Gönderen Konu: LPG Konusunda Kafalar Karisik Yardim  (Okunma sayısı 3349 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '13
  • 305 kere teşekkür etti
  • 177 kere teşekkür edildi
Ynt: LPG Konusunda Kafalar Karisik Yardim
« Yanıtla #20 : Ocak 03, 2019, 16:14:52 »
Bence de 6.0 ortalama için lpg gerçekten çok da elzem değil. Nitekim Avensis le 10 ortalama ile geziyorum 2 gündür kafayı her an yiyebilirim :)  Lpg dönüşümü için tavsiyem lovato obd 2 olacak size. Daha önce brc kitlerini çok kullandım onlar da çok iyi ancak fiyat konusunda biraz tuzlular artık. Atiker grand ya da lovato obd 2 2300-2500 aralığına yaptırılıp keyifle kullanılır düşüncesindeyim.
Avensis elegant extra

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Ocak 03, 2019, 16:14:52 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Ocak 03, 2019, 16:54:08 »
Selamlar

Öncelikle 6 ortalama yakalıyorsanız benzin de  36 kuruş   lpg de ortalama  7,5 litre tüketiminiz olur . Ankara da lpg  : 3 lira  buna göre   23  krş civarı bir tüketiminiz olur . Km başına  13 krş  luk bir karınız olur . Brc  - Lovato - Prins tarzı bir kit düşünür iseniz 2800 - 4000 tl arası size maliyeti olacaktır . 3500 ortalama alalım . 3500 / 13  = 27 bin km  hatta benzinde yapılan yolu da katarsak  28 bin km de ancak sizin cebinizden çıkan parayı geri cebinize koymuş olursunuz . Standart bir kullanıcı iseniz senelik  8-10 bin yaparsınız buda  3 yıl demek sizin için . Biraz daha aktif bir kullanıcı iseniz   15 -17 bin yaparsınız . Buda  2 yıl demektir  .Küçük hacimli motorlar da yakıt tasarrufu oluyor fakat yapılan tasarruf uzun vadede ancak size dönebiliyor. Bu hesapları göz önünde bulundurarak vede araca daha ne kadar bineceğinizi hesaplayarak bu işe kalkın . Eğer  2 yıl sonra bu aracı değiştirme gibi niyetiniz varsa mesela hiç düşünmeyin bile . Şahsi fikrim olarak  benim aracım  6 litre benzin tüketse ben orijinal yakıtından devam ederim . Benim kendi aracım Yazın  : 8,5 -9  Kışın   : 10,50 -11 litre civarı benzin tüketimi vardı  . Bende Lpg ye geçiş yaptım  3 yıl önce .Yukardaki hesabı kendim içinde yaptığımda  10 bin km de kendini amorti ettiğini gördüm  . 96 binde Lpg takıldı  şu an  126 binde aracım  30 bin oldu yani kendi parasını  ortalama  3 kere amorti etti  .Şimdiye kadar  ufak tefek şeyler hariç hiç problem yaşamadım .
Tabi son kararı verecek olan taraf sizsiniz  .   
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Ocak 04, 2019, 10:29:51 »
Selamlar

Öncelikle 6 ortalama yakalıyorsanız benzin de  36 kuruş   lpg de ortalama  7,5 litre tüketiminiz olur . Ankara da lpg  : 3 lira  buna göre   23  krş civarı bir tüketiminiz olur . Km başına  13 krş  luk bir karınız olur . Brc  - Lovato - Prins tarzı bir kit düşünür iseniz 2800 - 4000 tl arası size maliyeti olacaktır . 3500 ortalama alalım . 3500 / 13  = 27 bin km  hatta benzinde yapılan yolu da katarsak  28 bin km de ancak sizin cebinizden çıkan parayı geri cebinize koymuş olursunuz . Standart bir kullanıcı iseniz senelik  8-10 bin yaparsınız buda  3 yıl demek sizin için . Biraz daha aktif bir kullanıcı iseniz   15 -17 bin yaparsınız . Buda  2 yıl demektir  .Küçük hacimli motorlar da yakıt tasarrufu oluyor fakat yapılan tasarruf uzun vadede ancak size dönebiliyor. Bu hesapları göz önünde bulundurarak vede araca daha ne kadar bineceğinizi hesaplayarak bu işe kalkın . Eğer  2 yıl sonra bu aracı değiştirme gibi niyetiniz varsa mesela hiç düşünmeyin bile . Şahsi fikrim olarak  benim aracım  6 litre benzin tüketse ben orijinal yakıtından devam ederim . Benim kendi aracım Yazın  : 8,5 -9  Kışın   : 10,50 -11 litre civarı benzin tüketimi vardı  . Bende Lpg ye geçiş yaptım  3 yıl önce .Yukardaki hesabı kendim içinde yaptığımda  10 bin km de kendini amorti ettiğini gördüm  . 96 binde Lpg takıldı  şu an  126 binde aracım  30 bin oldu yani kendi parasını  ortalama  3 kere amorti etti  .Şimdiye kadar  ufak tefek şeyler hariç hiç problem yaşamadım .
Tabi son kararı verecek olan taraf sizsiniz  .
@YÜCEL AYDOGAN (13179) hocam cok tesekkur ederim detayli hesaplamaniz icin. Ben zaten 3 sene sonra satmayi düsünüyorum o yüzden taktirmama gerek yok sanirim dediginiz gibi :) Zaten aracimda 2014 yilindan kalma , eski sahibinden bir agir hasari var (gerci ben kaskolu kullaniyorum hala)  , satarken de istedigim gibi satamayacagim o yüzden fuzili masraf olur benim icin düsüncesindeyim. @bahadır ersoy (8305) hocam ama bu da biraz Avensis'e binmenin bedeli olsun bence :) Kendisi benim de ilerde kismetse sahip olmak istedigim arac :)
@BÜLENT TARAKÇI (42887) hocam hic sizin gibi düsünmemistim , gercekten bu tip konularda sizlere sormanin da büyük faydasi var, farkli bakis acilarindan konuyu görebiliyorum böylece. Cok tesekkur ederim bilgiler icin. Aracimda zaten VGT var , aldigimdan beri 1lt düstü yakiti , tavsiye ediyorum mutlaka, ben memnunum gayet. Verim aldigimi düsünüyorum. Gecen arkadasimin 2015 Corollasina bindim 5.8 ortalamasi vardi D-4D dizel motor ile o zaman dedim ben de benzinde ayni ortalamayi yakaliyorum zaten , o da vazgecmemin üzerine etkisi oldu :) @ümit sahantimör hocam zaten araci 3 sene sonra satmayi düsünüyorum , su anlik galiba bakimlarini yaptirip binsem yeterli... Avensis gibi ömürlük bir arac aldigimda o zaman LPG düsünecegim. Biraz da bunu alirken zaten ilk arabam , acemilik aracim diye düsünerek almistim :) zaten satarken de istedigim fiyata satamayacagim 2-3 sene sonra , o yüzden sizin önceden dediginiz gibi bakimi haric yüksek miktarlarda masraf yapmak sorun olabilir benim icin ileriki zamanlarda :/ @Mutlu Tekir (30216) hocam eger sizin gibi bir aracim olsaydi ben de kesinlikle LPG taktirirdim diye düsünüyorum zaten , yilda 10.000 km yi zor gören bir insanim ben malesef.. :) Yine de cok tesekkur ederim verdigiiniz bilgiler icin cok aydinlatici oldu.  @Emrah Doğan (36874) hocam zaten 5 yil kullanmayi düsünmüyorum acikcasi eger kismetse Avensis'e gecmeyi planliyorum 2-3 sene sonra ya da Accord var aklimda ve ASX. Bakalim kismet :) 3 yilda getirisi götürüsünü karsilamiyormus benim icin malesef. 
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Ocak 04, 2019, 11:53:31 »
Satacaksanız lpg macera aramak olur bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Ocak 04, 2019, 12:11:58 »
Satacaksanız lpg macera aramak olur bence.
Satacağım hocam 2-3 sene içinde,haklısınız...
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I