Gönderen Konu: Corolla frene basınca tık sesi  (Okunma sayısı 3827 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 200000
  • Model Yılı: '14
  • 36 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
Corolla frene basınca tık sesi
« : Ağustos 21, 2019, 14:09:41 »
Toyota Corolla 2014 dizel otomatik aracım bir haftadır seyir halindeyken yavaş hızlarda ilerlerken frene ilk bastığımda ön tekerlekten tık diye bir defaya mahsus bir ses geliyor. ikinci kez bastığımda herhangi bir ses yok ancak gaza basıp biraz daha mesafe kat ettiğimde tekrar frene bastığımda yine tık diye (sanki bir boşluk varda yerine oturuyormuş gibi) bir ses geliyor. Arızanın kaynağı hakkında tecrübeli arkadaşlarımız bilgi verebilirse sevinirim :tamam:

Toyota Club Türkiye

Corolla frene basınca tık sesi
« : Ağustos 21, 2019, 14:09:41 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla frene basınca tık sesi
« Yanıtla #1 : Ağustos 21, 2019, 14:48:21 »
Kaliper pimlerinden olabilir çoğu zaman boşluk yapıyor kontrol edilmesinde fayda vardır.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 123000
  • Model Yılı: '11
  • 25 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 21, 2019, 15:10:37 »
kaliper pimleri bende de sorunlu. kilit taşlı yolda araba sakni paramparça olacak gibi tangır tangır ses çıkarıyor.
6 ayda iki kez değişim yaptım özelde yine yapıyor aynı sesi. yetkili serviste farklı ne olabilir ki diye de gitmek istemedim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 21, 2019, 16:38:29 »
kaliper pimleri bende de sorunlu. kilit taşlı yolda araba sakni paramparça olacak gibi tangır tangır ses çıkarıyor.
6 ayda iki kez değişim yaptım özelde yine yapıyor aynı sesi. yetkili serviste farklı ne olabilir ki diye de gitmek istemedim
Yetkili veya özel servis hangisi olursa olsun önemli olan parçanın değişimi değil Usta'nın tecrübesidir yaptığımız yorum sadece olasılık sorunun çözümü için alanında tecrübe sahibi kişilerin inceleyip sorunun kaynağını net olarak bulması lazım bazı durumlarda ilk akla gelen arıza nedeni sorunu çözmeyebiliyor tecrübeli meslek sahibi ustaların incelemesi lazım sizde iki defa değişim yaptığınızı ifade etmişsiniz belkide sorun düşünüldüğü gibi kaliper pimlerinden değildir başaka bir aksam örneğin direksiyon tıkırtı burcu veya viraj demir lastikkerinden kaynaklanabilir tecrübeli bir toyata ustasına göstermeniz yararınıza olur.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '20
  • 195 kere teşekkür etti
  • 199 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 21, 2019, 22:21:08 »
son zamanlarda fren balatası değişimi yaptın mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 36 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ağustos 21, 2019, 22:36:12 »
son zamanlarda fren balatası değişimi yaptın mı?

Bakım yaptırdığımda balatalar sökülüp temizlendi tekrar takıldı. Üzerinden biraz zaman geçtikten sonra ses yapmaya başladı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '20
  • 195 kere teşekkür etti
  • 199 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ağustos 21, 2019, 23:15:48 »
bence balata pimleri olsa frene bastığınızda değil sürekli bir şıkırtı gelir. balata kulaklarıın bastığı saç plakalar var onlar esnemiş olabilir eğer saçlar balatayı sıkıca tutmazsa balata disk ekseninde oynama yapar ve tık sesi olur. bir ileri bir geri yapıp her ikisinde de frene basarmısınız hem ileride hem geride tık sesi 1 kere geliyor ama sonraki basmalarda gelmiyorsa aklıma balata kulak saçı geliyor. balatalar sökülüp o saçlar biraz içeri doğru esnetilecek sonra tekrar takılacak.
balata değiştirmediğinize eminseniz tek aklıma gelen bu. 104 k km ye kadar balata değişimi hiç yapılmadı mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ağustos 22, 2019, 00:42:50 »
Büyük ihtimal ile benim yaşadığım sorun;
https://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=86083.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 36 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ağustos 22, 2019, 19:48:58 »
bence balata pimleri olsa frene bastığınızda değil sürekli bir şıkırtı gelir. balata kulaklarıın bastığı saç plakalar var onlar esnemiş olabilir eğer saçlar balatayı sıkıca tutmazsa balata disk ekseninde oynama yapar ve tık sesi olur. bir ileri bir geri yapıp her ikisinde de frene basarmısınız hem ileride hem geride tık sesi 1 kere geliyor ama sonraki basmalarda gelmiyorsa aklıma balata kulak saçı geliyor. balatalar sökülüp o saçlar biraz içeri doğru esnetilecek sonra tekrar takılacak.
balata değiştirmediğinize eminseniz tek aklıma gelen bu. 104 k km ye kadar balata değişimi hiç yapılmadı mı?

Bugün musait bir alanda geri geri giderek frene bastım bir kaç kere denedim ama herhangi bir ses gelmedi. Bide şunu farkettim hızlı giderken ne kadar frene bassam hiç ses gelmiyor ancak yavaş giderken bastığımda bir kez tık sesi geliyor :blink:

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 22, 2019, 19:51:26
Büyük ihtimal ile benim yaşadığım sorun;
https://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=86083.0
Takılma hissi yaşamıyorum yada pedalda hissettiğim herhangi bir titreme yada vuruntu olmuyor. Sadece ön tekerlerin birinden frene bastığımda bir kere tık sesi geliyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 36 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Ağustos 24, 2019, 21:50:28 »
Sorunum çözüldü. Bugün İzmir Bornova Evka3 4. sanayideki Aksoy oto’ya gittim. Hüseyin Aksoy bey karşıladı ve yoğun olmasına rağmen ön lastikleri sökerek sorunun balatalardan olduğunu söyledi. Balataların orjinal olmamasından dolayı kenarlarında boşluk oluştuğunu ve frene basınca bu boşluktan dolayı ses yaptığını belirtti. Küçük bir işlemle sorunumu halletti. Sağolsun hiç bir ücret talep etmedi. Burdan Aksoyoto ekibine teşekkürlerimi sunuyorum