Gönderen Konu: Motor Stop Etmesi Sorunu (2019 Corolla Multidrive-s Vision + Landirenzo LPG)  (Okunma sayısı 9130 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
2019 Corolla Multidrive-s Vision (Landirenzo LPG'li) aracım daha 800km'de. Motor dur kalk trafikte, kırmızı ışıkta ve park esnasında ara sıra stop ediyor.

Araç 600-650km civarındayken ilk kez LPG'ye geçtiği gün (Seçim günü) kırmızı ışıkta ve dur kalk trafikte 2 kez stop etti. Eve gelip park ettikten sonraki gün (Pazartesi günü) aracı hiçbir şekilde başlatamadık. Servis çağırdık, aracı çalıştırdılar ve sonra hem yetkili serviste hem de LPG firmasında araç test edildi. Araçta herşeyin normal olduğu söylendi (Salı günü).

Servisten aracı aldıktan sonra araç dur kalk trafikte yine stop etti (Perşembe günü ve araç LPG'de iken).

Araç en son dün (Cuma günü) park yerinden çıkıp otopark kapısının açılmasını beklerken stop etti. Yani hareket ettikten en fazla 10m sonra daha motor soğukken ve benzindeyken stop etti.

Özet ile araç 200km/6 gün içerisinde 4 kere stop etti ve bir kere de araç arızaya geçerek hiçbir şekilde marş almadı.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Forumda onlarca konu var, onlarca lpg ustası tavsiye var, yüzlerce tecrübe varken siz ne diye daha bir sorunu bile bulamayan bir yere taktırdınız?

Ne desek boş. Montaj da hatalı olabilir, lpg ayarı da hatalı olabilir.
Şu haliyle lpgdeki sorun çözülesiye kadar lpgde kullanmamanızı tavsiye ederim. Yolda lpg ayarı yapılmadıysa yolda ayar yapan birini bulun (AFR ayarı grubu olabilir.)

Allah kolaylık versin.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Açıkcası LPG'de hangi firma ve hangi usta iyidir hangisi değildir pek bilmiyorum. Mesajınızda haklılık payınız var. Güven sorunu yaşamamak için Toyota bayiinin daha düne kadar yetkili servis çıkışlı LPG araçlar için anlaştığı ve Toyota bayiinde montaj işlemini gerçekleştiren firmaya taktırdım. Geçtiğimiz aylarda arkadaşımla birlikte 2 tane 2018 Toyota Corolla araç satın aldık ve ikisine de bayiiden yetkili servis çıkışlı LPG dönüşüm işlemini bu firma gerçekleştirdi.

Benim aklıma takılan konu aracın benzinde neden marş almadığı ve niye stop ettiği. Herşey LPG'ye geçiş yaptığımız gün başladı ama LPG aktif değilken de sorun yaşıyorum.

Konu ile ilgili gelişmeleri buradan aktaracağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
Açıkcası LPG'de hangi firma ve hangi usta iyidir hangisi değildir pek bilmiyorum. Mesajınızda haklılık payınız var. Güven sorunu yaşamamak için Toyota bayiinin daha düne kadar yetkili servis çıkışlı LPG araçlar için anlaştığı ve Toyota bayiinde montaj işlemini gerçekleştiren firmaya taktırdım. Geçtiğimiz aylarda arkadaşımla birlikte 2 tane 2018 Toyota Corolla araç satın aldık ve ikisine de bayiiden yetkili servis çıkışlı LPG dönüşüm işlemini bu firma gerçekleştirdi.

Benim aklıma takılan konu aracın benzinde neden marş almadığı ve niye stop ettiği. Herşey LPG'ye geçiş yaptığımız gün başladı ama LPG aktif değilken de sorun yaşıyorum.

Konu ile ilgili gelişmeleri buradan aktaracağım.

Yolda lpg ayarı yapılmadıysa eğer, ayarın aşırı bozuk olması motor beyninde birikiyor. Benzinde çalıştığı zaman da bu biriken komutu bir anda uygulamaya çalışıyor. Örneğin lpgde aşırı fakir bir karışım varsa beyinde yakıtı artır diye sürekli komut birikiyor. Motor ilk çalıştığı zaman benzin enjektörleri aktif olduğu için bu komutu dinleyip aşırı fazla benzin gönderip motor boğuyor ve marş almıyor.

Bu durum akü negatif kutup başını çıkarıp resetlenmesini sağlayarak düzelmesi gerekir.

Ltft ve stft değerlerini lpg bayinde öğrenin aracınızın. ona göre uygun yakıt değerlerini artırsınlar.

Sorununuzun kesin çözümünü afr ayarcılar halleder bence.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 77120
  • Model Yılı: '16
  • 18 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Hocam istanbuldaysanız bir candan mühendisliğee gidin gösterin derim. Landirenzo’ya bakıyorlar mı bir fikrim yok fakat bir fikir verebilirler belki. Kendim sürekli buraya gittiğim için burayı önerdim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Fatih Bey mesajınız için teşekkür ederim. Candan mühendisliği duydum ama İstanbulda olmadığımdan dolayı oraya gitme şansım olmadı.

Her ne kadar motor ve CVT şanzıman yeni kasada değişmese de ECU yazılımı ve kalibrasyonu değişti. Bundan dolayı LPG'de de kalibrasyonun yenilenmesi gerektiğini düşünerek biraz daha sabırlı olmaya çalıştım. İlk 2 servise arıza kaydıyla aracı teslim ettiğimde yaptıkları yol ayarları işe yaramadı, hala stop ediyordu araç.

Aracı son olarak Toyota EFE altında hizmet veren Landirenzo LPG servisine götürdüm. Benimle birlikte aynı sorundan muzdarip bir de yeni kasa ticari taksi vardı. Yanlış hatırlamıyorsam Kayseriden gelen Landirenzo teknik ekibi ilgilendi bu sefer. LPG nozzle'larını değiştirmişler ve kalibrasyonunu yenilemişler. Önceki ayarda aracın hep zengin karışımda kaldığını ve yeniden kalibre ederek düzelttiklerini söylediler. Servisten sonra sadece 3 gün aracı kullanma şansı bulduk ve araç stop etmedi ama tamamen düzeldi demek için biraz daha zaman geçmesi lazım.

Birkaç hafta aracı kullandıktan sonra sorunun çözülüp çözülmediğini yazacağım.

Bu arada Landirenzo teknik ekibi hibrit modellerinde LPG çalışması yapmak için gelmişler. LPG ve hibrit aynı cümlede hem tuhaf hem de tehlikeli duruyor :) Kim niye talep eder böyle bir çılgınlığı bilmiyorum ama yüksek voltaj ile LPG'yi bir araya getirmenin çok tehlikeli olacağı kesin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
Fatih Bey mesajınız için teşekkür ederim. Candan mühendisliği duydum ama İstanbulda olmadığımdan dolayı oraya gitme şansım olmadı.

Her ne kadar motor ve CVT şanzıman yeni kasada değişmese de ECU yazılımı ve kalibrasyonu değişti. Bundan dolayı LPG'de de kalibrasyonun yenilenmesi gerektiğini düşünerek biraz daha sabırlı olmaya çalıştım. İlk 2 servise arıza kaydıyla aracı teslim ettiğimde yaptıkları yol ayarları işe yaramadı, hala stop ediyordu araç.

Aracı son olarak Toyota EFE altında hizmet veren Landirenzo LPG servisine götürdüm. Benimle birlikte aynı sorundan muzdarip bir de yeni kasa ticari taksi vardı. Yanlış hatırlamıyorsam Kayseriden gelen Landirenzo teknik ekibi ilgilendi bu sefer. LPG nozzle'larını değiştirmişler ve kalibrasyonunu yenilemişler. Önceki ayarda aracın hep zengin karışımda kaldığını ve yeniden kalibre ederek düzelttiklerini söylediler. Servisten sonra sadece 3 gün aracı kullanma şansı bulduk ve araç stop etmedi ama tamamen düzeldi demek için biraz daha zaman geçmesi lazım.

Bu arada Landirenzo teknik ekibi hibrit modellerinde LPG çalışması yapmak için gelmişler. LPG ve hibrit aynı cümlede hem tuhaf hem de tehlikeli duruyor :) Kim niye talep eder böyle bir çılgınlığı bilmiyorum ama yüksek voltaj ile LPG'yi bir araya getirmenin çok tehlikeli olacağı kesin.

Geçmiş olsun. Teknik ekip sorununuzu çözmüştür.

Hibrit ve lpg hakkındaki düşüncelerinize ise hiç katılmıyorum. İkisi farklı paralel motorlar. Lpg klasik atmosferik 1.8 motor için kullanılıyor. Uzun yolda hibritin bir avantajı yok, uzun yol yapanlar için avantaj sağlayacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Geçmiş olsun. Teknik ekip sorununuzu çözmüştür.

Hibrit ve lpg hakkındaki düşüncelerinize ise hiç katılmıyorum. İkisi farklı paralel motorlar. Lpg klasik atmosferik 1.8 motor için kullanılıyor. Uzun yolda hibritin bir avantajı yok, uzun yol yapanlar için avantaj sağlayacaktır.
elektrik+benzin+LPG üç yakıt bir arada ne güzel biri biterdi diğeri yola devam.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
elektrik+benzin+LPG üç yakıt bir arada ne güzel biri biterdi diğeri yola devam.
Bu şekilde kullanan var:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • TMMT
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 242 kere teşekkür etti
  • 38 kere teşekkür edildi
Benim bir arkadasim da yeni kasaya disarida atiker taktirdi onda da stop etme ve calismama problemleri oldu 2 hafta boyumca toyota servisi ile lpg bayisi arasinda mekik dokudu. Servisler lpg bayilerindeki fiyatlardan 1000-1500 tl farkla lpg yi taktiriyorlar ve sürekli bu işi yapan ayni ustalara yaptiriyorlar böylece ariza cikarma olasiligi cok dusuk oluyor hem ruhsata işletiyorlar hem muayeneye sokuyorlar, 100bin liralari arabaya verip 1000 tl icin neden midenizi bulandiriyorsunuz anlamiyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Corolla 1.6 advance multidrive S
  • Model Yılı: '13
  • 56 kere teşekkür etti
  • 98 kere teşekkür edildi
güzelim arabalara lpg neden taktırırlarki anlamıyorum yazık günah sıfır aracın motoruyla oynamak bendede 2013 corolla multidrive s benzinli var  birgün aklıma bile gelmedi tüp taktırmak anlarım yüksek motorlu araç olur ona takılabilir fakat 1.6 motora takmak mantıklı gelmiyor takanlarda sorunlarla ugraşıyorlar benim sahsi fikrim takanlarada saygı duyarım iyi günler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
Sıkıntı lpg değil, işi bilmeyen ustalar, hala bu devirde bile yolda ayar yapmayı bilememeleri.
Madem lpg sıkıntılı, benim aracım 162bin km.de 72bin km.dir lpgli. Subap arızasını verdi ve 9bin km yol yaptım arıza ışığına rağmen. Benim aracımda niye bu tarz sıkıntılar yaşamadım?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
Sifir arabaya LPG takmak da... :( Bende de benzer problem vardi durmaya yakin stop ediyordu arada bir. Enjektörler degisti sorun halloldu. Sahsi fikrim en azindan 10.000 km yi benzinde yapardim ben. Ölmezdin yani... Neyse olan olmus artik. Birak servis halletsin madem garanti var bunlar icin var iste. Bence senin montajda bir sorun var. Ya manifoldu delerken ya da baska yerde... Arac hava almasi lazim bir yerde stop etmesi icin... Baktilar cözemediler. Söktürt LPG yi, ya da Candan'a gidebilirsin ya da Dr. Autogas var Ümraniyede kendisi Landrenzo bayisi orayi tavsiye ederim...
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 100
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi

Merhaba Kazım Bey,

Aynı sorunu bende Landirenzo kit ile yaşıyorum. Yapılan son işlemlerden sonra problem devam etti mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
Arkadaşlar, yeni lpg takılmış araçlarında bu sorunu yaşayanlar yol ayarı yaptırsın. AFRcilerden de yardım alabilirler. Landirenzonun ustasını bulmak çok zor, ustasını bulup bir de yolda ayar yapabilecek kabiliyete sahip ustasını bulmanın ne kadar zor olduğunu siz düşünün.
Bu nedenle Landirenzoyu tavsiye etmiyorum. Toyota genel merkez garanti vermiyor zaten lpg takılmış araçlara, bayi veriyor. Bayinin verdiği garantinin de lpg firmalarının sıfır araçlara taktıklarında yaptıkları sigortadan hiçbir farkı yok. Bayi kârla size satmaktan başka birşey yapmıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
İşte sırf bu yüzden servisin yönlendirdiği bayiye taktırmadım banada BRC veya zavoli önerdiler zaten ikiside aynı ürün sadece isimleri değişik ikisininde obd2 olan kitleri çok yüksek fiyatlara pazarlıyorlar ve hiç gerek yok diye yorum yapıyorlar ben tercihimi AKL obd2 den yana kullandım çok memnunum zaten aktif olarak kullandığım aracım Corona'da AKL var obd2 özelliği olan kitleri ısrarla tavsiye ederim çünkü benzin değerlerini en iyi şekilde yakalayan kitler bunlar,ve çok güzel bir yakıt tasarrufu yaptırıyor paranızı boş kitlere harcamayın kit kadar Usta'nın tecrübeli olmasıda çok önemli.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1.6 advence multidrive s 2014
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '14
  • 24 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
Kazım bey aynı sıkıntı bende de var. Denizli yarımca toyota bayine aracı bıraktım. 2 gün sonra bana dönüş yaptılar. Bujilerden olduğunu düşünmüşler fakat bujilerden değilmiş, tak kontrol et çıkar yöntemiyle. Bana dedikleri arıcın motorunun açılması gerektiği. Ben de kendilerine ortalama masrafımın ne olacağını sordum. Onlarda bana 5bin de olabailir 10 binde olabilir 15 binde olabilir dediler. Motoru açmadan fiyat veremeyiz dediler. Eğer açarsak ta ve siz yaptırmaz vazgeçerseniz 2000 civarı bir para ödemem gerektiğini söylediler. Bi gelişme olursa burdan yazarsan sevinirim. Bende sana yazacam gelişmeleri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 17000
  • Model Yılı: '18
  • 61 kere teşekkür etti
  • 143 kere teşekkür edildi
Kazım bey aynı sıkıntı bende de var. Denizli yarımca toyota bayine aracı bıraktım. 2 gün sonra bana dönüş yaptılar. Bujilerden olduğunu düşünmüşler fakat bujilerden değilmiş, tak kontrol et çıkar yöntemiyle. Bana dedikleri arıcın motorunun açılması gerektiği. Ben de kendilerine ortalama masrafımın ne olacağını sordum. Onlarda bana 5bin de olabailir 10 binde olabilir 15 binde olabilir dediler. Motoru açmadan fiyat veremeyiz dediler. Eğer açarsak ta ve siz yaptırmaz vazgeçerseniz 2000 civarı bir para ödemem gerektiğini söylediler. Bi gelişme olursa burdan yazarsan sevinirim. Bende sana yazacam gelişmeleri
aracı kaç bin km'dir lpg de kullanıyorsunuz? LPG sistemini tamamen kapatıp (tank vanasını ve sigortayı kapatarak) benzinde kullanmayı denediniz mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi

öncelikle çok geçmiş olsun.
ben de denizli deyim.
lpg sistemi ne marka ve denizli de kim taktı?
2011 citroen c3 1.4 i attraction (2011-2014)
2014 nissan note 1.2 tekna (2014-2019)
2019 toyota corolla 1.6 vision mds (2019-...)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1.6 advence multidrive s 2014
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '14
  • 24 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
Selam arkadaşlar  Lpg markası prins silverline 2.5 sene önce 30000 km de Renoser isimli yerden taktırdım ve bu araçlara prins kitinde yol ayarına gerek yok dediler. şu an 83000 km. Ben servise gitmeden önce lpg yi takan usta abi kesinlikle lpg kaynaklı değil, hatta şöyle söyleyebilirsin 'lpg yi komple iptal ettiler çıkartttılar fakat benzinde aynı sorunu yapmaya devam etti' dersin dediler.