Gönderen Konu: Motor Stop Etmesi Sorunu (2019 Corolla Multidrive-s Vision + Landirenzo LPG)  (Okunma sayısı 9240 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 17000
  • Model Yılı: '18
  • 61 kere teşekkür etti
  • 143 kere teşekkür edildi
Selam arkadaşlar  Lpg markası prins silverline 2.5 sene önce 30000 km de Renoser isimli yerden taktırdım ve bu araçlara prins kitinde yol ayarına gerek yok dediler. şu an 83000 km. Ben servise gitmeden önce lpg yi takan usta abi kesinlikle lpg kaynaklı değil, hatta şöyle söyleyebilirsin 'lpg yi komple iptal ettiler çıkartttılar fakat benzinde aynı sorunu yapmaya devam etti' dersin dediler.
Siz tankın vanasını kapatıp lpg sigortasını söküp sadece benzinde bir süre kullanın derim, kaybınız olmaz, boş yere motorunuzu açtırmayın bir deneyin, ayrıca montaj hatası da olabilir enjektör girişlerinden hava alıyor da olabilir onuda kontrol edin giriş yerlerine su püskürtün eğer motorun sesi veya titreşimi değişirse hava kaçağı var demektir kapatılması gerekir bu sorun benzindede kendini gösterir

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Selam arkadaşlar  Lpg markası prins silverline 2.5 sene önce 30000 km de Renoser isimli yerden taktırdım ve bu araçlara prins kitinde yol ayarına gerek yok dediler. şu an 83000 km. Ben servise gitmeden önce lpg yi takan usta abi kesinlikle lpg kaynaklı değil, hatta şöyle söyleyebilirsin 'lpg yi komple iptal ettiler çıkartttılar fakat benzinde aynı sorunu yapmaya devam etti' dersin dediler.
Hüsnü Bey'in yazdıklarını harfiyen uygulayın ek olarak akü eksi kutup başını söküp 30 dakika bekleyin ve 100 km kadar benzinde kullanın ondan sonra servise baktırırsınız,ama en önemlisi LPG enjektörlerinin manifold bağlantısının olduğu yerleri iyi kontrol ettirin hava alırsa stop eder.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '14
  • 1 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
80 binde Toyota benzinli motorumu açılırmiş şaka gibi sorun Lpg ustanızda arkadaşların dediği gibi bi süre benzimde binin sonrada iyi bi Lpg ustası bulun

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1.6 advence multidrive s 2014
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 29000
  • 24 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
Ha bu arada araç çalışıyor işlerimi hertürlü hallediyorum sadece motor soğukken ilk çalıştırmada zor benzin gidiyomuş gibi değişik tepkili çalışıyor. 3 km gittikten sonra stop edip çalıştırdığınızda, hiç bi sıkıntı yokmuş gibi tık diye çalışıyor. Yani ısınınca hiç farkedemezsiniz sorunu gayet normal gibi.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 15, 2019, 13:31:36
Öneride bulunan arkadaşlara teşekkür ediyorum zahmet edip yazmışlar. Ama inanın o önerilerinizin yüzde kırkını yapamam o kapasite yok.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 15, 2019, 13:34:16
Malatyada sevdiğim güvendiğim bi ustam var. Toyotadan çalışıp ayrılmış Özel Toyota servisini açmış kendisi çalıştırıyor. Çok da sevilen bir usta .o bana sakın açtırma getirebilirsen getir bir bakarız dedi.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 15, 2019, 13:36:44
Ha bu sıkıntılar gösterdiğinden beri benzinde binmeye devam ediyorum. İşi garantiye alıyorum acele etmeyecem

Mesaj Birleştirildi: Aralık 15, 2019, 14:05:06
Ayrıca Ahmet Güve ustamdan da bi yorum alırsam minnettar olurum eskilerden tanıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 17000
  • Model Yılı: '18
  • 61 kere teşekkür etti
  • 143 kere teşekkür edildi
Ha bu arada araç çalışıyor işlerimi hertürlü hallediyorum sadece motor soğukken ilk çalıştırmada zor benzin gidiyomuş gibi değişik tepkili çalışıyor. 3 km gittikten sonra stop edip çalıştırdığınızda, hiç bi sıkıntı yokmuş gibi tık diye çalışıyor. Yani ısınınca hiç farkedemezsiniz sorunu gayet normal gibi.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 15, 2019, 13:31:36
Öneride bulunan arkadaşlara teşekkür ediyorum zahmet edip yazmışlar. Ama inanın o önerilerinizin yüzde kırkını yapamam o kapasite yok.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 15, 2019, 13:34:16
Malatyada sevdiğim güvendiğim bi ustam var. Toyotadan çalışıp ayrılmış Özel Toyota servisini açmış kendisi çalıştırıyor. Çok da sevilen bir usta .o bana sakın açtırma getirebilirsen getir bir bakarız dedi.

Mesaj Birleştirildi: Aralık 15, 2019, 13:36:44
Ha bu sıkıntılar gösterdiğinden beri benzinde binmeye devam ediyorum. İşi garantiye alıyorum acele etmeyecem

Mesaj Birleştirildi: Aralık 15, 2019, 14:05:06
Ayrıca Ahmet Güve ustamdan da bi yorum alırsam minnettar olurum eskilerden tanıyorum.
ilk çalıştırmada veya uzun süre bekleyip çalıştırmada zorlanıyorlarsa yüksek ihtimal regülatör veya enjektörler gaz sızdırıyor olabilir buda ilk marşta motoru boğar ve rahat çalışamaz en azından tankın üzerindeki gaz vanasını tamamen kapatıp birr deneyin (bunu yapabilirsiniz çeşme açma kapama mantığı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1.6 advence multidrive s 2014
  • Kilometre: 29000
  • 24 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
Hüsnü bey ilk çalıştırmada dediğim gibi sıkıntılı çalışıyor. Diyelim ki çalıştı ilk 500 metrede ışığa denk geldiniz yani duracağınız belli olduktan sonra aracı  otomatikten boşa alırsanız tamamen durmadan önce stop etmiyor, ama d modunda kalırsa durduğunuz anda motorda dalgalanma oluyor ve araç hafif titremeyle beraber stop ediyor. Ve stop ettikten sonra marşa bastığınızda bu sefer geç alıyor hatta bir 2 sefer o kadar marşa vurdurdum ki dedim akü bitecek yani o kadar sürüyor. Sanki çalışması için gerekli yakıt gidemiyor. Ama bujileri sağlam olduğunu çalıştığını söylediler. Hafif araç ısınırsa dersin ki sıfır sıkıntı. Dediğinizi inş usta yardımı ile yapacam

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '19
  • 10 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Denizli 3.sanayi de mutlu şibir otogaz var müsait olunca bi götür mehmet usta bir baksın
Ayrıca orda afr ayarı da yapılıyor.
2011 citroen c3 1.4 i attraction (2011-2014)
2014 nissan note 1.2 tekna (2014-2019)
2019 toyota corolla 1.6 vision mds (2019-...)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Kazım bey aynı sıkıntı bende de var. Denizli yarımca toyota bayine aracı bıraktım. 2 gün sonra bana dönüş yaptılar. Bujilerden olduğunu düşünmüşler fakat bujilerden değilmiş, tak kontrol et çıkar yöntemiyle. Bana dedikleri arıcın motorunun açılması gerektiği. Ben de kendilerine ortalama masrafımın ne olacağını sordum. Onlarda bana 5bin de olabailir 10 binde olabilir 15 binde olabilir dediler. Motoru açmadan fiyat veremeyiz dediler. Eğer açarsak ta ve siz yaptırmaz vazgeçerseniz 2000 civarı bir para ödemem gerektiğini söylediler. Bi gelişme olursa burdan yazarsan sevinirim. Bende sana yazacam gelişmeleri

Yetkili servislerin klasik para kazanma taktiği. Motoru gereksiz yere açmaya çalışmaları. Sakın !!! Motor soğukken kompresyon testi mi yapmışlar da hemen açıyorlar?

Forumda 100'lerce kez söylendi. Bir sorun yaşıyorsanız lpg yi kapatın 1 hafta benzinde binin arkadaşlar. Benzine alıp 5 dk bakıp sorun tekrarlamasıyla bak benzinde de oluyor demek tamamen cahilliktir.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • suvaslu
  • Kilometre: 6000
  • Model Yılı: '20
  • 5 kere teşekkür etti
Bende 2020 model otomatik dream var. Toyota ile Bayi anlaşmalı landrenzo marka tüp takıldı. 10000 bakımına kadar hiç bir sorun yaşamadım. Bakım yaptirdigimngun içerisinde stop etme sorunu başladı. Servise gidip gösterdim tamm deyip gönderdiler. Aynı saat içerisinde tekrar stop etti. Diyarbakır teknik LPG ye yönlendirdiler onlarda baktı ayarlar yaptılar. Uzun süre olmadı fakat 20000 bakımına kadar ara ara 2 kez stop etti. 20000 bakımda Mardin Korhan LPG ye götürdüm. LPG enjeksiyon larini değişti. Bunu niye takmışlar diye söylendi.  Ve ayar yapıldı. Bu bakıma kadar 70 ile zorlayarak çıktığım yokuşu 110 kmlerde zorlayarak çıktım. Yine ışıklarda, dur kalklarda  ara ara devir  düşer gibi oluyor, stop edecek diye düşünüyorum ama hala hiç stop etmedi şuan 26 binde

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 40000
  • 4 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar merhaba. Yeni aldığım 1.6 corolla vision aracima diyarbakirda bayinin anlaşmalı olduğu firmada landirenzo evo lpg taktirdim. Iki üç gün içinde aracın rolantide lpg ye geçmediğini farkettim. Biraz gaz verince geçiyor lpg ye. Ortalama 1500 devirde lpgye geçiyor. Tabi sonrasında lpg den atma gibi bir durum yok. Bu sadcee ilk geçiş için geçerli. Motor sıcak bile olsa bi küçük gaz verip 1500 devire getirmek gerekiyor. Bugun firmayı arayıp durumu söyledim, bunu kendilerinin yaptığını belirttiler. Daha düşük devirlerde ya da rolantide iken lpgye geçişte stop etme durumu olduğunu söylediler. Bunu tüm 1.6 corollalar için bu şekilde ayarliyorlarmis. Bu stop etme sorunuyla ilgili okuduğum yazılarda servisin motoru açmak gibi çözümler söylediğini okudum. Bilgi olsun diye belirtmek istedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
Arkadaşlar merhaba. Yeni aldığım 1.6 corolla vision aracima diyarbakirda bayinin anlaşmalı olduğu firmada landirenzo evo lpg taktirdim. Iki üç gün içinde aracın rolantide lpg ye geçmediğini farkettim. Biraz gaz verince geçiyor lpg ye. Ortalama 1500 devirde lpgye geçiyor. Tabi sonrasında lpg den atma gibi bir durum yok. Bu sadcee ilk geçiş için geçerli. Motor sıcak bile olsa bi küçük gaz verip 1500 devire getirmek gerekiyor. Bugun firmayı arayıp durumu söyledim, bunu kendilerinin yaptığını belirttiler. Daha düşük devirlerde ya da rolantide iken lpgye geçişte stop etme durumu olduğunu söylediler. Bunu tüm 1.6 corollalar için bu şekilde ayarliyorlarmis. Bu stop etme sorunuyla ilgili okuduğum yazılarda servisin motoru açmak gibi çözümler söylediğini okudum. Bilgi olsun diye belirtmek istedim.
Kuzenimde aynı aracın 2020 modeli var,bizde lovato Obd2 takıldı hiçbir sorun yok.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 3 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
Diğer kitleri bilmemekle birlikte Landirenzo kitlerde ilk çalıştırma sonrası LPGye geçiş için 3 ayarlanabilir parametre kontrol ediliyor. Çalışma süresi, motor sıcaklığı ve bu ikisi birlikte tanımlanan değerlere ulaştığında devir kontrol ediliyor ve devir de tanımlı değere ulaştığında araç LPGye geçiyor. Çalışma süresi ve motor sıcaklığı tanımlı değerlere ulaşmasın, isterseniz 7000 devir çevirin araç yine LPGye girmiyor.

2021 Corolla 1.5 MDS aracımda yine bayi çıkışlı ve araca özgü Landirenzo kit takılı. Bende şu anda tanımlı değerler şu şekilde: Çalışma süresi 180 saniye, motor sıcaklığı 30 derece ve devir 1500. Dolayısıyla bu 3 parametre aynı anda sadece 1 kere bile gerçekleşmezse LPG devreye girmiyor.

Bu değerleri yazılımla ayarlayabiliyor LPG servisleri. Misal kışın ben motor sıcaklığını 25 dereceye düşürtmüştüm LPG daha erken devreye girsin diye. Daha altına düşünmediler aracın stop etme ihtimaline binaen.

Benim şahsi düşüncem rölantide LPGye geçmemesinin sebebi bu şekilde ve AFR ile bir ilgisi yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 65000
  • 157 kere teşekkür etti
  • 93 kere teşekkür edildi
Benim araç 2019 1.6 dream. 2019 Kasım ayından beri BRC takılı. Kırmızı ışıkta beklerken dahi direk LPG' ye geçiyor. Hem de hiç sarsıntı yaşamadan. Bugüne kadar da hiç stop etmedi. AFR ayarı öncesinde de böyleydi, sonrasında da böyley. Ümit Bey'in dediği gibi biraz sallamışlar.
O

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
Diğer kitleri bilmemekle birlikte Landirenzo kitlerde ilk çalıştırma sonrası LPGye geçiş için 3 ayarlanabilir parametre kontrol ediliyor. Çalışma süresi, motor sıcaklığı ve bu ikisi birlikte tanımlanan değerlere ulaştığında devir kontrol ediliyor ve devir de tanımlı değere ulaştığında araç LPGye geçiyor. Çalışma süresi ve motor sıcaklığı tanımlı değerlere ulaşmasın, isterseniz 7000 devir çevirin araç yine LPGye girmiyor.

2021 Corolla 1.5 MDS aracımda yine bayi çıkışlı ve araca özgü Landirenzo kit takılı. Bende şu anda tanımlı değerler şu şekilde: Çalışma süresi 180 saniye, motor sıcaklığı 30 derece ve devir 1500. Dolayısıyla bu 3 parametre aynı anda sadece 1 kere bile gerçekleşmezse LPG devreye girmiyor.

Bu değerleri yazılımla ayarlayabiliyor LPG servisleri. Misal kışın ben motor sıcaklığını 25 dereceye düşürtmüştüm LPG daha erken devreye girsin diye. Daha altına düşünmediler aracın stop etme ihtimaline binaen.

Benim şahsi düşüncem rölantide LPGye geçmemesinin sebebi bu şekilde ve AFR ile bir ilgisi yok.
Sizin araç 1.5  sefa beyin aracı 1.6 kit bile farklı sizin araçtaki yazılımda farklı,landilerde malesef bu sorun var ve Afr ayarı düzgün olmazsa düşük devirde stop ediyor o yüzden öyle bir çare bulmuşlar,ayrıca bahsettiğiniz ayarlar her kitte mevcut.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 40000
  • 4 kere teşekkür edildi
Ayni firmaya gecen sene fb7 civic aracima brc lpg taktirdigimda afr yol ayarı yapılmıştı. Rolantide belirlenen ısıya ulaşınca direk lpg ye geçiyordu. Bu sanırım landirenzo kit ile ilgili bir konu. Adamlarla bir tanisikligimiz var. Neden brc deki gibi olmadığını sordum, söylediği şey devamlı olmasa da aracın stop etme durumu olusabildiginden ötürü boyle bir yöntem uygulaniyormus. Sonrasında lpg den atma gibi bir durum olmadığından sikintisi yok. Bir de Lovato kitler için böyle bir şey okudum birkac yerde, yani bir devir aralığı belirleniyor ve o devirde geçiş yapıyor. Tabi önce ısıya olulasmasi gerekiyor. Motor 35 dereceye gelmeden istediğin kadar devir yaptır geçmiyor tabi. İdeal ısıya ve ardında 1500 devire gelince geçiyor. Bu arada firma kardelen honda-toyota bayinin anlaşmalı olduğu yer. Iscilikten yana civictede bir sıkıntı yaşamadım. Corollayla da lpg sonrası diyarbakirdan bitlise 225 km geldim ve 164 tl yakıt aldim. Tam 15 litre. Araçta uc kişiydik. Hatta yüksek devirleri zorladım bazen bir sıkıntı verecekse peşin peşin versin diye. Bakalim suanlik bu durum benim için sıkıntı değil, bilgi olsun diye paylaşmak istedim. Yakıt değerleri boyle devam ettikçe her sey yolunda :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi

Benim brc comfortta da ilk geçişte hafif bir titreme yapardı. Volkan Öztokmak o nedenle 1500 devre ayarlamıştı geçişi. Bir zararı yok. Alışkanlık haline getirirseniz sıkıntı olmaz. Yine de isterseniz bunu 1000 devre düşürebilirsiniz.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 13000
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
merhaba 2019 corolla vision mds beyaz 21.000 kmde aracım var. Geçen sene 2.el olarak aldığımda;  Çorum Özençlerde 7500 km.de iken BRC comfort toyota kit (bu kasaya özel) ve benzin gösterge sıfırlama modülü taktırdım. hesaplarıma göre kendini amorti etti. sorunsuz ve ekonomik.. tavsiye ederim
İletiyi düzenle