Gönderen Konu: TOYOTA BÜYÜK YANLIŞ YAPIYOR  (Okunma sayısı 3934 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 2500
  • Model Yılı: '18
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
TOYOTA BÜYÜK YANLIŞ YAPIYOR
« : Haziran 25, 2019, 11:13:27 »
Arkadaşlar toyota corollanın 1.6 vision modeli hurda teşvikli 93.200 TL liste fiyatı var. Bu model hiçbir bayide yok varsada ayda 1 tane bayiye ya geliyor ya gelmiyor, Toyota pazarlama amaçlı satmak istemediği bir model bu kadar uygun fiyat yazarken araçların 2. elini baltaladığının farkında mı ? Honda civic 1.6 Premium Eco 124.200 hurda teşvikli fiyat aradaki fiyat farkı 31.000. Civic ile corolla fiyatları denk olurdu hep , zaten buradan anlayın vision 1,6 için reklam amaçlı fiyat verdiklerini.
Toyotanın bu kadar iyi satma sebebi 2. elde tutulmasıdır toyota bindiği dalı kesmekte bence.
İnanmayanlar araştırabilir 1,6 vision modeli 93,200 fiyatla hiçbir bayide bulamazsınız , madem o kadar iddalısınız hadi 1,6 vision modellerinine olan talebin tamamını karşılayın , üretim kapasiteniz mi yetmiyor?

Toyota Club Türkiye

TOYOTA BÜYÜK YANLIŞ YAPIYOR
« : Haziran 25, 2019, 11:13:27 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
Ynt: TOYOTA BÜYÜK YANLIŞ YAPIYOR
« Yanıtla #1 : Haziran 25, 2019, 17:07:44 »
Arkadaşlar toyota corollanın 1.6 vision modeli hurda teşvikli 93.200 TL liste fiyatı var. Bu model hiçbir bayide yok varsada ayda 1 tane bayiye ya geliyor ya gelmiyor, Toyota pazarlama amaçlı satmak istemediği bir model bu kadar uygun fiyat yazarken araçların 2. elini baltaladığının farkında mı ? Honda civic 1.6 Premium Eco 124.200 hurda teşvikli fiyat aradaki fiyat farkı 31.000. Civic ile corolla fiyatları denk olurdu hep , zaten buradan anlayın vision 1,6 için reklam amaçlı fiyat verdiklerini.
Toyotanın bu kadar iyi satma sebebi 2. elde tutulmasıdır toyota bindiği dalı kesmekte bence.
İnanmayanlar araştırabilir 1,6 vision modeli 93,200 fiyatla hiçbir bayide bulamazsınız , madem o kadar iddalısınız hadi 1,6 vision modellerinine olan talebin tamamını karşılayın , üretim kapasiteniz mi yetmiyor?
valla bu olay genelde pazarda diğer markalar da da uygulanıyor.alt rakamlı araç hiç denk gelmedi bana :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 25, 2019, 19:08:49 »
Başka forumdan bir arkadaş vision mds'yi 102 bin TL'ye aldı. Bir ay sonra teslim demişler. Sonuçta sipariş alıp üretimini yapıyorlar.

Tabi ki burada fiyat politikası farklı uygulanıyor. Reklam amaçlı fiyat indirmesi olsa da üretimi yapılmış elde olan araçlara öncelik verilmesi normal bence. Yeni kasa ilk üretimini ağırlıkla üst modellere yaptı. Alt versiyonları sonradan üretime geçti. Fakat araç satışı istediği gibi gitmiyor. Halen yeni toyotayı piyasada fazla görmüyoruz.

Otomobil üreticileri ekonomik darboğazdan dolayı istediği satış rakamlarını yakalayamadı. Bu durum toyota'ya da yansıdı. Bir şekilde fiyat indirimi yapması gerekiyor satış rakamlarını artırmak için.

Zamanında fiat'da dizel linea araçları satılsın diye benzinli fiyatına dizel diye kampanya yaptı. Pahalı dizel araç alanlar ve ikinci elde satmak isteyenlere büyük darbe olmuştu o zaman.  36-37 bine satılan araç bir anda 31 bine satıldı. Kampanya öncesinde pahalı olarak alanlar ikinci el yaşına bile girmemiş aracını çok düşük fiyatlara satmak zorunda kalmıştı.

Toyota'da bu tip alt versiyon araçları genelde üretirken ticari/filo satışları için üretiyor. Muhtemelen vision model de üretilip filo olarak isteyen firmalara veriliyordur. Ancak piyasaya sürmeyip bayiye araç almaya gelen müşteriyi bir üst versiyona yönlendiriyordur. Buda farklı bir satış politikası.

Mesela mercedes forumunda konuşulan konu da paran da olsa istediğin donanımda sipariş vermekte zorlanıyorsun. Bayiler ithal ettiği boş donanımda ki araçların millete sattığından yakınıyor oradakilerde.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 25, 2019, 20:01:59 »
Hem taleplerin fazla olması hemde bayilerin araç saklaması  1.6 Life çıktığında  bayilerin arkalarında az saklanmadı corolla'lar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 10000
  • Model Yılı: '20
  • 146 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 25, 2019, 22:05:53 »
Satis stratejisini bu sekilde belirlemis olabilirler.   Bu kararlar alinirken  bastan beri ongorulende yasanmis olabilir. Ama yapilan buyuk yanlisi anlayamadim.
SAFETY FIRST

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 25, 2019, 23:01:05 »
100 bin az rakam değil bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 2500
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 03, 2019, 12:28:35 »
Satis stratejisini bu sekilde belirlemis olabilirler.   Bu kararlar alinirken  bastan beri ongorulende yasanmis olabilir. Ama yapilan buyuk yanlisi anlayamadim.

Yapılan yanlış şu , misal bir mağaza açılıyor şehirde 10.000 adet broşür dağıtıyorlar ve diyorlarki 55 inç tv 500 TL , gidiyorsunuz tabiki o 55 inç tv sadece 1 adet , Burada demek istediğim şu bu çok basit ve ucuz bir pazarlama tekniği , vatandaç 2. el corolla alacak misal , sıfırı ne kadar diye bakıyor 93.000 görünce senin arabana hak etitiği ücreti vermiyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ağustos 03, 2019, 11:02:48 »
VW e gidin hangi arabayı sorsanzı hazır değil, arka bahçeye göz atın dünya kadar araba :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ağustos 03, 2019, 11:54:35 »
Bundan sonra bize göre yanlış,onlara göre doğru olan hem doğru hem yanlışları yapmaya devam ederler,satışlar % 50 düştü,talebe göre üretim yaparlar,wv taktiklerine başvururlar,2. el de zarar görmemiz onların umurunda olmuyor,2017  yılında biz de ani fiyat düşüşü ile zarar ettik.wv müşterisi her zaman böylece 2. el de korunuyor,wv aşkı da bundan ileri geliyor.Toyota nın madem üretimi burada,daha anlayışlı,daha kapsamlı bir fiyat ve pazarlama stratejisi izlemesi gerekir,jetta gelmiyor diye bu kadar kasılmanın ve yanlış politika izlemenin mantığı nedir?hazır fırsat çıkmış,vatandaş ucuz araba istiyorsa o modeli üret ve sat,hem fabrikan çalışsın,hem evlere ekmek götürülsün,hem de sen sattığın için başkası satamasın.1.8 hibritte de ısrar etmek,olmayan duaya amin demek gibi,1.2 c hr gibi aracın var,arka pencereleri dar,mezarlık gibi,tasarımcını değiştir,bu kadar güzel ve uygun aracı kabir gibi yapmazsan herkes koşarak alır.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ağustos 03, 2019, 12:13:53 »
Bundan sonra bize göre yanlış,onlara göre doğru olan hem doğru hem yanlışları yapmaya devam ederler,satışlar % 50 düştü,talebe göre üretim yaparlar,wv taktiklerine başvururlar,2. el de zarar görmemiz onların umurunda olmuyor,2017  yılında biz de ani fiyat düşüşü ile zarar ettik.wv müşterisi her zaman böylece 2. el de korunuyor,wv aşkı da bundan ileri geliyor.Toyota nın madem üretimi burada,daha anlayışlı,daha kapsamlı bir fiyat ve pazarlama stratejisi izlemesi gerekir,jetta gelmiyor diye bu kadar kasılmanın ve yanlış politika izlemenin mantığı nedir?hazır fırsat çıkmış,vatandaş ucuz araba istiyorsa o modeli üret ve sat,hem fabrikan çalışsın,hem evlere ekmek götürülsün,hem de sen sattığın için başkası satamasın.1.8 hibritte de ısrar etmek,olmayan duaya amin demek gibi,1.2 c hr gibi aracın var,arka pencereleri dar,mezarlık gibi,tasarımcını değiştir,bu kadar güzel ve uygun aracı kabir gibi yapmazsan herkes koşarak alır.

Burada yazanlarin bircoguna katilmiyorum.
Mesela chr hitap ettigi, kesime super hitap ediyor.
Gunde 600-700 adet satiyor.

Aile arabasimi? Evet degil o nedenle almam.
Aile arabasi isteyen xaten rav4 alacak.

CHR faha dinamik, genc nesil icin tasarlanmis bir arac.
Belki de Toyotanin tarihinde bu tip modeller cok azdir
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ağustos 05, 2019, 10:55:26 »
CHR nin arka cam kenarında otrudunmu cezaevi arabası gibi oluyor ama yaaaa, önce onu alacaktım sırf bundan vazgectim. :islik: :tamam:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
« Yanıtla #11 : Ağustos 05, 2019, 11:24:32 »
CHR nin arka cam kenarında otrudunmu cezaevi arabası gibi oluyor ama yaaaa, önce onu alacaktım sırf bundan vazgectim. :islik: :tamam:

Aynen,
Cocuklari oturttum, nasil inip arabadan kactiklarini gormeniz lazim.

Ama soyle 1.5 hibrit Corolla ne guzel olurdu  degil mi?
AP900 Cruise control

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ağustos 05, 2019, 11:27:33 »
Burada yazanlarin bircoguna katilmiyorum.
Mesela chr hitap ettigi, kesime super hitap ediyor.
Gunde 600-700 adet satiyor.

Aile arabasimi? Evet degil o nedenle almam.
Aile arabasi isteyen xaten rav4 alacak.

CHR faha dinamik, genc nesil icin tasarlanmis bir arac.
Belki de Toyotanin tarihinde bu tip modeller cok azdir
Chr alan genç görmedim ben buralarda,  genelde  Passat alamayan memurlar alıyor. Scirocco muamelesi yapmaya gerek yok araca...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ağustos 05, 2019, 11:48:41 »
Aynen,
Cocuklari oturttum, nasil inip arabadan kactiklarini gormeniz lazim.

Ama soyle 1.5 hibrit Corolla ne guzel olurdu  degil mi?
evet 1.8 aldım dünyanın mTV si, yazık günah yaaaaa

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
« Yanıtla #14 : Ağustos 05, 2019, 12:34:34 »
Chr alan genç görmedim ben buralarda,  genelde  Passat alamayan memurlar alıyor. Scirocco muamelesi yapmaya gerek yok araca...

İste,
Ulkemizde araba, araba olarak degilde sermaye olarak degerlendirilmek zorunda olunca hersey birbirine giriyor.

Şiroko muamelesi yapan kim?
Siz mi?
AP900 Cruise control

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '17
  • 108 kere teşekkür etti
  • 148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ağustos 05, 2019, 21:16:02 »
C-HR tam da hitap etmek istediği kesime hitap ediyor. Yani basmakalıp aynı banttan çıkmış gibi duran sedan ve SUV ların arasından sıyrılıp kendini farklı hissettirecek ticari kaygı olmadan severek binebileceği bir araba arayanlara...

Scirocco nun ne ayrıcalığı ne güzelliği var da C-HR ye scirocco muamelesi yapacakmışız? Scirocco gibi bir arabaya hayranlık besleyip C-HR ye çamur atmak da ayrı bir gariplik olsa gerek. Passat alamayan C-HR mi alırmış, bu ne saçmalık. Passat almayan&alamayan avensis alır, 508 alır, insignia alır. Ben de memurum, passat alabiliyordum ama C-HR aldım.

Alan herkes C-HR nin arka kısmının klostrofobik olduğunu bilip kabul ederek alıyor ve bu durumdan şikayetçi değil.

100 C-HR sahibine sorun arka camları genişleteceğiz ancak coupe formu bozulacak diye. 90 tanesi sunroof koyun tasarım aynı kalsın der.

Trafikte passat, corolla, jetta, megane, egea, lar arasında kaybolmaktansa insanların kafasını çevirip baktığı yakışıklı bir C-HR a binmeyi tercih ederim.

Corolla yı satıp C-HR aldıktan sonra arkadaşlar hani Toyota ya tövbeliydin dediler. Ben de bu bildiğiniz Toyotalardan değil hatta zorlarsanız bu toyota bile değil dedim. Gerçekten de öyle...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 9800
  • 3 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ağustos 06, 2019, 07:07:29 »
100 bin az rakam değil bence.

2 yılda çok şey değişti sektörde  :D

”İnanan kimseler iseniz yalnız Allah’a güvenip dayanın.”
 Maide suresi, 23

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ağustos 06, 2019, 08:56:41 »
Scirocco  nedir ya Allah aşkına? öyle bir araba söyleyin ki eyvallah diyelim. mercedese eyvallah, bmw'ye eyvallah, lexus'a eyvallah. passat'mış kimse kusura bakmasın ama passat sonradan görme arabasıdır. ( istisnalar hariç) passat'a 300-400 bin bayılacağıma gider ona bin basacak lexus alırım. ne acıdır ki bu ülkede vw lüks araba sayılıyor.  tasarımı yıllardır değişmeyen, far değiştirince kasa değiştirdim diyen, dsg ve turbo arızalarıyla illallah dedirten, donanım cimrisi, emisyon skandallı, traktör sesli çağ dışı kalmış dizelleriyle kimse vw'i bize övmesin. buzdolabından bozma  içi mezar gibi, donanım cimrisi polo'ya corolla ve civic fiyatı çeken bir arabayı alanlara hala şaşıyorum. japonlarda tüm modellerde hava yastığı standartken vw'de opsiyonel. yani parana göre hava yastığı var. bu işin etiğini buradan anlayabilirsiniz.    chr-'deki donanım en lüks passat'ta yok. olsa da 500 bin tl ister zaten. ( tss güvenlik paketi, kendi kendine park etme, elektirikli bel destekli koltuk vs) toyota'nın 22 yıl önce çıkardığı hibrit araçları  vw'e sözde seneye çıkaracak. buradan vw ve toyota'nın ufkunu kıyaslayabilirsiniz.  yazık bu ülke araçtan anlasaydı mazda, subaru ve lexus satış rekorları kırar kimse de vw'in yüzüne bakmazdı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ağustos 06, 2019, 13:19:58 »
kesinlikle katılıyorum, (eski bir VW kullanıcısı olarak) ağzınıza yüreğinize sağlık :tamam: :tamam: :tamam: :tamam: :alkis: :alkis:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ağustos 06, 2019, 13:41:17 »
Scirocco  nedir ya Allah aşkına? öyle bir araba söyleyin ki eyvallah diyelim. mercedese eyvallah, bmw'ye eyvallah, lexus'a eyvallah. passat'mış kimse kusura bakmasın ama passat sonradan görme arabasıdır. ( istisnalar hariç) passat'a 300-400 bin bayılacağıma gider ona bin basacak lexus alırım. ne acıdır ki bu ülkede vw lüks araba sayılıyor.  tasarımı yıllardır değişmeyen, far değiştirince kasa değiştirdim diyen, dsg ve turbo arızalarıyla illallah dedirten, donanım cimrisi, emisyon skandallı, traktör sesli çağ dışı kalmış dizelleriyle kimse vw'i bize övmesin. buzdolabından bozma  içi mezar gibi, donanım cimrisi polo'ya corolla ve civic fiyatı çeken bir arabayı alanlara hala şaşıyorum. japonlarda tüm modellerde hava yastığı standartken vw'de opsiyonel. yani parana göre hava yastığı var. bu işin etiğini buradan anlayabilirsiniz.    chr-'deki donanım en lüks passat'ta yok. olsa da 500 bin tl ister zaten. ( tss güvenlik paketi, kendi kendine park etme, elektirikli bel destekli koltuk vs) toyota'nın 22 yıl önce çıkardığı hibrit araçları  vw'e sözde seneye çıkaracak. buradan vw ve toyota'nın ufkunu kıyaslayabilirsiniz.  yazık bu ülke araçtan anlasaydı mazda, subaru ve lexus satış rekorları kırar kimse de vw'in yüzüne bakmazdı.

Volkswagen'e para verenlere acıyorum misal B7 ile B8 torpido kısmı iç dizaynı tamamen aynı Arteon ile özellikle B8 iç torpido aynı B7 yede benzerliği var adamlar artık tasarıma dair birşey sunmuyor.  Bundan bir ay önce volkswagen bayisinde gittim yarım trilyon istenilen aracı yakından inceledim ve çok büyük hüsran ile karşılaştım kapı çamurluk çizgileri birbirlerinin hizasında değil arka kapı  hafif üstte ön kapı aşağıda çamurluk ise oda öyle arka stoplar birbirinin hizasında değil ama bizim milletimiz o kadar çok büyütüyor ki şaşırıyorum geçen günlerde bir toyota kullanıcısı abimiz diyor ki  arkanda volkswagen mercedes bmw gördün mü yol vereceksin diyor neden diyorum onlar uçak diyor 1.6 cc'lik  320iED , 316i mi uçak?  3 silindirli 1.5cc 318i mi uçak?  1.0 TSI mi ? 1.2 TSI mı yoksa D segmente 1.4 TSI passat mı :D