvenmiyorum CMD daha temiz iş çıkartıyor bana göre.Yoksa isteyen istediği ile kursun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 108 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Kasım 03, 2019, 10:59:35 »
Kodları ezbere bilseniz bile bu işi cmd ile bir dakikada yapamazsınız. Çok uçuk bir sisteme sahip olmanız lazım. Ben daha önce çok yaptım ve bir dakikadan daha fazla sürdüğüne eminim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 03, 2019, 11:23:15 »
Rufusla falan ugrasmaniza gerek yok. Microsoftjn sitesinden direkt kurulum usb si hazirlayabilirsiniz.
Sadece linki indir deyip yol olarak usb yi gostermeniz yrterli..
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Kasım 03, 2019, 13:58:04 »
Kodları ezbere bilseniz bile bu işi cmd ile bir dakikada yapamazsınız. Çok uçuk bir sisteme sahip olmanız lazım. Ben daha önce çok yaptım ve bir dakikadan daha fazla sürdüğüne eminim.

!! 5 satır yazı yazmak niçin uzun sürsün ki?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Kasım 03, 2019, 20:23:29 »
Problem zaten çözülmüş. İsteyen yiğit de yoğurdu istediği gibi yesin, boşverin. ;)

Haa ben yoğurdu nasıl mı yiyorum; 64 gb usb bellek aldım, Win7, Win8, Win8.1 ve Win10 un 32 ve 64 bitlik versiyonları ile beraber multiboot usb bellek yaptım bir defaya mahsus. Hem uefi hemde legacy kurulumu destekliyor. Seviyorum da böyle işleri. 
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Kasım 05, 2019, 16:22:35 »
Farklı yaklaşımların paylaşılması güzel. Ssd'ye geçme sürecinden bir çok kişinin işine yarayacak bu sayfa.
Aslında sayfada kendinize göre gerçekleştirdiğiniz işlemleri adım adım yazsanız çok daha açıklayıcı olur kullanıcılar için.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Kasım 05, 2019, 17:32:03 »
Ssd nin eski sistemlere verdiği hız ve can tabiiki yadsınamaz.  Ancak şöyle bir durum var ki,  ssd şöyle Core2 Duo üzeri bir işlemci, Uefi kurulumu destekleyen bios,  Sata3 ü destekleyen anakart ve Windows 10 işletim sistemi ile tam performansına ulaşıyor.

Yani olay şu, en basitinden bilgisayarın açılma hızında Core2Duo işlemcide 30 saniye kazanırken, Core i5 serisi bir işlemcide bu kazanç 45 saniyeye çıkıyor. Ve programların açılma hızları da cabası.

Herkesin hemfikir olduğu diğer konu ise,  kesinlikle temiz bir kurulum. 
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #17 : Kasım 05, 2019, 20:23:10 »
Tüm arkadaşların hem fikir olduğu nokta temiz kurulum,evet en doğrusu o belki ama benim için temiz kurulum günler sürer o yüzden çok tercihim değil.Birde yeni alınan pc lerde kurulum cd si vs verilmiyor (en azından bana verilmedi ) sadece recovery üzerinden temiz kurulum sağlanabiliyor.Temiz kurulum için netten indirilen win10 için makina üzerindeki win10 kodunu girmek yeterlimidir ??
Sadece merakımdan soruyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Kasım 05, 2019, 23:42:02 »
Tüm arkadaşların hem fikir olduğu nokta temiz kurulum,evet en doğrusu o belki ama benim için temiz kurulum günler sürer o yüzden çok tercihim değil.Birde yeni alınan pc lerde kurulum cd si vs verilmiyor (en azından bana verilmedi ) sadece recovery üzerinden temiz kurulum sağlanabiliyor.Temiz kurulum için netten indirilen win10 için makina üzerindeki win10 kodunu girmek yeterlimidir ??
Sadece merakımdan soruyorum.

bildiğim kadarı ile sadece sizde bilgisayar var ve cd yok ise(bilgisayara kurulu geldi ise) sıfırdan win 10 kursanız bile yeni kurulan sistem orjınal oluyor.(key anakarta ilişiklendiriliyor ve yeniden kurulumlarda key kendi kendine eşleştiriliyor.)
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #19 : Kasım 06, 2019, 00:28:35 »
Mahmut bey teşekkürler.
Evet win10 kurulu almıştım cd vs elimde yok.Anakarta ilişkilendirildiğni bilmiyordum ilgi için teşekkürler.