Gönderen Konu: Radyatör yedek su tankından su alır mı?  (Okunma sayısı 11473 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '95
  • 8 kere teşekkür etti
Radyatör yedek su tankından su alır mı?
« : Ağustos 20, 2019, 00:19:29 »
95 model corollamın antifirizini değiştirdim. Radyatör ve yedek su tankını boşalttım. Önce radyatörü tamamen doldurdum ardından yedek su tankını max seviyeye kadar doldurdum. Daha sonra aracı 800 km kadar kullandım. Daha sonra sabah araç soğukken suyunu kontrol ettiğimde yedek su tankı seviyesi max seviyesindeydi. Fakat radyatörü açtığımda seviyenin tepe noktasında olmadığını gördüm. Radyayöre 1 litre kadar antifiriz ekledim ve tam dolu seviyeye ulaştı. Şimdi merak ettiğim şey radyatör yedek su tankından su alır mı? Alırsa benimki neden almadı? Bu arada bu 800 kmlik kullanımımda araç hiç hararet yapmadı su sıcaklığı göstergede yarıyı geçmedi. Araç soğukken radyatördeki seviyenin tam olmaması normal bir durum mu? Teşekkürler...

Toyota Club Türkiye

Radyatör yedek su tankından su alır mı?
« : Ağustos 20, 2019, 00:19:29 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Radyatör yedek su tankından su alır mı?
« Yanıtla #1 : Ağustos 20, 2019, 00:36:48 »
95 model corollamın antifirizini değiştirdim. Radyatör ve yedek su tankını boşalttım. Önce radyatörü tamamen doldurdum ardından yedek su tankını max seviyeye kadar doldurdum. Daha sonra aracı 800 km kadar kullandım. Daha sonra sabah araç soğukken suyunu kontrol ettiğimde yedek su tankı seviyesi max seviyesindeydi. Fakat radyatörü açtığımda seviyenin tepe noktasında olmadığını gördüm. Radyayöre 1 litre kadar antifiriz ekledim ve tam dolu seviyeye ulaştı. Şimdi merak ettiğim şey radyatör yedek su tankından su alır mı? Alırsa benimki neden almadı? Bu arada bu 800 kmlik kullanımımda araç hiç hararet yapmadı su sıcaklığı göstergede yarıyı geçmedi. Araç soğukken radyatördeki seviyenin tam olmaması normal bir durum mu? Teşekkürler...
Araç genleşme tankından herzaman su alır verir ihitiyaç dahilinde alacağı kadar alır siz işlemi ilk olarak yanlış yapmışsınız yani sistemin havasını almamışsınız,sistemde hava kaldığı için gerekli su alımı yapılamamış sabah ilk işlem olarak suyuna bakmanız iyi doğru olmuş,genleşme tankını Max.seviyenin üzerinde dolum yapmayın yoksa suyu atar yine aynı şekilde takip edin araç ısındıktan sonra suyun hacmi yükseldiği için fazlayı genleşme tankı na aktarır soğuyunca oradan çeker.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Ağustos 20, 2019, 00:44:32 »
Araç genleşme tankından herzaman su alır verir ihitiyaç dahilinde alacağı kadar alır siz işlemi ilk olarak yanlış yapmışsınız yani sistemin havasını almamışsınız,sistemde hava kaldığı için gerekli su alımı yapılamamış sabah ilk işlem olarak suyuna bakmanız iyi doğru olmuş,genleşme tankını Max.seviyenin üzerinde dolum yapmayın yoksa suyu atar yine aynı şekilde takip edin araç ısındıktan sonra suyun hacmi yükseldiği için fazlayı genleşme tankı na aktarır soğuyunca oradan çeker.

Hava almaya gerek yok efsane kasalarda diye okumuştum forumda ona güvenerek bu şekilde değişim yaptım. Gerekli suyu radyatörün almamasının sebebini sistemin hava yapmasına mı bağlıyorsunuz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ağustos 20, 2019, 10:53:14 »
101 kasa havayı ilk fan açmasında kendisi atar ama bazı durumlarda atmayabiliyor eğer radyatör kapağı ve silindir kapak contası sağlamsa sorun olmaz devirdaim'i düzenli olarak yapar benim aracın sistemide sizinkiyle aynı genleşme tankından düzenli olarak suyu alıp veriyor antifriz değişiminden sonra yapmanız gereken sırasıyla kalorifer sıcak konuma alıp fan açıncaya kadar yerinde çalıştırmanız gerekmekteydi daha sonra kaçak kontrolü yapıp öyle kullanmanız gerekmektedir,akabinde sabah aracı çalıştırmadan evvel radyatörün su seviyesini kontrol ederek eksik varsa tamamlamak lazım.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Ağustos 20, 2019, 11:12:33 »
Abi ben ne yaptıysam bu araca fan açtıramadım yada açtıysa sesini hiç duymadım. Devirdaim ile soğuyor motor fana ihtiyaç duymuyor. Önceden paliom vardı araba 10 dakika çalıştımı fan açardı. Babamın broadwayi vardı hemen açardı fanı. Bu ae101 in o kadar iyi bir soğutma sistemi var ki araç fan açmıyor. Bundan sonra bir süre takip edeceğim su seviyelerini hem radyatörden hemde tanktan bakalım ne olacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 20, 2019, 16:58:28 »
Timur bey, bu araclarda kapali devre sogutma sistemi var.
Degisimden sonra havasinin alinmasi lazim diye hatirliyorum. Yedek tank dediginiz genlesme kabi. Onun  bir minimum cizgisi vardir. Altina düserse sistem tekrar hava yapar.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ağustos 20, 2019, 17:08:00 »
Abi ben ne yaptıysam bu araca fan açtıramadım yada açtıysa sesini hiç duymadım. Devirdaim ile soğuyor motor fana ihtiyaç duymuyor. Önceden paliom vardı araba 10 dakika çalıştımı fan açardı. Babamın broadwayi vardı hemen açardı fanı. Bu ae101 in o kadar iyi bir soğutma sistemi var ki araç fan açmıyor. Bundan sonra bir süre takip edeceğim su seviyelerini hem radyatörden hemde tanktan bakalım ne olacak.
termostat varmı varsa çalışıyormu kontrol edin bence ondanda olabilir fan açmama durumu
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ağustos 20, 2019, 17:46:11 »
termostat varmı varsa çalışıyormu kontrol edin bence ondanda olabilir fan açmama durumu

Bugün arabayı çalıştırıp bir kontol yapayım dedim. Radyatörün üst tarafında 2 noktadan su kaçağı var. Radyatör delinmiş yani ama çok az sızıntı şeklinde ve su ısındıktan sonra kaçırıyor. Radyatörde suyun neden eksik olduğu şimdi anlaşıldı. Ancak hala aklımın almadığı olay genleşme kabındaki su seviyesinin değişmemesi.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 20, 2019, 17:47:24
Termostat açmasa araba hararet yapardı 1000 km kullanmama rağmen hiç hararet yapmadı aracım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ağustos 20, 2019, 18:27:59 »
Timur bey radyatörde kaçak varsa basınç oluşmaz ve radyatör kapağı termostatlı olduğu için açmaz hâl böyle olunca yedek depodaki suyu çekmez daha önce araçta antifiriz yoksa yeni antifriz koymak tehlikeli oluyor sistemin herhangi bir yerinde yara varsa açıyor sistemi iyice kontrol edin kaçak olan yerlerin tamirini yaptırın aksi halde araç hareret yapar piyasadaki çatlak tıkayıcı para tuzağı ürünleri aklınızdan bile geçirmeyin zira toyata soğutma sistemleri en iyi şekilde çalışması içn hassas ayarlanmıştır sistemi aslına uygun olarak tamir ettirin yoksa daha büyük sorunlar çıkarır toyata taş gibi sağlamdır ama düzenli orjinal olarak bakımı yapıldığı sürece geçerlidir.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ağustos 20, 2019, 18:48:42 »
Bugün arabayı çalıştırıp bir kontol yapayım dedim. Radyatörün üst tarafında 2 noktadan su kaçağı var. Radyatör delinmiş yani ama çok az sızıntı şeklinde ve su ısındıktan sonra kaçırıyor. Radyatörde suyun neden eksik olduğu şimdi anlaşıldı. Ancak hala aklımın almadığı olay genleşme kabındaki su seviyesinin değişmemesi.

Termostat açmasa araba hararet yapardı 1000 km kullanmama rağmen hiç hararet yapmadı aracım.

Sakin su su kacagini kapatan solüsyonlardan kullanmayin. Basiniza daha büyük dert acarsiniz. Radyatör tikaniyor.
Ya radyatörü alüminyum kaynagi ile tamir edecekler, ya da yeni bir radyatör alacaksiniz.
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #10 : Ağustos 20, 2019, 19:03:18 »

termostat açmıştır fakat kapanmıyordur belki. Bu durumda su devamlı devirdaim olur hararet yükselmez ve fanda açmaz
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ağustos 20, 2019, 19:41:48 »
Merhaba gereken bilgiler verilmiş. Radyatörün neresinden kaçırıyor? Tamir edilme şansıda var fan her zaman açmaz açsada çok sessizdir çoğu zaman duyulmuyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Ağustos 20, 2019, 21:26:58 »
Tekrar tekrar kontrollerimin sonucunda kaçağın radyatörden olmadığını. Araç ısındığı zaman radyatör kapağından damlama yaptığını kesin olarak tespit ettim. Yarın radyatör kapağını değiştirip tekrar kontrol edeceğim. Yardımlarınız için teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ağustos 20, 2019, 21:37:42 »
Tekrar tekrar kontrollerimin sonucunda kaçağın radyatörden olmadığını. Araç ısındığı zaman radyatör kapağından damlama yaptığını kesin olarak tespit ettim. Yarın radyatör kapağını değiştirip tekrar kontrol edeceğim. Yardımlarınız için teşekkürler.
Bizim arsçlarda radyatör kapağı çok önemli görev yapmaktadır mutlaka orjinal olanını alın piyasada japon yazan mavi etiketli ürünler bulursunuz mümkünse servisten almanız daha iyi olur.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ağustos 20, 2019, 21:42:48 »
Ümit abi şuan ailemin yanında bir ilçedeyim. Şuan için servisten orjinalini temin etmem imkansız yarın sanayiye gidip japon malı birşeyler bulmaya çalışacağım. Birde şuan üzerindeki kapak 0.9 barlık. 1.1 bar olması gerekiyormuş galiba 1.6 motorların radyatör kapağı doğru mudur?

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 20, 2019, 21:46:08
termostat açmıştır fakat kapanmıyordur belki. Bu durumda su devamlı devirdaim olur hararet yükselmez ve fanda açmaz

O zamanda motorun geç ısınması lazım. Ama hararet yarıya 3-5 dakika içinde geliyor. Termostatla ilgili bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum kısacası.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Ağustos 20, 2019, 21:53:36 »
Ümit abi şuan ailemin yanında bir ilçedeyim. Şuan için servisten orjinalini temin etmem imkansız yarın sanayiye gidip japon malı birşeyler bulmaya çalışacağım. Birde şuan üzerindeki kapak 0.9 barlık. 1.1 bar olması gerekiyormuş galiba 1.6 motorların radyatör kapağı doğru mudur?

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 20, 2019, 21:46:08
O zamanda motorun geç ısınması lazım. Ama hararet yarıya 3-5 dakika içinde geliyor. Termostatla ilgili bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum kısacası.
Kardeşim bu kapak bar olayı çok bilinmeyenli denklem gibi bir türlü doğrusunu netleştiremedik benim 2.0 Corona'da şuan 0.9 bar takılı bende çok araştırdım net bilgi bulamadım,konunun uzmanı @Ufuk Sönmez (16363) bey net bilgiyi verebilir.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #16 : Ağustos 20, 2019, 22:08:38 »
Kardeşim bu kapak bar olayı çok bilinmeyenli denklem gibi bir türlü doğrusunu netleştiremedik benim 2.0 Corona'da şuan 0.9 bar takılı bende çok araştırdım net bilgi bulamadım,konunun uzmanı @Ufuk Sönmez (16363) bey net bilgiyi verebilir.
ufuk beye aracınızın şasi nosunu verin orjinal kapağı bulunduğunuz ilçeye 2-3 gün içinde ulaştırır.
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Ağustos 21, 2019, 14:18:45 »
Herkese çok teşekkürler. HKT marka radyatör kapağı alıp taktım(0.9). Test ettim herhangi bir kaçak yok. Yanlız bu antifiriz pası kireci temizledi galiba yedek tankı söküp temizledim içinde baya ince kum gibi bir madde birikmiş. Bu suyu kriko kullanmadan tamamen boşaltma imkanım var mı? Varsa nasıl? Daha önce radyatör tapasından boşaltmıştım tamamı boşalmıyor. Eğer hepsini boşaltabilirsem iyi bir temizlik yapmış olurum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ağustos 21, 2019, 14:40:53 »
Merhaba benimki 1.3 blok tapası yağ filtre yanında oradan söküp temizlik yapmıştım sizin tapa nerede bilmiyorum. Radyatör sıvısını boşaltırken sol alttaki musluktan sonra, radyatör kapağını açarsanız daha hızlı ve sağlıklı boşaltır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Ağustos 21, 2019, 14:44:39 »
Herkese çok teşekkürler. HKT marka radyatör kapağı alıp taktım(0.9). Test ettim herhangi bir kaçak yok. Yanlız bu antifiriz pası kireci temizledi galiba yedek tankı söküp temizledim içinde baya ince kum gibi bir madde birikmiş. Bu suyu kriko kullanmadan tamamen boşaltma imkanım var mı? Varsa nasıl? Daha önce radyatör tapasından boşaltmıştım tamamı boşalmıyor. Eğer hepsini boşaltabilirsem iyi bir temizlik yapmış olurum
Çok kurcalamayın sistemde pas kireç vs oluşmuşsa söküp başınıza iş açarsınız uzun süre antifiriz kullanılmayan araçlarda yapılan temizlik işlemi kötü sonuçlar doğurur mümkünse evde veya iş yerinde klima kullanıyorsanız su tahliye borusunun ağzına 5 ltrelik bir bidon koyun elde edilen su saf su özelliğindedir kaynama derecesi normal suya nazaran daha yüksektir kireç pas yapmaz sistem içerisindekini temizlemeniz pek mümkün değil motor bloğu içinde uzun süre çeşme suyu kalırsa her tarafa bulaşıyor temizlenmesi pek kolay değil etkili bir doğal yöntem var ama yazmayacam çünkü çok sorun çıkarabiliyor.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 21, 2019, 14:45:57
Radyatör alt hortumu da sökmek anında boşaltım sağlar,ama dediğim gibi fazla kurcalamayın uyuyan dev uyabilir.
TOYOTA CORONA 3S FE