Gönderen Konu: frene basmadan gelen fren balata sesi  (Okunma sayısı 20405 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '05
  • 17 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
frene basmadan gelen fren balata sesi
« : Mart 07, 2019, 12:23:16 »
       Herkese merhaba;

Yaklaşık bir aydır aracımda frene basmadan gelen fren balata sesi var aracımda. Balataları yeni değiştim TRW marka (bu arada TRW'den çok şikayetçiyim. Çok balata sesi yapıyor ki fiyatı diğer ürünlerin yaklaşık iki katı).  Böyle inceden gıc gıc gıc gıc ötüyor ama sanki belli bir frekansta ve frene basınca ses kesiliyor, bırakınca tekrar başlıyor. Hani disk yamulmuş da yamuk yerine geldiğinde ötüyor düz yerine gelince ötmüyor gibi yada ben öyle düşünüyorum.

Sizce neden olabilir?

Toyota Club Türkiye

frene basmadan gelen fren balata sesi
« : Mart 07, 2019, 12:23:16 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: frene basmadan gelen fren balata sesi
« Yanıtla #1 : Mart 07, 2019, 12:32:01 »
Büyük harf ve imla kurallarına dikkat ederseniz sevinirim.

Araç hareket halindeyken fren yaptığınızda fren pedalında ya da araçta sarsıntı oluyor mu?
Belli bir süre kullanmayınca paslanma yapar ama birkaç km sürüldükten sonra bu sesin kalmaması gerekir.
Balata spreyi ile temizlemeyi deneyin. Sesi azaltabilir.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '05
  • 17 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 07, 2019, 12:39:39 »
Fren pedalında ya da araçta herhangi bir sarsıntı yok. Acaba diskleri tornalatsam sıkıntı çözülür mü?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 07, 2019, 12:50:05 »
Fren pedalında ya da araçta herhangi bir sarsıntı yok. Acaba diskleri tornalatsam sıkıntı çözülür mü?

Araçta titreşim yoksa hiç dokunmayın.
Disklik bir durum değil. Balatanın tozları ses yapıyor. Onun da tek çaresi balata spreyi ile düzenli temizleyeceksiniz. Ya da balata değişecek.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 36200
  • Model Yılı: '18
  • 11 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 07, 2019, 16:13:06 »
Balata temizleme spreyi bu işi çözer. Büyük ihtimal yoldaki suya daldın ondan öyle. Bende de olmuştu spreyle değilde yıkama sırasında biraz su tutarak giderdim :)
Faydalı: http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=20088.0

Hastaya doktor, savunmaya avukat, uzaya astronot, geri kalan her şey için Endüstri Mühendisi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 07, 2019, 19:21:54 »
Balata değişimi sırasında disk yüzeyleri kontrol edildi mi? Diskin balataya temas eden yüzeylerinde, herhangi bir yönde şekil bozukluğu oluşmuş olabilir.  Kontrol iyi olur.
Balatanın belli bir alımşa süresi vardır, kullanım tarzına göre yaklaşık 500km denebilir ve bu esnada aracın dikkatli kullanılması doğru olur.
Eğer disk yüzeyinde deformasyon tespit edilirse, disk tölere değerler içinde ise (disk içinde ebatlar yazar) yüzey işlemi ya da yeni disk ile değişim olsa dahi, mevcut balataların yüzeyinin de kullanım öncei hafif ve uygun şekilde (yakmadan) zımparalanması doğru olur. Aksi takdirde, yüzeyi bozuk diske göre şekil almış balata yüzeyi, yeni ya da düzeltilmiş diskin yüzeynde bozulmalara yol açacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 07, 2019, 20:43:26 »
Bir soruda ben sormak istiyorum balatalar değişirken fren merkezi pistonları kontrol edildimi,fren sonrası tam bırakmıyor olabilir,merkez toz lastikleri gevremişse özelliğini kaybeder ve içeri toz,pislik girmesine neden olur giren toz pistonun hareketini kısıtlar öne doğru çıkan piston fren bırakıldığında geri vakum yapmaz ve balatayı disk yüzeyine yakın tutar veya sürtme yaptırır,genel kontrol için söküldüğünde fren merkez pistonlarının rahat hareket ettiğini kontrol ettirmeniz faydalı olabilir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 07, 2019, 20:44:34 »
Diskin balataya uyumuda çok önemli bir akrabamın aracında 2 marka denememize rağmen ses yapıyordu Ferodo kullandık ses kesilmişti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 21, 2019, 14:28:53 »
Arkadaşlar bu balata temizleme spreyleri kullanıldığında acaba yağlı kalması gereken yerlere sızıp iyilik yaparken kötülükte yapmazmı. Aklıma takılıyor şimdi 2003 araca bindik yıllarca sorun olmadı temizlikte yapılmadı. Şimdi 2017 aracın daha temiz olması lazım kaliperlerin balataların olduğu yerler. Yinede sprey sıkmak istiyor servisler.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Mayıs 21, 2019, 16:19:57 »
Arkadaşlar bu balata temizleme spreyleri kullanıldığında acaba yağlı kalması gereken yerlere sızıp iyilik yaparken kötülükte yapmazmı. Aklıma takılıyor şimdi 2003 araca bindik yıllarca sorun olmadı temizlikte yapılmadı. Şimdi 2017 aracın daha temiz olması lazım kaliperlerin balataların olduğu yerler. Yinede sprey sıkmak istiyor servisler.
Muhittin bey kasmayın bu kadar,sprey sıkılan yere suda deyiyor sıkıntı olamaz sıkıldığı yerde buharlaşıyor zaten.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • 68 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Mayıs 21, 2019, 21:13:53 »
Hocam bu gibi sıvıların çözücü özelliği vardır ben o yüzden korkarım. Suda öyle bişey yokki.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #11 : Mayıs 21, 2019, 21:57:27 »
Özellikle lastik gibi yerlede olumsuz etkisi olabilir. Sadece disk yüzeyine uygulamak en sağlıklısı olur. Burada en önemli nokta, balatanın yağlanmamasıdır. Bu yüzden kontaminasyondan kaçınmak için, disk yüzeyine temasta özenli olmak gerekir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Mayıs 21, 2019, 22:22:36 »
2018 advance otomatik Corolla aracım var son 1 aydır frene bastığım da ses geliyor yıllık bakımı daha 1 ay oldu yaptıralı neden kaynaklı olabilir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Mayıs 21, 2019, 23:03:24 »
2018 advance otomatik Corolla aracım var son 1 aydır frene bastığım da ses geliyor yıllık bakımı daha 1 ay oldu yaptıralı neden kaynaklı olabilir
fren balataları sertleşmiştir zaten kalitesiz olan balata birazda eskidiği zaman dahada kötüleşiyor benim arabada sanki kamyon gibi ötüyor frene bastığım zaman kendimi as950 sürüyorum zannediyorum.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • 68 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Mayıs 22, 2019, 13:33:19 »
Şimdi bulgaristanda okuyan yakınıma söyledim orda toyota bayide arka fren balatası fiyatı kaç lira diye bakalım ne çıkacak.  ;) Haskov toyota bayiye soracaklar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 48000
  • Model Yılı: '18
« Yanıtla #15 : Mayıs 22, 2019, 17:01:24 »
merhaba,
aynı sorun ile ben muzdarip oldum 2018 corolla 1,6  aracım daha 17bin km deydi,
otobanda sabit hızla giderken sol ön frenden gıc gıc gıc ses yapıyor frene dokun bırak yapınca kesiliyor arkasından birkaç dakika sonra tekrar geliyordu.
Ustama gidip gösterdim,
kardeşim bu yeni balatalarda aspent i kaldırdılar çok çabuk tozlama yapıyo birde disk yüzeyinde yamukluk var dedi.
diski tornaya verip balata olarak ta 2014 modellere üretilen orjinal full aspentli kolay aşınmayan balataları takıcaz dedi  ve ses kesildi şuan 48 binde hiç şikayetim yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #16 : Mayıs 22, 2019, 19:30:48 »
merhaba,
aynı sorun ile ben muzdarip oldum 2018 corolla 1,6  aracım daha 17bin km deydi,
otobanda sabit hızla giderken sol ön frenden gıc gıc gıc ses yapıyor frene dokun bırak yapınca kesiliyor arkasından birkaç dakika sonra tekrar geliyordu.
Ustama gidip gösterdim,
kardeşim bu yeni balatalarda aspent i kaldırdılar çok çabuk tozlama yapıyo birde disk yüzeyinde yamukluk var dedi.
diski tornaya verip balata olarak ta 2014 modellere üretilen orjinal full aspentli kolay aşınmayan balataları takıcaz dedi  ve ses kesildi şuan 48 binde hiç şikayetim yok.
Çok büyük bir hata yapmışsınız!. Hem kendi, hem sevdikleriniz, hem de çevreyi paylaştığınız düğer insanlar açısından.
Anadolu'da, farklı amaçlarla kullanımı da mevcuttur. Yalnız asbeste maruz kalma şekli önemlidir.
Asbestin uzun zamandır balatalarda kullanılması yasaktır. Bunun nedeni, solunum yolu ile alındığında akciğer için çok büyük riskler oluşturmasıdır. Asbest ucuz, balata hamurunda etkili ancak insan sağlığı için çok büyük riskleri olan bir maddedir. Bunun yerine ise, kaliteli balatalarda uygun ikame ürünler kullanılmaktadır. Balata sesinin bir nedeni, uygun özellik ve kalitede balata seçilmemesidir. Bununla ilgili sitemizde oldukça detaylı paylaşımlar da bulunmakta.

Daha önce muhtemelen bilmediğinizden bir tam bir sorumluluğunuz yokken, bu satırları okuduktan sonra artık sorumluluğunuz da başlamış bulunmaktadır. Ayrıca ustanızı da bu konuda uyarmanız da insanlık adına doğru bir davranış olur. !!!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mayıs 22, 2019, 21:04:14 »
Asbestin ve diğer kimyasal kökenli zehirli maddelerin insan ve hayvan sağlığına zararları belki aynı gün ortaya çıkmıyor ama bünye yaşlanmaya meylettiği,bağışıklık sistemini çökerten ilk olayda onarılmaz yaralar açıyor,bu nedenle bu konuya dikkat çekilmiş olması önemli.Çevre koruması hepimizin elinden geldiğince yapması gereken bir yaşam şekli olmalı.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Mayıs 22, 2019, 21:33:15 »
Garanti devam ediyor servise gitsem ücret alırlar mi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Mayıs 22, 2019, 21:45:15 »
Garanti devam ediyor servise gitsem ücret alırlar mi
servisin insafına kalmış bir durum bazı servisler direk değişim yapıyor bazıları temizlik yapıp gönderiyor,biraz bastırındeğişmesi konusunda ısrarcı olun.
TOYOTA CORONA 3S FE