Gönderen Konu: SSD Tavsiye ve HDD Sistem Yedekleme, Geri Yükleme  (Okunma sayısı 43999 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
Ynt: SSD Tavsiye ve HDD Sistem Yedekleme, Geri Yükleme
« Yanıtla #40 : Kasım 20, 2019, 21:47:57 »
ben de öyle yaptım hdd cady kullanmanızı öneririm. Böylece hdd hem yedekleme hem de oyun ve programların yüklendiği klasör olarak kullanılabiliyor.

cd yi ara ara kullanıyorum..o yüzden takmadım..
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Kasım 20, 2019, 21:47:57 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '17
  • 108 kere teşekkür etti
  • 148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Kasım 20, 2019, 22:44:57 »
cd yi ara ara kullanıyorum..o yüzden takmadım..
cd ye kutu alıp lazım olunca usb ile kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Kasım 21, 2019, 12:55:41 »
cd ye kutu alıp lazım olunca usb ile kullanabilirsiniz.

onu biliyorum. Ama cok fazla yedekleme gerekmediginden bu sekilde kullaniyorum.(genelde internet ve cd den cizgi film amacli kullaniyorum.)
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Kasım 21, 2019, 16:06:26 »
Ssd ömrü tbw olarak düşünüldüğünde çok kısa görünmüyor. Aslında bu konuda net bilgiler bulmak lazım. Örneğin 30tbw olanlar uzun üredir cihazlarını kullanabildiğini söylüyor. Yeni ve bazı modeller 150-300-600tbw gibi değerlere sahip.
Ssd ve Hdd'yi kombine olarak ve en ideal şekilde (performans ve kullanım ömrü) nasıl kullanmak gerektiği de burada tartışılsa faydalı olur merak edenler için.

Bu arada; C diskini neden küçülttüğünü (Ssd'ye klonlarken) anlamadım. C'yi tekrar 50gb büyütmenin (format atmadan) yolu var mı? Ya da sizce bu gerekli mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '19
  • 109 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Kasım 21, 2019, 16:36:59 »
benim 1tb lik ssd 7 yılında samsung magician ile takip ediyorum hiç bir kayıp ve performans düşüşü yok halbuki çok dosya yaratıp siliyorum bunların ssd ömrünü düşürmesi lazım
2019 Corolla Hybrid Passion X-Pack e-CVT

Efsaneler ölmez şekil değiştirir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '17
  • 108 kere teşekkür etti
  • 148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Kasım 21, 2019, 17:24:54 »
Ssd ömrü tbw olarak düşünüldüğünde çok kısa görünmüyor. Aslında bu konuda net bilgiler bulmak lazım. Örneğin 30tbw olanlar uzun üredir cihazlarını kullanabildiğini söylüyor. Yeni ve bazı modeller 150-300-600tbw gibi değerlere sahip.
Ssd ve Hdd'yi kombine olarak ve en ideal şekilde (performans ve kullanım ömrü) nasıl kullanmak gerektiği de burada tartışılsa faydalı olur merak edenler için.

Bu arada; C diskini neden küçülttüğünü (Ssd'ye klonlarken) anlamadım. C'yi tekrar 50gb büyütmenin (format atmadan) yolu var mı? Ya da sizce bu gerekli mi?
Aşağıdaki anlatım microsoft destek hattından alıntıdır. Büyük ihtimalle işinizi görecektir. C nin küçük olması ileride sıkıntı yaratacaktır. Uugulamanızı tavsiye ederim ama mutlaka yedek alın. Hata oluşursa format atmak zorunda kalırsınız.

Konuyla ilgili size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız, öncelikle C diskinde genişletme yapmanız mümkündür fakat bu işlemi ancak bu işlem disk bölümleri aynı fiziksel disk üzerinde ise yapabilirsiniz. Farklı fiziksel disk üzerindeki bölümler için bu işlem geçerli değildir. 

1.Klavyenizden Windows + X tuşlarına basın ve açılan menüden Disk Yönetimi'ne giriş yapın.

2.Küçültmek istediğiniz sürücü (D:) üzerinde sağ tıklayın ve Birimi Küçült... seçin.

3.Bir süre küçültme yapabileceğiniz alanın hesaplaması için beklemelisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken durum tüm boş alanı kullanamayacağınızı bilmenizdir.

4.Kullanılabilen küçültme alanı boyutu: seçeneğinde en fazla aktarım yapabileceğiniz alan yazmaktadır.

5.C sürücüsüne aktarmak istediğiniz miktarı seçin ve Küçült butonuna basın.

6.İşlemin bitmesini bir süre bekleyin. Alt pencerede D sürücüsü ile C sürücüsünün arasında siyah bir bölüm oluşacak.

7.Daha sonra C sürücüsü üzerine sağ tıklayın ve bu sefer Birimi Genişlet... seçin.

8.En fazla büyütebileceğiniz alanı göreceksiniz. Değişiklik yapmadan Genişlet... butonuna basın.

9.Bu işlem de bir miktar zaman alacaktır.

10. Daha sonra sabit diskinizde boş alan bıraktıysanız, sağ tıklayarak tıklayıp yeni bir birim oluşturabilirsiniz ve yeni D sürücüsüne yedeklediğiniz dosyaları atabilirsiniz.

Görüntü

Resim> Bu işlemi yapmak için örnekteki gibi arada farklı bellekler olmamalıdır.

Not: Bu işlemleri yapmadan önce lütfen önemli dosyalarınızı yedekleyiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #46 : Kasım 26, 2019, 15:30:23 »
benim 1tb lik ssd 7 yılında samsung magician ile takip ediyorum hiç bir kayıp ve performans düşüşü yok halbuki çok dosya yaratıp siliyorum bunların ssd ömrünü düşürmesi lazım
Açıkçası benim de mantıken beklentim Hdd'den daha uzun ömürlü olmaları. Bu konudaki paylaşımlar çok yararlı olacaktır.

Esat Bey, çok önemli bir paylaşım, kesinlikle çok yararlı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #47 : Kasım 27, 2019, 16:41:12 »
Bizde laptopa ssd taktık, ve mevcut 1 tb lik harddiski de yedek olarak caddy ile kullandık.   Boşta kalan optik sürücü için micro sata to usb kablo almıştım zamanında aliexpressten, ihtiyaç oldukça cd kutusuna gerek olmadan onunla kullanıyorum.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #48 : Aralık 27, 2019, 15:28:15 »
Bilgisayar (Samsung notebook) açılışta Samsung Magician hatası veriyordu. Sanırım Raid ile alakalı. Yalnız Bios ayarlarına girmiyor bilgisayar. Açılışta "Sorun Gider" bölümüne ulaşabiliyorum. Oradan yönergelere göre F numara tuşuna basmam gerekyor. F2 vs. yapında windows açılışa yöneliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #49 : Aralık 28, 2019, 00:20:26 »
Bilgisayar (Samsung notebook) açılışta Samsung Magician hatası veriyordu. Sanırım Raid ile alakalı. Yalnız Bios ayarlarına girmiyor bilgisayar. Açılışta "Sorun Gider" bölümüne ulaşabiliyorum. Oradan yönergelere göre F numara tuşuna basmam gerekyor. F2 vs. yapında windows açılışa yöneliyor.

Hakan, bilgisayar açıkken, Shift tuşuna basılı tutarak bilgisayarı menüsünden yeniden başlat. Birde öyle dene bakalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #50 : Aralık 30, 2019, 15:44:02 »
Hakan, bilgisayar açıkken, Shift tuşuna basılı tutarak bilgisayarı menüsünden yeniden başlat. Birde öyle dene bakalım.
Teşekkürler Osman, denemiştim bunu yine Win. açılıyor.
Bu arada Cd Rom kutusu ve Cd Rom bölümüne hdd kutusu olarak ne kullanıyorsun? Tavsğyeer nelerdir bu ürünler için.
Ssd mi Cd rom bölümünde tercih etmek daha mantıklı, Hdd mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #51 : Aralık 30, 2019, 21:14:38 »
Teşekkürler Osman, denemiştim bunu yine Win. açılıyor.
Bu arada Cd Rom kutusu ve Cd Rom bölümüne hdd kutusu olarak ne kullanıyorsun? Tavsğyeer nelerdir bu ürünler için.
Ssd mi Cd rom bölümünde tercih etmek daha mantıklı, Hdd mi?

Hakan, markasını unuttum şimdi,  ama genelde hepsi aynı tip ve kalitede. 30 TL civarında bir paraya almıştım. Belki daha kaliteli olanlar da vardır. Biz mevcut hddnin yerine SSD,  cdrom bölümüne de mekanik hdd takmıştık.  Ama şu an oğlum  mekanik harddiski çıkarmış. Çünkü sonuçta laptop portable malum. Birkaç kez mavi ekran hatası vermiş, o da o cdrom kutusunun tam oturmadığını, bu nedenle ara sıra mekanik harddiskin yerinden oynadığını düşünerek onu tamamen çıkarmış. Dediğim gibi belki daha yüksek fiyata daha kaliteli olanlar da olabilir. Araştırmak lazım.   Ve mekanik harddisk için dealextreme.com dan  daha önce aldığım  2,5 inç Ugreen marka (daha ucuzları da var) oldukça kaliteli bir harddisk kutusu vardı, onun içine  taktı ve harici disk olarak kullanıyor şu an.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #52 : Ocak 03, 2020, 15:12:19 »
Bios'a girmek için gerekli açılış işlemlerini yapıyorum ve başlangıç ekranı öncesi sekmelerde "sorun gider" bölümüne geliyorum. Ancak orada UEFI, gelişmiş seçenekler vb. bir sekme çıkmıyor.

Dİsk Yöneticisi'ni kullanarak daha önceki sayfadaki yönergeleri takip ettim. D'yi belli miiktarda küçülttüm ancak bunu C'yi genişletmek için kullanamıyorum. Sadece D'de tekrar genişletme seçeneği çıkıyor.
Yine aynı bölümde SSD Tanıt gibi sekmeler var, acaba oradan tanıtılabiliyor mu Ssd, Bios'a girmeden?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #53 : Ocak 03, 2020, 15:57:38 »
Bios'a girmek için gerekli açılış işlemlerini yapıyorum ve başlangıç ekranı öncesi sekmelerde "sorun gider" bölümüne geliyorum. Ancak orada UEFI, gelişmiş seçenekler vb. bir sekme çıkmıyor.

Dİsk Yöneticisi'ni kullanarak daha önceki sayfadaki yönergeleri takip ettim. D'yi belli miiktarda küçülttüm ancak bunu C'yi genişletmek için kullanamıyorum. Sadece D'de tekrar genişletme seçeneği çıkıyor.
Yine aynı bölümde SSD Tanıt gibi sekmeler var, acaba oradan tanıtılabiliyor mu Ssd, Bios'a girmeden?

Acaba normal harddiski SSD ye klonlarken disk değil de bölüm olarak klonlasan olurmuydu diye düşünüyorum. ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #54 : Ocak 07, 2020, 16:34:40 »
Acaba normal harddiski SSD ye klonlarken disk değil de bölüm olarak klonlasan olurmuydu diye düşünüyorum. ?
Mantıklı aslında Osman, yalnız en başa dönmek gerekir. Olmazsa bunu deneyeceğim. Disk bölümünü ayarlamak için başka bir yöntem de düşündüm. Dİsk yönetiminde yeni alanı bir soldakine ekleyebiliyor ancak diğerlerine ekleyemiyor. Bunu internette araştrıdım ve sanırım gerçekten böyle işliyor sistem. Ben de, D'nin yanında yeni D boyutunda bir E sürücüsü oluşturmayı ve D deki bilgileri oraya aktarmayı, sonrasında D'yi C ile birleştirmeyi düşünüyorum.

Bios'a girmek için hala bir yöntem bulamadım. Açılış ekranında "Sorun gider" sekmesi çıkıyor, ileri gidince 9 ayrı sekme çıkıyor. Boot için F2 diyor, basınca direk Win10 açılış ekranına yönlendiriyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #55 : Ocak 10, 2020, 15:59:17 »
Disk yöneticisinden gördüğüm kadaır ile genişletme, sağdan sola doğru oluyor. Araştırdığımda gerçekten de böyle bir protokol olduğunu gördüm. Yeni bölümü açtım, D'yi oraya kopyaladım. D'yi sonra C'ye eklemeye çalıştım ve yine olmadı. Ben de en baştan imaj aldım. Samsun ile imaj alırken altta kaydırma ile boyut ayarlama yazıyordu silik şekilde. Denedim, bir şekilde istediğim boyuta geldi.

Win'y ve 8'den Win 10'a geçenlerde genelde Bios ayarlarına girememe durumu yaşanıyormuş gördüğüm kadarı ile. Troubleshoot sekmesinden sonra advanced bölümü gelmiyor bende. Gelen bölümde Boot için F2 diyor ancak F2 tuşuna basınca windows açılıyor. Yani Ssd'yi Bios'tan ayarlayamadım. Sisteme Bios mu, Uefi mi diye baktğımda "Eski" görünüyor. Yine araştrıdığım kadarı ile Samsung'un da kendine has bir Bios'u varmış. Sonuç itibari ile bios ayarlarına erişemiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #56 : Ocak 10, 2020, 17:26:05 »
Farklı bir marka ama, belki uyumluluk gösterebilir.  Biosa girmek için F2 tuşu vermediğinde ne yapmak gerekir ?