Gönderen Konu: LPG Konusunda Kafalar Karisik Yardim  (Okunma sayısı 3336 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
LPG Konusunda Kafalar Karisik Yardim
« : Ocak 02, 2019, 11:54:24 »
Dostlar selamlar , aracim 1.33 Auris Dual VVT-I , 122.000 km yaptik bugüne kadar hep benzindeydi , ancak artan enflasyon ve yakit fiyatlari dolayisiyla artik kafamda ne kadar yaktim ? Sorusu olmadan bir yerden bir yere gitmek istiyorum ama bu noktada kendini amorti eder mi konusunda cok sikintiliyim. Bir gün tamam taktiracagim diyorum sonra aman gerek yok diyorum... Ne yapsam bilemedim. BRC'nin yeni Comfort ürününü gözüm tuttu , aracimi uzun yillar daha kullanmak istiyorum , güncel fiyatlar Atiker Grand 2300 TL , BRC Comfort 2700 TL , BRC Sequent 32-3500 TL seklinde gidiyor.

Yilda  ortamala 10.000 KM yapan bir insanim. Genellikle Tuzla-Kartal hafif yogun akici trafikte kullaniyorum. Motorum zaten karakteri geregi ufak bir miktar yag eksiltiyor , ancak subap problemleri olsun , rölanti sorunlari olsun gözümü korkutuyor.  Dual VVT-I lerde motor blogunun alüminyum oldunugu duymustum bu dogru mudur ? Bir de bu tip sorunlar tahmini kac km , kac yil sonra baslar ? Simdiden önerileriniz icin tesekkur ederim Toyotaci dostlarim... @MEHMET ÖZENÇ (12871) hocamin , @Mutlu Tekir (30216)  hocamin da yorumlarini bekliyorum mutlaka...
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Toyota Club Türkiye

LPG Konusunda Kafalar Karisik Yardim
« : Ocak 02, 2019, 11:54:24 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 11000
  • Model Yılı: '20
  • 316 kere teşekkür etti
  • 118 kere teşekkür edildi
Ynt: LPG Konusunda Kafalar Karisik Yardim
« Yanıtla #1 : Ocak 02, 2019, 13:13:32 »
Emrehan bey aracın en masrafsız bölümünü 122000 km.yaparak atlatmışın.Bence sorunların kendini göstereceği bu dönemde benzin sana daha iyi arkadaşlık yapar düşüncesindeyim.karar size ait.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 850
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 02, 2019, 13:24:21 »
Kendim 1.6 corolla ile 25.000 km dır lpg deyim abim ise 1.33 corolla ile 70.000 km dir lpg de. Şu ana kadar ben montaj aşamasındaki hatadan kaynaklanan sıkıntı dışında sıkıntı yaşamadım. Abimde arabaya bakmaz oda hiç sıkıntı yaşamadı. Lpg de önemli konu kitten ziyade montaj yapan yerin işçiliği. Düzgün bir yere montaj yaptırıp sorun yaşamazsınız. Olurda subap sorunu yaşarsanız zaten 1 yıllık kâr ile amorti eder. Diğer yıllar kâr kalır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 02, 2019, 13:33:39 »
5 yılda yapacağınız tasarruf bugünün fiyatlarıyla ve hiç arıza vs. problem olmazsa toplamda yaklaşık 2000~2500 TL olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 02, 2019, 13:37:05 »
Bu konular çok tartışıldı Sefa hocam.
63bin km. Dir mazdam la 36bin km yarisimle lpg de kullandım. Mazdamda subapları yaktım değiştirttim. Ona rağmen mutlu mesut biniyorum.
10bin km de az değil, 2 3 seneden fazla binecekseniz mantıklı. Yoksa satarken lpg takılmadı diye 2 3 bin tl fazlasına da satabilirsiniz şans tabi. Ben lpg taktırır rahat rahat binerdim gaza basardım şahsen.

Yağ eksiltme normal değildir, kalınlaştırınız yağınızı. 5 30 ise 0 40 a ya da 5 40 a geçin.
Atiker grand obd öneririm. Şimdiki aracımda prins silverline olan biri olarak konuşuyorum. Grand obd nin eksiği yoktur ama obd artısı vardır. Eğer yol ayarı yapacak usta bulamazsanız brc öneririm.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Araç: ---
  • 3 kere teşekkür etti
  • 200 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 02, 2019, 13:57:24 »
Merhaba Sefa Bey ;
Evet aracınızın motor bloğu aliminyum ki bunun LPG dönüşümüne bir etkisi yok. LPG dönüşüm markaları KİT adı altında satılır yani A 'dan Z'ye LPG dönüşümü için gerekli olan bu malzemeler bir bütün halindedir (kit) bu nedenle LPG markası tercih ederken EOBD'Lİ mi ya da enjektörleri ne kadar hızlı ya da regulatörü kaç KW'lık soruları aslında çok YANLIŞ!!! Bir marka tercih ederken o kitteki A'dan Z'ye tüm parçalar büyük önem taşır. Örneğin sistem EOBD'lidir lakin regulatör basıncı sürekli değişkenlik gösteriyorsa EOBD hiç bir işe yaramaz , ya da çok hızlı bir enjektörü vardır lakin map sensörü ya da basınç sensörü alt sınıftır size yine sorun açar , ya da ECÜ'sü çok hızlı bir işlemciye sahiptir ama gaz valfi soketli değil fişlidir , o fiş yerinden çıkar aracınız LPG'ye geçmez.
Özetle anlatmak istediğim bir ürün komplike olarak kaliteli olmalı. Bir iki dikkat çeken parçası kaliteli olup geri kalanı vasat ise yine istenen memnuniyet gerçekleşmez.
Benim tavsiyem 1. BRC Primimum ( Sequent32 )  2. BRC Comfort

NOT: Muhakkak doğru montaj ve doğru kalibrasyon

Dostlar selamlar , aracim 1.33 Auris Dual VVT-I , 122.000 km yaptik bugüne kadar hep benzindeydi , ancak artan enflasyon ve yakit fiyatlari dolayisiyla artik kafamda ne kadar yaktim ? Sorusu olmadan bir yerden bir yere gitmek istiyorum ama bu noktada kendini amorti eder mi konusunda cok sikintiliyim. Bir gün tamam taktiracagim diyorum sonra aman gerek yok diyorum... Ne yapsam bilemedim. BRC'nin yeni Comfort ürününü gözüm tuttu , aracimi uzun yillar daha kullanmak istiyorum , güncel fiyatlar Atiker Grand 2300 TL , BRC Comfort 2700 TL , BRC Sequent 32-3500 TL seklinde gidiyor.

Yilda  ortamala 10.000 KM yapan bir insanim. Genellikle Tuzla-Kartal hafif yogun akici trafikte kullaniyorum. Motorum zaten karakteri geregi ufak bir miktar yag eksiltiyor , ancak subap problemleri olsun , rölanti sorunlari olsun gözümü korkutuyor.  Dual VVT-I lerde motor blogunun alüminyum oldunugu duymustum bu dogru mudur ? Bir de bu tip sorunlar tahmini kac km , kac yil sonra baslar ? Simdiden önerileriniz icin tesekkur ederim Toyotaci dostlarim... @MEHMET ÖZENÇ (12871) hocamin , @Mutlu Tekir (30216)  hocamin da yorumlarini bekliyorum mutlaka...
ÖZENÇLER 2A OTOGAZ
BRC İç Anadolu ve Karadeniz Bölge Bayi ,Teknik Destek ve Lojistik Merkezi
www.ozenclerotogaz.com.tr Facebook sayfamız https://facebook.com/BRCOzenclerOtogaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ocak 02, 2019, 16:42:51 »
Emrehan bey aracın en masrafsız bölümünü 122000 km.yaparak atlatmışın.Bence sorunların kendini göstereceği bu dönemde benzin sana daha iyi arkadaşlık yapar düşüncesindeyim.karar size ait.
Hocam benzin su ana kadar beni , fiyati disinda hic üzmedi. Dediginizde hakli olma ihtimaliniz bir hayli yüksek. Bu dediginizi bir daha düsünecegim mutlaka :) Bakimlarini hic aksatmadim, onun disinda bana herhangi bir masraf cikartmadi. Beni en cok korkutan kisim bu sorunlar zaten. Bayadir yol bilgisayarini sifirlamadim 6.0 da tüketim sabitlendi. Daha fazla ekonomi istemek nankörlük olabilir sanirim :)

Mesaj Birleştirildi: Ocak 02, 2019, 16:44:02
Kendim 1.6 corolla ile 25.000 km dır lpg deyim abim ise 1.33 corolla ile 70.000 km dir lpg de. Şu ana kadar ben montaj aşamasındaki hatadan kaynaklanan sıkıntı dışında sıkıntı yaşamadım. Abimde arabaya bakmaz oda hiç sıkıntı yaşamadı. Lpg de önemli konu kitten ziyade montaj yapan yerin işçiliği. Düzgün bir yere montaj yaptırıp sorun yaşamazsınız. Olurda subap sorunu yaşarsanız zaten 1 yıllık kâr ile amorti eder. Diğer yıllar kâr kalır.
Hocam kac km'deyken taktiniz LPG'yi? Marka model verebilir misiniz abinizin araci icin ? Tesekkur ederim :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 850
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 02, 2019, 16:50:11 »

Mesaj Birleştirildi: Ocak 02, 2019, 16:44:02
Hocam kac km'deyken taktiniz LPG'yi? Marka model verebilir misiniz abinizin araci icin ? Tesekkur ederim :)
Corolla 1.33 life 2014 model. Sıfır aldıktan bir ay sonra taktırdı. Ki dediğim gibi bakımı aksar ama sorun yapmadı şükür şimdiye kadar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ocak 02, 2019, 16:50:24 »
Bu konular çok tartışıldı Sefa hocam.
63bin km. Dir mazdam la 36bin km yarisimle lpg de kullandım. Mazdamda subapları yaktım değiştirttim. Ona rağmen mutlu mesut biniyorum.
10bin km de az değil, 2 3 seneden fazla binecekseniz mantıklı. Yoksa satarken lpg takılmadı diye 2 3 bin tl fazlasına da satabilirsiniz şans tabi. Ben lpg taktırır rahat rahat binerdim gaza basardım şahsen.

Yağ eksiltme normal değildir, kalınlaştırınız yağınızı. 5 30 ise 0 40 a ya da 5 40 a geçin.
Atiker grand obd öneririm. Şimdiki aracımda prins silverline olan biri olarak konuşuyorum. Grand obd nin eksiği yoktur ama obd artısı vardır. Eğer yol ayarı yapacak usta bulamazsanız brc öneririm.
Hep 5w30 kullandim bugüne kadar sadece bir 10w40 kullandim onda da memnun kalmadim degistirdim hemen hocam. Yag eksiltme dedigim su sekilde söyleyim 10.000 km ' de 2 yada üc tirnak kadar , su ana kadar hic üzerini yag ile tamamlama ihtiyaci hissetmedim , o yüzden cok takmadim kafaya ama uzun zamandir 0W40 a gecme fikri var aklima :) Mobil 1 ESP 0W40 yag kullanmayi düsünüyorum bir sonraki bakimda ama acikcasi yag degistirmekten de korkuyorum desem yeridir :)
Ilk senemin kredisi bitti iste Mutlu hocam 3 sene daha biner satarim diyorum , bekar halimla bana yetiyor :) 3 sene sonra satacagimi düsünürsek , LPG taktirmam halinda zaten amorti edecek , benzinde devam ettigim durumda 2-3 bin fazlasina satma gibi bir imkanim var mi gercekten ? Piyasaya hakim degilim de sizin kadar hocam :) O zaman cünkü hic taktirmamayi sececegim yüksek ihtimalle. Sizde hangi marka LPG kiti vardi hocam bir de subap olayinin maliyeti ne oldu merak ettim :) Liqui Moly'nin subap koruyucu ürünü var LPG li araclar icin , onu kullanabilirsiniz hocam yag degisimlerinde , sikayetci olani duymadim henüz. :) @Mutlu Tekir (30216)

Mesaj Birleştirildi: Ocak 02, 2019, 16:54:11
Merhaba Sefa Bey ;
Evet aracınızın motor bloğu aliminyum ki bunun LPG dönüşümüne bir etkisi yok. LPG dönüşüm markaları KİT adı altında satılır yani A 'dan Z'ye LPG dönüşümü için gerekli olan bu malzemeler bir bütün halindedir (kit) bu nedenle LPG markası tercih ederken EOBD'Lİ mi ya da enjektörleri ne kadar hızlı ya da regulatörü kaç KW'lık soruları aslında çok YANLIŞ!!! Bir marka tercih ederken o kitteki A'dan Z'ye tüm parçalar büyük önem taşır. Örneğin sistem EOBD'lidir lakin regulatör basıncı sürekli değişkenlik gösteriyorsa EOBD hiç bir işe yaramaz , ya da çok hızlı bir enjektörü vardır lakin map sensörü ya da basınç sensörü alt sınıftır size yine sorun açar , ya da ECÜ'sü çok hızlı bir işlemciye sahiptir ama gaz valfi soketli değil fişlidir , o fiş yerinden çıkar aracınız LPG'ye geçmez.
Özetle anlatmak istediğim bir ürün komplike olarak kaliteli olmalı. Bir iki dikkat çeken parçası kaliteli olup geri kalanı vasat ise yine istenen memnuniyet gerçekleşmez.
Benim tavsiyem 1. BRC Primimum ( Sequent32 )  2. BRC Comfort

NOT: Muhakkak doğru montaj ve doğru kalibrasyon
Hocam cok tesekkur ederim detayli bilglendirmeniz icin , bu konuda Istanbulda Candan Müh. disinda hicbir yerde taktirmam zaten :) tam öyle bir noktadayim ki , %51 e %49 diyeyim. Atiker ve BRC arasindaki fiyat farki ayni zamanda kaliteye de yansiyor mu hocam ? Kimileri BRC'Ye o kadar para verme Atiker taktir diyorlar cevremde. Bir yandan da hic düsünmeden gaza basabilmek ihtimali beni benden aliyor acikcasi :) diger yanda sorun yasayan insanlar var , üniversite sinavinda tercih yaparken bu kadar zorlanmamistim galiba... :D @MEHMET ÖZENÇ (12871)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 02, 2019, 17:20:58 »
Sefa bey üç yılda 30000 km yapsanız 1800 lt benzin yakarsanız 1800*5.90=10620 tl yapar lpg 1,5 lt üstünü yaksa 2250 lt yakar 2250*3.47=7807 tl yapar 10620--7807=2813 tl kar elde edersiniz buda çıkacak en kötü senaryo sibob yakması onuda çok rahat bir şekilde karşılar ki olmazsa veya bakımlarını yol ayarını iyi yaptırırsanız düzgün bir işçilikle güzel bir kit takılırsa uzun kmleri rahatlıkla görür mutlu Bey'in bahsettiği lpg takılmamış aracı 2,3 bin üstüne satmak malesef herzaman düzgün insan denk gelmediği için pek mümkün olmuyor,piyasa tam bir oryantal olmuş LPG takılmamış aracı satılığa çıkardığımız zaman çok istiyorsun bunun LPG masrafı var daha birde muayene yaptırmak lazım gibi söylemlerde bulunup gereksiz pazarlık muhabbetine giriyorlar,size tavsiyem zaten istanbul da ikamet ettiğinize göre Candan mühendislikte Atiker grand uygulamasını yaptırıp binmek olur.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #10 : Ocak 02, 2019, 17:42:52 »
Hep 5w30 kullandim bugüne kadar sadece bir 10w40 kullandim onda da memnun kalmadim degistirdim hemen hocam. Yag eksiltme dedigim su sekilde söyleyim 10.000 km ' de 2 yada üc tirnak kadar , su ana kadar hic üzerini yag ile tamamlama ihtiyaci hissetmedim , o yüzden cok takmadim kafaya ama uzun zamandir 0W40 a gecme fikri var aklima :) Mobil 1 ESP 0W40 yag kullanmayi düsünüyorum bir sonraki bakimda ama acikcasi yag degistirmekten de korkuyorum desem yeridir :)
Ilk senemin kredisi bitti iste Mutlu hocam 3 sene daha biner satarim diyorum , bekar halimla bana yetiyor :) 3 sene sonra satacagimi düsünürsek , LPG taktirmam halinda zaten amorti edecek , benzinde devam ettigim durumda 2-3 bin fazlasina satma gibi bir imkanim var mi gercekten ? Piyasaya hakim degilim de sizin kadar hocam :) O zaman cünkü hic taktirmamayi sececegim yüksek ihtimalle. Sizde hangi marka LPG kiti vardi hocam bir de subap olayinin maliyeti ne oldu merak ettim :) Liqui Moly'nin subap koruyucu ürünü var LPG li araclar icin , onu kullanabilirsiniz hocam yag degisimlerinde , sikayetci olani duymadim henüz. :) @Mutlu Tekir (30216)

Mesaj Birleştirildi: Ocak 02, 2019, 16:54:11
Hocam cok tesekkur ederim detayli bilglendirmeniz icin , bu konuda Istanbulda Candan Müh. disinda hicbir yerde taktirmam zaten :) tam öyle bir noktadayim ki , %51 e %49 diyeyim. Atiker ve BRC arasindaki fiyat farki ayni zamanda kaliteye de yansiyor mu hocam ? Kimileri BRC'Ye o kadar para verme Atiker taktir diyorlar cevremde. Bir yandan da hic düsünmeden gaza basabilmek ihtimali beni benden aliyor acikcasi :) diger yanda sorun yasayan insanlar var , üniversite sinavinda tercih yaparken bu kadar zorlanmamistim galiba... :D @MEHMET ÖZENÇ (12871)

Liqui moly in subap koruyucusu kullandım benzine katılanı. Sanki hızlandırdı gibime geldi. Bilemiyorum.
Olacağı varsa oluyor hiç takma. Benim uzun yolda ortaya çıktı ve 6bini benzinle olmak üzere 9bin km de yaptım subap arıza ışığı yaktıktan sonra.
2500 tl ye maloldu. Belki fazla ama mazdanın ustasına yaptırdım. Konu da açtım bunla ilgili. Agresif kullandığım için lpg takıödıktan sonra 60nin kmde ortaya çıktı ama mazda ların subaplarının hassas olduğunu da gözardı etmemek gerek. Yine de sakin kullanan arkadaşımın mazda 3 ünde 180bin km. De orjinal subaplar takılıydı. Prins silverline kullanıyorum diye belirtmiştim önceki mesajımı sonunda.
Candan müh iyiler. Obd atiker ve güzel bir yol ayarıyla sadece filtre değişmeye gidersiniz.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 287 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ocak 02, 2019, 18:54:28 »
Ben araci kullanmak icin aliyorsam mumkunse 1-2 bin verip benzinli alirim.(arac temiz ve sorunsuzsa)
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ocak 02, 2019, 19:40:47 »
2001 1.6 vvti 160.000 km aldım hemen brc taktırdım, lpg kaynaklı hiçbir problem yaşamadım.Şu an 327.000 km. bugüne kadar 2 sıkıntı yaşadım.
1-Aracın acemiliği yağsız ve süratli kullandım 191.000 de 4.piston eridi piston segman değişti bahaneyle yağ sorunu da halloldu maliyet 1500 tl
2-Eksik suyla kullanmıştım muhtemelen ondan oldu, sabahları rölanti düşüyor.
Yağ eksiltme toyotalarda normal herhalde,adamlar kitapçığına bile 1000 km de 1 lt  eksiltme normal diyor yani 3000 km 3 lt..Yağla benzini karıştırıp yakıyor mübarek :)
Benim tecrübem hiç düşünmeden taktırabilirsiniz derim.   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ocak 02, 2019, 19:47:45 »
Ben araci kullanmak icin aliyorsam mumkunse 1-2 bin verip benzinli alirim.(arac temiz ve sorunsuzsa)
İnşallah sizin gibi biri denk gelir hocam,satacağım zaman da. Benim tırtılın önceki sahibinden kalma malesef 2014 yılına ait bir ağır hasar kaydı var ama 1 senedir bende ve tık demedi,5000km de bir yağını kendim değiştiriyorum. :) 130.000-140.000ler gibi debriyaj baskı değişimi gelecek bakalım :) Lpg olayından da yüksek ihtimalle vazgeçtim zaten :D bugün kartal-tuzla-kurtköy üçgeninde git geller yaptım ve yakıt tüketimi kalorifer 1de açıkken 5.8lt/100km idi birazönce kontak kapattığımda. Sanki bu ekonomik tüketime nankörlük yapacakmışım gibi geliyor. Gönlümce basamıyorum tabi o ayrı konu,hep 2000 devir civarlarında vites değiştiriyorum,zaten shift ışığı da o aralar yanıyor hep... Yokuş aşağı,ışıklarda hep ayağımı çekiyorum gazdan. Genelde sağ şeritte takılıyorum ama durumdan çok da rahatsız değilim açıkcası :D İşte dediğim gibi hocam git geller yaşıyorum :) sahibinden.com a baktığımda hep benim kilometredekiler Lpg taktırmışlar,biraz da o yüzden acaba ben mi yanlış yapıyorum diye düşünüyorum...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 287 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ocak 02, 2019, 20:08:05 »
İnşallah sizin gibi biri denk gelir hocam,satacağım zaman da. Benim tırtılın önceki sahibinden kalma malesef 2014 yılına ait bir ağır hasar kaydı var ama 1 senedir bende ve tık demedi,5000km de bir yağını kendim değiştiriyorum. :) 130.000-140.000ler gibi debriyaj baskı değişimi gelecek bakalım :) Lpg olayından da yüksek ihtimalle vazgeçtim zaten :D bugün kartal-tuzla-kurtköy üçgeninde git geller yaptım ve yakıt tüketimi kalorifer 1de açıkken 5.8lt/100km idi birazönce kontak kapattığımda. Sanki bu ekonomik tüketime nankörlük yapacakmışım gibi geliyor. Gönlümce basamıyorum tabi o ayrı konu,hep 2000 devir civarlarında vites değiştiriyorum,zaten shift ışığı da o aralar yanıyor hep... Yokuş aşağı,ışıklarda hep ayağımı çekiyorum gazdan. Genelde sağ şeritte takılıyorum ama durumdan çok da rahatsız değilim açıkcası :D İşte dediğim gibi hocam git geller yaşıyorum :) sahibinden.com a baktığımda hep benim kilometredekiler Lpg taktırmışlar,biraz da o yüzden acaba ben mi yanlış yapıyorum diye düşünüyorum...

yakıt 5.8 ıse bence hıc dusunmeyın benzının tadını cıkarın...
Benım anlayamadıgım şu.. Adam aracı satısa cıkarmıs  1 ay once lpg takıldı ruhsata ıslendı yazıyor. Madem satacan nıye lpg takıyon ruhsat ıcın ugrasıyon. 1-2 bın ucuza sat hıc ugrasma... Aklıma şu gelıyor. Lpg taktırdı sorun cıkardı yaptıramadı ve satısa cıkardı (lpg taktırırsın olmadık sorun cıkar ugrasırsın)
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: -
  • 100 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ocak 02, 2019, 20:20:06 »
Ortalaması 6 LT olan araca LPG takarsanız yazık edersiniz.
Arkadaşlar iyi niyetle yazmışlardır. Şüphem yok. LPG ye düşman olmadığımı da belirteyim. Fakat bir arkadaşımız hesap yaparken, ilk çalıştırma anında yakacağınız benzini, 2813 TL lan 3yıllık kârınızdan düşmemiş. Diğeri de sübaplara 1500 TL yi hangi tarihte harcadığını yazmamış. Şimdi kaç paradır o sübaplar? İyi düşünün derim. Ayda kaç TL kârınız olacak? En fazla 100 TL. Ektradan 60-80 kg ile gezeceğinizi de unutmayın.
Ben tüccar değil, eğitimciyim (Mahmut Hoca).

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #16 : Ocak 02, 2019, 21:02:57 »
Arkadaşlar iyi niyetle yazmışlardır. Şüphem yok. LPG ye düşman olmadığımı da belirteyim. Fakat bir arkadaşımız hesap yaparken, ilk çalıştırma anında yakacağınız benzini, 2813 TL lan 3yıllık kârınızdan düşmemiş. Diğeri de sübaplara 1500 TL yi hangi tarihte harcadığını yazmamış. Şimdi kaç paradır o sübaplar? İyi düşünün derim. Ayda kaç TL kârınız olacak? En fazla 100 TL. Ektradan 60-80 kg ile gezeceğinizi de unutmayın.

Eylül 2018. Konusunu açtım. Aktif olsanız görebilirdiniz yapılanları.
Ki fiyat fazla diye de belirttim. Ama mazdanın gerçek ustasına gittim malum aracın motorunu bilene götürmek gerek. Toyota aracın subabı normal bir yerde yapılsa şu anda 2000 tl civarına hallolur.

Araç zaten ağır hasarlı. Ağır hasarlı aracı alacak alıcı da lpgde mi benzinde mi kullanıldı diye bakmaz zaten.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ocak 03, 2019, 00:46:55 »
o kâr dan benzin sarfiyatı no düşmeyen benim çünkü bugünkü rakamlarla hesaplanmış kâr oranı 3 yıl sonra ne kadar olacak fiyatlar zaten her türlü kâr'da oluyorsunuz,ama araç gerçekten çok orjinal olur hiç hasar almamıştır amenna.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: -
  • 100 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ocak 03, 2019, 15:02:29 »
Kâra ne zaman geçersiniz? Yatırım maliyetini çıkardıktan sonra değil mi? 3000 TL harcayarak montajını yaptırdığınız kit i aracı satarken aynı fiyata sayabilecek misiniz? Aracın fiyatının üzerine kitin o günkü fiyatını koyabilecek misiniz? Hayır.
3 yılda 2800 TL kâr et. 3 yıl daha kullan 2800 TL daha kâr et. 6.yılda bugünün fiyatlarıyla 5600 TL yapar(Benzin hiç kullanmadık). Hadi 6000 TL olsun. Çık Kit parasını 6000-3000 = 3000 TL. Böl 6 yıla (72 ay) 3000 / 72 = 42 TL. 6 yılda LPG li aracın size aylık kârı 42 TL. Yanlış var mı? Her ay 42 TL kâr için değer mi?
Hesabı bugünün fiyatlarıyla yapmayalım da neyle yapalım?
Ben tüccar değil, eğitimciyim (Mahmut Hoca).

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 250
  • Model Yılı: '15
  • 60 kere teşekkür etti
  • 280 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ocak 03, 2019, 15:12:17 »
LPG bayilerinin genel olarak söyledikleri bir şeyi aktarayım. "Yılda 10.000 km den fazla yapmıyorsanız tüp taktırmaya gerek yok"

"15.000 den fazla km yapmıyorsanız dizele gerek yok" bazı ustalar 20.000 demektedir.