Gönderen Konu: Radyatör yedek su tankından su alır mı?  (Okunma sayısı 11496 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '95
  • 8 kere teşekkür etti
Ynt: Radyatör yedek su tankından su alır mı?
« Yanıtla #20 : Ağustos 21, 2019, 15:18:00 »
Çok kurcalamayın sistemde pas kireç vs oluşmuşsa söküp başınıza iş açarsınız uzun süre antifiriz kullanılmayan araçlarda yapılan temizlik işlemi kötü sonuçlar doğurur mümkünse evde veya iş yerinde klima kullanıyorsanız su tahliye borusunun ağzına 5 ltrelik bir bidon koyun elde edilen su saf su özelliğindedir kaynama derecesi normal suya nazaran daha yüksektir kireç pas yapmaz sistem içerisindekini temizlemeniz pek mümkün değil motor bloğu içinde uzun süre çeşme suyu kalırsa her tarafa bulaşıyor temizlenmesi pek kolay değil etkili bir doğal yöntem var ama yazmayacam çünkü çok sorun çıkarabiliyor.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 21, 2019, 14:45:57
Radyatör alt hortumu da sökmek anında boşaltım sağlar,ama dediğim gibi fazla kurcalamayın uyuyan dev uyabilir.

O zaman tamamını boşaltma işine hiç girmeyeyim 1000 km kadar sonra sadece radyatör tapasından boşaltıp yeni antifiriz ekleyerek en azından bu pası seyreltme yoluna gideyim.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 21, 2019, 15:21:11
Birde şu yöntemi merak ettim. Sen yazsanda genel kültür olarak bilsem olmaz mı abi  :rofl:

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Ağustos 21, 2019, 15:18:00 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Ağustos 21, 2019, 16:32:12 »
O zaman tamamını boşaltma işine hiç girmeyeyim 1000 km kadar sonra sadece radyatör tapasından boşaltıp yeni antifiriz ekleyerek en azından bu pası seyreltme yoluna gideyim.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 21, 2019, 15:21:11
Birde şu yöntemi merak ettim. Sen yazsanda genel kültür olarak bilsem olmaz mı abi  :rofl:
Timur bey aslında bilinen bir yöntem ama tecrübeli olmak gerekiyor uzun süre temizlik yapılmamış kir,pas,kireç oluşmuş sistemlerde biraz tehlikeli yöntem yazıyoruz vatandaş işin özünü bilmeden direk uyguluyor ondan sonra radyatörüm patladı silindir kapağı çürüdü kalorifer peteği delindi arabanın içine su aktı diye dert yanıyor,dediğim gibi bilindik bir yöntem elma sirkesi ile temizlik ama başta yazdığım gibi uzun süre temizlik yapılmamışsa antifiriz kullanılmamışsa kesinlikle tavsiye etmem aynı şekilde gelişi güzel olarak derecesi yüksek antifiriz kullanımıda çürük,paslı,kireç ile kapanmış yaraları açar sizin radyatör kapağında olduğu gibi,ama düzenli olarak sistemde antifiriz kullanılmışsa hiç sorun değil suyunu boşaltırsın yeni antifirizi özelliğine %50 saf su ile seyreltir eklersin sorun olmaz.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '95
  • 8 kere teşekkür etti
« Yanıtla #22 : Ağustos 21, 2019, 16:50:53 »
Hangi aralıklarla antifiriz kullanıldı onu tam bilemiyorum. Aracı aldığımda tamamı su ile doluydu. Bir süre bu şekilde kullandım sonra antifiriz koyacağım dedim. Çevremdekiler sakın koyma ora patlar bura patlar dedi, gözümü kararttım dedim ne olacaksa olsun ben bu antifirizi koyacağım. 3 litreye yakın antifiriz koydum araca şuana kadar da 1000km oldu henüz kapak dışında bir sıkıntı yaşamadım. Kapak olayınında antifirizden olduğunu düşünmüyorum. Bence zaten bozuktu ben farketmedim bu zamana kadar. Eğer sistemde bir yara olsa 1000 km içinde açılırdı heralde şu ana kadar böyle birşey olmadı. Ama olmayacağı anlamınada gelmiyor tabii
. Olursada ben bunu göze almıştım der sineye çekerim. Tüm yardım ve mesajlarınız için tekrar teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Ağustos 21, 2019, 17:13:33 »
Hangi aralıklarla antifiriz kullanıldı onu tam bilemiyorum. Aracı aldığımda tamamı su ile doluydu. Bir süre bu şekilde kullandım sonra antifiriz koyacağım dedim. Çevremdekiler sakın koyma ora patlar bura patlar dedi, gözümü kararttım dedim ne olacaksa olsun ben bu antifirizi koyacağım. 3 litreye yakın antifiriz koydum araca şuana kadar da 1000km oldu henüz kapak dışında bir sıkıntı yaşamadım. Kapak olayınında antifirizden olduğunu düşünmüyorum. Bence zaten bozuktu ben farketmedim bu zamana kadar. Eğer sistemde bir yara olsa 1000 km içinde açılırdı heralde şu ana kadar böyle birşey olmadı. Ama olmayacağı anlamınada gelmiyor tabii
. Olursada ben bunu göze almıştım der sineye çekerim. Tüm yardım ve mesajlarınız için tekrar teşekkürler.
hakkınızda hayırlısı olsun ALLAH cc kaza sorun yaşatmasın.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.