Gönderen Konu: 12v çakmaklık sigorta yeri  (Okunma sayısı 7147 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 700
  • Model Yılı: '19
  • 3 kere teşekkür etti
  • 29 kere teşekkür edildi
12v çakmaklık sigorta yeri
« : Nisan 10, 2019, 20:30:44 »
Yeni corolla da direksiyon altındaki sigorta kutusunda 12v çakmaklık girişini bulamıyorum daha doğrusu emin olamıyorum ordan paralel bağlantı yapıp kamerama hat çekicemde bana yardımcı olabilecek biri çıkar mı acaba?

Toyota Club Türkiye

12v çakmaklık sigorta yeri
« : Nisan 10, 2019, 20:30:44 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: 12v çakmaklık sigorta yeri
« Yanıtla #1 : Nisan 10, 2019, 21:25:31 »
Cigar, outlet gibi yerler olması lazım.
Bir ampul varsa tek tek bağlayıp deneme yanılmayla da bulabilirsiniz. Kontak kapalı iken güç gelmeyip, kontak açınca gelecek bir yer lazım.

Bu arada bu sigortanın ayağına araç kamerasına giden kabloyu direk bağlamayın sakın. O içinde gelen çakmaklığın içinde küçük bir devre vardır, 12v u 5v a düşürür. Çakmaklık girişini söküp ortadaki ucu artı sigorta ayağına, kenardaki kabloyu da bir şasiye bağlı bir vidaya bağlayın yeterli.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Nisan 10, 2019, 22:37:52 »
Çok teşekkür ederim çakmaklık girişinin kolçağa yapmaları kötü kablo yayıntısından nefret ediyorum oyüzden sigorta girişini paralel hatta çeviren bi aparat aldım araçtanda kablo kesip bçmeden bağlantımı yapmayı planlıyorum belki tam hangisi olduğunu bilen biri çıkar diye buraya konusunu açayım dedim... bakalım yapıp görecez   |-\

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Mayıs 11, 2019, 01:53:03 »
İleride birine lazım olur diye ekliyorum direksiyon altındaki kapaktaki p outlet no1 yazan yerdedir sigortada 15 amper

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kilometre: 5000
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 07, 2019, 18:21:24 »
İleride birine lazım olur diye ekliyorum direksiyon altındaki kapaktaki p outlet no1 yazan yerdedir sigortada 15 amper
Çok teşekkürler. Araç kamerası alacağım ben de yardımcı oldu gerçekten :)
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 07, 2019, 19:48:28 »
Qutlet yazan en alttaki 15 a olan arka çakmaklık cigar yazan ön çakmaklık.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Haziran 10, 2019, 01:54:31 »
Ben resminide ekliyeyim sigorta kutusunun (direksiyon altı) arka çakmaklık yok yeni corollalarda yada ben görmedim umarım birilerinin işine yarar ayrıca kullanılan sigorta tipi micro paralel bağlantı kiti alacak  arkadaşlar olursa açıp uğraşmasınlar...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 10, 2019, 04:17:48 »
Bizimkiler eski corolla oldu artık tabi yaa. Ben 2017 ye göre yazmıştım.   ;)
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 1000
  • 1 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Haziran 10, 2019, 18:01:10 »
Çok teşekkürler. Araç kamerası alacağım ben de yardımcı oldu gerçekten :)
hocam vision model mi nasıl bir kamera multimedia sistemini mi değiştirdiiniz acaba ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 12, 2020, 23:24:31 »
Ben resminide ekliyeyim sigorta kutusunun (direksiyon altı) arka çakmaklık yok yeni corollalarda yada ben görmedim umarım birilerinin işine yarar ayrıca kullanılan sigorta tipi micro paralel bağlantı kiti alacak  arkadaşlar olursa açıp uğraşmasınlar...

Araç kamerası için park kitinin ACC (aksesuar) kablosunu 15A Radyo'ya bağlamıştım; fakat ne yazık ki Park modunu göremedi. Sizin belirttiğiniz P/OUTLET No.1 çakmaklık bağlantısına güç, sadece kontak açılınca veriliyor değil mi?
Devamlı güç için olan BATTERY kablosunu ise DOME sigorta bağlantısına koydum;bir sorun çıkarmıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Ocak 13, 2020, 10:05:49 »
Araç kamerası için park kitinin ACC (aksesuar) kablosunu 15A Radyo'ya bağlamıştım; fakat ne yazık ki Park modunu göremedi. Sizin belirttiğiniz P/OUTLET No.1 çakmaklık bağlantısına güç, sadece kontak açılınca veriliyor değil mi?
Devamlı güç için olan BATTERY kablosunu ise DOME sigorta bağlantısına koydum;bir sorun çıkarmıyor.

Evet sadece kontak açıldığında veriyor park modu olan kameralar için uygun değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ekim 26, 2021, 13:31:19 »
Merhaba arkadaşlar, bugün bir iş ettim düzeltemedim kafayı yiyeceğim. Öğle arasında tavan ampülünü değiştireyim diye uğraşıyordum sanırım sigortasını attırdım şimdi aydınlatmaların hiç biri yanmıyor. Sigorta paneline bir türlü ulaşamadım. Hondalardaki gibidir diye düşünmüştüm ama olmadı. Kaput altında sigorta kutusu var acaba ondan birimi atmıştır diye bakayım dedim ama hangi sigorta nereye ait bilemediğim için bıraktım.

Direksiyon altında sigorta paneli var mı yada bu aydınlatma grubuna ait sigorta nerededir bana tarif edebilecek biri var mı?
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 65000
  • 157 kere teşekkür etti
  • 93 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ekim 26, 2021, 17:05:53 »
Merhaba arkadaşlar, bugün bir iş ettim düzeltemedim kafayı yiyeceğim. Öğle arasında tavan ampülünü değiştireyim diye uğraşıyordum sanırım sigortasını attırdım şimdi aydınlatmaların hiç biri yanmıyor. Sigorta paneline bir türlü ulaşamadım. Hondalardaki gibidir diye düşünmüştüm ama olmadı. Kaput altında sigorta kutusu var acaba ondan birimi atmıştır diye bakayım dedim ama hangi sigorta nereye ait bilemediğim için bıraktım.

Direksiyon altında sigorta paneli var mı yada bu aydınlatma grubuna ait sigorta nerededir bana tarif edebilecek biri var mı?
Direksiyonun altında var. Kaput açma düğmesinin  de altında.  Şoför kapısı açıp dışarıdan eğilip pedal boşluğundan direksiyonun alt kısmına bakın. Ben de plaka ampullerini değiştirirken parkların sigortasını attırmıştım. Sonra oto elektrikçi diteksiyon altında sigortayı değiştirdi. Bir oto elektrikçiye gitmenizde fayda var.
Bir de ön tavan lambasının orada iç aydınlatmayı kapatma tuşu var. Önce orayı kontrol edin, eliniz değmiş olabilir.
O

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ekim 26, 2021, 17:53:01 »
@Hüseyin ÖZTÜRKOĞLU (50046)  ilginize teşekkür ederim.

Kendi sökugumu kendim diktim. Bu kadar zor yere sigorta panelinin konulmasına anlam veremiyorum. Ayrıca hiç bir kaynakta hangi sigorta nereye ait güzelce açıklanmamış. Hondada kitapçıkta yerleri belirtiliyordu en azından. Bunda ne kadar sigorta varsa hepsini söküp bakarak son 2 ye kalan sigortadan tespit edebildim. Üzerinde 7.5 amperlik sigorta vardı benim elimde 10amperlik vardı onu taktım sorun düzeldi. İleride belki başkasına lazım olur diye gorselinide paylaşıyorum. Elimdeki mikro sigorta olmadığı için biraz büyük geldi ama sorun teşkil etmiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ekim 27, 2021, 07:21:07 »
Elinize sağlık,geçmiş olsun sigorta tablası kapağının içine bakarsanız hangi sigorta nereye ait olduğu yazması lazım, Toyota da genelde iç aydınlatma sigortası 7 buçuk amperdir,şimdilik iş görüyor diye 10 amper sigorta ile gezmeyin en kısa sürede 7 buçuk amperlik sigortayı alıp takamanızı tavsiye ederim,başka bir nedenden dolayı atması gereken sigorta atmazsa aracı yakarsınız ALLAH cc esirgesin,üretici onu kaç ampere ayarlamışsa onu kullanın.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Ekim 27, 2021, 09:13:22 »
Elinize sağlık,geçmiş olsun sigorta tablası kapağının içine bakarsanız hangi sigorta nereye ait olduğu yazması lazım, Toyota da genelde iç aydınlatma sigortası 7 buçuk amperdir,şimdilik iş görüyor diye 10 amper sigorta ile gezmeyin en kısa sürede 7 buçuk amperlik sigortayı alıp takamanızı tavsiye ederim,başka bir nedenden dolayı atması gereken sigorta atmazsa aracı yakarsınız ALLAH cc esirgesin,üretici onu kaç ampere ayarlamışsa onu kullanın.

Teşekkür ederim Ümit hocam. Kapağın içinde ingilizce yazılar vardı çeviriden baktığımda alakalı bir şey göremedim o yüzden tek tek denemek zorunda kaldım. Bu konuda Honda kitapçıklarında hangi sigortanın nerede olduğunu belirten şemalar vardı Toyotada olmayışı üzdü gerçekten. Bende aklımda 10 amperdir düşündüğümden denedim durdum :)  Sigorta konusunda uyarınız için teşekkür ederim en kısa zamanda o işi halledeceğim inşallah.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ekim 27, 2021, 09:35:21 »
Geçmiş olsun. Benim 2003 Corollamın kitapçığında bile sigorta şeması var. Yenilerde Olmamasının sebebi kimse ellemesin servis çağırsın diyemi acaba.
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Ekim 27, 2021, 10:00:00 »
Geçmiş olsun. Benim 2003 Corollamın kitapçığında bile sigorta şeması var. Yenilerde Olmamasının sebebi kimse ellemesin servis çağırsın diyemi acaba.

Teşekkür ederim Ayhan bey. Zaten yeni düzen seni en ufak sıkıntıda servise mahkum etmesi, ama bir ampülü bir sigortayı bile değiştiremeyeceksek yuh bize. Genelde japonlar kullanıcıya bu tarz konularda kolaylık sağlardı ama bunda o kolaylığı göremedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ekim 27, 2021, 11:25:40 »
@Hüseyin ÖZTÜRKOĞLU (50046)  ilginize teşekkür ederim.

Kendi sökugumu kendim diktim. Bu kadar zor yere sigorta panelinin konulmasına anlam veremiyorum. Ayrıca hiç bir kaynakta hangi sigorta nereye ait güzelce açıklanmamış. Hondada kitapçıkta yerleri belirtiliyordu en azından. Bunda ne kadar sigorta varsa hepsini söküp bakarak son 2 ye kalan sigortadan tespit edebildim. Üzerinde 7.5 amperlik sigorta vardı benim elimde 10amperlik vardı onu taktım sorun düzeldi. İleride belki başkasına lazım olur diye gorselinide paylaşıyorum. Elimdeki mikro sigorta olmadığı için biraz büyük geldi ama sorun teşkil etmiyor.

Araç kamerası için alınacak yeri paylaşmıştım ben abi soraydın keşke.
İngilizce varsa az çok anlaşılıyor da kısaltma olduğu için anlayamamak normal.
Ben de oraya koyan mühendise diye sövmüştüm :D Direksiyonun sol tarafında göğüs kapıya bakan tarafındaki kapağı çıkarınca bomboş. Ne diye oraya koymadılarsa.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ekim 27, 2021, 11:43:02 »
Servislerde mutlaka vardır. Serviste çalışan tanıdığı olan sigorta şemasını temin edebilir.
sonuna kadar toyota...