Gönderen Konu: Sabahları geç marş sorunu  (Okunma sayısı 8680 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 240000
  • Model Yılı: '97
  • 43 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Sabahları geç marş sorunu
« : Eylül 23, 2019, 14:54:33 »
Arkadaşlar aracım 1997 model corolla xei 1.6 aracımı sabahları çalıştırırken titreyerek ve bazen 2 veya 3 marşta çalışıyor LPG var Önce benzinde sonra lpgde çalışıyor aracı daha yeni aldım. daha önceki aracım 2015 corolla 1.33 idi hiç sorunum yoktu. teşekkürler
Bestking

Toyota Club Türkiye

Sabahları geç marş sorunu
« : Eylül 23, 2019, 14:54:33 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Sabahları geç marş sorunu
« Yanıtla #1 : Eylül 23, 2019, 19:22:25 »
Arkadaşlar aracım 1997 model corolla xei 1.6 aracımı sabahları çalıştırırken titreyerek ve bazen 2 veya 3 marşta çalışıyor LPG var Önce benzinde sonra lpgde çalışıyor aracı daha yeni aldım. daha önceki aracım 2015 corolla 1.33 idi hiç sorunum yoktu. teşekkürler
Araçta su eksiltme varmı?
Sabahları geç çalışması LPG Regülatöründen veya enjektörlerinden kaynaklı olur net anlaşılması için lpg'yi depodan kapatıp akünün yanındaki sigortasınıda çekerek bir iki gün sadece benzinde deneyin eğer araç rahat çalışıyorsa Regülatör veya enjektörleri kontrol ettirirsiniz.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • EFSANE
  • Kilometre: 251000
  • 5 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 23, 2019, 23:43:19 »
Benim araç karbüratörlü artık sabahları soğuk olmaya başladı biraz geç almaya başladı marş , araç ısındıktan sonra tek sefer de rahatlıkla alıyor soğuktan olma olasılığı var diye düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Eylül 23, 2019, 23:57:38 »
Benim araç karbüratörlü artık sabahları soğuk olmaya başladı biraz geç almaya başladı marş , araç ısındıktan sonra tek sefer de rahatlıkla alıyor soğuktan olma olasılığı var diye düşünüyorum.
Aküyü ve LPG ayarını kontrol ettirin karbüratörlü araçlarda direk LPG'de çalıştığı için akü kuvvetli olmalı ve marş iyi çevirmlidir,eğer akü zayıfsa marş anında hem marş dinamosunu çevirip hemde LPG regülatörü ve öncesindeki ve depodaki valfleri açmaz haliyle yakıt gelmeyince ateşleme geç olur aynı zamanda bujiler kışa girerken yeni olmak zorundadır çünkü eski bujinin ateşleme performansı zayıflar eğer aküde eskiyse soğuk havada gücü dahada düşer ama ilk marştan sonra ısındığı için rahat marş vurur,eğerki iç Anadolu veya doğuanadolu gibi kışın sert geçtiği yerlerde yaşıyorsanız kış tamamen bastırmadan araç bakımlarını yaptırınız.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • EFSANE
  • 5 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 24, 2019, 00:04:30 »
Havalar soğuduğunda olmaya başladı tek marşta alıyor ancak biraz daha uzun sürede alıyor o kadar soğuğun farkı Bu kadardır bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Eylül 24, 2019, 00:48:16 »
Havalar soğuduğunda olmaya başladı tek marşta alıyor ancak biraz daha uzun sürede alıyor o kadar soğuğun farkı Bu kadardır bence.
Önceki msjda yazdığım gibi akü ve bujileri kontrol ettirin kış tam bastırdığında daha zor çalışacaktır veya hiç marş basmayacaktır aküler soğuk iklimlerde özellikle 2. Yıldan sonra daha çok zayıflar çünkü soğuk akü içerisindeki kimyasalları da etkiler akü içerisindeki plakalar zamanla korozyona uğradığı için iletim katsayısı düşer ve diğer sıvı kimyasallarda soğuk nedeniyle işlevini kaybettiği zaman akü deşarj olur üzerinde yük tutamaz diğer tabirle akü bitmiş derler,aynı şekilde soğukta sıvı fazdaki LPG dahada kalınlaşır motor soğutma sıvısıda soğuk olduğu zaman ilk marşı LPG'de alan araçlar için soğuk hava daha zor marş demektir aracı akşamdan benzinde bırakmanız daha mantıklı olacaktır zaten LPG'de ısınınca ya kadar yaktığı çiğ yakıt benzin sarfiyatına yakın olur çünkü soğuk havada lpg'yi yakmadan atacak.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 43 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 24, 2019, 09:24:48 »
arkadaşlar aracım karbüratörlü değil enjeksiyonlu  ve yarı enjeksiyonlu LPG mevcut suda eksiltme yok. yanlız alırken dedilerki uzun zaman benzinde kullanılmadı LPG ayarına gittiğimde usta sana tavsiyem bu aracı benzinde kullan ve içine katkı koy dedi bende benzinde kullanmaya başladım. ve würt benzin katkısı koydum. 8 gün oldu benzinde değişen bir şey yok aküleri bunların 45 ampermiş benimkinde 60 amper mevcut  ne yapmalıyım sizce
Bestking

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Eylül 24, 2019, 09:52:18 »
Yarı sıralıda olsa önce benzinde çalışır anlamadığım ilk marşı benzinde yapan aracı nasıl olmuşta hiç benzinde kullanmamışlar,eğer uzun süre benzinde kullanılmamışsa benzin enjektörleri arızalanmış olabilir katkı koymakla düzelmeyebilir,benzin katkısı koyduğumuz zaman depo tam dolu olmalı ve otoban gibi müsait bir yolda yüksek devir çevirerek 30 50 km sürmeniz gerekir şehir içinde pek etkisi olmaz,diğer ihtimalde benzin deposu içinde çamurlaşma tortu oluştuysa sisteme pislik geliyordur deponun sökülüp temizlenmesi gerekir varsa benzin filtreside değiştirilmelidir,benzin enjektörlerinin ayarı bızulmuşsa işeme yapar ve ateşleme yaptırmaz yine dibindeki oringler ölmüşse hava aldırır düzgün ateşleme yaptırmaz.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • EFSANE
  • 5 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Eylül 24, 2019, 14:58:09 »
ümit kardeşim benim aracım sabah ısındıktan sonra giderken benzine geçireyim dedim araba stop etti daha sonra durduğum yerde benzinde çalıştırdım normal olarak devam ettim sence sebebi ne olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 24, 2019, 15:29:59 »
ümit kardeşim benim aracım sabah ısındıktan sonra giderken benzine geçireyim dedim araba stop etti daha sonra durduğum yerde benzinde çalıştırdım normal olarak devam ettim sence sebebi ne olabilir.

LPG ayarı
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • EFSANE
  • 5 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Eylül 24, 2019, 15:53:15 »
Daha geçen hafta ayar yaptırdım bu ayar bu kadar zor mu ya ?????

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Eylül 24, 2019, 17:18:26 »
Karbüratör lü araçlarda iki ayar birden olmuyor sistem LPG'de düzgün çalışması için ayarlanıyor benzin geçişlerinde anlık sıkıntılar yaşanabilir,eğer yerinde rolanti devrinde benzine almaya çalışırsanız stop edebilir ama viteste giderken LPG düğmesini direk benzine çevirirseniz rahatlıkla geçer yola devam edersiniz,yıllardır LPG kullanmaktan karbüratörün içi kurum bağlıyor ve hava ayarı lpg'ye göre ayarlandığı için benzinde sıkıntı çıkarıyor,
Siz hergün bulgur pilavı yiyen adama pirzola ısmarlarsanız garipser :)
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 43 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Eylül 27, 2019, 11:10:51 »
arkadaşlar sabahları araç zorla çalışsada benzide çalışıyor yaklaşık 1 dakka bekledim LPG ye geçmedi gaza basınca LPG ye geçiyor yarı sıralı sistem ondan mı acaba
Bestking

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Eylül 27, 2019, 11:57:53 »
arkadaşlar sabahları araç zorla çalışsada benzide çalışıyor yaklaşık 1 dakka bekledim LPG ye geçmedi gaza basınca LPG ye geçiyor yarı sıralı sistem ondan mı acaba
tabiki yarı sıralı sistemlerde devire göre lpg'ye geçer örnek olarak 2000 devirde geçiş yapar artık kaça ayarlıysa o devirde geçiş yapar.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 289500
  • Model Yılı: '01
  • 2 kere teşekkür etti
  • 24 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Eylül 27, 2019, 21:03:36 »

Benzin basınç regülatörüne baktırın, hatta siz bile kontrol edebilirsiniz. Test etmesi kolay, internetten bakabilirsiniz test yöntemine. Araştırdığınız halde bulamazsanız yazın tarif edeyim. Benzin basınç regülatörünü test ettikten sonra sağlam olduğunu görürseniz LPG regülatörünü test edersiniz. Ondan sonra da benzin pompasına yoğunlaşırsınız. Böyle böyle bazı parçaları elemiş oluruz.

Sıcak motorda da nadiren de olsa geç çalışma oluyor mu?
Beyaz Guzu - 35 TGN 58
Küheylan - 61 KD 626

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 43 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ekim 21, 2019, 14:27:54 »
motor ısınınca hiç problem yok tek marşta çalışıyor

Mesaj Birleştirildi: Ekim 21, 2019, 14:30:04
bizim buralarda iyi bir usta yok  malesef arızayı kendin bulacan söyleyecen usta yapacak gibi bir şey :))
aracım sıralı sistem değil uzun zaman benzinde kullanılmamış hep lpg de kullanılmış acaba diyorum benzin pompası veya filtresi olabilirmi
ustanın biri trigerden şüphelendi bilemedim
Bestking

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #16 : Ekim 21, 2019, 16:07:51 »
motor ısınınca hiç problem yok tek marşta çalışıyor

Mesaj Birleştirildi: Ekim 21, 2019, 14:30:04
bizim buralarda iyi bir usta yok  malesef arızayı kendin bulacan söyleyecen usta yapacak gibi bir şey :))
aracım sıralı sistem değil uzun zaman benzinde kullanılmamış hep lpg de kullanılmış acaba diyorum benzin pompası veya filtresi olabilirmi
ustanın biri trigerden şüphelendi bilemedim

Benzin pompası filtresi olsa geç başlatmayı sürekli yapar.
Ya regülatör enjektör den gaz sızdırıyor ya da ayar sıkıntılı. Benzinde kullanın 1 Hafta sorun geçti mi devam ediyor mu görelim.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 43 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ekim 22, 2019, 09:06:19 »
benzinde kullanım 5 gün bir şey değişmedi. yalnızca dün kelebek boğazını temizlemek istedim baktım temiz görünüyor karışmadım
bu sabah çalıştırırken  marşa bastım çok ağırda olsa titreyerek çalıştı. bakalım lpg hortumu söküp kaçak testi yaptıracam diyafram için
Bestking

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #18 : Ekim 22, 2019, 09:22:47 »
benzinde kullanım 5 gün bir şey değişmedi. yalnızca dün kelebek boğazını temizlemek istedim baktım temiz görünüyor karışmadım
bu sabah çalıştırırken  marşa bastım çok ağırda olsa titreyerek çalıştı. bakalım lpg hortumu söküp kaçak testi yaptıracam diyafram için

Hortumu sökmeye gerek yok, tanktaki vanadan kapatın ardından lpg ye geçirip kendi benzine geçene kadar rölantide çalıştırın ki hortumlardaki lpg de bitsin. Ondan sonra anlaşılır. Büyük ihtimal lpg regülatörü ve/veya enjektörü sızdırıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Ekim 22, 2019, 09:40:24 »
Hortumu sökmeye gerek yok, tanktaki vanadan kapatın ardından lpg ye geçirip kendi benzine geçene kadar rölantide çalıştırın ki hortumlardaki lpg de bitsin. Ondan sonra anlaşılır. Büyük ihtimal lpg regülatörü ve/veya enjektörü sızdırıyor.
Sistem yarı sıralı olduğu için kendisi benzine geçmez gaz bittiği zaman direk stop eder,bence o sistem miadını doldurmuş komple değiştirip tam sıralıya geçirmek en mantıklısı aynı zamanda benzin enjektörleri de kontrol edilmeli çünkü araç uzun süre sadece LPG'de kullanılmış.
TOYOTA CORONA 3S FE